Jihokorejské LG, jakožto dlouholetý výrobce telefonů, 5. dubna oznámilo, že výrobu mobilů kompletně ukončí. Firma, která spoustu let snažila konkurovat zejména úspěšnějšímu Samsungu, doplatila na to, že se jí nepodařilo dostat smartphonovou divizi do černých čísel. A protože prodeje telefonů od roku 2015 neustále klesaly, musela mobilní divize LG zavřít krám.
To však neznamená, že by LG ve své dlouhé mobilní historii nemělo světu co nabídnout. Za svou dlouhou působnost uvedlo na trh spoustu legendárních telefonů a smartphonů, a mnozí ze stávajících uživatelů na ně až do dnešních dnů nedají dopustit. Ať už se jedná o populární LG G3 nebo o netradiční LG Wing s otočnou konstrukcí. Je však pravda, že některé inovace a experimenty se LG dvakrát nepovedly. Na druhou stranu se LG vždy snažilo přijít s něčím svým a nespokojilo se jen s opisováním od konkurence.
Na které telefony LG s nostalgií vzpomínáme?
LG Chocolate: prastará módní ikona
V době, kdy světu dominovaly véčky Motorola Razr, přišlo LG na trh s výsuvným LG Chocolate, jehož design dominoval telefonů od LG několik let. Telefon se prodával v několika funkčních a regionálních variací, celá řada Chocolate prodávaná v letech 2005 - 2009 se podílela na souhrnných prodejích přes 15 milionů kusů. Na Razr to sice stále nebylo dost, pro LG to však znamenalo významný milník. Ukázalo se, že když firma dělala něco jinak, než konkurence, rozhodně to nebylo na škodu.



Toto byl legendární vysouvák LG Chocolate
Stylové telefony LG Chocolate se vyznačovaly širokou paletou barev, pod displejem byla umístěna dotyková tlačítka. Z běžné výbavy telefonu můžeme, z dnešního pohledu, vypíchnout tak běžné věci jako MP3 přehrávač, podporu her, internetový prohlížeč nebo integrovaný fotoaparát.
LG Prada: první telefon s kapacitním displejem
iPhone sice možná kompletně změnil trh smartphonů, a na svůj vrub si připsal spoustu „poprvé“, jedna z největších displejových inovací však patřila LG, resp. modelu LG Prada. Jednalo se o vůbec první telefon s kapacitním displejem, a to znamenalo, že jste na displej konečně nemuseli prstem až tak tlačit, resp. odpadla potřeba stylusů. Pradu, a její přínos pro mobilní trh, však zastínila premiéra první generace iPhonu, která proběhla jen o měsíc později.



Stylová LG Prada, první telefon s kapacitním displejem
Prostředí bylo samozřejmě dotykové, jenže v té době se ještě jednalo o telefon klasického střihu bez chytrých funkcí. Stylový smartphone s logem známé oděvní značky nabídl 3" displej s rozlišením 320 × 480 pix, a na přední straně měl pouze tři základní tlačítka. Zbytek obstaraly dotyky na displej, textovky jste psali na softwarové alfanumerické klávesnici. Na zádech byl připraven 2MPx foťák s optikou Schneider-Kreuznach, který dokázal natáčet videa v rozlišení 400 × 240 pix.
LG Viewty: první na světě se slow-motion
Další prvenství si LG připsalo u modelu LG Viewty. V roce 2007 přišel na trh první „dotykáč“ se slušným 5MPx fotoaparátem, který se mohl pyšnit podporou režimu slow-mo. Při rozlišení QVGA jste mohli natáčet až s frameratem 120 fps. Selfie kamerka měla rozlišení 640 × 480 pixelů. 3" rezistivnímu displeji plně stačila matice 240 × 400 obrazových bodů.



LG Viewty se jako první mobil chlubil podporou slow-motion, za zadní strany byste si jej hravě spletli s kompaktem
Telefon měl jen 120MB úložiště, které jste však mohli rozšířit microSD kartami až o 4 GB. V rámci konektivity se jednalo o třípásmový telefon s podporou GPRS, EDGE a HSDPA. V LG Viewty běžel vlastní systém od LG s podporou Adobe Flash, v němž jste mohli spouštět aplikace napsané v Java MIDP 2.0.
LG Crystal: co takhle průhlednou klávesnici?
Další zajímavý kousek začalo LG prodávat v roce 2009. LG Crystal je brán jako první telefon na světě s průhledným designem. Zatímco displejová část se základními ovladači byla konvenční, při jejím vysunutí nahoru se odhalila zcela průhledná klávesnice krytá temperovaným sklem. Ta fungovala i jako touchpad a dokázala rozeznat jednoduchá gesta. K telefonu bylo nabízeno i originální poloprůhledné Bluetooth sluchátko.



LG Crystal - vysouvák s průhlednou klávesnicí
Telefon měl tloušťku 13,4 mm a do jeho těla se dostala přesně 1 000mAh baterie. 3" dotykový displej podporoval 16 milionů barev a rozlišení 800 × 480 pix, zadní fotoaparát měl rozlišení osm megapixelů. Maximální rozlišení natáčených videí bylo 720 × 480 pix při 30 snímcích za vteřinu. Tady se však o výbavu vůbec nehrálo, hlavním prodejním artiklem byla průhledná klávesnice. A to bez debat.
LG GD880 Mini: telefon v kovové cihličce
Miniaturní LG G880 Mini v roce 2010 zaujal účelným designem a svými přísně rovnými hranami, díky nimž telefon spíše připomínal kovovou cihličku s displejem. Na přední stranu se dostal pouze dotykový 3,2" TFT displej s rozlišením 845 × 480 pix, doplňková tlačítka se přesunula na boční hrany. Záď však byla, i s ohledem na co nejnižší hmotnost (99 gramů), jen plastová. Telefon se tvářil jako doplněk do kabelky, přesto ve své době dokázal zaujmout i pánské osazenstvo.



Kompaktní telefon s kovovým rámem - LG GD880 Mini
Telefon, na svou dobu, těžil z nadstandardní výbavy. Podporoval Wi-Fi i rychlé datové přenosy, v neposlední řadě působil robustně a byl kompaktních rozměrů. Prakticky jediným výrazným nedostatkem byla uzavřená dotyková platforma od LG, kterou jste mohli rozšířit pouze obsahem v Javě.
LG Optimus 2X: první s Full HD a dvoujádrem
V době běžných (čti jednojádrových procesorů) ve smartphonech působil LG Optimus 2X jako zjevení. Telefon je tak v Guinessově knize rekordů zapsán jako vůbec první telefon na světě s dvoujádrovým procesorem! Jednalo se o čipset Nvidia Tegra 2, který měl dva jádra o taktu 1,2 GHz. Procesor doplnila 512MB operační paměť. Telefon byl navíc jeden z prvních, který dokázal natáčet Full HD videa.



První dvoujádrový telefon na světě - LG Optimus 2X
Čtyřpalcový displej se pyšnil rozlišením WVGA, podporou 16 milionů barev a vyhodnocováním více dotyků zároveň. Panel byl kryt odolným sklem Gorilla Glass. Telefon debutoval s Androidem 2.2 Froyo, který byl posléze aktualizován na verzi 2.3 Gingerbread.
LG Optimus 3D: 3D displeje se příliš neujaly...
LG v roce 2011 v Barceloně oznámilo vůbec první 3D telefon na světě - LG Optimus 3D. Jak je vidět po letech, 3D panely se u telefonů, ani u televizí, nijak výrazně neprosadily, přesto je tento smartphone světový unikát. U použitého 4,3" displeje jste navíc nepotřebovali brýle, stačilo jen telefon ideálně natočit a přesunout jej do ideální pozorovací vzdálenosti.



LG stojí i za vůbec prvním 3D mobilem na světě
Optimus 3D vypadal jako běžný smartphone, stačilo však stisknout tlačítko na boku, které u displeje aktivovalo 3D režim. Ve 3D jste si mohli prohlížet fotografie, videa nebo si třeba zahrát vybrané hry. Výkon telefonu zajišťovalo 1GHz dvoujádro s 512MB RAM, v LG Optimus 3D běžel stařičký Android 2.2 Froyo, který bylo možné aktualizovat až na 4.1.2 Jellybean. Pod hlavičkou Optimus následně vzniklo i několik dalších modelů.
Nexus 4: telefon od Googlu s bezdrátovým dobíjením
Jihokorejská firma pro Google v roce 2012 vyrobila Nexus 4, který se pyšnil zajímavým prvenstvím. Jednalo se o vůbec první telefon od Googlu s bezdrátovým dobíjením. O běh telefonu se staral čtyřjádrový Snapdragon S4 Pro o taktu 1,5 GHz doplněný 2GB RAM. Vnitřní 16GB paměť nešla nijak rozšířit. V rámci konektivity nechyběla podpora Wi-Fi, Bluetooth 4.0 a NFC. Na LTE sítě však bylo ještě brzy...



LG zajistil pro Google výrobu Nexusu 4
Čelní stranu z větší části vyplnil 4,7" IPS+ displej s HD rozlišením, zadní kryt byl vyrobený ze skla, v němž se vyjímal 8MPx fotoaparát, který podporoval nahrávání až Full HD videí. Baterie nabídla kapacitu 2 100mAh, v telefonu běžel nejprve Android 4.2, který byl následně aktualizován na Android 5.0 Lollipop.
LG G Flex: Telefon, který se sám opravil!
Pokud bychom měli vybrat jednu z největších mobilních inovací pod značkou LG, je to rozhodně samoopravovací zadní kryt telefonu LG G Flex z roku 2013. Telefon hardwarově vycházel z LG G2, měl však dvě zásadní novinky. Tou první byl 6" zakřivený P-OLED displej, při položení na rovný povrch tvar těla velmi zlehka připomínal banán.



Zahnutý jako banán - takový byl LG G Flex
Zakřivení však nebylo přijato dvakrát vřele, sloužilo spíše jen jako první ukázka zakřivených displejů v praxi. Přímým konkurentem telefonu byl ve své době např. Samsung Galaxy Round s displejem, který byl zakřiven přesně „naopak“. Druhou zajímavostí byl „samoopravovací“ kryt, který za pár minut dokázal zcela eliminovat vlasový škrábanec. Technologie, která se běžně používá v automobilovém průmyslu, byla následně použita i u nástupnického modelu LG G Flex 2.
LG G3: 1440p displej a laserové ostření
Jednoznačně nejpovedenějším a současně nejpopulárnějším modelem vlajkové „géčkové“ řady byl LG G3 z roku 2014. I tento telefon se pyšnil několika „nej“. V pravé řadě se jednalo o vůbec první smartphone. jehož displej nabídl dosud nevídané rozlišení 2 560 × 1 440 pix. Displej byl navíc doplněný velmi tenkými bočními rámečky.



LG G3 je jedním z nejpovedenějších zástupců „géčkové“ řady
A zajímavé věci se děly i na zadním krytu. Poblíž 13MPx foťáku s dvojitou přisvětlovací diodou byly přesunuty regulátory hlasitosti a zamykací klávesa. No a samotný foťák se mohl opřít o infračervený hybridní autofocus, který se mezi smartphony taktéž ukázal vůbec poprvé. Výpočetní výkon obstarával Snapdragon 801 doplněný 2 nebo 3GB operační pamětí. Baterie o kapacitě 3 000mAh byla uživatelsky vyměnitelná.
LG G5: Modularita se neuchytila
V roce 2016 se v Česku začal prodávat LG G5, který od nás před pěti lety dostal nálepku „nejodvážnějšího supertelefonu“. Vděčil za to zejména modulární koncepci. Ze spodní části telefonu bylo možné vysunout modul se základní 2 800mAh baterií, kterou jste mohli nahradit za modul s větší baterií a ovladači fotoaparátu, DAC převodníkem od Bang & Olufsen či dalšími moduly z rodiny LG Friends.



Modulární smartphone LG G5
O výkon se staral Snapdragon 820 se 4GB RAM, na zádech byla připravená čtečka otisků prstů a duální fotoaparát. Hlavní 16MPx snímač doplnil 8MPx širokáč. Stejné rozlišení měla i selfie nad 6,3" IPS LCD displejem, který využíval rozlišení 2 560 × 1 440 pix.
LG Wing: první s vytáčecí konstrukcí
U modelu LG Wing se rychle přesouváme do novodobé historie LG, protože tento netradiční telefon spatřil teprve vloni. I to mu však stačilo na titul „nejpovedenější telefon roku“. Wing vznikl jako alternativa ke skládacím zařízením, jenže otočná konstrukce není vhodná úplně pro každého. LG Wing dostal do výbavy dva displeje. Hlavní 6,8" P-OLED s rozlišením 2 460 × 1 080 pix doplňuje sekundární 3,9" G-OLED.



Netradční LG Wing se dvěma displeji a vytáčecí konstrukcí
Telefon můžete ovládat na hlavním panelu, nebo jej vytočit a držet v ruce ve tvaru písmena T. Hlavní displej slouží k zobrazení obsahu, na sekundárním panelu vyskakuje klávesnice, ovladače fotoaparátu, tlačítka pro přehrávání hudby, další fotky v galerii nebo úplně samostatná aplikace. Výkon obstarává Snapdragon 765G, foťáky jsou na zádech celkem tři. Teleobjektiv však nečekejte, hlavní snímač s optickou stabilizací doplňují hned dva širokáče.
![]() |
rozměry a hmotnost: 170 × 75 × 10,9 mm, 260 g 70 % |
cena: 18 990 Kč až 18 990 Kč |
LG Rollable: rolovačka, která to na trh nestihla
A zatímco se LG Wing na trh ještě dostal, ten zřejmě nejrevolučnější model, LG Rollable, to těsně nestihl. Řeč je o smartphonu s výsuvným displejem, který LG ukázalo v praxi při sledování letošní online konference u příležitosti veletrhu CES 2021.



Toto jsou jediné dostupné fotografie potvrzující možnou existenci telefonu LG Rollable. Do prodeje se nakonec tato rolovačka (těsně) nedostala. A to je pro mobilní nadšence rozhodně velká škoda
Bohužel, smartphone to na trh „těsně“ nestihl, i přesto, že byl již v březnu certifikován ve všech klíčových regionech světa. Jenže čas vypršel, a na smartphony LG se už bude jen a jen vzpomínat.
Který z telefonů LG jste dříve používali, který vám utkvěl v paměti?
Loučení s LG. Tohle je 13 legend, které se nesmazatelně zapsaly do historie - Živě.cz
Read More
No comments:
Post a Comment