Dva roky po uvedení chytrých hodinek Venu 2 a 2s, rok a půl po premiéře Venu 2 Plus, představil Garmin nástupce. Zatímco větší Garmin Venu 3 přijdou ve velikosti 45 milimetrů a budou využívat 22mm řemínky, menší Venu 3S budou mít v průměru 41 mm a pásek široký 18 mm.
Menší Venu 2S dostanou rovnou pět barev, větší model dvě.
Můžete si připlatit za kožený řemínek.
Spánkový kouč
Oba modely hodinek budou mít na pravé hraně tři mechanická tlačítka. Na levé je viditelná mřížka, pod kterou se ukrývá reproduktor, nechybí ani mikrofon, což lze využít k telefonování s hlasitým odposlechem, nebo k ovládání hlasového asistenta. To už známe z minulé generace, ale nově lze takto poslouchat i hudbu.
Horní stranu obsadila dotyková AMOLED obrazovka. U menšího modelu se zvětšila z průměru 1,1" na 1,2", u většího z 1,3" na 1,4". Na spodní straně je optický snímač schopný zaznamenávat tepovou frekvenci a úroveň okysličení krve (SpO2) v průběhu celého dne. Senzor Garmin Elevate V5 umí také EKG, zatím je však vypnutý, čeká se na schválení zařízení ze strany příslušných autorit (což v praxi může trvat velmi dlouho, kvůli EKG si Venu 3 nekupujte).
Teplota a pokročilý spánek
Podobná situace panuje i kolem měření teploty těla. Hodinky teploměr mají, podle některých zdrojů je v akci ve spánku, podle jiných zatím vůbec. Uvidíme, jak to bude v praxi. Každopádně jde o další metriku, která zkvalitní identifikaci přicházející nemoci, u žen sledování menstruačního cyklu.
Zásadně vylepšené měření spánku má být jedním z trumfů novinky. Nový je komplexní pohled – už nejde pouze o noční spánek, teď systém zaznamená i odpolední šlofík, sledování je komplexnější, celodenní. Analýza spánkových fází má být kvalitnější, v úvahu se bere také fyzická aktivita a další metriky (včetně variability srdečního tepu, VST), které má systém k dispozici.
Spánkový poradce pak doporučí, jak odpočinek zlepšit. V obdobném směru jde také Jetlag Advisor, který pomůže při přechodu vícero časových pásem.
...a řada dalších novinek
Nové prostředí přináší prvky, které už známe z AMOLED modelů Forerunner 265 a 965, například lze měnit velikost písma. Venu není primárně sportovní řada, ale i v tomto směru nastalo vylepšení – například v seznamu aktivit přibylo plavání na otevřené vodě. Nicméně pokročilé tréninkové funkce a sledování kondice stále chybí. Zajímavé je oddělení aktivit a aplikací, doteď je garminy míchaly dohromady.
Ukázka nového uživatelského prostředí. Novinek je pochopitelně daleko více, než je schopný pojmout tento článek, podrobnosti můžete sledovat na webu.
Některé spekulace zmiňovaly magnetický konektor, ale premiéra to nepotvrdila, na dýnku je starý (ne až tak) dobrý proprietální konektor notoricky známý z posledních let. Drobný posun nastal v tom, že na druhé straně kabelu je USB-C.
Co se výdrže týče, hlásí Garmin mezigenerační prodloužení z 11 na 14 dní (u většího modelu). Venu 3S zvládnou 10 dní.
Z hlediska konektivity pochopitelně nechybí Bluetooth, přes který jsou hodinky spojené s mobilem, Venu 3 zvládají i ANT+ pro spojení s řadou sportovního příslušenství a senzorů. Na palubě je i Wi-Fi pro rychlejší přenos dat, LTE chybí, to je v portfoliu značky Garmin stále vzácnost.
Ceny a dostupnost
Za směrodatný beru český web Garminu, kde se dostupnost jednotlivých variant pohybuje od 7 pracovních dní po 8 týdnů. Ceny jsou pro obě velikosti stejné: 11 990 Kč, verze s koženým řemínkem přijde na 13 190 Kč.
Garmin proti Apple Watch. Venu 3 mají větší displej, delší výdrž, nové senzory a vylepšenou detekci spánku - MobilMania.cz
Read More