Rechercher dans ce blog

Sunday, December 31, 2023

Vybíráme hry, na které se v roce 2024 nejvíc těšíme - iDNES.cz - iDNES.cz

Honza Srp

Mám pocit, že rok 2024 bude oproti tomu loňskému mnohem skromnější a budu ho trávit převážně doháněním restů v Baldur’s Gate 3. Ale na tyto hry si určitě čas najdu:

1. Final Fantasy Rebirth – Pokračování famózního remaku Final Fantasy VII slibuje daleko otevřenější svět, než tomu bylo minule, především ale odvypráví další část epického příběhu. Originál jsem nehrál, i tak vím, že mě čeká jeden z nejdojemnějších momentů v historii počítačových her. Kapesníčky už mám nakoupeny… pozitivní je, že už nemusím dlouho čekat, vydání je naplánováno na únor.

hra roku 2023, megovky, touch, alt

2. Star Wars Outlaws – Nějakou dobu jsem si dal od ubisoftích her pauzu, a tak jsem už dokázal vytěsnit, jak repetitivními se po krátké době stanou. Na druhou stranu první ukázka ze Star Wars Outlaws vypadá tak skvěle, že si nějaké to těšení snad mohu dovolit. Uncharted v otevřeném světě Hvězdných válek je vynikající koncept, hlavní hrdinka působí sympaticky a grafika neuvěřitelně dobře, takže nepochybuji, že minimálně po komerční stránce půjde o obrovský hit.

Final Fantasy VII Rebirth

Senua’s Saga: Hellblade II

3. Hellblade 2 – V roce 2023 nebylo příliš důvodů zapínat Xbox, ten příští by to ovšem mohlo být daleko lepší. Původně jsem se nejvíc těšil na Stalker 2, ale dojmy z letošního Gamescomu byly hodně vlažné, a tak se víc těším na Hellblade 2. Poněkud paradoxně, protože z prvního dílu jsem nebyl vůbec nadšený, ovšem tentokrát to působí, že vývojáři pojali celou hru daleko přímočařeji a méně „duchovněji,“ což by mohlo znamenat větší zábavu.

4. Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2. Hodně komplikovaný vývoj naznačuje, že by mohlo jít o „geniální propadák“, stejně jako tomu bylo v případě minulého dílu. Nelíbí se mi nová grafická stylizace ani větší příklon k akci, kterou naznačuje poslední trailer, ale potenciál upíry ovládaného světa Masquerade je nekonečný.

Sledovat pak určitě budu ještě Avowed, Tekken 8, Suicide Squad, Pacific Drive, Unicorn Overlord, Outcast, Alone in the Dark… ok, nakonec to asi tak špatný ročník nebude.

Ondřej Martinů

Od roku 2024 nečekám takovou ohromnou herní smršť, jakou jsme zažili letos. Minimálně celý začátek roku hodlám využít na dohánění zbylých restů, opakování těch nejzajímavějších her a podobně. A také si myslím, že si nyní herní studia snaží držet své chystané tituly déle pod pokličkou a budou je odhalovat až na poslední chvíli před vydáním. Proto věřím v to, že některé z těch opravdu dobrých her roku 2024 budou ty, o kterých ještě nikdo nic neví.

Přeci jen se však rok 2024 rýsuje docela zajímavě. Osobně mám největší očekávání od Star Wars Outlaws. Pokud si Ubisoft dá opravdu záležet, je tu potenciál stejně jako letos se Survivorem nabídnout něco, co bude hra pro mě jako stvořená. Je mi sice jasné, že Ubisoft na výsledné hře svůj rukopis nechá dost znatelně (třeba plná mapa otazníčků apod.), ale zkrátka tu naději na hit roku budu držet minimálně do chvíle, než hru poprvé spustím.

Dále už teď vím, že mě budou zajímat hry jako Banishers: Ghosts of new Eden (tu už jsem koneckonců i chvíli hrál), Rise of the Ronin a nebo Stalker 2. Velkou důvěru mám pak i v cokoliv, co nám nadělí Nintendo s novou konzolí. Mimochodem pro tu si určitě půjdu do obchodu hned v první den, stejně tak i pro případný vylepšený playstation.

Věřím, že rok 2024 bude také nabitý indie hrami. Ven by mohl jít early access Hades 2, já si ovšem počkám asi spíš na plnou verzi. No pak tu jsou dvě hry, na které se opravdu těším, ale u obou jsou autoři zatím hodně zticha a nikdo pořádně neví, kdy a jestli vůbec někdy vyjdou. Řeč je samozřejmě o The Wolf Among Us 2 a Hollow Knight Silksong.

Honza Kouba

Samozřejmě, jako každý rok, netrpělivě vyhlížím každou zajímavější hororovku či mysteriózní kousek: Pacific Drive, Alone in the Dark, ILL, Silent Hill 2 Remake, Paranormal Tales, Slitterhead a další, na které si momentálně nevzpomenu. Pacific Drive mi připomíná atmosférou poslední nervy drásající minuty The Mist, což by mohlo být nejen atmosférické, ale i děsivé. Alone in the Dark a Silent Hill 2 Remake jsou spící klasiky, které si už léta zaslouží důstojné znovuoživení.

Technologicky mě upoutal ILL, je ale dost diskutabilní, zda se z něj nestane další The Day Before. Paranormal Tales je nový found footage od tvůrců DON’T SCREAM, ale měl by být víc pestrý, což je to, co jejich prvotině chybí. Zajímavě vypadá i Banishers: Ghosts of New Eden. Still Wakes The Deep od The Chinese Room je také něco, co by se mi mohlo vrýt do mysli jako všechno, co tohle duševní pohodu šikanující studio zatím vytvořilo.

Na začátku roku by měla po odkladu dorazit i třetí kapitola Poppy Playtime. Série se od „dětského“ strašení překlápí k dospělému hororu s hodně temnými tématy a jsem zvědav, jak moc odvážní a explicitní autoři budou. Začátkem roku by se měla i vrátit má oblíbená doomovka Star Wars: Dark Forces Remaster. Snad se také konečně dočkáme Little Devil Inside nebo aspoň nějakého pokroku ve vývoji. Protože některé skvělé hry posledních let stále nemají své příběhy završené, tak nemohu opomenout ani chystané expanze pro Elden Ring, Starfield a Alan Wake 2.

Ondřej Zach

Hned v lednu vychází další díl ze svérázné série Like a Dragon (dříve Yakuza). Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name byl relativně ok spojovník, Like a Dragon: Infinite Wealth už je ovšem plnohodnotný díl, který spojí dva oblíbené hrdiny. Skvěle vypadá samurajská akce Rise of the Ronin od tvůrců série Nioh, tentokrát ovšem bez soulslike nadstavby.

Docela se těším i na Star Wars Outlaws, hru ze světa Hvězdných válek v otevřeném světě, a ujít si nenechám ani další expanzi pro World of Warcraft nazvanou The War Within. Započne tak nová trilogie pod vedením zkušeného Chrise Metzena, která doufám smaže pachuť z nepovedeného a nepatřičného zakončení Dragonflightu. Rád si zahraju remasterovaný i nový Broken Sword.

World of Warcraft: The War Within

World of Warcraft: The War Within

A pak je tu Nintendo. Jistě, remake puzzle hopsačky Mario vs. Donkey Kong beru všemi deseti a remaster duchařské akce Luigi’s Mansion 2 si také nenechám ujít. Jenže v roce 2024 se také očekává nástupce Switche. A osobně si myslím, že v rámci startovních titulů nás čeká nový Mario Kart. A spousta dalších her, která prozatím nebyla oznámena.

Tadeáš Pepř

1. Skull & Bones – Poslední dva roky tak trochu vystřílely munici mých nejočekávanějších titulů. V roce 2024 jsem tedy spíše zvědavý na překvapení. Nadevše jsem ale zvědavý na to, jak dopadne prokleté Skull & Bones. Projekt, který za sebou Ubisoft táhne jako stále těžší, otravnější a drahou železnou kouli snad konečně spatří světlo světa. Varianty jsou za mě jen dvě. Buďto půjde o naprosto neuvěřitelné překvapení (čemuž ale vzhledem k vlastním zkušenostem s testovací verzí nevěřím skoro vůbec), nebo naopak o potvrzení toho, že jde o nebetyčný průšvih, který bude dlouho předmětem přednášek, jak herní vývoj nedělat. Manažeři studia si budou trhat vlasy, hráči se jen smát a byznysově zaujetí jedinci sledovat fascinující peklo. Snad už v únoru.

2. Life by You – Začátek roku by také měl přinést vyzyvatele série The Sims od Paradoxu. O něm nevíme téměř nic, jen to, že se v březnu zpřístupní předběžný přístup a že z prvních videí a screenshotů vypadá hra hodně neotesaně. Jako velký fanoušek The Sims ale prostě musím držet s dobou a jsem moc zvědavý, jak tento experiment dopadne.

3. Cities: Skylines II na konzolích. Jako člověk který neuznává počítače jako správnou platformu pro hraní se také pochopitelně těším na tu správnou verzi budovatelské strategie Cities: Skylines II. U prvního dílu jsem na Xboxech strávil naprosto úchylné množství času. Vedle jednoho ze starších ročníků FIFA jde asi o hru, kterou jsem životnost mé konzole zkracoval úplně nejvíc. Na ovladači se navíc hraje prostě báječně.

Vzhledem k tomu, že dvojku při vydání na počítačích nejvíce trápil šílený technický stav, bude hodně zajímavé sledovat, jak se s optimalizací autoři poperou na jednotných konfiguracích. Věřím, že by tu zážitek mohl být v den vydání mnohem příjemnější a že navíc dostaneme do rukou produkt odladěnější i z hlediska hratelnosti.

Broken Sword – Parzival’s Stone

Test Drive Unlimited Solar Crown

4. Test Drive Unlimited: Solar Crown – Zatím nevíme, jak to bude příští rok vypadat za virtuálními volanty, i když se určitě dočkáme nových ročníků F1 nebo WRC. Snad se ale po letech konečně přiřítí tolik potřebná konkurence pro Forzu Horizon v podobě městského Test Drive Unlimited: Solar Crown. 1:1 přepracovaná část Hong Kongu zní mimořádně sexy a autoři slibují i velké rochnění v luxusu s širokou nabídkou exotických závoďáků. Snad jen nebude závodění odfláknuté na úkor doprovodných činností a jízdní model bude pohlazením po duši. Právě ten mě od prvních dvou TDU bohužel odradil.

5. World of Goo 2 – První World of Goo je nejlepší logická hra, kterou jsem kdy hrál. Nebo snad ne? Asi ne. Minimálně je ale ikonická, geniální a byla dost důležitým milníkem v historii indie tvorby. To je dostatek důvodů pro to těšit se na dvojku. Která navíc vypadá sama o sobě dost působivě.

6. Broken Sword: Parzival’s Stone. Říkal tu někdo Broken Sword? Je potřeba další důvod? Více píšeme na Bonuswebu zde.

Honza Lysý

Suicide Squad: Kill the Justice League

1. Suicide Squad: Kill the Justice League – Rocksteady Studios komiksové hry umí, jejich série Batman je toho jasným důkazem. Nyní chtějí světu nabídnout komiksovou hru, ve které antihrdinský Sebevražedný oddíl alias Task Force X hodlá zlikvidovat Justice League. A já říkám sem s tím.

2. Star Wars Outlaws – Seriál Andor ukázal, že projekty, které jsou zasazeny do podsvětí Hvězdných válek, mohou fungovat. A to skvěle. Doufám tak, že hra, ve které se podíváme mezi kriminálníky v daleké předaleké galaxii, mě pobaví alespoň z poloviny tak dobře jako zmíněný seriál.

3. Rise of the Rōnin – Hrám se samurajskou tematikou já prostě neodolám. Doufám ale, že tento kousek od Team Ninja nebude přehnaně obtížný, na to bych už asi neměl nervy a energii. Nicméně se proslýchá, že by měla mít hra různé stupně obtížnosti, a to je podle mě ideální řešení. Kdo chce 10krát za minutu umírat, prosím, kdo nechce nadávat jako špaček a třískat vším v dosahu, také bude mít šanci.

Adblock test (Why?)


Vybíráme hry, na které se v roce 2024 nejvíc těšíme - iDNES.cz - iDNES.cz
Read More

Adam Bělunek: TOP 3 technologické trendy roku 2023 – SMARTmania.cz - SMARTmania.cz

KEF LSX II 18
  • Jako nepostradatelné aplikace a služby pro své fungování vidím Lightroom od Adobe nebo české Mapy.cz 
  • Zároveň mám radost z vývoje nových funkcí, které v průběhu roku přibyly 
  • Z fyzických produktů jsem musel vzpomenout reproduktory KEF LSX II, neskončilo ale pouze u nich 

Když jsem přemýšlel, které produkty nebo technologie mne nejvíce ohromily, nebo mi jejich vývoj zásadně usnadňuje život, zjistil jsem, že se ve většině případů nejedná o fyzické produkty ale spíše o služby a aplikace, které nejsou poslední novinkou, ale zažívají neustálý vývoj a pokrok kupředu. Samozřejmě vnímám překotné rozšíření strojového učení, elektromobility nebo virtuální reality. Ve svém běžném provozu jsem ale stále poměrně při zemi a tyto věci mne až tolik neovlivňují. Naopak se raduji z drobných vylepšení a novinek u často používaných služeb a aplikací.

Kapitoly článku

Adobe Lightroom

Jednou z mála aplikací, které využívám na denní bázi a i tak nejsem občas schopen sledovat veškeré změny a novinky, je právě Lightroom od Adobe. V letošním roce jsem tento program začal využívat téměř denně a měsíční poplatek 12 euro je v podstatě jen pár drobných za to, co tento program umí. V prvé řadě mi obrovsky vyhovuje možnost ukládat fotky na cloud a následně s nimi pracovat v rámci všech mých zařízení. Fotky tedy stačí jednou naimportovat do Lightroomu a poté můžu upravovat na telefonu, MacBooku nebo iPadu. Je tedy možné přecházet mezi zařízeními a navazovat na rozdělanou práci kdekoliv se zrovna nacházím.

Snímek obrazovky Lightroom
Adobe Lightroom

V poslední době se hodně vylepšila funkce Noise Reduction, která pomocí AI čistí snímky od šumu. I u hodně zašuměných fotek se ve výsledku dá díky této funkci dojít k velmi slušným výsledkům. Na výborné úrovni jsou také masky, nově vylepšené funkce pro geometrické úpravy nebo odstranění nechtěných objektů. Další novinkou je také funkce pro doplnění efektu bokeh do snímků, u kterých vám chybí. A ačkoliv využívám nejvíce desktopovou verzi služby, vývoj zaznamenává i verze mobilní. Z hlediska úpravy a organizace fotografií je to pro mě neskutečný pomocník, který plně dostačuje mým nárokům.

Mapy.cz

Mapy jsou jedna z věcí, které využívám opravdu každý den, ať už při běžném pohybu po městě, nebo v přírodě na kole, lyžích nebo pěšky. Poslední dobou mne obzvláště těšila zimní verze Mapy.cz, která zobrazuje i množství běžkařských stop v některých případech i s velmi aktuálními informacemi. Například v oblasti Jeseníků často můžete sledovat i pohyb rolby na tratích v reálném čase. Když se pak chystáte do stopy, máte přesné informace, kde najdete nejčerstvější stopu a kdy byla naposledy upravena. Zimní mapu ale ocení také sjezdoví lyžaři, pro které je připraveno označení sjezdovek s barevně vyznačenou obtížností. Ve větších areálech najdete i zaznačené plochy pro freeride. Pokud máte rádi spíše skialpinismus, i tyto trasy občas v mapách najdete pod čárkovanou žlutou čárou.

Velmi důležitá je také možnost stažení offline map pro pohyb v přírodě mimo signál. Výborné je ale i značení cyklostezek a cyklotras pro letní období nebo orientace v horách díky vrstevnicím, 3D mapám, zobrazení zajištěných cest nebo horolezeckých cest dle obtížnosti. V tomto směru jsou Mapy.cz opravdu králem. Naopak dlouhodobě nejsou ideální pro navigaci v autě, kde využívám spíše Waze nebo mapy od Googlu. I v tomto směru ale dochází ke zlepšením. V průběhu letošního roku přišlo lepší zobrazení kruhových objezdů nebo lepší návrhy objízdných tras.

KEF LSX II

Pokud bych měl zmínit jeden fyzický produkt, který mě v rámci recenzí v uplynulém roce opravdu nadchl, asi to budou reproduktory KEF LSX II. Jedním z hlavních důvodů je jejich design. Jsou opravdu povedené a můžete je pořídit hned v pěti barevných provedeních. Zároveň se dají doplnit o stylové stojany ve stejné paletě barev. Nejedná se ale čistě o audiofilské reproduktory, které by nenabízely nic navíc (kromě skvělého zvuku).

Model LSX II se nezalekne konkurence v podobě chytrých reproduktorů od Sonosu nebo Bang & Olufsen a nabídne množství bezdrátových protokolů i fyzických konektorů pro připojení v mnoha scénářích použití. Můžete je tedy používat s televizí, počítačem, bezdrátově k telefonu nebo naopak kabelově ke kvalitnímu gramofonu. Zároveň je zde možnost připojení subwooferu. Ačkoliv běžná cena atakuje hranici 30 tisíc korun, ve slevě se nyní dají pořídit i do 25 tisíc a to už zní poměrně zajímavě. Samozřejmě se nejedná o masovou záležitost ale o produkt pro náročnější uživatele. Pokud jím jste, doporučuji na KEF LSX II minimálně mrknout.



KEF LSX II



Nepřehlédněte

Recenze reproduktorů KEF LSX II: stylovka s prémiovým zvukem i cenou

Bonusové tipy

Kromě již zmíněných témat mne ale zaujalo množství dalších produktů a služeb. Alespoň okrajově zmíním ještě další tři. Sluchátka se solárním nabíjením Urbanista Los Angeles jsem testoval už někdy v polovině roku. Byl jsem ale poměrně překvapen, že za relativně slušnou cenu můžete sehnat sluchátka, která se nabíjí při pobytu na slunci a zároveň dobře hrají i vypadají. Další produkt, na který recenze vyjde až v příštím roce, je 3v1 nabíječka Cubenest S312 Pro. Už nyní ale tuším, že půjde o věc, která mi hodně zjednoduší život a hned na první pohled mne potěšila kvalita zpracování i celkový design produktu.

Urbanista Los Angeles 04
Urbanista Los Angeles

Poslední tip sice obsahově nezapadá do témat tohoto webu, i tak ale věřím, že mnohé může zaujmout. Jedná se o knihu od uznávaného producenta Ricka Rubina, který produkoval mnoho desek od kapel, jako jsou Red Hot Chilli Peppers, Linkin Park nebo AC/DC a mnoho dalších. Kniha má název „The Creative Act: A Way of Being“ a dokonce už vyšel i český překlad „Tvůrčí akt: Způsob bytí ve světě“. Překvapením pro mě bylo, že se autor v textu nevěnuje hudbě, ale předává obecně použitelné myšlenky a postupy pro život i tvůrčí činnost. Věřím, že nemusíte být designer ani hudební skladatel, abyste si v jednotlivých kapitolách našli myšlenky, které přinesou nové úhly pohledu nad běžnými problémy, ať už se bavíme o práci nebo volném čase.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Adblock test (Why?)


Adam Bělunek: TOP 3 technologické trendy roku 2023 – SMARTmania.cz - SMARTmania.cz
Read More

Co nás čeká v kosmonautice v roce 2024? - Stream.cz

Kosmonautika nám na rok 2024 slibuje celou řadu atraktivních událostí. Dočkáme se třeba premiéry několika nových raket, ale i kosmických lodí. Evropa vyšle sondu Hera k planetce, kterou v roce 2022 zasáhla sonda DART. Na Měsíc se vydá hned několik sond, přičemž Čína chystá první návrat vzorků z odvrácené strany Měsíce. Na dlouhou cestu k Jupiteru se chystá sonda Europa Clipper, která má studovat měsíc Europa, kde by teoreticky mohl existovat život.

0:00 Úvod a představení témat
0:28 Nové kosmické rakety
1:40 Nové kosmické lodě
3:16 Start evropské sondy Hera
4:34 Rostoucí zájem o Měsíc
6:45 Start sondy Europa Clipper

Adblock test (Why?)


Co nás čeká v kosmonautice v roce 2024? - Stream.cz
Read More

Marek Bartík: TOP 3 „technologické“ vychytávky, které mě ovlivnily v roce 2023 - SMARTmania.cz

polohovatelný stůl liftor
  • K řešení problému s bolavými zády jsem se rozhodl přispět pořízením výškově nastavitelného stolu
  • Poprvé od konce covidu jsem pořádně vyrazil do zahraničí
  • Letos jsem poprvé hrál jednu z nejlepších her všech dob (pochopitelně dle osobních měřítek)

Při ohlédnutí se za brzy již uplynulým rokem 2023 se nemohu ubránit dojmu, že technologickým světem intenzivně rezonovalo slovní spojení „umělá inteligence“, a to v mnoha různých variacích a různou mírou využitelnosti. O rozmachu tohoto fenoménu ostatně svědčí také skutečnost, že AI nezůstala pouze v zapálených hovorech několika nadšenců, ale pravidelně pronikala do diskuzí ve veřejném prostoru i do mainstreamových médií.

Kapitoly článku

Osobně však otevřeně přiznávám, že ačkoliv se o pokroky v umělé inteligenci zajímám a v určitých případech využívám její pomocnou ruku, není pro mě víc než občasným virtuálním pomocníkem, který si v následujícím výčtu své místo zatím nezaslouží. V příštím roce tomu může být jinak, pro tentokrát bych ale rád ztratil pár slov o jiných radostech.

Výškově nastavitelný stůl

Vzhledem k mému vyššímu vzrůstu a povětšinou sedavému zaměstnání se v posledních letech potýkám se zdravotními problémy spojenými s bolestí zad a potřebou různých kompenzačních cvičení. I proto jsem se letos konečně odhodlal k pořízení výškově nastavitelného stolu, který umožňuje práci ve stoje. Snazší už to být nemůže – po stisknutí tlačítka stůl vystoupá do požadované výšky, a to v rozsahu, který umožňuje pohodlný pracovní výkon bez ohledu na to, zda u něj zrovna chcete sedět, nebo stát.

Podle dostupných informací, které ve svém videu shrnuje například i populární youtuber Jiři Burýšek z kanálu Jirka vysvětluje věci, se dlouhodobé sezení může podílet na zkracování svalů, ucpávání cév či různých neduzích ve spojitosti s páteří a bolavými zády jako takovými. Častější stání naopak přispívá k většímu energetickému výdeji či k přirozenému postavení ramen.

Na základě vlastní zkušenosti s několikaměsíčním používáním polohovatelného stolu se musím přiznat, že především zpočátku jsem si na stání musel zvykat. Pociťoval jsem při něm totiž stejné nepříjemnosti jako na vyprodaném koncertu, kde se v těsném obklopení lidmi nemůžete ani hnout z místa, a to bolest zad, kterou jsem se snažil všemožně kompenzovat přešlapováním na místě či přenášením váhy z jedné nohy na druhou. Brzy jsem však začal sám na sobě pozorovat, jak si mé tělo na novou situaci zvyká, přizpůsobuje se a umožňuje mi vydržet na nohou delší časové úseky. Nyní tak mohu bez přehánění říci, že jde o jednu z nejlepších investic, kterou jsem za několik posledních let učinil.

Londýn

Druhá technologická záležitost je ryze symbolického charakteru. Jedná se totiž o nabíjecí adaptér pro více zařízení zároveň. Ani náhodou nic převratného a už vůbec ne vlajkového v rámci daného segmentu. Zkrátka obyčejný černý adaptér, který mě ovšem doprovázel na prvním větší rekreační cestě do zahraničí po skončení covidu. S kamarády jsme vyrazili na několik dnů do Londýna.

Jakožto nesmělému příznivci urbanismu a britské kultury a milovníkovi sítě restaurací Five Guys byla anglická metropole místem zaslíbeným. Nebylo to moje poprvé, oproti chudým a trošku chaotickým studentským letům jsem tentokrát přece jen vyrazil s větší rozvahou, ale především vyzbrojen alespoň rámcovým časovým harmonogramem. Vyplatilo se.

Red Dead Redepmtion 2

Na nedostatek nových a zároveň povedených titulů si hráči v letošním roce nemohou stěžovat. Já jsem se navzdory všem těm pavoučím mužům, kníratým instalatérům či kobkám a drakům vůbec poprvé dostal k dlouho odkládanému restu v podobě westernové odyseji Red Dead Redemption 2 od Rockstar Games z roku 2018.

S přibývajícím věkem a zejména povinnostmi se stále častěji dostávám do křížku s neúnosnou délkou některých současných videoher, které ve snaze nabídnout váhavému hráči co nejvíce zábavy, měřeno v hodinách, ochotně sklouzávají k obsahovému balastu. S pokračováním Red Dead Redemption jsem strávil přibližně 100 hodin, aniž bych byť je jedinou mohl označit za nadbytečnou.

Domnívám se, že v rámci žánru bych za uplynulých pět let patrně nedokázal najít adekvátní konkurenci, Red Dead Redemption 2 totiž zůstává v mnoha směrech nepřekonaným dílem, obzvláště pak iluzí živoucího a reaktivního světa. Dodnes si živě vzpomínám, jak jsem bez předchozího varování a hlavně bez tečky na mapě narazil na stromořadí lemované oběšenci, jejichž krvavá stopa mě svedla na úzkou lesní cestu, kterou mi po pár desítkách metrů zatarasili bandité hořícím vozem strčeným ze srázu, a tak nezbývalo nic jiného, než se z obklíčení probojovat. S ničím podobným jsem se ve hře s tak otevřeným a rozlehlým světem dosud nesetkal.

A tak není divu, že jsem svůj herní rok zakončil opakovaným sledováním dechberoucího prvního traileru z Grand Theft Auto VI a podrobnou analýzou snad každého záběru. S každým dalším projektem se původně skotské studio snaží posunout laťku ztvárnění virtuálního světa o znatelný kus kupředu, což lze v prostoru nákladných videoherních produkcí prohlásit snad už jen o americkém studiu Naughty Dog (Uncharted, The Last of Us).



Screenshot z oficiálního traileru ke hře GTA VI



Nepřehlédněte

Proč vyjde GTA 6 na PC později než na konzole? Bývalý zaměstnanec Rockstaru prozradil detaily

Už krátce po zveřejnění první upoutávky se začaly ozývat hlasy, že vydání nového GTA bude zásadním popkulturním momentem, který nastává pouze jednou za několik let. Závěrem ale zpět k věcem současným, potažmo minulým chcete-li. Pakliže na vás Red Dead Redemption 2 občas vykoukne z přetékajícího wishlistu nebo jste o hru dosud pořádně nezavadili, dlouhé zimní večery jsou k výpravě za zkrocením divokého západu jako stvořené. V rámci vánočních slevových akcí hru pořídíte už od 330 korun v závislosti na preferované platformě.

Autor článku Marek Bartík
Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Adblock test (Why?)


Marek Bartík: TOP 3 „technologické“ vychytávky, které mě ovlivnily v roce 2023 - SMARTmania.cz
Read More

Vánoční rozdávání her zdarma na Epicu – den 11. - Zing - hry, recenze her, preview, videa a novinky

Digitální obchod Epic Games Store už jedenáctý den po sobě rozdává hry zdarma. Až do dnešního odpoledne jste si do své knihovny mohli přidat logický titul Snakebird Complete, který nyní střídá plnohodnotný AAA titul.

Jedná se o dosud poslední díl městské akce Saints Row, který v srpnu roku 2022 vydalo studio Volition. Bližší informace o hře můžete načerpat v naší recenzi. Saints Row si můžete bezplatně aktivovat až do 31. prosince (17:00).

Adblock test (Why?)


Vánoční rozdávání her zdarma na Epicu – den 11. - Zing - hry, recenze her, preview, videa a novinky
Read More

Friday, December 29, 2023

Steam i Metacritic se chlubí nejlepšími hrami roku » Vortex - Vortex

Odtikávají poslední desítky hodin roku 2023, ve kterých už tradičně bývá prostor k bilancování, vzpomínání a hodnocení uplynulých dvanácti měsíců. Hry samozřejmě nejsou žádnou výjimkou a nejrůznějšími žebříčky se chlubí herní weby, stejně jako prodejci nebo agregátory hodnocení. K posledním dvěma zmíněným zabrousíme rekapitulací jejich žebříčků nejlepších her a budeme se konkrétně bavit o úspěchu na Steamu a v hodnotící síti Metacritic. Obě platformy posuzují při vyhodnocování nejlepších her něco jiného, což se ale přirozeně odráží ve smyslu jejich existence. Takže zatímco pro Steam byly důležité tržby, Metacritic skládá nejlepší hry podle toho, jak si vedly v recenzích. Průniky lze najít, stejně tak ale došlo i na občasný nesoulad obou „úspěchů“ naznačující, že skvěle prodávaná hra nemusí být tou nejlépe hodnocenou a naopak.

Nejprodávanější hry na Steamu

Začněme u distribuční platformy Valve, která platí za největší digitální obchod s PC hrami. Už jen to stačí k tomu, aby měl žebříček skutečnou váhu a provozovatelé Steamu si dali s výběrem docela záležet. Nenabízí jen pohled na nejprodávanější hry, ale zařazují také nejhranější hry, nejpopulárnější předběžné přístupy nebo nehranější hry na Steam Decku. Žebříčky si můžete sami pohodlně proklikat na příslušné stránce, my se nyní přesuneme k první zmiňované kategorii, tedy k nejprodávanějším titulům. Na tomto místě Steam uvádí nejen nejprodávanější hry celkem podle hrubých tržeb – tedy bez ohledu na datum jejich vzniku – ale nabízí samozřejmě i soukromý žebříček reflektující tituly z roku 2023.

Hned na úvod je ale nutné poznamenat, že s žebříčkem je trochu potíž. Ačkoliv Valve přináší pro přehlednost hned několik úrovní – od platinové až po stříbro, resp. bronz v celkově nejprodávanějších hrách v roce 2023 – podle poznámky pod čarou jsou tituly zaneseny náhodně. Nelze tedy ani z prvních 12 míst přesně usoudit, který z titulů byl tím nejprodávanějším, ačkoliv na prvním místě i po opětovném načtení stránky zůstává Baldur’s Gate III. Mezi dvanáctkou nejlepších se pak nachází hry Hogwarts: Legacy, EA Sports FC 24, Starfield, Star Wars Jedi: Survivor, Resident EVil 4, Sons of the Forest, Remnant II, Armored Core VI: Fires of Rubicon či Street Fighter 6. Zbylé dvě hry – Payday 3 a Cities: Skylines II – pak mohou posloužit jako v úvodu zmíněný příklad titulů, které se sice očividně dobře prodávaly, ale jejich hodnocení na Metacritic se stropu určitě nedotýkalo.

Pokud byste se ptali na nějakou českou hru, v žebříčku 50 nejprodávanějších nových her z roku 2023 bohužel žádnou nenajdeme a nejinak je tomu i v nejprodávanější stovce her celkově. Nejblíž zřejmě mělo Last Train Home od vývojářů z Ashborne Games, které v době svého vydání na krátkou chvíli vyskočilo úplně nejvýše v aktuálně nejprodávanějších hrách, na zápis do souhrnné tabulky to ale bohužel nestačilo.

Zdroj: Steam

Nejlépe hodnocení hry podle portálu Metacritic

Protože už je rok téměř ukončen, také otázku nejlépe hodnocených her na Metacriticu můžeme považovat za uzavřenou. Nepřekvapí vás zřejmě, že na prvním místě se shodným skóre 96 stojí Baldur’s Gate III a The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. V prvním případě bylo skóre sestaveno ze 117 recenzí PC verze, ve druhém šlo dokonce o 154 recenzí jediné dostupné verze, tedy verze pro Switch. Na další příčce se se skóre 94 umístil Metroid Prime Remastered, kterého následuje s hodnocením 93 dvojice titulů – Asgard’s Wrath II a Resident EVil 4. Skóre 92 si pak připsala hned čtveřice titulů – Super Mario Bros. Wonder, Xenoblade Chronicles 3, Street Fighter 6 a Against the Storm – které s hodnocením 91 následuje Turbo Overkill a se skóre 90 Quake II – Enhanced Edition, Jack Jeanne, Marvel’s Spider-Man 2, Videoverse a Dave The Diver. Pokud byste se ptali po Cities: Skylines II nebo Payday 3, strategie od Colossal Order má aktuálně hodnocení 74 a třetí díl slavné loupežné akce dokonce jen 67.

Zdroj: Metacritic

Adblock test (Why?)


Steam i Metacritic se chlubí nejlepšími hrami roku » Vortex - Vortex
Read More

Thursday, December 28, 2023

Jaký bude mobilní rok 2024? Apple otevře iOS a přijme RCS. V ČR odstartuje Google Store - MobilMania.cz

Letošní rok se pomalu chýlí ke konci, a tím výraznější jsou mobilní očekávání z roku 2024. V tomto článku se zaměříme na nejvýznamnější události příštího roku, tedy na to, co nás v mobilním světě čeká a nemine.

Samsung a Apple si jistě i nadále zachovají své dominantní postavení, americký gigant však bude muset přijmout pravidla EU a otevřít platformu iOS. Musí na ní pustit alternativní obchody a zpřístupnit sideloading. Umělá inteligence bude hrát u smartphonů daleko důležitější roli, než dříve. Čekat můžeme první telefony, které se budou označovat jako „AI smartphony“. Mobilní trh se má v roce 2024 dostat na „předcovidová“ čísla, a pomoci k tomu mají i nové konstrukce skládacích telefonů. Mobilní výrobci vylepší původní návrhy, a něco nám říká, že už by mohly jít do akce i první rolovačky. Příští mobilní rok bude určitě ještě zajímavější, než byl ten letošní.

Velké mobilní premiéry

Jaký bude rok 2024 z mobilního pohledu, nám napoví již leden. Samsung totiž chystá představení řady Galaxy S24, jejíž premiéra je oproti řadě Galaxy S23 o pár týdnů uspíšena. Na podzim nás čeká ještě uvedené skládacích Galaxy Z Flip6 a Galaxy Z Fold6, které mají přinést větší vnější i vnitřní displej, a samozřejmě také výkonnější hardware, než u aktuálních „pětek“. Někdy v průběhu roku čekáme premiéru „hvězdy“ střední třídy - Galaxy A55, která se na trh zřejmě dostane společně s levnější verzí Galaxy A35. A zapomenout nemůžeme ani na Galaxy Watch 7, což by měl být opět lídr hodinek se systémem Wear OS.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První živé fotografie Samsungu Galaxy S24 Ultra

Zahálet nebude ani Apple, který má na příští rok v plánu uvedení řady iPhone 16, jubilejní 10. generace hodinek Apple Watch, a zřejmě dojde i na premiéru iPhonu SE 4. A to se nebavíme o nových iPadech. Apple má každý rok dva hlavní představovací termíny, menší na jaře, větší na podzim. A oba budou centrem mediální pozornosti.

Mobilní zařízení od Googlu začínají v Česku rychle zvyšovat podíl na trhu, a i proto bude důležitá premiéra Pixelů 9 a Pixelů 9 Pro. To však Google zřejmě stihne až na podzim, společně s uvedením Androidu 15. V první polovině roku by však mělo dojít i na Pixel 8a, tedy telefon vyšší střední třídy, který bude vycházet z letošních Pixelů. 

Své premiéry bude mít samozřejmě i spousta dalších značek, výše popsaná trojice však bude tím nejdůležitějším. Samsung ukáže, kterou cestou chce pokračovat dále, Apple se bude muset rozhodnout, zda s iPhony skutečně naskočí do vlaku s cílovou stanicí „umělá inteligence“, nebo bude stále přešlapovat na místě. A Google zase musí vymyslet nové směřování Androidu. Změny mezi Androidem 13 a Androidem 14 nebyly zase až tolik zásadní, není čas ve vývoji operačního systému od Googlu trochu „zvolnit“, a připravovat novou verzi každé dva roky?

Platformu iOS čeká velký třesk.

Sideloading, alternativní obchody a RCS

Zřejmě největší velkou věcí, která se příští rok stane, je otevření platformy iOS. Jak pro alternativní obchody včetně sideloadingu, tak pro RCS. Ovšem jen v Evropě, kde Apple ke změně stávajících pořádků „donutila“ Evropská Unie. Z App Storu se totiž dle pravidel DMA stal tzv. GateKeeper, a tak je nutná jeho regulace. Apple se sice brání, že App Store nemá tak velký počet uživatelů, protože každá platforma má „svůj“ vlastní App Store. Jenže to Applu nic platné nebude, když na svém webu hrdě vystavuje banner s heslem „Různá zařízení, jeden App Store“.

Klepněte pro větší obrázek
Už jen čeká na to, až dostane zelenou. Jedním z prvních alternativních obchodů pro iOS má být aplikace Setapp. Dostupná bude pouze v Evropě (Zdroj: Setap)

Apple má na vpuštění alternativních obchodů čas do března příštího roku. Pokud to nestihne, nevyhne se pokutě ve výši 20 procent jeho globálního ročního obratu. A to je slušná motivace k tomu nenechávat nic na poslední chvíli. Softwarová aktualizace iOS 17 pak v Evropě odemkne instalaci aplikačních balíčků stažených mimo App Store či aplikační obchody vůbec. Připravte se na to, že se Apple bude navenek bránit a vychvalovat bezpečnost App Storu, a to proto, že mu hrozí výrazný úbytek peněz, které získává z nákupů aplikací. Čekáme však ještě nějakou „kulišárnu“, třeba to, že si Apple bude brát poplatky z transakcí i mimo jeho obchod, a to kvůli „správě platformy iOS“.

EU by Apple dotlačila i k otevření iMessage, a tak raději Apple, zdánlivě sám od sebe, po letech ignorace konečně přistoupil na podporu RCS. Tedy něco, po čem Google volá už řadu let. Jenže, bubliny Androidistů budou neutsále zelené, a na tom se zřejmě nikdy nic nezmění.

Spíše než snahu o funkční textovou komunikaci mezi iOS a Androidem v tom vidíme jakousi ochrannou páku proti tomu, aby se iMessage nemusela obdobným způsobem otevírat alternativním komunikačním aplikacím. Pro Apple je iMessage stěžejní služba, a i nedávné výpovědí pod přísahou v rámci soudních řízení Epic vs. USA a Google vs. USA ukazují, že Apple vidí iMessage jako svou klíčovou službu. Když o její exkluzivitu přijde, obává se o odliv uživatelů. V březnu by se mělo rozhodnout, zda bude regulace týkat i služby iMessage, a pro budoucnost mobilního trhu doufáme v pozitivní reakci ze strany EU.

Google v Česku zprovotní oficiální obchod s Pixely.

Google vstoupí s Pixely do Česka

Jestli vás mobilní svět alespoň trochu zajímá, toto bude „pecka“ číslo dvě. Exkluzivně jsme vás informovali o tom, že do Česka příští rok oficiálně dorazí hardwarové produkty od Googlu, tedy produkty značek Pixel (telefony, hodinky, tablety a skládačky), Fitbit a Nest. Proběhla už prý různá jednání a vše směřuje k tomu, že si příští rok na podzim koupíme nové Pixely z oficiálního obchodu od Googlu. A to znamená primárně to, že budou levnější, protože za současné situace je dovážely mobilní e-shopy „na vlastní triko“, a nabízely je s několikatisícovou přirážkou. A pro uživatele Pixelů to bude mít i další výhody.

Samsungu naroste konkurence ve světě skládacích telefonů (Pixel Fold), mimo nižší ceny produktů budou moci zákazníci očekávat i dodatečné služby, které fungují jen na trzích, kde má Google svůj vlastní obchod. Telefony budou testovány i v českých sítích, které jsou z globálního pohledu hodně specifické, protože v nich spolupracuje síťové vybavení asi pěti různých značek. Co by jinde ve světě neprošlo, u nás funguje, a s trochou nadsázky se na naši mobilní infrastrukturu „jezdí dívat z celého světa“. A pokud budou v našich sítích telefony důkladněji testovány, je to jen a jen dobře.

Google Asistent v češtině je v tuto chvíli jen zbožným přáním. Na druhou stranu, pokud se vstup hardwarových produktů do Česka v příštím roce skutečně odehraje, bude to o důvod víc k tomu, aby se asistent konečně naučil mluvit česky. To by dokázalo, že je Česko pro Google zajímavý trh, v němž vidí velký potenciál růstu. 

Updaty na Android 14 budou dotaženy až v příštím roce.

Doběhnou aktualizace na Android 14

Zatímco Apple už má dávno „hotovo“, OEM výrobci smartphonů s Androidem mají před sebou ještě plno práce. Řeč je o aktualizacích telefonů na Android 14, které už u některých výrobců vypukly naplno, jiní se začínají snažit, a další značky zase už nyní mají jasno v tom, že budou mít kompletně hotovo až příští rok.

Králem aktualizací je mimo Googlu, který nový systém pošle do Pixelů hned první den, jednoznačně Samsung. Už teď má aktualizovanou většinu svého portfolia, což bývá posledními roky nepsaným pravidlem. Na příští rok mu zbyde jen pár modelů nižší a střední třídy. A to za situace, kdy se updatu dočká několik desítek telefonů z modelové řady Galaxy.

Jiné značky mají telefonů podstatně méně, a přesto jim implementace nového systému zabere hodně času. Ti nejpomalejší mohou Android 14 dostat do svých telefonů až ve druhé polovině příštího roku. A to v době, kdy se bude pilovat finální verze Androidu 15. I v příštím roce tak nečekáme nic, co by updaty Androidů nějak výrazněji urychlilo.

Umělá inteligence má být v příštím roce mobilní trend číslo jedna.

Vzrůstající zájem o umělou inteligenci

Kdo dnes nevyužívá umělou inteligenci, jako by nebyl. A přesto, že už proběhly první integrace ChatGPT do telefonních asistentů (hlasový asistent Folax od Infinixu), má být až příští rok prvním rokem mobilní umělé inteligence. Připravte se na to, že se na trhu objeví i první „AI smartphony“. Prvním modelem má být Galaxy S24 Ultra od Samsungu. A hned zkraje roku bude jasné, zda má umělá inteligence v mobilu šanci prosadit se, a nebo se bude v podání Samsungu jednat spíše o promarněnou příležitost.

Klepněte pro větší obrázek
ChatGPT už má svou vlastní aplikaci v Androidu. Jenže integrace podobně robustního AI enginu přímo do Androidu a uživatelské nadstavby – to může být daleko složitější oříšek

Lídrem světa umělá inteligence je ChatGPT, za nímž následuje Copilot (dříve Bing Chat). Samsung oznámil svou vlastní umělou inteligenci Gauss, která by se měla dostat právě do řady Galaxy S24. Zatím však nevíme, co vše bude umět. Máme se těšit na hlasového asistenta s pokročilou umělou inteligencí? Možná že se bude jednat o něco na způsob mobilní aplikace ChatGPT, se kterou si už nyní popovídáte v češtině. A pokud by se místo aplikace jednalo o modul, který by „dosáhnul“ do všech zákoutí systému, mohlo by to fungovat.

Do světa AI se však zřejmě nepustí jen Samsung. Kdo v příštím roce nebude mít svůj AI engine (nebo využívat Copilot či ChatGPT), zřejmě mu už velmi výrazně ujede vlak. A to je hozená rukavice pro Apple, který sice uvádí, že umělou inteligenci dlouhodobě vyvíjí, jen hledá její ideální využití. V příštím roce však už bude muset, chtě nechtě, vyložit karty na stůl. A může se klidně stát, že iPhony půjdou jinou cestou, než Androidy...

Těšíme se na rolovačky, prsteny a brýle...

Rolovačky, prsteny a brýle

Telefony skládací konstrukce se na trhu už dostatečně prosadily. Sice zatím nepřešly do mainstreamu (i díky stále vysoké pořizovací ceně), už se na ně však přestává hledět přes prsty. A právě to je ideální půda pro start další konstrukce telefonů – rolovacích zařízení. Až dosud to byly jen koncepty, a prototypy, v příštím roce by mohl tento segment odstartovat naplno. Telefony v ruličce jsou jen zbožnou představou, mnohem reálněji vypadá telefon klasické nebo skládací konstrukce, kterému se v případě potřeby vysune doplňková displejová část.

Klepněte pro větší obrázek
Samsung zřejmě příští rok nabídne svůj první chytrý prsten Galaxy Ring. Přidají se i další?

Samsung hodlá příští rok udělat další výraznou stopu v oblasti nositelností, a tak se živě spekuluje o chytrém prstenu Galaxy Ring. Pokud bude dostatečně zajímavý, mohly by svůj prsten nabídnout i další značky, které k této nositelnosti dosud přistupovaly spíše váhavě.

A pak tu máme ještě brýle Apple Vision Pro, které se dostanou ke svým prvním majitelům. A něco nám říká, že konkurence bude chtít nabídnout vlastní brýle pro mixovanou realitu, které by mohly vychytat některé mouchy. Je to už rok od oznámení spolupráce Samsungu, Googlu a Qualcommu na samostatných brýlích, a je na čase ukázat plody spolupráce i na veřejnosti. Podle šéfa Samsungu hrají i ve světě mixované reality hlavní roli stále smartphony, a kdy jindy novou funkcionalitu ukázat, než u nové generace legendární řady Galaxy S.

Příští rok se dočkáme novbých verzí dvou nejpoužívanějších mobilních systémů.

Nové verze operačních systémů

Apple na příští rok plánuje vydání iOS 18, který má přinést jeden z největších počtů mezigeneračních změn a novinek. Systém se má soustředit na generativní umělou inteligenci a na vylepšení klíčových aplikací a součástí – Siri, Zprávy a Apple Music. Apple se údajně soustředí na co nejlepší softwarovou stránku, protože hardware u řady iPhone 16 nemá být zase až tolik novinek. Součástí iOS 18 bude i podpora standardu RCS.

Klepněte pro větší obrázek
iOS 18 má přinést velké množství softwarových novinek. Zřejmě největší počet za poslední roky

Veřejné betatestování iOS 18 by mělo odstartovat v červenci, a to měsíc po vývojářské konferenci WWDC 24, kde Apple nejnovější verzi systému zřejmě formálně představí. Do iPhonů by pak měl systém zamířit v září příštího roku. Kompatibilita s iOS 18 zřejmě vyloučí iPhone Xs, iPhone Xs Max a iPhone XR. Můžeme předpokládat, že systém dorazí na poslední dvě generace iPhonu SE, a také na iPhony 11 a novější modely.

Google si na příští rok chystá Android 15, který nese kódové označení „Vanilla Ice Cream“. Od nové verze se očekává další dělení systému na jednotlivé modely, které by mohlo možné v budoucnu snadněji aktualizovat. To se týká např. NFC, které v oddělené podobě doplní modely s Bluetooth, Wi-Fi a UWB. Funkce Androidu 15 jsou zatím v nedohlednu, ovšem seznamy přání se plní zejména funkcemi, které se dříve objevily v systému iOS, např. widgety na lockscreenu. Základní představu však budeme mít už v květnu, kdy Google na akci I/O formálně oznámí Android 15 a pochlubí se jeho nejvýraznějšími novinkami.

Čínské novinky primárně pro Čínu, do Evropy dorazí později nebo vůbec.

Čína první, na Evropu dojde čas později

V příštím roce očekáváme, že na rozvírajících se nužkách mezi Čínou a Evropou se nic výrazného nezmění. Skládací telefony čínských značek tak nebudou mít příliš důvodů k rozšíření dostupnosti na starý kontinent. A rozdělení bude platit i u operačních systémů.

Klepněte pro větší obrázek
Harmony OS 

HyperOS od Xiaomi se má sice dostat i do globálních variant telefonů, v tuto chvíli je však omezen jen na čínské verze smartphonů. A HarmonyOS v globálním měřítku nemá příliš velké šance, protože mimo Čínu existuje výrazná orientace směrem ke Google službám. Pokud se některé tyto systémy dostanou do evropských zařízení, čekáme spíše jen epizodní roli, nic trvalého. Konzervativní uživatelé v Evropě budou zřejmě dále upřednostňovat Android a iOS. HarmonyOS sice už najdete i v Česku u některých tabletů značky Huawei, u telefonů však stále dominují starší verze Androidu s nadstavbou EMUI.

I příští rok se opět uskuteční (nejen) mobilní veletrhy...

Mobilní veletrhy

Zatímco ještě před pěti až deseti lety byly světové veletrhy ´mobilní událostí číslo jedna, dnes už to neplatí. Pro nás nejdůležitější trojice veletrhů sice stále otevírá své brány novinářům a běžným návštěvníkům, obsah prezentovaných produktů se ale změnil. Na veletrzích už dochází k minimálnímu počtu premiér nových telefonů, vystavovatelé se soustředí v daleko větší míře na software nebo na síťová řešení.

Hned začátkem ledna  (9. – 12. 1. 2024) se uskuteční veletrh CES 2024 v Las Vegas. A ten je veletrhem spotřební elektroniky. Občas se na něm objeví i nějaká „mobilní“ záležitost, většinou je však veletrh zaměřen na bílou techniku, televize, roboty, autonomní vozidla, apod. 

Nejzajímavější mobilní událostí roku bude i tentokrát veletrh MWC 2024 v Barceloně, který se uskuteční v termínu 26. – 29. února. I tentokrát zde bude kladen důraz na konektivitu v datových sítích či na nová hardwarová zařízení. Některé značky si navíc MWC vybírají k premiéře svých telefonů, takže nemusí pořádat samostatné akce pro novináře.

Přelom srpna a září je tradičně v režii veletrhu IFA 2024 v Berlíně. Ten bývá často dějištěm lokálním premiér, např. vloni v Berlíně došlo k premiéře skládacího Honoru Magic V2 na evropské půdě. Příští ročník veletrhu se odehraje v termínu 6. – 10. září 2024. Z pohledu mobilní důležitosti se jedná o veletrh číslo dvě.

Spousta mobilních značek však bude i nadále věrná svým vlastním tiskovým akcím, které nezapadnou v mumraji veletrhu. Jejich termíny však samozřejmě zatím neznáme. Přesto všechno se už teď rýsuje mobilní rok 2024 velmi zajímavě...

A jaké máte od roku 2024 mobilní očekávaní vy? Podělte se o váš komentář v diskusi pod článkem.

Adblock test (Why?)


Jaký bude mobilní rok 2024? Apple otevře iOS a přijme RCS. V ČR odstartuje Google Store - MobilMania.cz
Read More

Vánoční rozdávání her zdarma na Epicu – den 9. - Zing - hry, recenze her, preview, videa a novinky

Digitální obchod Epic Games Store pokračuje ve své vánoční akci, v průběhu které v uplynulých dnech rozdal již 8 bezplatných titulů. Naposledy jste si do své knihovny mohli přidat plošinovku Cursed to Golf, kterou nyní střídá další hra zdarma. Konkrétně se jedná o akční RPG Cat Quest z roku 2017, které se může na konkurenčním Steamu pochlubit hodnocením 95 %. Hru si můžete bezplatně aktivovat až do 29. prosince (17:00).

Adblock test (Why?)


Vánoční rozdávání her zdarma na Epicu – den 9. - Zing - hry, recenze her, preview, videa a novinky
Read More

Jaký bude mobilní rok 2024? Apple otevře iOS a přijme RCS. V ČR odstartuje Google Store - MobilMania.cz

Letošní rok se pomalu chýlí ke konci, a tím výraznější jsou mobilní očekávání z roku 2024. V tomto článku se zaměříme na nejvýznamnější události příštího roku, tedy na to, co nás v mobilním světě čeká a nemine.

Samsung a Apple si jistě i nadále zachovají své dominantní postavení, americký gigant však bude muset přijmout pravidla EU a otevřít platformu iOS. Musí na ní pustit alternativní obchody a zpřístupnit sideloading. Umělá inteligence bude hrát u smartphonů daleko důležitější roli, než dříve. Čekat můžeme první telefony, které se budou označovat jako „AI smartphony“. Mobilní trh se má v roce 2024 dostat na „předcovidová“ čísla, a pomoci k tomu mají i nové konstrukce skládacích telefonů. Mobilní výrobci vylepší původní návrhy, a něco nám říká, že už by mohly jít do akce i první rolovačky. Příští mobilní rok bude určitě ještě zajímavější, než byl ten letošní.

Velké mobilní premiéry

Jaký bude rok 2024 z mobilního pohledu, nám napoví již leden. Samsung totiž chystá představení řady Galaxy S24, jejíž premiéra je oproti řadě Galaxy S23 o pár týdnů uspíšena. Na podzim nás čeká ještě uvedené skládacích Galaxy Z Flip6 a Galaxy Z Fold6, které mají přinést větší vnější i vnitřní displej, a samozřejmě také výkonnější hardware, než u aktuálních „pětek“. Někdy v průběhu roku čekáme premiéru „hvězdy“ střední třídy - Galaxy A55, která se na trh zřejmě dostane společně s levnější verzí Galaxy A35. A zapomenout nemůžeme ani na Galaxy Watch 7, což by měl být opět lídr hodinek se systémem Wear OS.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První živé fotografie Samsungu Galaxy S24 Ultra

Zahálet nebude ani Apple, který má na příští rok v plánu uvedení řady iPhone 16, jubilejní 10. generace hodinek Apple Watch, a zřejmě dojde i na premiéru iPhonu SE 4. A to se nebavíme o nových iPadech. Apple má každý rok dva hlavní představovací termíny, menší na jaře, větší na podzim. A oba budou centrem mediální pozornosti.

Mobilní zařízení od Googlu začínají v Česku rychle zvyšovat podíl na trhu, a i proto bude důležitá premiéra Pixelů 9 a Pixelů 9 Pro. To však Google zřejmě stihne až na podzim, společně s uvedením Androidu 15. V první polovině roku by však mělo dojít i na Pixel 8a, tedy telefon vyšší střední třídy, který bude vycházet z letošních Pixelů. 

Své premiéry bude mít samozřejmě i spousta dalších značek, výše popsaná trojice však bude tím nejdůležitějším. Samsung ukáže, kterou cestou chce pokračovat dále, Apple se bude muset rozhodnout, zda s iPhony skutečně naskočí do vlaku s cílovou stanicí „umělá inteligence“, nebo bude stále přešlapovat na místě. A Google zase musí vymyslet nové směřování Androidu. Změny mezi Androidem 13 a Androidem 14 nebyly zase až tolik zásadní, není čas ve vývoji operačního systému od Googlu trochu „zvolnit“, a připravovat novou verzi každé dva roky?

Platformu iOS čeká velký třesk.

Sideloading, alternativní obchody a RCS

Zřejmě největší velkou věcí, která se příští rok stane, je otevření platformy iOS. Jak pro alternativní obchody včetně sideloadingu, tak pro RCS. Ovšem jen v Evropě, kde Apple ke změně stávajících pořádků „donutila“ Evropská Unie. Z App Storu se totiž dle pravidel DMA stal tzv. GateKeeper, a tak je nutná jeho regulace. Apple se sice brání, že App Store nemá tak velký počet uživatelů, protože každá platforma má „svůj“ vlastní App Store. Jenže to Applu nic platné nebude, když na svém webu hrdě vystavuje banner s heslem „Různá zařízení, jeden App Store“.

Klepněte pro větší obrázek
Už jen čeká na to, až dostane zelenou. Jedním z prvních alternativních obchodů pro iOS má být aplikace Setapp. Dostupná bude pouze v Evropě (Zdroj: Setap)

Apple má na vpuštění alternativních obchodů čas do března příštího roku. Pokud to nestihne, nevyhne se pokutě ve výši 20 procent jeho globálního ročního obratu. A to je slušná motivace k tomu nenechávat nic na poslední chvíli. Softwarová aktualizace iOS 17 pak v Evropě odemkne instalaci aplikačních balíčků stažených mimo App Store či aplikační obchody vůbec. Připravte se na to, že se Apple bude navenek bránit a vychvalovat bezpečnost App Storu, a to proto, že mu hrozí výrazný úbytek peněz, které získává z nákupů aplikací. Čekáme však ještě nějakou „kulišárnu“, třeba to, že si Apple bude brát poplatky z transakcí i mimo jeho obchod, a to kvůli „správě platformy iOS“.

EU by Apple dotlačila i k otevření iMessage, a tak raději Apple, zdánlivě sám od sebe, po letech ignorace konečně přistoupil na podporu RCS. Tedy něco, po čem Google volá už řadu let. Jenže, bubliny Androidistů budou neutsále zelené, a na tom se zřejmě nikdy nic nezmění.

Spíše než snahu o funkční textovou komunikaci mezi iOS a Androidem v tom vidíme jakousi ochrannou páku proti tomu, aby se iMessage nemusela obdobným způsobem otevírat alternativním komunikačním aplikacím. Pro Apple je iMessage stěžejní služba, a i nedávné výpovědí pod přísahou v rámci soudních řízení Epic vs. USA a Google vs. USA ukazují, že Apple vidí iMessage jako svou klíčovou službu. Když o její exkluzivitu přijde, obává se o odliv uživatelů. V březnu by se mělo rozhodnout, zda bude regulace týkat i služby iMessage, a pro budoucnost mobilního trhu doufáme v pozitivní reakci ze strany EU.

Google v Česku zprovotní oficiální obchod s Pixely.

Google vstoupí s Pixely do Česka

Jestli vás mobilní svět alespoň trochu zajímá, toto bude „pecka“ číslo dvě. Exkluzivně jsme vás informovali o tom, že do Česka příští rok oficiálně dorazí hardwarové produkty od Googlu, tedy produkty značek Pixel (telefony, hodinky, tablety a skládačky), Fitbit a Nest. Proběhla už prý různá jednání a vše směřuje k tomu, že si příští rok na podzim koupíme nové Pixely z oficiálního obchodu od Googlu. A to znamená primárně to, že budou levnější, protože za současné situace je dovážely mobilní e-shopy „na vlastní triko“, a nabízely je s několikatisícovou přirážkou. A pro uživatele Pixelů to bude mít i další výhody.

Samsungu naroste konkurence ve světě skládacích telefonů (Pixel Fold), mimo nižší ceny produktů budou moci zákazníci očekávat i dodatečné služby, které fungují jen na trzích, kde má Google svůj vlastní obchod. Telefony budou testovány i v českých sítích, které jsou z globálního pohledu hodně specifické, protože v nich spolupracuje síťové vybavení asi pěti různých značek. Co by jinde ve světě neprošlo, u nás funguje, a s trochou nadsázky se na naši mobilní infrastrukturu „jezdí dívat z celého světa“. A pokud budou v našich sítích telefony důkladněji testovány, je to jen a jen dobře.

Google Asistent v češtině je v tuto chvíli jen zbožným přáním. Na druhou stranu, pokud se vstup hardwarových produktů do Česka v příštím roce skutečně odehraje, bude to o důvod víc k tomu, aby se asistent konečně naučil mluvit česky. To by dokázalo, že je Česko pro Google zajímavý trh, v němž vidí velký potenciál růstu. 

Updaty na Android 14 budou dotaženy až v příštím roce.

Doběhnou aktualizace na Android 14

Zatímco Apple už má dávno „hotovo“, OEM výrobci smartphonů s Androidem mají před sebou ještě plno práce. Řeč je o aktualizacích telefonů na Android 14, které už u některých výrobců vypukly naplno, jiní se začínají snažit, a další značky zase už nyní mají jasno v tom, že budou mít kompletně hotovo až příští rok.

Králem aktualizací je mimo Googlu, který nový systém pošle do Pixelů hned první den, jednoznačně Samsung. Už teď má aktualizovanou většinu svého portfolia, což bývá posledními roky nepsaným pravidlem. Na příští rok mu zbyde jen pár modelů nižší a střední třídy. A to za situace, kdy se updatu dočká několik desítek telefonů z modelové řady Galaxy.

Jiné značky mají telefonů podstatně méně, a přesto jim implementace nového systému zabere hodně času. Ti nejpomalejší mohou Android 14 dostat do svých telefonů až ve druhé polovině příštího roku. A to v době, kdy se bude pilovat finální verze Androidu 15. I v příštím roce tak nečekáme nic, co by updaty Androidů nějak výrazněji urychlilo.

Umělá inteligence má být v příštím roce mobilní trend číslo jedna.

Vzrůstající zájem o umělou inteligenci

Kdo dnes nevyužívá umělou inteligenci, jako by nebyl. A přesto, že už proběhly první integrace ChatGPT do telefonních asistentů (hlasový asistent Folax od Infinixu), má být až příští rok prvním rokem mobilní umělé inteligence. Připravte se na to, že se na trhu objeví i první „AI smartphony“. Prvním modelem má být Galaxy S24 Ultra od Samsungu. A hned zkraje roku bude jasné, zda má umělá inteligence v mobilu šanci prosadit se, a nebo se bude v podání Samsungu jednat spíše o promarněnou příležitost.

Klepněte pro větší obrázek
ChatGPT už má svou vlastní aplikaci v Androidu. Jenže integrace podobně robustního AI enginu přímo do Androidu a uživatelské nadstavby – to může být daleko složitější oříšek

Lídrem světa umělá inteligence je ChatGPT, za nímž následuje Copilot (dříve Bing Chat). Samsung oznámil svou vlastní umělou inteligenci Gauss, která by se měla dostat právě do řady Galaxy S24. Zatím však nevíme, co vše bude umět. Máme se těšit na hlasového asistenta s pokročilou umělou inteligencí? Možná že se bude jednat o něco na způsob mobilní aplikace ChatGPT, se kterou si už nyní popovídáte v češtině. A pokud by se místo aplikace jednalo o modul, který by „dosáhnul“ do všech zákoutí systému, mohlo by to fungovat.

Do světa AI se však zřejmě nepustí jen Samsung. Kdo v příštím roce nebude mít svůj AI engine (nebo využívat Copilot či ChatGPT), zřejmě mu už velmi výrazně ujede vlak. A to je hozená rukavice pro Apple, který sice uvádí, že umělou inteligenci dlouhodobě vyvíjí, jen hledá její ideální využití. V příštím roce však už bude muset, chtě nechtě, vyložit karty na stůl. A může se klidně stát, že iPhony půjdou jinou cestou, než Androidy...

Těšíme se na rolovačky, prsteny a brýle...

Rolovačky, prsteny a brýle

Telefony skládací konstrukce se na trhu už dostatečně prosadily. Sice zatím nepřešly do mainstreamu (i díky stále vysoké pořizovací ceně), už se na ně však přestává hledět přes prsty. A právě to je ideální půda pro start další konstrukce telefonů – rolovacích zařízení. Až dosud to byly jen koncepty, a prototypy, v příštím roce by mohl tento segment odstartovat naplno. Telefony v ruličce jsou jen zbožnou představou, mnohem reálněji vypadá telefon klasické nebo skládací konstrukce, kterému se v případě potřeby vysune doplňková displejová část.

Klepněte pro větší obrázek
Samsung zřejmě příští rok nabídne svůj první chytrý prsten Galaxy Ring. Přidají se i další?

Samsung hodlá příští rok udělat další výraznou stopu v oblasti nositelností, a tak se živě spekuluje o chytrém prstenu Galaxy Ring. Pokud bude dostatečně zajímavý, mohly by svůj prsten nabídnout i další značky, které k této nositelnosti dosud přistupovaly spíše váhavě.

A pak tu máme ještě brýle Apple Vision Pro, které se dostanou ke svým prvním majitelům. A něco nám říká, že konkurence bude chtít nabídnout vlastní brýle pro mixovanou realitu, které by mohly vychytat některé mouchy. Je to už rok od oznámení spolupráce Samsungu, Googlu a Qualcommu na samostatných brýlích, a je na čase ukázat plody spolupráce i na veřejnosti. Podle šéfa Samsungu hrají i ve světě mixované reality hlavní roli stále smartphony, a kdy jindy novou funkcionalitu ukázat, než u nové generace legendární řady Galaxy S.

Příští rok se dočkáme novbých verzí dvou nejpoužívanějších mobilních systémů.

Nové verze operačních systémů

Apple na příští rok plánuje vydání iOS 18, který má přinést jeden z největších počtů mezigeneračních změn a novinek. Systém se má soustředit na generativní umělou inteligenci a na vylepšení klíčových aplikací a součástí – Siri, Zprávy a Apple Music. Apple se údajně soustředí na co nejlepší softwarovou stránku, protože hardware u řady iPhone 16 nemá být zase až tolik novinek. Součástí iOS 18 bude i podpora standardu RCS.

Klepněte pro větší obrázek
iOS 18 má přinést velké množství softwarových novinek. Zřejmě největší počet za poslední roky

Veřejné betatestování iOS 18 by mělo odstartovat v červenci, a to měsíc po vývojářské konferenci WWDC 24, kde Apple nejnovější verzi systému zřejmě formálně představí. Do iPhonů by pak měl systém zamířit v září příštího roku. Kompatibilita s iOS 18 zřejmě vyloučí iPhone Xs, iPhone Xs Max a iPhone XR. Můžeme předpokládat, že systém dorazí na poslední dvě generace iPhonu SE, a také na iPhony 11 a novější modely.

Google si na příští rok chystá Android 15, který nese kódové označení „Vanilla Ice Cream“. Od nové verze se očekává další dělení systému na jednotlivé modely, které by mohlo možné v budoucnu snadněji aktualizovat. To se týká např. NFC, které v oddělené podobě doplní modely s Bluetooth, Wi-Fi a UWB. Funkce Androidu 15 jsou zatím v nedohlednu, ovšem seznamy přání se plní zejména funkcemi, které se dříve objevily v systému iOS, např. widgety na lockscreenu. Základní představu však budeme mít už v květnu, kdy Google na akci I/O formálně oznámí Android 15 a pochlubí se jeho nejvýraznějšími novinkami.

Čínské novinky primárně pro Čínu, do Evropy dorazí později nebo vůbec.

Čína první, na Evropu dojde čas později

V příštím roce očekáváme, že na rozvírajících se nužkách mezi Čínou a Evropou se nic výrazného nezmění. Skládací telefony čínských značek tak nebudou mít příliš důvodů k rozšíření dostupnosti na starý kontinent. A rozdělení bude platit i u operačních systémů.

Klepněte pro větší obrázek
Harmony OS 

HyperOS od Xiaomi se má sice dostat i do globálních variant telefonů, v tuto chvíli je však omezen jen na čínské verze smartphonů. A HarmonyOS v globálním měřítku nemá příliš velké šance, protože mimo Čínu existuje výrazná orientace směrem ke Google službám. Pokud se některé tyto systémy dostanou do evropských zařízení, čekáme spíše jen epizodní roli, nic trvalého. Konzervativní uživatelé v Evropě budou zřejmě dále upřednostňovat Android a iOS. HarmonyOS sice už najdete i v Česku u některých tabletů značky Huawei, u telefonů však stále dominují starší verze Androidu s nadstavbou EMUI.

I příští rok se opět uskuteční (nejen) mobilní veletrhy...

Mobilní veletrhy

Zatímco ještě před pěti až deseti lety byly světové veletrhy ´mobilní událostí číslo jedna, dnes už to neplatí. Pro nás nejdůležitější trojice veletrhů sice stále otevírá své brány novinářům a běžným návštěvníkům, obsah prezentovaných produktů se ale změnil. Na veletrzích už dochází k minimálnímu počtu premiér nových telefonů, vystavovatelé se soustředí v daleko větší míře na software nebo na síťová řešení.

Hned začátkem ledna  (9. – 12. 1. 2024) se uskuteční veletrh CES 2024 v Las Vegas. A ten je veletrhem spotřební elektroniky. Občas se na něm objeví i nějaká „mobilní“ záležitost, většinou je však veletrh zaměřen na bílou techniku, televize, roboty, autonomní vozidla, apod. 

Nejzajímavější mobilní událostí roku bude i tentokrát veletrh MWC 2024 v Barceloně, který se uskuteční v termínu 26. – 29. února. I tentokrát zde bude kladen důraz na konektivitu v datových sítích či na nová hardwarová zařízení. Některé značky si navíc MWC vybírají k premiéře svých telefonů, takže nemusí pořádat samostatné akce pro novináře.

Přelom srpna a září je tradičně v režii veletrhu IFA 2024 v Berlíně. Ten bývá často dějištěm lokálním premiér, např. vloni v Berlíně došlo k premiéře skládacího Honoru Magic V2 na evropské půdě. Příští ročník veletrhu se odehraje v termínu 6. – 10. září 2024. Z pohledu mobilní důležitosti se jedná o veletrh číslo dvě.

Spousta mobilních značek však bude i nadále věrná svým vlastním tiskovým akcím, které nezapadnou v mumraji veletrhu. Jejich termíny však samozřejmě zatím neznáme. Přesto všechno se už teď rýsuje mobilní rok 2024 velmi zajímavě...

A jaké máte od roku 2024 mobilní očekávaní vy? Podělte se o váš komentář v diskusi pod článkem.

Adblock test (Why?)


Jaký bude mobilní rok 2024? Apple otevře iOS a přijme RCS. V ČR odstartuje Google Store - MobilMania.cz
Read More

Wednesday, December 27, 2023

Hry roku 2023 podle redakce Bonuswebu - iDNES.cz

Honza Kouba

Baldur’s Gate 3 - obrázky z předběžného přístupu

1. Baldur’s Gate 3 – V devadesátkách a počátkem nového tisíciletí byl herní boom. Každou chvíli přicházely nové žánry, převratné technologie nebo se překonávaly zdánlivě nemožné limitace. To bylo pořád něco. Než jsme se stačili rozkoukat z 2,5D, už nám slintali raptoři na krk ve „fotorealistické“ 3Dfx. Byla to fascinující a vzrušující doba. Jenže pak ta doba pominula. Myslel jsem, že jsem jednoduše dospěl a že už nemůžu vnímat hry očima jako za školáckých let. Vždyť pokrok i tak šel stále kupředu. Jenže Baldur’s Gate 3 to změnil. Přesně to okouzlení z něčeho jedinečného a přelomového se vrátilo. Baldur’s Gate 3 je vskutku unikát, který nejspíš jen tak něco nepřekoná.

Alan Wake 2

2. Alan Wake 2 – David Lynch a Stephen King se srazí hlavami, ze vzniklé exploze vyjde Sam Lake a Ilkka Villi a předvedou spolu s Old Gods of Asgard parádní muzikálové číslo. Po vystoupení si všichni dají proklatě dobrou kávu před vycpaným losem. Že to v Alan Wake 2 nebylo? Ale mohlo, po druhém díle bych se totiž už nedivil ničemu. Úchvatný bizár, ve kterém Remedy zcela okatě vzdává poctu Twin Peaks. Naprostým hřebem je muzikálové intermezzo, které se svou kulervoucí energií vyrovná i pecce Take Control z Ashtray Maze v Control.

Starfield

3. Starfield – Slovy mé manželky: „Mít rád hry od Bethesdy je diagnóza“. Hry od Bethesdy bych přirovnal k bazmeku, který drží pospolu díky kombinaci izolepy, gumiček a plastelíny. Není to nejelegantnější řešení, ale nějakým zázrakem se to nerozpadne. Starfield jako celek funguje překvapivě dobře. Ve hře máme doma nahráno už přes tři sta hodin. Asi po čtrnácti dnech mě přestaly iritovat limity enginu a o dalších několik dní později jsem předal gentlemansky otěže manželce, což vyústilo v mnoho rodinných rozepří. Například: „Z postele mi zmizeli všichni plyšáčci, co jsi zase dělal s lodí?“ „Vylepšil jsem reaktor, teď máš odolnější štíty.“ „Grrrr, nemůžu si ani odskočit na záchod, hned se mi hrabeš v lodi.“ Potenciál Starfieldu leží v budoucnosti, v nových expanzích a podpoře modderské komunity. Má asi ten nejzajímavější koncept New Game+, díky kterému jsou možnosti prakticky nekonečné.

hra roku 2023, megovky, touch, alt

Ondřej Martinů

Star Wars Jedi: Survivor

1. Mou hrou roku je Star Wars Jedi: Survivor. Možná je to v takto nabitém roce trochu zvláštní volba, nicméně Survivor pro mne vyhrál tím, že mi byl jako šitý na míru. Mám rád Star Wars, opravdu jsem si oblíbil Camerona Monaghana a příběh hry mi vyplnil v podstatě vše, o čem jsem fantazíroval po dohrání prvního dílu. Navrch krásné světy, sympatické postavy, vesmírná kantýna plná zajímavých rozhovorů a opravdu rozmanitá možnost bojových stylů… Survivor si to prostě zasloužil.

Baldur’s Gate 3

2. Těsné druhé místo ode mne získává Baldur’s Gate 3. Ano, ta hra, kterou jsem zprvu vůbec nechtěl hrát. Tahovky mi moc nejdou a už vůbec ne takhle složité. Ale nechal jsem se nakonec zlákat a všechny pochyby šly stranou, když je to tak skvěle napsaná a propracovaná hra. A co víc, už během prvního hraní se nemůžu zbavit myšlenek na to, co všechno udělám podruhé jinak. Takový pocit umí vyvolat opravdu jen málo her.

Alan Wake 2

3. Na třetí místo dávám Alan Wake 2. Byla to za mě prostě sázka na jistotu, která se chtěla zavděčit všem fanouškům prvního dílu a zároveň udržet pozorné i ty, co už si v hlavě budují mapu celého „rozšířeného světa Remedy“. Až na trochu laciné lekačky jsem si druhý díl zkrátka opravdu užil a budu dál nadšeně rvát Samu Lakeovi z ruky vše, co v budoucnu napíše.

Tadeáš Pepř

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

1. The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Je to pro mě až trochu zarážející. Na konci roku se hráči v diskuzích přou, jestli si titul hry roku zaslouží spíš Baldur’s Gate 3 nebo Alan Wake 2, jestli je potřeba vzpomínat na Spider-Mana 2 a proč opomíjet Starfield. Přitom ještě v květnu to vypadalo, že je o absolutní hře roku naprosto jistě rozhodnuto.

K nové Zeldě jsem přistupoval obezřetně. Předchozí Breath of the Wild mě totiž moc nebavil a z různých důvodů, hlavně přesycení svobodou, jsem ho nikdy nedohrál a vlastně v něm ani nedošel moc daleko. Letošní novinka mě ale naprosto uchvátila a po letech jsem opět obdivoval, jak geniální může herní design být. V tom krystalicky nejčistějším slova smyslu. Kéž by každý rok dokázal přinést takhle hravou a chytrou zábavu.

Hi-Fi Rush

2. Hi-Fi Rush. Patrně jsem trochu v nevýhodě, protože jsem především v druhé polovině roku minul některé velké blockbustery. Musím se tak upínat spíše k jeho začátku. Ten byl totiž neobyčejně nadějný. Už 25. ledna nás Tango Gameworks překvapili nenápadnou rytmickou rubačkou Hi-Fi Rush a… okamžitě si mě získali. Pro rytmické hry mám opravdu slabost, a to i přes úplnou absenci hudebního sluchu. Předposlední, hudební kapitolu It Takes Two dodnes považuji za jednu z nejlepších herních sekcí všech dob. A tady jsem podobný nářez dostal v zhruba desetihodinovém balíčku a s fantasticky namixovaným soundtrackem. Na rubací tanec doprovázený Prodigy nebo The Joy Formidable téměř se slzami v očích vzpomínám doteď a je mi moc líto, že, podobně jako Zelda, hra v kontextu ostatních velkých pecek letošního roku postupně zapadla.

Hogwarts Legacy

3. Hogwarts Legacy. Ano, možná bych si měl skočit do řeznictví pro párky k čočce, kterou za tuhle volbu dostanu. Ale jako člověk, pro kterého knižní svět Harryho Pottera znamená ještě mnohem víc než fanouškovství (do značné míry formoval, jak vypadá moje vnímání populární kultury), prostě nemůžu Hogwarts Legacy vynechat. Na jednu stranu má tohle ambiciózní dílko spoustu chyb, hlavně stran příběhu a dialogů. I tak jde však o splnění snu a úchvatná vstupenka do čarodějného světa s nezaměnitelnou atmosférou. V žádné hře jsem letos nestrávil víc času a… to samé platí pro moji přítelkyni. Která kromě Animal Crossingu nestrávila čas v žádné jiné hře. Po Bradavicích se ale naběhala požehnaně. I kvůli této univerzálnosti a propojování hráčů a nehráčů si Hogwarts Legacy zmínku zaslouží.

Honza Lysý

Mortal Kombat 1

1. Mortal Kombat 1 – Říkám to stále a říkat to budu i dál, Mortal Kombat byla, je a bude mou srdcovou značkou. Ano, mám pochopení pro to, že některým lidem nevonělo to, jak si Mortal Kombat 1 pohrál s příběhem a postavil některé dějové zápletky z minulosti v podstatě na hlavu, ale já si naopak cením toho, že se tvůrci nebojí experimentovat a neusnuli na vavřínech. Mortal Kombat 1 má zajímavý příběh, slušnou sestavu postav (a ty dodatečně stažitelné jsou luxusní) a chytlavé herní mechanismy. A samozřejmě jsou tu lahodné fatality.

Dead Island 2

2. Dead Island 2 – Po několika dekádách hraní už u mě není běžné to, že se objeví nějaká hra, která mě chytí a nepustí a říkám si u ní: „Ještě jedna mise a půjdu spát.“ Dlouho očekávanému druhému Dead Islandu se to ale povedlo. Jde o zábavnou řezničinu, kde je alfou a omegou dění rozmanité likvidování zombíků, což může znít přízemně, ale je to nesmírně zábavné.

Immortals of Aveum (PS5)

3. Immortals of Aveum – Je to mé z strany trošku rebelská volba. Ano, v daném roce vyšly lepší hry, ale mě mrzí, že zrovna tato propadla, když jde o hodně zábavnou střílečku s kouzly, kterých zase tolik nevychází. A jako ten, co vyrostl na Hexenu a Hereticovi, jsem si ji opravdu užil.

Honza Srp

Final Fantasy XVI

1. Final Fantasy XVI. Dlouho jsem žánr JRPG ignoroval, ba dokonce jím i tak trochu pohrdal, jenže pak jsem před pár lety zkusil remake Final Fantasy VII a od té doby jsem lapen. Šestnáctka je oproti většině podobných her velmi přístupná západnímu publiku, protože se odehrává ve světě inspirovaném evropským středověkem. Tvůrci navíc zvolili daleko temnější tón vyprávění a neváhají zabíjet i oblíbené postavy, navíc velmi krvavým způsobem. Některé scény jsou vskutku epické a kvůli nádherné grafice nezapomenutelné. Pevně doufám, že chystaný PC port počet fanoušků u nás výrazně navýší.

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

2. Cyberpunk 2077: Phantom Liberty. Jsem fanoušek Cyberpunku už od jeho nepovedeného vydání v roce 2020, vzhledem k tomu, kolik toho nabízí, jsem dokázal nad několika technickými chybami snadno mávnout rukou. Od té doby pak vývojáři odvedli obrovský kus práce a po letošním obrovském patchi 2.0 už není nic, co by zážitek kazilo. Letošní datadisk Phantom Liberty už tak prakticky dokonalý sci-fi zážitek dokázal povýšit na další úroveň. Jeho dějová linka s mnoha možnostmi rozhodování mi ze všeho nejvíce připomíná původní dva díly Deus Ex.

RoboCop: Rogue City

3. RoboCop: Rogue City. Rozhodně největší překvapení letošního roku. Nesmírně stylová a předloze věrná akce, která kromě originálního způsobu střílení (RoboCop se nemusí krýt ani příliš přesně mířit) nabízí i parádní adventurní nadstavbu. Asi jsem hrál i chytřejší hry, ale na tuto budu vzpomínat ještě dlouho.

Ondřej Zach

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

1. Jako fanoušek Nintenda si letošní rok nemůžu vynachválit. Skoro se mi ani nechce věřit tomu, že Switch už je téměř na konci své cesty. Na prvním místě mám fantastickou dobrodružnou hru The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, které plně naplňuje význam slova dobrodružství a v mnoha ohledech je lepší než předchůdce.

Super Mario Bros. Wonder

2. Na druhé místo dávám Super Mario Bros. Wonder – Nintendo opět ukázalo, že 2D hopsačky stále umí na jedničku. Tentokrát jsme si hru doma užili zejména v kooperaci, a to i díky dobře nastavené volitelné obtížnosti.

Pikmin 4

3. Na třetí zařadím akční strategii Pikmin 4. Nintendo ukázalo, že i série určená trochu pro fajnšmekry se umí otevřít širším masám a nabídnout nezapomenutelný zážitek. Není divu, že je to (subjektivně) nejen nejlepší díl série, ale také (objektivně) nejprodávanější. Pokud máte Switch a série vás zatím minula, zkuste demo.

Adblock test (Why?)


Hry roku 2023 podle redakce Bonuswebu - iDNES.cz
Read More

Metro Awakening zve do tunelů moskevského metra ve virtuální realitě - INDIAN - INDIAN

Abychom vám mohli nabídnout co nejlepší zážitek z našich stránek, používáme ty nejmodernější technologie. Bez JAVASCRIPTU tyto stránky nem...