Dubnový superúplněk dostal přezdívku růžový. Ta se však nevztahuje k jeho barvě, ale k období, kdy k tomuto úplňku dochází. Toto označení dostal ve Spojených státech, kde mají název pro každý úplněk v daném měsíci. Dubnový úplněk se ke svému názvu dostal podle okrasných květin – růžových plamenek šídlovitých, které rozkvétají právě v tomto období.
Úplněk v úterý nastane v půl šesté ráno, o 11 hodin později – v 17:25 – se pak Měsíc na své dráze přiblíží Zemi nejvíce, na zhruba na 357 tisíc kilometrů. Popularizátor astronomie Pavel Gabzdyl na webu Astro-novinky.eu připomíná, že Měsíc kolem Země obíhá po mírně výstředné elipse. Někdy je tak k Zemi blíže, v takzvaném přízemí, a někdy dále – v odzemí. Časy přízemí a odzemí nastávají v různých fázích Měsíce. Pokud jsou v době úplňku, je tento úplněk o něco větší než ty, které se s dobou přízemí neshodují. Vzdálenost Měsíce se také při různých přízemích liší.
Podle astronoma Petra Horálka v pondělí vychází Měsíc ještě za světla, zhruba v půl osmé. V úterý naopak už za soumraku – kolem 21:00. Ti, kterým nevadí časné vstávání, pak podle něj budou mít nejlepší zážitek právě brzy ráno. Horálek upozornil, že výraz „superúplněk“ je sice nadnesený, i tak se však vyplatí pohlédnout na oblohu.
Druhý, letošní poslední a největší, superúplněk nastane 26. května. Úplněk však bude ve 13:13 středoevropského času a Měsíc se dostane do přízemí už kolem čtvrté hodiny ranní. Lidé, kteří chtějí spatřit největší úplněk letoška, tak budou muset pozorovat západ Měsíce kolem 5:00.
Také loni jeden ze superúplňků připadl na duben.
7. dubna 2020 |
„Růžový“ superúplněk bude nejlépe pozorovatelný v úterý nad ránem - iDNES.cz - Technet.cz
Read More
No comments:
Post a Comment