Řada Galaxy A se celosvětově podílí na 70 procentech všech prodejů smartphonů od Samsungu. I na našem malém trhu se započtením Slovenska se loňský rok prodalo 1,2 milionů telefonů řady Galaxy A, a nejprodávanějším modelem byl s výrazným předstihem Galaxy A51. I proto byl jeho letošní nástupce, Galaxy A52, pod drobnohledem. Nakonec se na trh dostal ve dvou variantách, a obou můžeme počítat s opravdu výraznými novinkami, mezi něž se nově řadí zvýšená odolnost, stereo reproduktory nebo hlavní foťák s OIS.
Telefon jsme otestovali v LTE i v 5G variantě, která má navíc výkonnější čipset a také displej se 120Hz obnovovací frekvencí (místo 90Hz panelu). Samsung telefon marketingově prodává sloganem „Awesome is for everyone“, který je splněn do puntíku. Vyvážený model střední třídy nabídne, zvláště u LTE verze, velmi zajímavý poměr výkon/cena. Klady výrazně převyšují nedostatky, u telefonu vám nic podstatného chybět nebude. Tedy, až na čtečku otisků prstů, na kterou by se dalo spolehnout...
rozměry a hmotnost: 160 × 75 × 8,4 mm, 187 g 74 % |
|
cena: 10 390 Kč až 11 627 Kč |
Celou recenzi Samsung Galaxy A52 5G si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Dobře padne do dlaně. Zatímco dříve testovaný Galaxy A72 vypadá designově úplně stejně, testovaný Galaxy A52 je ještě o něco kompaktnější. Vděčí za to menší úhlopříčce displeje, přičemž kapacita baterie se zmenšila jen nepatrně. Tělo o rozměrech 160 × 75 × 8,4 mm je celé vyrobeno z plastu. Boční rám se snaží připodobnit k lesklému kovu, takže na něm ulpívají otisky prstů. Záď je vyrobena z matného plastu, který naomak působí jako pogumovaný. Nejsou na něm vidět otisky prstů, pouze zbytková vlhkost.
Samsung Galaxy A52 5G jsme otestovali v černé barevné variantě
Z druhé strany na šasi nasedá displej krytý sklem Gorilla Glass 5. Mezi ním a zbytkem těla se nachází ještě tmavá přechodová vrstva, do které se občas dostanou nečistoty, které budete muset vytlačit rohem papírku. Konstrukce telefonu je bytelná a ani při násilném krutu se z útrob neozývají žádné pazvuky. Telefon jsem v redakci otestovali v černé barevné variantě, alternativně je k dostání ještě v bílé, fialové a modré.
Pohled na boční hrany, telefon v ruce působí bytelně a neklouže
A52 dobře padne do ruky, díky zadní skořápce v dlani neprokluzuje, ale právě k zádům máme i tu největší výtku. Plast je jednoduše tak tenký, že jej veprostřed cca o půlmilimetr promáčknete až k baterii. V případě Galaxy Note20 bylo promačkávání daleko výraznější, i tak se ale nebráníme pocitu, že tento nedostatek mohl Samsung vyřešit již při návrhu telefonu. A nebo pod zadní kryt vložit cívku pro bezdrátové dobíjení. Účel by světil prostředky, takto je pod zadním krytem nepatrná (a zbytečná) mezera. A když o tom budete vědět, budete bez přemýšlení zadní kryt nevědomky promačkávat...
Fotomodul je součástí zadního matného plastového krytu a lehce vystupuje nad okolní povrch. Škoda jen, že jsou záda uprostřed „promačkávací“
...a nebo na telefon přicvaknete kryt, a bude tento „problém“ vyřešen. Levý bok telefon je úplně prázdný, regulátory hlasitosti se zamykacím tlačítkem najdete na pravém boku. Ovládají se pohodlně a jistě, oproti Galaxy A72 se nemusíte palcem až tak natahovat. Horní hrana se sekundárním mikrofonem nabízí šuplík, do něhož vložíte nanoSIM a příp. druhou nanoSIM nebo microSD kartu. Škoda, budete si muset mezi oběma možnostmi vybrat.
Srovnání zadních krytů Galaxy A72 (v modré) a Galaxy A52 5G
Na spodní hraně se nachází USB-C konektor, sluchátkový jack a hlavní reproduktor. Ten má svou kvalitu hodně blízko vlajkové řadě Galaxy S21. Není divu, vyladila jej firma AKG Audio, a společně s ním hraje v režimu sterea i sluchátkový reprák nad displejem. Vítaným upgradem je zvýšená odolnost IP67, která se v áčkové řadě objevuje vůbec poprvé. Výrobce uvádí výdrž půl hodiny 1,5 metru pod vodní hladinou, v praxi se vám bude spíše hodit to, že telefon přežije telefonování na dešti nebo pád do záchodové místy.
Konektorová výbava na spodní hraně. Nechybí zde USB-C ani sluchátkový jack
Stačí jej opláchnout sladkou vodou, což platí i o kontaktu s mýdlovou nebo slanou vodou, které by jinak mohly narušit vnitřní membrány. Pokud je v konektoru detekována voda, telefon se nebude nabíjet, a dá vám o tom vědět notifikací. Stačí vodu z konektoru vytřepat a počkat maximálně několik desítek minut na vyschnutí.
Doplňkové ovladače hledejte na pravém boku telefonu
A základní balení? Začněme tím lepším. V krabici nechybí nabíječka, takže jsou ekologické snahy Samsungu u řady Galaxy S21 dost krátkozraké. Pokud chtěli jihokorejci skutečně myslet na ekologii, tak by přece adaptér nedávali do řady, která se podílí na 70 % prodejů všech smartphonů Galaxy. Jenže, to by se koncovým uživatelům zřejmě nelíbilo, a tak tato „taktika“ jihokorejcům projde jen v „eskové“ řadě. V krabici dále nechybí USB-C kabel, základní uživatelská příručka ani špendlík pro vytažení bočního šuplíku.
Základní krabice Galaxy A52 toho má s krabičkou Galaxy A72 hodně společného. Tedy, snad až na adaptér, který je pouze 15W
A nedostatky? Nabíječka je pouze 15W, byť telefon podporuje až 25W dobíjení. Výkonnější adaptér s oboustranným USB-C si tak budete muset dokoupit zvlášť, nebo jednoduše zůstanete u pomalejšího adaptéru. Jakákoliv nabíječka je lepší než žádná. Kabelová sluchátka sice v krabici chybí, noví majitelé telefonu si však mohli do 11. dubna po registraci v aplikaci Samsung Members vyžádat bezplatná zcela bezdrátová sluchátka Galaxy Buds+ v bílé barvě v hodnotě 2 990 Kč. A to je bonus, který se cení.
Displej
Špičkový displej běží až na 120 Hz! Samsung telefon osadil špičkovým 6,5" Super AMOLED displejem typu Infinity-O, který se může opřít až o fixní obnovovací frekvenci 120 Hz. A to je ve střední třídě skutečně unikát. Bavíme se však o výkonnějším Galaxy A52 5G, v případě Galaxy A52 je maximem 90 Hz obnovovací frekvence. Již v recenzi Galaxy A72 jsme si však ověřili, že už i 90 Hertz se podepíše pod vizuálně plynulejší grafickou nadstavbu a svižnější odezvu.
Samsung u Galaxy A52 5G použil 6,5" Super AMOLED displej se 120Hz obnovovací frekvencí. U Galaxy A52 je frekvence na metě 90 Hz
To poznáte zejména při rolování nabídkami, které je absolutně plynulé, v případě 120Hz však musíte počítat s větší zátěží na baterii, protože je obnovovací frekvence fixní. Telefonu by určitě přišel vhod adaptivní režim, který by dokázal frekvenci přepínat podle typu zobrazeného obsahu. A klidně by stačil režim 60/90/120 Hz, nepotřebovali bychom tak vekou škálu jako u řady Galaxy S21. Tak třeba se dočkáme v budoucí firmwarové aktualizaci...
Na 60 Hz se rozhodně chtít vrátit nebudete, protože jinak bude uživatelské prostředí působit pomalým dojmem. Navíc, 120Hz frekvence u AMOLEDů překonává i LCD displeje se 144 Hz, takže z tohoto úhlu pohledu budete určitě spokojeni. Nelíbilo se nám jen „problikávání“ spodní lišty, když se v Nastavení vrátíte o úroveň zpět. To však není navázáno na specifickou frekvenci, protože blikání pokračovalo i u základních 60 Hz. Pokud jej nechcete vidět, stačí přepnout na tmavý systémový režim. I tady by to chtělo drobný update...
Tmavé a světlé systémové schéma, displejové režimy
Displej má v automatickém režimu jas až 800 nitů, což oceníte při pobytu na přímém slunci, kdy na panelu vše bez větších problémů přečtete. V noci však panel stále dost svítí, takže přijde vhod režim Pohodlí pro oči, který si telefon převzal z řady Galaxy S21. Filtr může být adaptivní, nebo si v něm ručně upravíte teplotu bílé. S aktivním filtrem můžete pracovat i v posteli, aniž byste vedle ležící manželku a spící dítě nějak výrazně oslňovali.
Srovnání rozměru displejů Galaxy A52 5G a Galaxy A72
Díky menší úhlopříčce a zachovaném rozlišení 2 400 × 1 080 pix je displej oproti Galaxy A72 jemnější (407 ppi), z vrchní strany jej kryje Gorilla Glass 5, v němž se po delším testování neobjevily ani mikroškrábance. Na displeji od výroby nenajdete žádnou fólii, její případné dokoupení je na vás.
Průstřel v displeji a softwarové ovladače Androidu ve spodní liště
AMOLED má i tentokrát barvy laděny do sytých a jasných odstínů v rámci Živého režimu, v nastavení si je však můžete utlumit a nastavit, aby lépe odpovídaly skutečnosti. Buď si ručně stáhnete odstíny RGB, upravíte teplotu bílé, nebo přepnete na Základní displejový režim (velmi blízko k barevnému prostoru sRGB). Displeji sice chybí podpora HDR, ovšem, a co je důležité, díky certifikaci Widewine L1 na něm poběží Netflix nativně ve Full HD.
Volba obnovovací frekvence displeje, Pohodlí pro oči, úprava systémových ovladačů a roztažení aplikací na celý displej přes průstřel
Displejový průstřel tentokrát trochu razí, protože se proti světlu dost výrazně odráží. Aplikace se standardně zobrazují pod něj, ale v nastavení si můžete upravit, aby apky vyplnily celý displej. Ne vždy se to však vydaří. Always On displej je u telefonu zdařilou náhradou chybějící notifikační diody. Samsungu už několik let v recenzích telefonů s AMOLEDy důrazně naznačujeme, aby jako notifikační diodu využil prstenec okolo průstřelu. Ale marně, jihokorejci nás zatím nevyslyšeli.
Optická čtečka otisků prstů od Egistecu má viditelné rezervy...
Součástí displeje je i optická čtečka otisků prstů od Egistecu (model ET713), která prst prosvětluje bílým světlem. Bohužel je čtečka dost citlivá na přesné přiložení prstu, a oproti dříve testovanému Galaxy A72 s identickou čtečkou je na tom A52 o dost hůře. Daleko často telefon prst vůbec nerozpozná, takže budete muset odemykat alternativně. Na první přiložení odemknete v 6ti z 10ti případů. Jakmile však prst není rozpoznán hned napoprvé, často se to nepodaří ani u následných pokusů.
Je však možné, že se rychlost čtečky vylepší s budoucí firmwarovou aktualizací. Ostatně, v řadě Galaxy (vzpomeňte ne „legendární“ Galaxy A50) by to nebylo poprvé...
Hardware
Výkonnější Snapdragon vítáme. Pokud můžeme něco z hardwarové výbavy Galaxy A52 5G vypíchnout, je to výkonnější čipset Snapdragon 750G. Už z recenze Galaxy A72 bylo jasné, že by to na výkonové stránce telefonu chtělo trochu zabrat, a „sedmsetpadesátka“ je tak vítaným přídavkem. Primárně se sice v telefonu objevila díky podpoře sítí 5G, v praxi však mnohem oceníte větší výpočetní výkon. Rozdíl třiceti tisíc bodů v Antutu 8.5.6 oproti Galaxy A52 se Snapdragon 720 se na papíře nezdá jako velký, v praxi je však dost výrazný.
CPU-Z, Antutu, Geekbench a Androbench (Galaxy A52 5G)
Oproti loňsku tedy Samsung chválíme za opravdu smysluplný čipset. Vloni běžel Galaxy A51 na 10nm Exynosu 9611, který zrovna neoplýval výkonem, a o něco níže postavený Galaxy A41 dal dokonce přednost 12nm MediaTeku Helio P65. Za Snapdragon 720G tedy budete rádi i u LTE varianty, které nahrává i výrazný cenový rozdíl. Pokud však chcete ještě vyšší výkon a být připraveni do budoucna, zřejmě sáhnete po dražší 5G verzi.
Benchmark | Galaxy A52 | Galaxy A52 5G |
---|---|---|
Antutu - CPU | 98 172 | 116 207 |
Antutu - GPU | 72 263 | 78 161 |
Antutu - MEM | 53 208 | 70 564 |
Antutu - UX | 58 339 | 72 078 |
Geekbench | 533/1 583 | 638/1 905 |
GFXbench - Aztec Ruins OpenGL | 670,2 frames | 689,9 frames |
GFXbench - Aztec Ruins OpenGL Off | 447,5 frames | 453,3 frames |
GFXbench - Car Chase | 900 frames | 921,9 frames |
GFXbench - Car Chase Off | 1 034 frames | 1 080 frames |
Androbench Sq Read | 504,15 MB/s | 917,65 MB/s |
Androbench Sq Write | 267,57 MB/s | 508,45 MB/s |
Snapdragon 750G je na tom s hrami daleko lépe, než Snapdragon 720G, který používá LTE verze telefonu. Oba čipsety jsou vyrobeny 8nm technologií, a jejich součástí je osm jader Kryo 465, dvě 2,3GHz ve formě Gold (Cortex-A76), zbylých šest 1,8GHz vedených jako Silver (Cortex-A55). To však platí pro Snapdragon 720G, v případě „sedmsetpadesátky“ se do výbavy dostaly rychlejší jádra Kryo 570 a o 10 % výkonnější grafický čip Adreno 619 (ve srovnání s Adreno 618). Vzato kolem a kolem, obě verze telefonu mají slušný výkon, mobilní hráči by měli věnovat pozornost 5G verzi.
Testované hry - Hearthstone, Titan Quest, PUBG a Fortnite
Fortnite jsme se zahráli se 30 fps se 75% kvalitou textur, jenže v praxi byl framerate daleko nižší, a i se zubatými texturami byla hra prakticky nehratelná. A to platí pro obě varianty čipsetu. PUBG nemělo na druhou stranu žádný problém, a to ani při kvalitě HDR + HD (vyšší nastavit nelze). U Snapdragonu 750G nebylo patrné žádné sekání ani při hraní Asphalt 9, u Titan Quest se Snapdragon 720G už trochu zapotil. Obraz se občas zasekával, u 5G varianty měla hra lepší hratelnost a plynulost. Magic Arena a Hearthstone neznamenaly pro žádný telefon jakýkoliv problém.
Nastavení grafické kvality u PUBG a herní nabídka Game Launcher
Součástí telefonu je zabezpečená platforma Knox, o které budete vědět zejména v souvislosti se Zabezpečenou složkou, která bude vašim soukromým prostorem, který si ochráníte otiskem prstu. Jejich vyhodnocování je zdlouhavé a dost často se nepovede ani po několika přiloženích prstu. Odemykání funguje i přímo z Always On displeje (logotyp čtečky je zobrazen). Pomalou čtečku doporučíme nakombinovat s 2D skenerem obličeje, který se nezalekne ani brýlí.
Nastavujeme rozpoznávání obličeje a skenujeme otisk prstu
Repráčky zahrají dost hlasitě, doladila je firma AKG, a standardně hrají v režimu stereo, kdy se ke spodnímu přidává reprák nad displejem. Na mobilní poměry má mají hodně vysokou hlasitost, vcelku slušné basové podání, jen je nenechávejte hrát na maximální hlasitost, kdy už zvuk trochu rezonuje a poslech není už tak příjemný. U hudebního přehrávače si nastavíte ekvalizér a aktivujete režim Dolby Atmos, FM rádio zahraje jen s připojenými sluchátky. Vyzvánění telefonu, i díky opravdu výrazným vibracím (škoda že vibrace nejde upravit po menších krocích), rozhodně nepřeslechnete.
Nastavení zvuků, vibrační odezvy, Dolby Atmos, ekvalizér a samostatný zvukový výstup aplikace
Baterie telefonu má kapacitu 4 500 mAh, což je o 500mAh méně, než u většího Galaxy A72, ale také o 500mAh více než u loňského Galaxy A51. Se 120Hz režimem jsme se u 5G verze modelu dostali na den a půl náročnějšího používání, při aktivací 60Hz módu můžete počítat s několika hodinami navíc na jedno nabití.
Nastavení konektivity, Správce SIM, Správce zařízení
Pokud se odpíchnete od motta „jakákoliv nabíječka je lepší než žádná“, vystačíte si s přibaleným 15W adaptérem, která svou práci udělá z nuly na sto za zhruba dvě hodiny. Pokud je pro vás „každá minutá dobrá“, můžete se s dokoupeným 25W adaptérem dostat na hodinu a půl. Na cívku pro bezdrátové nabíjení by místo pod zadním krytem určitě bylo (viz kapitola Design), ale u letošních „áček“ se s bezdrátovým dobíjením nepočítá.
Software
Tři generace androidu a 4 roky bezpečnostních updatů. Samsung v telefonu vsadil na nejnovější verzi Androidu 11 včetně poslední verze grafické nadstavby One UI 3.1, která se nejprve objevila v řadě Galaxy S21. Ve spojitosti s až 120Hz obnovovací frekvencí a 6GB RAM tahle kombinace již na papíře nemohla dopadnout špatně, a to se také v praxi potvrdilo.
Domovská obrazovka, Google objevit, Samsung Free, horní lišta s užitečnými zástupci, zamykací obrazovka
Nadstavba je dostatečně svižná, responzivní, na nic se nečeká, práce se systémovými zdroji je „rozumná“ a navrch máte spoustu doplňků a softwarových přídavků, jejichž přítomnost v modelové řadě Galaxy A byla ještě před rokem takřka nemyslitelná. Bez chyb to ale není, takže čas od času musíte chvíli počkat, než systém na vaše akce patřičně zareaguje. Problémem je např. obsluha foťáku při zamknutém zařízení nebo práce s telefonem rychle po odemknutí. A to platí pro obě varianty telefonu.
Režim Multidisplej, Dual Messenger a Jednoruční režim. Google Assistant se bude tlouct s asistentem Bixby, který se usadil v zamykacím tlačítku
Dotyková systémová tlačítka mají vibrační odezvu, stejně jako softwarová klávesnice. Zatímco dřívějším áčkům vibrace chyběly, u aktuálního modelu jsou tak silné, že byste je možná o úroveň snížili. Jenže, snížením je kompletně vypnete, škála intenzity by mohla být o dost širší. Po stisku domovského tlačítka se vám bude podbízet hlasový asistent Google, který se trochu tluče s asistentem Bixby, a jehož vypnutí vůbec není jednoduché. Na levé části pohotovostní obrazovky máte k dispozici nabídku Google objevit, z editačního režimu si upravíte šířku mřížky a přidáte na plochu různé widgety.
Obchod se schématy, hlavní nabídka a povinný aplikační obsah od Samsungu, Googlu a Microsoftu
Líbí se nám šikovní zástupci rychlého spuštění v horní liště, i možnost customizace systému. Z Galaxy Storu si stáhnete schémata, tapety, balíky ikon nebo vzhledy AOD. Obrazovkou zamykací obrazovky můžete přispět na dobrou věc, hry si můžete schovat do nabídky Game Tools, aby se vám zbytečně neroztahovaly mezi aplikacemi. Těch v telefonu není mnoho, můžete počítat se základními apkami od Samsungu, Googlu a Microsoftu, navíc je jen Spotify a Netflix. Další aplikace a hry si stáhnete z Google Play a Galaxy Storu.
Poněkud atypická aplikace AppCloud vás v horní liště informuje o aktualizaci „uživatelského zážitku“. A, co si budeme povídat, nevypadá dvakrát důvěřivě... a to proto, že vám již od prvního spuštění telefonu podsouvá „doporučené“ aplikace. V aplikacích od Samsungu jsme narazily na reklamy na další produkty řady Galaxy
V základní výbavě je však přeci jen jedna zvláštní aplikace, kterou jsme si hned deaktivovali. Položka AppCloud v horní liště neustále informuje o vylepšeném uživatelském zážitku, přičemž její hlavní úkol je vám hned při prvním nastavení telefonu nabídnout stažení „skvělých“ aplikací. V apkách od Samsungu se zase objevují reklamy na nové telefony a sluchátka, např. v Samsung Members nebo v Galaxy Storu. Čínští výrobci však mají reklamami prošpikovaný systém často o dost více. Nastavení je řazeno logicky, i díky integrovanému vyhledávání vše rychle najdete.
Obrazovka volání, píšeme textovku, webový prohlížeč, Google Play a Galaxy Store
Nadstavba je doslova přecpána softwarovými přídavky. V telefonu je připravena Zabezpečení složka, Odkaz na Windows, SmartView, Dětský režim, Volání a zprávy na dalších zařízeních, Pokračování s aplikacemi v jiných zařízeních, Quick Share, Multidisplej, Jednoruční režim, Dual Messenger, Bixby Routines a další. Drtivou většinu softwarové výbavy telefon podědil po Galaxy S21. A to se týká i updatů. Samsung u telefonu slibuje tři další generace Androidu a minimálně čtyři roky bezpečnostních záplat! A to je mezi Androidy stále dost velká rarita.
Fotoaparát
Hloubkový foťák jen do počtu. Fotografická výbava je na střední třídu vcelku standardní. Do výbavy se dostal 64MPx foťák s pixel binningem (4:1) a světelností 1.8. Pomáhá mu 12MPx širokáč (F2.2) se 123° záběrem scény, 5MPx makro (F2.4) a také 5MPx foťák pro portrétové focení (F2.4), který rozmazává pozadí. Hlavní snímač je opticky zastabilizován, ostření je typu PDAF.
Hledáček fotoaparátu, další dostupné fotorežimy, umělá inteligence rozpoznávající objekty a třetí „virtuální“ foťák, což není nic jiného, než přiblížení v podobě výřezu
Za dostatečného světla jsou fotografie velmi povedené, přínos HDR je výrazný, optimalizátor scén se nám však líbí méně. Často scénu nedokáže adekvátně rozpoznat, a když už, tak jsou jeho přínosy minimálně. Funkce vám alespoň doporučí přepnout na makro, noční režim, na širokoúhlý foťák nebo na focení v plných 64 Megapixelech, abyste si vychutnali více detailů. Jenže musíte počítat s tím, že velikost fotky naroste i přes 25 MB! (oproti maximálně 5MB snímkům)!
Porovnání 16 a 64MPx fotografie. Za dobrého světla na fotce uvidíte jen nepatrně více detailů, důkazem jsou výřezy z 16MPx fotky (vlevo) a 64MPx snímku. Fotit tedy můžete s čistým svědomím v základním rozlišení
Hlavní snímač nemá problém s ostřením do blízky, narazíte snad jen při focení detailů proti výrazně strukturovanému pozadí. Při přepínání fotorežimů musíte občas počítat s delší prodlevou, mimo rychlých voleb v hledáčku máte všechny aktivní volby k dispozici v nastavení. Makra foťte jen za dobrého světla, jinak budou mít výsledné fotky mizernou kvalitu. Při focení v interiéru dochází ke snížení kvality fotek a vytrácení barevné věrnosti. Širokáč má za dobrého světla barevné podání stejné jako hlavní snímač, i tak se z okrajů snímků vytrácejí detaily.
Se zaostřením budete mít problém jen tehdy, když fotíte blízký objekt se strukturovaným pozadím. V tom případě nepomůže ani ruční přeostření dotykem do displeje
Novinkou v řadě Galaxy je Noční režim, který však nemá žádné možnosti nastavení. Pokud budete fotit z ruky, je maximální délka expozice fixních 5 vteřin, v případě upnutí do stativu se dostanete na čas o dvě vteřiny delší. Stejně tak nemá žádné velké možnosti ani populární režim Single Take, který nahrávku okolí automaticky převede na fotky a videa s aplikovanými efekty. Těch mimochodem není nijak mnoho, v řadě Galaxy S21 máte možností daleko více.
Režim Single Take, filtry Snapchatu, další nastavení fotoaparátu, galerie a povedený editor fotek
Líbit se vám bude i portrétní režim, o rozmazávání pozadí se vcelku povedeně stará umělá inteligence. Mód Zábava používá efekty od Snapchatu, ve výbavě nechybí ani režimy Pro Foto, Pro Video, Panorama či natáčení superzpomalených videí v HD rozlišení. Celkově se nám na foťáku líbí jeho variabilita, která je na střední třídu velmi slušná. Fotky za dne si můžete klidně vytisknout nebo vystavit na sociální sítě, při použití noční režimu vylezou z tmavých fotek detaily. Škoda, že dal Samsung přednost hloubkovému snímači, jehož dnes už dost solidně zastoupí umělá inteligence. Zoomový objektiv by byl využitelnější.
Ukázkové fotografie:
Základní, ultraširokoúhlý a 2× digitálně přiblížená fotografie. Ne, teleobjektiv u Galaxy A52 skutečně nenajdete
Jeden z foťáků se tváří jako teleobjektiv, ale jedná se pouze o zoom ve formě výřezů. Maximální digitální přiblížení je osminásobné
Portrétové focení zadním snímačem, umělá inteligence rozostřující selfíčka se však na samostatný snímač dost zdárně dotahuje...
Ukázkové makrosnímky
Ukázkové venkovní fotografie
Ukázkové fotografie z interiéru
Automatika vs. noční režim
Selfie kamerka má rozlišení 32MPx a světelnost F2.2. Jenže bohužel nepodporuje automatické ostření, a tak od ní nemůžete očekávat zázraky. Paradoxně nejkvalitnější snímky docílíte při portrétovém focení selfie s efektně rozmazaným pozadím. Selfíčka z interiéru jsou mdlá, občas zamlžená a chybí jim potřebné detaily tváře.
Ukázková selfie:
Selfie při zatažené obloze, uvnitř a ve tmě
Základní a širokoúhlá selfie
Videa zvládne telefon natáčet maximálně v rozlišení 4K s 30 fps, alternativou jsou Full HD videa s 60 fps, která se hodí na záznam plynulé vodní hladiny. Pro videa platí to stejné co pro fotografie, stabilizace je v záznamu poznat, líbí se nám i barevné podání včetně zvukové složky. Bonusem jsou superstabilní videa, k nimž však budete potřebovat opravdu dostatek světla, jinak bude přídavná stabilizace dost poznat.
Ukázková videa:
Závěr
Pokud je pro vás u telefonu stěžejní zvýšená odolnost v kombinaci se stereoreproduktory, povedeným AMOLEDem s vyšší obnovovací frekvencí se svižným prostředím, Galaxy A52 v této cenové relaci prakticky nemá konkurenci. Samsung chce mít vybrané prémiové funkce dostupné všem, a to se splnilo do puntíku. 5G varianta sice nabízí vyšší výkon, ale s ohledem na poměr cena/výkon je na tom základní Galaxy A52 podstatně lépe. Pokud se však chcete s telefonem připravit do budoucna, můžete sáhnout i po 5G verzi, což u výše postaveného Galaxy A72 paradoxně neplatí.
Samsungu se povedlo stvořit velmi slušný model střední třídy, který má zaděláno na bestseller. Jistě, konkurenční modely mají ještě atraktivnější cenovky, jenže už musíte ze svých nároků trochu slevit. Bez chyb to sice ani tentokrát není, u telefonu se nám nelíbila pomalá čtečka otisků prstů, neškodily by i o něco výkonnější čipsety, a výtku máme i k zadnímu „promačkávacímu“ krytu. Klady však poměrně výrazně převyšují nedostatky.
rozměry a hmotnost: 160 × 75 × 8,4 mm, 187 g 74 % |
|
cena: 10 390 Kč až 11 627 Kč |
Samsung Galaxy A52 se 128GB pamětí v Česku stojí 8 999 Kč, 256GB varianta vychází na 10 799 Kč. O dvě stovky dražší je Galaxy A52 5G se 128GB úložištěm.
Hlavní konkurenti:
rozměry a hmotnost: 165 × 77 × 8,4 mm, 204 g 71 % |
|
cena: 11 409 Kč až 12 459 Kč |
rozměry a hmotnost: 158 × 73 × 8,2 mm, 184 g 73 % |
|
cena: 9 990 Kč až 10 990 Kč |
Verdikt:
Povedený model střední třídy od Samsungu přináší spoustu prémiových funkcí, které byly až do nedávna mezi „áčky“ nemyslitelné. Meziroční upgrade je oproti Galaxy A51 opravdu velmi výrazný.
Plusy:
- špičkový Super AMOLED displej se 120 Hz obnovovací frekvencí (A52 - 90 Hz)
- mezigeneračně daleko vyšší herní a výpočetní výkon
- hybridní Dual SIM
- optická stabilizace obrazu, natáčení 4K videí
- povedený univerzální fotoaparát
- zvýšená odolnost IP67
- stereoreproduktory od AKG Audio
- dostanete 3 updaty Androidu a min. 4 roky bezpečnostních záplat
Minusy:
- pomalá čtečka otisků často prst vůbec nerozpozná
- zadní kryt se uprostřed nepatrně promačkává
- hybridní slot - musíte si vybrat mezi druhou nanoSIM a microSD
- prostředí je občas lehce zpomalené
- konkurenční modely jsou osazeny výkonnějšími čipsety
- v základním balení pouze 15W adaptér (maximem je 25W)
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller - Živě.cz
Read More
No comments:
Post a Comment