Digitální covidové certifikáty, známé jako covidpasy, už fungují ve všech zemích Evropské unie. Některé státy jako Česko je zavedly s předstihem. Systém ale v celé sedmadvacítce oficiálně začíná fungovat teprve od čtvrtka. Ve stejný den se v Česku spustila i aplikace Tečka, která slouží jako digitální covid certifikát pro celou Evropskou unii.
Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové úřady ke čtvrtku vydaly již přes 200 milionů certifikátů. I s ohledem na stoupající počet nakažených v části unie však není vyloučeno, že některé státy v budoucnu mohou požadovat i po majitelích takzvaných covidových pasů například dodatečný test či karanténu.
Pro covidové certifikáty se vžilo pojmenování covidpas. Nejde ale o cestovní doklad a není ani povinný. Covidpas ale řeší praktický problém. V minulosti si členské země vzájemně neuznávaly například doklady o absolvování testů.
Od července umožní volné cestování po EU, důležitý je ale i v Česku. Co je covidpas a jak ho získat?
Číst článek
Covidový certifikát je doklad o absolvování očkování nebo doklad o testu univerzálně uznávaný ve všech zemích EU. Platí také v Norsku, Švýcarsku, na Islandu nebo v Lichtenštejnsku. Země ho mohou využívat nejenom k cestování. Například v Rakousku mohou testy vyžadovat hotely a restaurace. Naproti tomu v Itálii žádné potvrzení pro vstup do restaurace není.
Jedinou výjimkou ze sedmadvacítky, kde zatím covidpasy nefungují, je Irsko. To zdůvodnilo odklad technickými problémy systému.
Certifikát vydávají očkovací nebo testovací centra po absolvovaném očkování a testu. Dá se stáhnout také digitálně do mobilu prostřednictvím portálu ocko.uzis.cz.
Existuje ale i možnost nechat si covidpas vytisknout. „Samozřejmě musíme nabízet další cesty například pro občany, kteří nemají možnost připojit se online. Je proto také možnost, aby každý poskytovatel občanovi doklad vytiskl nebo poslal e-mailem. Ale samozřejmě elektronická cesta je preferovanou variantou,“ popisuje Milan Blaha z Ústavu zdravotnických informací a statistiky, který český systém pro certifikáty vyvíjel.
Tečka
Podle Blahy by lidé měli využívat hlavně portál ocko.uzis.cz, odkud je možné si jej vytisknout na běžné tiskárně. Stále se jedná o nepovinný doklad a o dočasné řešení pouze po dobu pandemie, který umožňuje využívání služeb, vstup do restauračních zařízení nebo jednodušší cestování.
Od začátku července je pro chytré telefony dostupná také nová aplikace Tečka, kterou vyvinula Národní agentura pro komunikační a informační technologie. Aplikace zpřístupňuje, podobně jako portál ocko.uzis.cz, certifikáty a informace o prodělání nemoci covid-19, očkování a provedených testech.
Do aplikace je nutné se registrovat, uživatelé mohou ale použít několik způsobů od jednorázové registrace přes použití elektronické identity.
Po přihlášení se uživateli zobrazí platné certifikáty včetně QR kódů, které poslouží k jednoduššímu ověření platnosti. Do aplikace lze nahrát covidové certifikáty více lidí, například členů rodiny.
Současně vyšla také aplikace čTečka, která kontroluje platnost dokladu po načtení QR kódu z digitálního nebo tištěného certifikátu. Aplikace podle tvůrců neuchovává a nikam neodesílá osobní ani zdravotní údaje kontrolovaných lidí.
Ochrana osobních dat
Doklad obsahuje nějaká osobní data, ale ta se v zahraničí nikam nepřenáší a neukládají. Neexistuje žádná centrální databáze zdravotnických informací. Navštívené země si nesmějí doklad ponechat.
Unijní exekutiva tvrdí, že doklad je bezpečný. Při ověřování jeho platnosti se přenáší jenom digitální razítko v podobě QR kódu. A pokud jde o ochranu údajů na straně vydavatele, tak tam si to řeší každý unijní stát sám.
Evropská komise si od covidového certifikátu slibovala, že bude otevírat dveře. Unie má ale jen minimální pravomoce v určování cestovních omezení. Přišla sice s pokyny, jak pro držitele covidových certifikátů cestovní omezení, jako je karanténa po příjezdu, minimalizovat jen na úzce vymezené a na nezbytné případy. Nicméně poslední slovo mají vždy jednotlivé státy, jak ukazuje příklad Slovenska, které osvobodilo z povinné karantény po příjezdu pouze očkované.
V Evropské unii začaly platit covidové certifikáty. Češi si je můžou stáhnout přes aplikaci Tečka - iRozhlas.cz
Read More
No comments:
Post a Comment