Plusy
- Výkonný procesor
- Dobrá výdrž baterie
- Podpora 5G
- Optimalizované a čisté prostředí
Minusy
- Pro mnohé až příliš velké rozměry
- Pomalejší dobíjení
- Starší Android 10
Na podzim loňského roku představila několik modelů střední třídy, a to i s 5G konektivitou. Vybavenější Motorolu Moto G 5G Plus jsme vyzkoušli už v listopadu 2020. Nyní přichází řada i na její sestru – model Motorola Moto G 5G. Oproti verzi s přídomkem Plus postrádá například displej s vyšší obnovovací frekvencí nebo mírně slabší procesor. K dostání je však téměř o dva tisíce korun levněji.
Po několika týdnech testování jsme dospěli k tomu, že hlavním lákadlem tohoto modelu je spolehlivost a komplexnost. Nabízí totiž skvělý výkon, dobrý fotoaparát a skvělou výdrž. Ohromeni jsem ovšem nebyli z kvality displeje, vyloženě však nepropadá. Střední třída je však extrémně konkurenční prostředí a za nás by mohlo mít Moto G 5G trochu nižší cenu.
|
|
rozměry a hmotnost: 166 × 76 × 9,0 mm, 212 g
displej: 6,7", kapacitní LTPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE, 5G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS
paměť: 64 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 750G (8× Cortex-A77, 2 GHz, 8nm)
operační systém: Google Android 10
fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
|
cena: 6 049 Kč až 9 299 Kč |
Celou recenzi Motorola Moto G 5G si přečtěte na následujících listech.
Design
Šedá myš. Jsou modely, které vysloveně kříčí o vaší pozornost, a pak je tu Motorola Moto G 5G v černé barvě. Telefon, který mezi jinými zkrátka rozhodně nevyčnívá. Jeho hlavním poznávacím znamením je snad to, že je ještě o fous větší než ostatní, dnes již tak velké telefony.
Rozměry modelu Motorola Moto G 5G činí 166.1 x 76.1 x 9.9 mm a váží poctivých 212 gramů
Oproti jiným Motorolám poslední doby se Moto G 5G liší umístěním čelní kamerky ve středu displeje, oproti běžnějšímu průstřelu v levém horním rohu. Rámečky kolem displeje nejsou nikterak široké, i když kromě tradiční spodní brady je širší i prostor nad displejem.
Čelní kamerka je řešena formou průstřelu displeje
Ovládací prvky jsou pak převážně na pravém boku telefonu, kde se kromě kolébky pro ovládání hlasitosti nachází i vypínací tlačítko. To je v tomto případě odlišeno svým vroubkovaným povrchem. Tím se mj. liší i od tlačítka pro aktivaci hlasové asistentky, které je jako jediné fyzické tlačítko na levém boku telefonu po hmatu ho odlišíte povrchem s malými tečkami.
Vlevo je i hybridní slot pro dvojici nanoSIM, anebo kombinaci nanoSIM a microSD karty
Čtečka otisků prstů se přesunula na zadní stranu, přčemž je mírně zapuštěna do povrchu zad, a proto ji rychle a snadno najdete. To přispívá velice rychlému a přesnému odemykání telefonu. Vlevo nahoře na zadní straně je umístěn modul fotoaparátu s trojicí snímačů, který poměrně výrazně vystupuje na zadní stranu. I proto, pokud máte telefon položený na tvrdé podložce, se Moto G poměrně špatně ovládá, když se neustále naklání na různé strany.
Zadní strana po dobu světla hraje všemi barvami, rovněž je to ale i magnet na otisky prstů
Po obvodu telefonu naleznete kromě USB-C konektoru i stále velmi populární 3,5mm jack pro připojení sluchátek. S těmito prvky je na spodní hraně také hlasitý reproduktor a jeden z mikrofonů. Ten druhý je viditelný na horní hraně.
Displej
Tady se šetřilo. Nejviditelnější rozdíl mezi Moto G 5G a Moto G 5G Plus je v displejích. Oba jsou sice stejně velké, a to 6,7palců a jedná se o IPS LCD panely, avšak Moto G 5G má mírně nižší rozlišení (1 080 × 2 400 pixelů) a především nedisponuje zvýšenou obnovovací frekvencí, a tak je nutné se spokojit se základními 60 Hz.
Jemnost displeje se nevyšplhala přes 400 ppi, když dosahuje 393 ppi
Potěší alespoň, že i Moto G 5G podporuje technologii HDR10, kterou lze využít v aplikaci YouTube. Podpora Netflixu ale chybí. I některé další vlastnosti displeje lze hodnotit kladně, a to zejméně přirozené podání barev. Vyšší by mohl být maximální jas displeje.
Dodatečné funkce displeje v aplikaci Moto
Telefon sice nedisponuje notifikační LED diodou, ale částečně to vynahrazuje ambientní displej, který i na vypnutém displej zobrazí základní notifikace, přičemž např. doručené zprávy či novinové titulky lze na vypnutém displeji zobrazit (po kliknutí) ve větším detailu. K dispozici je rovněž možnost pro utlumení modrého světla, což oceníte před spaním nebo při delším čtení displeje.
Hardware
Kompletní balíček. I když má Moto G P5 oproti plusové verzi méně výkonný procesor, přesto si nelze na jeho výkon žádným způsobem stěžovat. Snapdragon 750G vyráběný 8nm technologií s dvojicí (Kryo 570 Gold) s taktem 2,2 GHz a se šesti (Kryo 570 Silver) jader s frekvencí 1,8 GHz totiž poskytuje telefonu dostatek výkonu pro 95 % všech uživatelů.
Výsledky benchmarku AnTuTu 8.4.3:
- celkové skóre: 324 909
- CPU: 115 906
- GPU: 78 182
- UX: 68 474
- MEM: 62 347
Podporuje ho přitom i grafický čip Adreno 619 a v našem případě 6 GB RAM. Jak je z přídomku patrné, hlavním lákadlem má být 5G konektivita, kteerá funguje výborně. Samozřejmě však pouze v místech, kde jsou 5G vysílače přítomny, což je v dnešní době pouze v hrstce případů v ČR. Reálně tak stejně budete (nežijete-li v těchto místech) v drtivé většině případů využívat LTE připojení.
K dispozici je reálně zhruba 110 GB prostoru pro vaše data
Další možností pro připojení k internetu je využívání adaptéru Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac. Stále dostupnější a současně i rozšířenější TWS sluchátka připojíte (stejně jako i další příslušenství) k telefonu skrze Bluetooth 5.1 s A2DP. Pokud doma zapomínáte peněženku, bude se hodit i NFC čip pro realizaci mobilních plateb.
V přírode zase oceníte GPS s dvoupásmovým A-GPS a podporou geolokačních systémů GLONASS či GALILEO. Fakticky tak Moto G 5G poskytuje veškerou obvyklou výbavu, když nechybí žádná z podstatným funkcionalit. Dokonce se v telefonu nachází i FM tuner. Chybí snad jen zvýšená odolnost telefonu.
Zvuk linoucí se z hlasitého reproduktoru by mohl být silnější, přičemž svou kvalitou spadá do průměru.
K výrazným lákadlům tohoto modelu patří zcela jistě jeho výdrž, a to i přes jeho velký displej. Významnou roli hraje už 5 000mAh baterie, na škodu není ani téměř čistý Android a úsporný procesor. Bez problémů s ním tak dosáhnete na dva rušné pracovní dny na jednom nabití. Dobrá výdrž dokáže zastínit i jinak pomalejší dobíjení, které zabere lehce přes dvě hodiny. Je to zkrátka daň za štědrou baterii a nepomáhá tomu ani dnes již slabší 20W adaptér v balení.
Fotoaparát
Neuplatná plotýnka. Na poli fotoaparátů ve středí třídě patří Motorola v posledních letech spíše k nadprůměru. Zajímalo nás tedy, jak si sada trojice snímačů povede v tomto případě. Hlavní 48MPx objektiv využívá Quad Pixel a pořizuje 12Mpx snímky. Již tradičně ho doplňuje ultraširoký 8Mpx snímač a dále i 2Mpx makro fotoaparát. Čelní kamerka pak dispnuje 16Mpx snímačem a prostřednictvím Quad Pixel opět fotí ideálně 4Mpx snímky.
Sestavení fotoaparátu Motorola G 5G:
- Hlavní objektiv: 48 MPx, F1,7, 1,6 µm, 1/2,0", PDAF
- Ultra širokoúhlý objektiv: 8 MPx, F2,2, 1,12 µm, 118°
- Makro objektiv: 2 Mpx, F2,4, AF
Prostředí fotoaparátu nabízí velmi jednoduché rozhrání, když jednoduše lze přecházet mezi jedním video režimem a jedním foto režimem. Po rozkliknutí jsou k dispozici i další módy jako Portrét, Cinemagraf, Panorama nebo režim Pro. Jednoduchý přepínač umožňuje střídat i jednotlivé snímače a nechybí ani piktogramy pro rychlé ovládání časovače a přisvětlovací LED diody.
Prostředí fotoaparátu
Poměrně bohaté je nastavení fotoaparátu, kde lze nastavit i HDR filtr (vč. automatického režimu.
Výsledné snímky z hlavního snímače mají na svou třídu dobrou kvalitu, když disponují širokým dynamickým rozsahem, mají dostatek ostrosti a nabízí i přirozené podání barev. Podobné vlastnosti nabízí i ultraširoký senzor, avšak s tím rozdílem, že jeho výstupy mnohem častěji postrádají ostrost a objevuje se u nich digitální šum. Spíše do počtu pak je makro snímač, který s ohledem na 2Mpx rozlišení mnoho parády nenadělá.
Srovnání objektivů:
Ukázkové fotografie:
Další fotografie pořízené telefonem najdete na posledním listu
Motorola dokáže kromě FullHD záznamu pořizovat i 4K při 30 fps. Přitom lze navíc využít elektronickou stabilizaci obrazu, která odvádí poměrně dobrou práci. Celkově nás kvalita videí rovněž potěšila, když ve všech využitelných režimech jsou videa ostrá, zachycují správné detaily i přirozené barvy
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Závěr
Motorola Moto G 5G působí po celou dobu jejího užívání takovým nudným dojmem. Žádným parametrem vysloveně nenadchne, ale ani nezklame. Z několika týdenního testování jsem nakonec zhodnotil, že se vlastně jedná o zcela ideální firemní telefon.
Obsah prodejního balení telefonu
Nikdo od něj příliš nečeká, pouze se na něj potřebuje spolehnout, a tomu Moto G 5G dostojí. Za to vše si Motorola nechá zaplatit přes 7 tisíc korun. S ohledem na konkurenci se proto domníváme, že bude třeba jít s touto cenou trochu dolů.
|
|
rozměry a hmotnost: 166 × 76 × 9,0 mm, 212 g
displej: 6,7", kapacitní LTPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE, 5G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS
paměť: 64 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 750G (8× Cortex-A77, 2 GHz, 8nm)
operační systém: Google Android 10
fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
|
cena: 6 049 Kč až 9 299 Kč |
Hlavní konkurenti:
|
|
rozměry a hmotnost: 162 × 75 × 9,4 mm, 197 g
displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE, 5G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS
paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh
procesor: Mediatek Dimensity 800 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm)
operační systém: Google Android 10
fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
|
cena: - až - |
|
|
rozměry a hmotnost: 165 × 77 × 9,0 mm, 215 g
displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE, 5G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS
paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 820 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 750G (8× Cortex-A77, 2 GHz, 8nm)
operační systém: Google Android 10
fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
|
cena: 7 190 Kč až 8 783 Kč |
|
|
rozměry a hmotnost: 165 × 77 × 9,4 mm, 215 g
displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS
paměť: 64 GB, microSD, RAM: 6 GB, baterie: 5 160 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 732G (8× Kryo 470, 2 GHz, 8nm)
operační systém: Google Android 10
fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
|
cena: 5 669 Kč až 6 828 Kč |
Verdikt: Motorola Moto G 5G je nenápadný telefon se zcela spolehlivým výkonem a chováním. Ideálně se hodí do rukou zaměstnancům, kteří jeho přednosti využijí na maximum.
Plusy:
- Výkonný a přesto úsporný procesor
- Dobrá výdrž baterie
- Nadprůměrný fotoaparát ve své třídě
- Podpora 5G
- 3,5mm jack
- Optimalizované a čisté prostředí
Minusy:
- Pro mnohé až příliš velké rozměry
- Pomalejší dobíjení
- Starší Android 10
5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.
Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.
Let's block ads! (Why?)
RECENZE: Motorola Moto G 5G – poctivý kus hardwaru - Živě.cz
Read More