Ačkoli se události kolem procesorových novinek Intelu nevyvíjí nijak pozitivně (Alder Lake, o kterém se ještě nedávno hovořilo jakožto o záříjovém produktu letošního roku se posunul na čtvrtý kvartál a na příští rok chystá Intel pouze jeho refresh pod označením Raptor Lake), nevyhýbají se v poslední době špatné zprávy ani AMD.
Poslední dobou se vydání Zen 3+ s 6nm výrobou a navýšeným IPC jeví jako čím dál méně pravděpodobné a nejspíš se namísto něj dočkáme pouze Zen 3 XT, tedy trochu přetaktovaných modelů současné 7nm nabídky s aktuální Zen 3 architekturou (byť vlastně zatím nebylo výslovně řečeno, že se vylepšení IPC 6nm Zen 3+ nepřenesou na 7nm proces, byť šance není nikterak vysoká). Následovala zpráva o vydání Zen 4 ve druhé polovině roku 2022.
Nyní se dozvídáme, že architektura Zen 4 bude představena později ve třetím kvartálu (září až říjen) 2022 a k vydání produktů dojde o měsíc později, ve čtvrtém kvartálu (říjnu až listopadu) 2022. Zen 4 se tak jeví jako čistě předvánoční produkt, na který si ještě skoro rok a půl počkáme. Formálně přesto nelze mluvit o odkladu, AMD nikdy nebyla konkrétnější než že Zen 4 vydá v roce 2022, což podle této zprávy dodrží.
To ovšem nic nemění na poměrně negativním dopadu na trh. Naděje, že se zvýší dodávky procesorů v důsledku vydání 6nm Zen 3+ (rozložení výroby mezi více továren) a že by někdy na jaře příštího roku mohly být výrobní objemy dále navýšeny zapojením nových 5nm linek, tak padají. Objemy dodávek tak závisejí pouze na navyšování 7nm výrobních kapacit a s trochou naděje na přesunu části APU na 6nm proces (Rembrandt) koncem letošního roku.
Zen 4 je po všech stránkách výrazným posunem, přináší nový proces (5nm), novou architekturu s doposud nejvyšším nárůstem IPC v řadě Zen (20-22 %), nová rozhraní (DDR5, PCIe 5.0) a v serverovém segmentu i navýšení počtu jader (až na 96). Jde tedy o kumulaci řady novinek do jedné generace, což zvyšuje pravděpodobnost komplikace, která může mít vliv na datum vydání.
Intel, který naproti tomu zůstává na stávajícím procesu (10nm), byť se proslýchá, že bude s generací Alder Lake možná nucen snížit takty, tak bude mít architekturu zvyšující o ~20 % IPC na trhu o rok dříve. Pro AMD sice nejde o žádnou katastrofu, Intel v důsledku 10nm procesu není do procesoru schopný dostat více než 8 velkých jader s touto úrovní IPC (o zbytek se postará nová generace Atomů s IPC maximálně na úrovni Skylake, v průměru však spíše na 70-80 %), takže po stránce vícejádrového výkonu Intel nepřekoná ani loňský top model s jádry Zen 3. Intel se však znovu vrátí na špičku jednojádrového / herního výkonu a AMD bude v tomto ohledu příští rok dohánět.
Čistě na úrovni spekulací se můžeme vrátit ke starším útržkovitým zprávám, které hovořily o tom, že výhledově přejde AMD s centrálními čiplety na 6nm proces TSMC. Pokud by to byla pravda a týkalo se to plánů se Zen 4, vysvětlovalo by to mnohé. Pokud AMD předpokládala, že využije 6nm linky „zděděné“ po Zen 3+ (CPU Warhol, APU Rembrandt), ovšem v důsledku covidem-inicionvaných komplikací se tyto produkty (podobně jako většina ostatních) zpozdila nebo byla zrušena, znamená to, že v potřebné době nebudou dostupné 6nm linky pro centrální čiplet Zen 4. Ať už převod návrhu pro jiný proces (12nm+ GlobalFoundries, 8nm Samsung, 7nm TSMC…) nebo vyčkávání na uvolnění 6nm linek logicky znamená pozdější vydání finálního produktu.
Zen 4 může vyjít až rok po Alder Lake - Deep in IT
Read More
No comments:
Post a Comment