Takzvaný superměsíc nastane v úterý 27. dubna v 5:33, Měsíc bude v úplňku a zároveň v přízemí. To se odehraje o 11 hodin později ve vzdálenosti 357 378 kilometrů.
Úplňku na konci dubna se také někdy říká růžový úplněk. Nemá to ale spojitost se zabarvením Měsíce. Podle Starého farmářského almanachu se tak úplňku přezdívá kvůli kvetoucím plamenkám šídlovitým, které jsou charakteristické svou růžovou barvou.
Pojem superměsíc či superúplněk je neodborné označení pro jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň se na své dráze přiblíží co nejvíce k Zemi. Jelikož se počítá s určitým rozmezím minimální vzdálenosti, kdy se dá hovořit o superúplňku, může tento jev nastat i za sebou.
To je i příkladem letošního roku. Úplněk ve středu 26. května bude v letošním roce uhlově největší. Nastane ve 13:15, kdy proběhne také úplné zatmění Měsíce, u nás ale pod obzorem.
"Měsíc však bude nejblíže k Zemi už ve 3:53 ráno ve vzdálenosti 357 309 km. Před západem Měsíce časně ráno tedy budeme pozorovat lidově zvaný "superúplněk". Stejně krásný ovšem bude i východ Měsíce krátce po úplňku toho dne večer," popisuje astrofotograf Petr Horálek.
Na začátku května se milovníci noční oblohy mohou těšit také na meteorický roj η-Aquaridy. Jedná se o ledo-prachová zrnka z Halleyovy komety. Maximum roje připadá na noc z 5. na 6. května.
V loňském roce "superúplněk" určil datum Velikonoc. Připomenout si ho můžete v reportáži TV Nova:
Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.
Blíží se noční podívaná. Lidé budou moci pozorovat "růžový superměsíc" - tn.cz
Read More
No comments:
Post a Comment