V úterý ráno byl na obloze k vidění druhý největší Měsíc v tomto roce, superúplněk nastal v 5:33. Fascinující podívanou, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíže, si užívali lidé po celém světě. Užijte si časosběrný záběr od Newportského mostu z východního pobřeží Spojených států amerických.
Nádherné záběry růžového superúplňku nad Newportským mostem | Video: Reuters
Letošní dubnový úplněk má přezdívku "růžový". Popularizátor astronomie Pavel Gabzdyl na webu vysvětlil, že přezdívka vychází ze starých ročenek amerických farmářů, které různě nazývaly každý úplněk v roce. Ten dubnový získal jméno podle okrasných květin - růžových plamenek šídlovitých, které rozkvétají právě v tomto období.
Gabzdyl k jevu také uvedl, že Měsíc kolem Země obíhá po mírně výstředné elipse. Někdy je tak k Zemi blíže, v takzvaném přízemí, a někdy dále, v odzemí. Časy přízemí a odzemí nastávají v různých fázích Měsíce. Pokud jsou v době úplňku, je tento úplněk o něco větší než ty, které se s dobou přízemí neshodují. Vzdálenost Měsíce se také při různých přízemích liší.
Největší a zároveň poslední superúplněk letos nastane 26. května. Úplněk však nastane v 13:13 středoevropského času a Měsíc se dostane v přízemí už kolem čtvrté hodiny ranní. Lidé, kteří chtějí spatřit největší úplněk letoška, tak budou muset pozorovat západ Měsíce kolem 5:00.
Nádherné záběry růžového superúplňku. Lidé si vzácnou podívanou užili po celém světě - Aktuálně.cz - Bleskově.cz
Read More
No comments:
Post a Comment