Není žádným tajemstvím, že scheduler operačního systému Windows není zrovna špičkové řešení. Rovněž není žádným tajemstvím, že když už se Microsoft odhodlá k nějakým změnám, bývá to ve spojitosti s procesory Intelu. Nejinak tomu je nyní. Jak zjistila redakce webu HotHardware, Windows 11 zvyšují výkon na ultramobilním procesoru Intel Lakefield, který kombinuje jedno velké jádro Sunny Cove (znáte z Ice Lake) a čtyři malá jádra Atomů Tremont.
Když došlo k jejich vydání, pohyboval se podle některých testů jednojádrový výkon (který měl být zajišťován velkým jádrem Sunny Cove) až na úrovni Atomů / Celeronů, a tak se objevovaly i názory, zda scheduler Windows v těchto případech skutečně nedeleguje jednojádrové úlohy na nějaký ze čtyř Atomů.
Windows 11, na kterých Lakefield otestovala redakce webu HotHardware, zjistila, že tento operační systém si s hybridním procesorem rozumí lépe než Windows 10. V testu Geekbench vychází v jednojádrové zátěži o 2,3 % rychleji a ve vícejádrové dokonce o 5,5 % rychleji.
V Cinebench R23 je náskok ještě vyšší a jednojádrově se Lakefieldu pod Windows 11 daří o 8,2 % lépe a vícejádrově o 1,8 % lépe. Posun je tedy evidentní, nicméně v jednojádrové zátěži není takový, abychom mohli přijmout názory, že pod Windows 10 běžela jednojádrová zátěž na Atomu (kdežto pod Windows 11 ne). Spíše to vypadá, že v testech, které jsou energeticky náročnější, musejí být takty velkého jádra silně umravněny, aby se vešlo do nízkého TDP a s tím je omezen i výkon - někdy až na úroveň, která se blíží Atomu.
Až 5,5% posun v jednom testu a až 8,2 % posun v druhém je však příjemné zlepšení, které uživatelům Lakefieldem vybavených mininotebooků / tabletů jistě přijde vhod.
Pod Windows 11 je Intel Lakefield o 1,8-8,2 % rychlejší - Deep in IT
Read More
No comments:
Post a Comment