Rechercher dans ce blog

Thursday, March 25, 2021

12 nejzajímavějších historických i současných alternativ počítačové myši - Živě.cz

První myš

Počítačovou myš vynalezl v roce 1963 Douglas Engelbart ze Stanfordského výzkumného institutu. Název získala díky kabelu, který připomínal ocas. Myš byla hranatá a nepohodlná, pohyb snímala pomocí dvou koleček, která byla později nahrazena kuličkou se snímači na dvou vzájemně kolmých hřídelích.

Klepněte pro větší obrázek 
Stanfordova univerzita si myš nechala patentovat a jistým paradoxem je, že Engelbart za tento vynález nikdy nedostal odměnu.

Nožní myš

Když můžeme nohami ovládat auto, proč by to nešlo s počítačem? To si patrně řekli ve Fentek Industries, kde vymysleli Footime Mouse. Na pravou nohu si navlečete pantofli, která snímá pohyb ve všech směrech. Levá obsluhuje pět tlačítek s nastavitelnými funkcemi a jedno rolovací kolečko.

Klepněte pro větší obrázek 
Nožní myš Footime Mouse

Výrobce sliboval konec syndromu karpálního tunelu, posílení středového svalstva a že nebude nutné sundávat ruce z klávesnice. Bohužel i toto řešení zmizelo v propadlišti dějin.

Vertikální myš

Cílem vertikálních myší je snaha změnit polohu ruky. Zatímco na běžné myši spočívá dlaň v nepřirozené poloze (často provokující syndrom karpálního tunelu), vertikální alternativa má výrazně lepší ergonomii. Samotné zařízení většinou funguje obvyklým způsobem, tj. dnes využívá k určování polohy optický nebo laserový snímač. Liší se tvarem a umístění tlačítek i dalších ovládacích prvků, které by měly být v dosahu prstů.

Klepněte pro větší obrázek 
Vertikální myš Logitech MX Vertical

Trackball

Trackball je – zjednodušeně řečeno – obrácená myš. Místo kuličky na spodní straně, která se otáčí pohybem celého zařízení po podložce, má kuličku nahoře. Její otáčení zajišťují prsty (nejčastěji palec), takže trackball se nepohybuje po stole a stačí mu méně místa. Své místo našel nejprve ve filmových a zvukových editačních aplikacích, později si však získal zastánce i v řadách běžných uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek 
Trackball Logitech MX ERGO Wireless Trackball. V principu funguje jako běžná kuličková myš, pohyb kuličky snímají dvě na sebe kolmé hřídele.

Trackpad/touchpad

Trackpady jsou dnes nedílnou součástí notebooků, kde je výrobci zpravidla umísťují před klávesnici. Jedná se o destičku schopnou vnímat dotyky prstů. Kromě pohybu kurzoru podporuje většina trackpadů také nejrůznější gesta více prsty, případně reagující na sílu stisku.

Klepněte pro větší obrázek 
Touchpad Apple Magic Touchpad

Výhodou jsou minimální nároky na prostor – nepotřebujete samostatné místo, po kterém budete jezdit nějakým dodatečným zařízením. Kromě trackpadů integrovaných v noteboocích lze pořídit externí verzi také ke klasickému počítači. Typickým zástupcem je Apple Magic Trackpad se skleněným povrchem, jehož cena se v českých e-shopech pohybuje mezi 3 a 4 tisíci korunami.

Trackpoint

U notebooků můžete kromě touchpadu narazit také na trackpoint, lidově označovaný jako „bradavka“. Maličký joystick, který pohybem do stran ovládá kurzor, úhel náklonu určuje rychlost. Je umístěný přímo v klávesnici, takže nezabírá místo.

Klepněte pro větší obrázek 
Trackpoint

Nevýhodou tohoto řešení je nižší citlivost a přesnost, přesto si tento ovladač získal své zastánce. I dnes jej najdete ve vybraných modelech notebooků – zejména Lenovo ThinkPad, ale i Dell, HP, Acer nebo Sony.

Vyskakovací myš

Vraťme se nyní do devadesátých let, kdy HP v notebooku OmniBook 800 přišlo se skutečně originálním řešením, jak alternovat počítačovou myš. Polohovací zařízení je ukryté v těle notebooku a po stisku tlačítka vyskočí z jeho pravé hrany. Uživatel pak „myš“ povytáhne a rozloží. Kurzor se ovládá pohybem komponenty, která je napevno spojená s tělem zařízení.

Jak se s vyskakovací myší pracovalo:

Tablet

Název „tablet“ se v posledních letech vžil pro „přerostlý smartphone“, ale původní tablety jsou alternativou k myši a dnes se označují jako „grafické tablety“. Zpravidla se jedná o desku s aktivní plochou ovládanou pomocí pera.

Klepněte pro větší obrázek 
Grafický tablet Wacom Cintiq 16

Díky schopnosti vnímat až několik tisíc úrovní přítlaku jsou tato zařízení nejčastěji využívána počítačovými grafiky, pro které jsou dodnes nenahraditelnou pomůckou. Pro běžné ovládání počítače se však tablety neujaly.

U některých tabletů lze vyměňovat koncovky pera a tím měnit nástroje a jejich vlastnosti. V současnosti jsou na trhu i tablety s integrovaným displejem a přídavnými tlačítky pro rychlé vyvolání často používaných funkcí.

Válečková myš

Válečková myš, nebo též RollerMouse, je už od pohledu hodně netradiční alternativa. Hlavním důvodem její existence je opět snaha o co možná nejlepší ergonomii. Válečková myš má snížit nepřirozenou zátěž svalů, které běžně používáme k pohybu myší po podložce.

Klepněte pro větší obrázek 
Válečková myš RollerMouse Red

Vypadá jako gelová podložka před klávesnici a stejně se i umísťuje. K ovládání kurzoru slouží váleček, který lze posouvat na ose (pohyb doleva/doprava) a otáčet (pohyb nahoru/dolů). Příkladem je Contour Design RollerMouse Red, který je navíc vybavený kolečkem a několika tlačítky. V českých e-shopech se jeho cena pohybuje kolem osmi tisíc korun.

Bezdrátové pero

Bezdrátové pero (Pen Mouse) vychází z klasické myši. Liší se především tvarem těla, vzhledem, způsobem držení a používání připomíná psací potřeby. Zástupcem je (spíše byl) Genius Pen Mouse.

Klepněte pro větší obrázek 
Bezdrátové pero Genius Pen Mouse

Bezdrátové pero obsahovalo na spodním konci optický snímač s rozlišením 1200 dpi, který sledoval pohyb po podložce a transformoval ho do pohybu kurzoru. Na hřbetu byla dvě tlačítka, určená pro ovládání ukazováčkem. Pohon zajišťovala mikrotužková baterie (AAA). Výhodou proti myši bylo především o něco ergonomičtější uchopení, avšak zjevně se jednalo o slepou vývojovou uličku.

Perová myš

Název „perová myš“ jsme si vymysleli, tento typ produktu patrně nemá žádné oficiální české označení. Je to jakýsi hybrid mezi klasickou myší a bezdrátovým perem. Zásadním rozdílem je uchycení pera do podložky pomocí kloubu. Výhodou má být vysoká přesnost, neboť při menších pohybech se zařízení ovládá prsty, nikoli pohybem zápěstí/ruky. V českých e-shopech se cena pohybuje kolem dvou tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek 
Perová myš Penclic Mouse má také rolovací kolečko a několik tlačítek.

Prezentační kostka

Zástupcem další slepé vývojové větve je Logitech Cube. Je to malá (rozměry 54 × 28 × 16 mm) bezdrátová myš ve tvaru kvádru a spíše než dlaní se ovlád prsty. Tlačítka byla nahrazena dotykovou plochou – stisk v horní polovině alternoval levé tlačítko myši, dolní polovina pravé. Snímání pohybu zajišťoval laserový senzor a samozřejmostí byla bezdrátová konektivita. Výrobce tímto produktem mířil především na uživatele, kteří potřebují prezentovat produkty nebo služby u v terénu.

Klepněte pro větší obrázek 
Logitech Cube - prezentační kostka

Myš s nožičkami

V roce 1975 Jack Hawley navrhl myš, která ke snímání pohybu používala dvě nožičky. Jedna reagovala na pohyb na horizontální ose, druhá na vertikální. Výhodou měla být absence pronikání prachu a nečistot do útrob. Když pak jeho firmu koupila společnost Key Tronic, prodávala myš, založenou na tomto designu pod značkou Honeywell. V roce 1994 Key Tronic oživil tento koncept pod názvem The Lifetime Mouse.

Klepněte pro větší obrázek 
Myš s nožičkami

Let's block ads! (Why?)


12 nejzajímavějších historických i současných alternativ počítačové myši - Živě.cz
Read More

No comments:

Post a Comment

Metro Awakening zve do tunelů moskevského metra ve virtuální realitě - INDIAN - INDIAN

Abychom vám mohli nabídnout co nejlepší zážitek z našich stránek, používáme ty nejmodernější technologie. Bez JAVASCRIPTU tyto stránky nem...