Na jaře loňského roku se objevila níže uvedená roadmapa, respektive tento výřez.
Postupně přibývaly další a další části - nyní doplněné o Raphael - až vznikla tato podoba:
Zen 4
Roadmapa tak potvrzuje kódové jméno desktopové verze Zen 4 i předpoklad volitelné přítomnosti integrované grafiky Navi 2, tedy architektury RDNA 2. Oproti monolitickým APU lze očekávat více procesorového výkonu (více jader), ale méně grafického výkonu - smysl by dávala grafika pro zobrazení plochy, přehrávání multimédií a základní 3D. Protože je však políčko s „Navi2“ rámováno přerušovaně, nebylo patrně v době vzniku roadmapy jisté, jestli integrovaná grafika přítomna bude nebo ne. Jak se AMD rozhodla, tedy nevíme. Pokud by grafika měla být přítomna, lze si představit integraci buďto na úrovni centrálního čipletu, nebo volitelně namísto jednoho procesorového čipletu. Očekávaný a již dříve potvrzený 5nm proces samozřejmě zůstává.
Zen 3+
Časově blíže by měl být Zen 3+ s kódovým označením Warhol. Zdá se, že 7nm výroba (byť uvedená v této uniklé roadmapě) je skutečně pasé. Už před pár měsíci se začaly objevovat zprávy, že by Zen 3+ měl být 6nm. Pokud mě paměť neklame, padla tato možnost z úst leakera Bondrew, redakce webu RedGamingTech a nyní o 6nm procesu hovoří i leaker kopite7kimi, který se jinak specializuje spíše na hardware Nvidie. Osobně se domnívám, že však nejde o nijak razantní změnu a spíše oním původním 7nm procesem byl míněn tzv. N7+ neboli 7nm proces s EUV, který se TSMC nevyvedl plně podle jejích představ a nahradila jej novou verzí, pro odlišení nazvanou N6 / 6nm. Rozdíly v parametrech jako jsou takty, spotřeba a denzita oproti původnímu 7nm (N7, N7P) procesu však nebudou velké, patrně na úrovni jednotek procent. Náhrada N7+ za N6 je spíše než nějaký „upgrade za běhu“ náhrada méně povedeného procesu povedenějším, ale ze stejné generace.
Jak je již známo (a jak připomíná překreslená roadmapa výše), 6nm proces bude použit také pro APU Rembrandt, což jen první „velké“ APU s grafikou architektury RDNA 2 chystané na příští rok. Přesunem desktopových procesorů (a cca půl roku poté i APU) na 6nm proces dojde ke zvýšení výrobních kapacit, neboť 7nm se uvolní pro ostatní produkty (grafiky, APU, serverové procesory). Pro 6nm čipy musejí být rezervovány nové výrobní linky, neboť jde o EUV proces, pro který současné 7nm nejsou vybaveny. Minulý týden jsme se dozvěděli, že ve 2. kvartálu má asi o 20 % stoupnout výrobní kapacita věnovaná desktopovým procesorům Ryzen. Přesun části výroby na 6nm proces výrobní kapacitu desktopových procesorů dále zvýší.
Vše shrnuje překreslená roadmapa, ovšem je potřeba mít na paměti, že zde už nejde jen o data z úniků oficiálních slajdů, ale kompilát z různých zdrojů (a patrně i spekulaci), takže ji berte jako orientační výhled, nikoli danou budoucnost.
V kontextu dalších produktů, jmenovitě Threadripperu, doplňuje redakce webu VideoCardz, že se setkala s informací, že nová generace (Chagall chystaný cca na srpen) by prý rovněž mohla vzniknout (již) na 6nm procesu. To by spoluvysvětlovalo nezvyklou prodlevu mezi vydáním standardního desktopu Ryzen 5000 a HEDT řady Threadripper.
Ryzen 2022: Raphael, Zen 4, 5nm proces a Navi 2 potvrzeny - Deep in IT
Read More
No comments:
Post a Comment