Rechercher dans ce blog

Monday, April 5, 2021

Gelsinger chce zpět tick-tock strategii a bezkonkurenční výkon do roku 2023/24 - Deep in IT

Ve druhé polovině března, zhruba od ohlášení a vydání procesorů Rocket Lake (Core 11000 pro desktop) si Intel dával záležet, aby o něm bylo slyšet. Prakticky denně přicházely zprávy o něčem novém. Jedné jsme se nevěnovali, ale je natolik podstatná, že se k ní stojí za to vrátit. Navíc se netýká blízké budoucnosti, takže to na aktuálnosti neubere. Navíc si nelze představit vhodnější dobu k řešení tohoto tématu než právě po oslavách zmrtvýchvstání…

Návrat Tick-Tock

Strategii tick-tock Intel formálně opustil před pěti lety, na jaře 2016. Reálně mnohem dřív, před polovinou roku 2014 vydáním generace Haswell-refresh (Devil's Canyon). Oč šlo: strategie tick-tock měla vymezit postup přípravy a vydání nových generací procesorů. Jedna generace (tick) měla převzít architekturu minulé a převést ji na nový výrobní proces. Druhá generace (tock) měla na tomto výrobním procesu představit novou architekturu.

Redakce webu Anandtech (nevím, zda z vlastního úsudku, nebo informaci přebral od Intelu) tvrdí, že tuto strategii Intel využíval v 90., 00. a 10. letech. Realita je ovšem taková, že strategie tick-tock byla oficiálně představena a nasazena v roce 2007. Teorii o jejím využití již v 90. letech se snažila do reálné roadmapy Intelu naroubovat například anglofonní varianta Wikipedie, ovšem vyšel z toho docela kočkopes. Dozvídáme se, že tick byl v roce 1995 65nm P6 a tock byl v roce 2006 65nm Merom (Core). Už přes dekádu trvající tiknutí naznačuje, že zde něco nesedí. Při bližším zkoumání pak přijdeme na to, že 65nm P6 byl Yonah a ten byl vydán až roku 2006, takže snaha vidět ve strategii Intelu 90. let model tick-tock dopadá docela jako fantasmagorie.

Brian Krzanich, CEO Intelu, který „vykolejil“ ze strategie tick-tock, byť malinko i v důsledku kostlivců předchozího CEO

Strategie tick-tock oficiálně začala roku 2007 a pokud se budeme držet její definice, skončila vydáním Haswell-refresh roku 2014, který byl třetí generací postavenou na 22nm procesu (což princip tick-tock nepřipouští). Teprve o dva roky později ohlásil Intel strategii PAO (Process-Architecture-Optimization), kde si dal prostor pro jednu (půl)generaci na stejném procesu navíc (tzv. refresh). Strategie PAO seděla na Ivy Bridge 2012 (22nm), Haswell 2013 (22nm) a Haswell-refresh 2014 (22nm). Hodnoceno z tohoto pohledu tak tick-tock skončil již v roce 2011 se Sandy Bridge - pak už se fakticky jelo dle PAO, byť ten byl ohlášen až o pět let později.

Paradoxně v době ohlášení PAO (2016) už Intel věděl, že tuto strategii nebude další rok schopen dodržet: Broadwell 2014 (Process), Skylake 2015 (Architecture), Kaby Lake 2017 (Optimization). Po Kaby Lake, který nebyl ničím Skylake-refresh, ale po něm přicházely další refreshe architektury Skylake na 14nm procesu: Coffee Lake, Coffee Lake-refresh, Comet Lake, nyní dochází i na částečný Comet Lake-refresh (tato vlna produktů tak byla jakýmsi PAOOOO).

Pat Gelsinger chce z této situace vybruslit znovuzavedení strategie tick-tock, tedy střídáním nových architektur s novými procesy. Prozatím nevíme, jak Intel chce docílit toho, že na každou druhou vlnu produktů bude mít připravený nový proces schopný nasazení v sériové výrobě. Zda se mu podaří vrátit vývoj do starých kolejí, nebo sníží mezigenerační skoky, nebo „pluska“ v názvech procesů (jako bylo 14nm, 14nm+, 14nm++, 14nm+++) bude pokládat za nové procesy.

Bezkonkurenčně výkonné procesory

Gelsinger se strategií tick-tock plánuje dopracovat do stavu, kdy Intel v letech 2023-2024 přinese po výkonnostní stránce zcela bezkonkurenční produkty (doslova „nepochybná vedoucí pozice ve výkonu CPU“). Nyní máme rok 2021, v roce 2022 se od konkurence Intelu - AMD - očekává vydání Zen 4, takže v roce 2023 by mohlo dojít na Zen 4+ a roku 2024 na Zen 5. Pokud Intel očekává posílení konkurenceschopnosti právě v této době, bude muset být jeho řešení větším skokem než Zen 5. Bude-li Zen 5 vyráběn ještě na 5nm procesu, dá to Intelu jistou příležitost.

Co bude tím zázračným produktem? Letos Intel vydá 10nm Alder Lake, v roce 2022 má následovat 10nm Alder Lake-refresh neboli Raptor Lake. Na rok 2023 Intel chystá - jak již Gelsinger potvrdil - Meteor Lake.

Ten bude 7nm, ovšem zároveň s novou architekturou (Redwood Cove) a po něm, tedy v roce 2024, dorazí 7nm Lunar Lake s dosud neznámou architekturou. Obnova strategie tick-tock v tom sice zatím vidět není (naráz má přijít nový 7nm proces i nová architektura), ale dostáváme se ke jménům produktů, které by měly být těmi šťastnými, více než konkurenceschopnými - bezkonkurenčními.

Let's block ads! (Why?)


Gelsinger chce zpět tick-tock strategii a bezkonkurenční výkon do roku 2023/24 - Deep in IT
Read More

No comments:

Post a Comment

Metro Awakening zve do tunelů moskevského metra ve virtuální realitě - INDIAN - INDIAN

Abychom vám mohli nabídnout co nejlepší zážitek z našich stránek, používáme ty nejmodernější technologie. Bez JAVASCRIPTU tyto stránky nem...