Microsoft hned po představení Windows 11 aktualizoval nástroj Rychlý přehled stavu počítače, kterým si snadno otestujete, zda na vašem počítači poběží Windows 11.
Po spuštění si zkontrolujte počítač klepnutím na Zkontrolovat teď. Pokud bude vše v pořádku, gratulujeme. Uvidíte totiž následující zprávu:
Připravte se ale na to, že váš počítač (zejména desktopy) se nejspíš ukáže jako nepodporovaný. Nejde tu ani tak o jeho stáří nebo výkon. Můj domácí počítač poskládaný před rokem z poměrně výkonných komponent má smůlu:
Hlavní problém se totiž nejspíš skrývá v hardwarových požadavcích Microsoftu: Vyžaduje se TPM (Trusted Platform Module) verze 2.0. TPM je historicky spíš podniková záležitost, tato volitelná součástka se na základní desce stará o bezpečnou enklávu pro uložení šifrovacích dat a vyžaduje ji třeba Microsoft Bitlocker (součást podnikových Windows 10 Pro). Pro běžné uživatele je dnes TPM v podstatě zbytečné, takže raději koupíte levnější desku bez TPM, případně prodejce poskládá třeba i drahý herní stolní počítač s deskou, která nemá TPM čip.
Lepší situace je u notebooků, kde i ty herní většinou už dnes TPM obsahují. Ostatně obrázek výše s pozitivní hláškou o kompatibilitě pochází z běžného notebooku Huawei.
Občas máte na počítači TPM modul jen vypnutý, v nastavení UEFI se dá dodatečně zapnout, ale mnoho základních desek pro stolní počítače to nemá.
Jestli (a případně jaké) máte TPM, zjistíte ve Windows v aplikaci Zabezpečení Windows v položce Zabezpečení zařízení, případně v PowerShellu příkazem get-tpm
Bohužel vám teď nepomůžou ani vyhledávače zboží, protože TPM nebyl tak důležitý. Našli jsme jej mezi filtry u základních desek na CZC.cz. Některé desky ale TPM jen podporují a musíte si dokoupit hardwarový modul za zhruba 300 Kč.
TPM modul od Gigabyte
Pokud tedy nemáte aktuálně podporovaný počítač a můžete v něm vyměňovat komponenty, podívejte se, zda nebude stačit dokoupit levný TPM modul pro vaši základní desku. V nejhorším budete potřebovat celou novou desku, ale to ještě raději počkejte, jak se důležitost TPM zvedne a prodejci mu dají výraznější prostor.
V případě notebooku bez TPM máte prostě smůlu a budete dále žít maximálně s Windows 10.
Otestujte svůj počítač, jestli na něm spustíte Windows 11 - Živě.cz
Read More
No comments:
Post a Comment