Rechercher dans ce blog

Sunday, May 2, 2021

MSI GF RTX 3060 Ventus 2X 12GB OC: se základní výbavou - pctuning

RTX 3060 Ventus 12GB OC je jedním z modelů, které se u nás dostávají do herních sestav. Má k tomu nejlepší předpoklady – řadí se totiž k těm levnějším, vystačí si s jedním osmipinem a vejde se asi do každé skříně. Podíváme se, co vás čeká, pokud tuto kartu v sestavě dostanete.


Většinu nových vlastností a funkcí karet s architekturou Ampere, jako jsou posílené shadery, nová jádra pro RT a pro výpočty tensorů, podporu pro HDMI 2.1, dekódování AV1, RTX IO, reflex pro snížení odezvy her a další technologie, jsme už probrali v článku Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek.

RTX 3060 – první GeForce s resizable BAR

Proti předchozím GeForce RTX 30 přináší RTX 3060 přece jen přináší jednu novinku – jde o první model pro stolní PC, který oficiálně podporuje resizable BAR, tedy obdobu Smart Access Memory od AMD.

(Ne)omezení těžby

Druhou novinkou specifickou pro RTX 3060 byl výrazně snížený výpočetní výkon v miningu u kryptoměn odvozených od etherea. Na to, až někdo tuto ochranu prolomí, se čekalo několik týdnů. Do té doby se dalo na RTX 3060 lépe vydělávat jen s alternativními algoritmy. A pak si jeden člověk stáhl připravovanou verzi ovladačů z vývojářského kanálu Nvidie, pustil těžbu a čekal, kdy výkon spadne, jak by měl... a on nespadl.

Nvidia ovladače z webu sice stáhla, ale už to bylo s křížkem po funuse, takže i na RTX 3060 už se těží prakticky naplno. Ochrana má ještě další omezení, ale ta se více či méně snadno dají obejít. Karta musí detekovat připojený monitor, ale to řeší malý dongle s elektronikou, která monitor simuluje. Ten vznikl dříve kvůli vzdálenému připojení přes VNC. Windows totiž bez připojených monitorů výstupy na grafice vypínají a když se k počítači bez monitoru pokusíte připojit přes VNC, uvidíte jen černou obrazovku (na rozdíl od „Připojení ke vzdálené ploše“, které simuluje grafický adaptér Micorosoft, což v některých aplikacích není ideální). A dalším omezením (nejspíš) je, že karta musí běžet alespoň v režimu PCIe x8, takže nelze použít mezi těžaři oblíbené risery s půlmetrovým káblíkem USB, které slot redukují na PCIe x1.

V deskách posledních generací už obvykle bývají jen dva nebo tři „dlouhé sloty“, které mají linky rozdělené na x8 a x8 nebo x8 + x4 + x4, pak mohou v jedné desce těžit nejvýše dvě RTX 3060. Lepší je to u platforem HEDT, které těch linek mívají více. A u starších desek pro mainstreamové platformy, které ještě byly stavěné na multiGPU a měly přepínače PCIe, aby mohly nabídnout tři nebo čtyři sloty PCIe s 8 či 16 linkami. A u aktuálních desek mohou těžaři ještě sáhnout po produktech pro pracovní stanice a servery; vedle stávajících cen grafik do jednoho rigu se ztratí i náklady na serverové desky.

Parametry GeForce RTX 3060

Zatímco u předchozích modelů byly u nových čipů parametry proti minulé generaci výrazným zlepšením co do počtu rasterizačních a texturovacích jednotek, RTX 3060 se v tomto ohledu výrazně neliší od RTX 2060 z minulé generace.

Výrazně narostl jen výkon u stream procesorů díky jejich „zdvojení“ a výpočetních jednotek pro ray tracing a výpočty tenzorů díky jejich přepracování (detailněji viz popis architektury Ampere)

Výkonnostní rozdíl je tak podstatně menší než při srovnání RTX 3080 s RTX 2080 Super, RTX 3070 proti RTX 2070 nebo u RTX 3060 Ti proti RTX 2060 Super.

Hrubý výkon oproti RTX 3060 Ti je jen na základě parametrů jádra zhruba o třetinu nižší, a podobné je to i s reálným výkonem. Můžeme se asi utěšovat jen tím, že zůstává dost velký prostor pro nějakou RTX 3060 Super (tomu by napovídal i fakt, že je i přetaktované modely mají limit příkonu přiškrcený na referenčních 170 W a zvednout jde jen o 10 W).

MSI GeForce RTX 3060 Ventus 2X 12G OC

GeForce RTX 3060 Ventus 2X 12G OC se řadí mezi ty levné modely – nabízejí základní výbavu, menší a kratší dvouslotový chladič a nižší takty grafického čipu a využívá prvky, které byly k vidění u předchozí generace vyšších modelů MSI.

4K

RTX 3060 Ventus existuje i v tříventilátorové variantě, a bude na tom bezpochyby s chlazením podstatně lépe – má totiž obdobný základ, ale za plošný spoj je přilepený ještě třetí ventilátor a obrovská část chladiče, téměř na polovině karty, je volně průchozí.

Udávaný takt testovaného modelu s boost je zvýšený z referenčních 1 777 MHz jen na 1 807 MHz, 12 GB paměti GDDR6 zůstalo na referenčních 15 Gb/s.

Údajů v diagnostice je i na tomto základním modelu více než dost, oba ventilátory jsou monitorované a řízené nezávisle, k dokonalosti chybí asi jen teploty pamětí a VRM.

Limity příkonu asi nikoho nepotěší. Karta je na referenčních 170 W a limit nejde navýšit ani o kousek.Jediná možnost, jak zvednout takty čipu, je de facto jeho podvoltování.

Na zadní straně MSI upozorňuje na firemní technologie, které karta využívá – konstrukci s dvojicí ventilátorů Torx Fan 3.0, pasivní chlazení při nízké zátěži Zero Frozr, aplikaci pro montiring a přetaktování MSI Afterburner a Dragon Center.

4K

4K | 4K

Příslušenství jsem ani nefotil, najdete v něm jen stručnou instalační příručku a letáčky.


Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Let's block ads! (Why?)


MSI GF RTX 3060 Ventus 2X 12GB OC: se základní výbavou - pctuning
Read More

No comments:

Post a Comment

Metro Awakening zve do tunelů moskevského metra ve virtuální realitě - INDIAN - INDIAN

Abychom vám mohli nabídnout co nejlepší zážitek z našich stránek, používáme ty nejmodernější technologie. Bez JAVASCRIPTU tyto stránky nem...