Hackerské útoky a malware jsou stále pokročilejší a tvůrci těchto programů se dostali i do místa, kde to zatím nikdo nečeká – paměti grafické karty.
Koncept využití grafické karty pro chod malwaru i ukládání dat byl vědci představen už v roce 2013 (PDF) a další výzkumy se objevily ještě v průběhu let. Nejednalo se však o žádné funkční programy nebo finální formy takového softwaru.
Dle informací webu BleepingComputer se však na hackerském fóru nyní objevila reálná nabídka na PoC (Proof-of-Concept) toho, jak vytvořit nebezpečný software, který je nejen možné na grafické kartě spustit, ale také využít paměť dané grafické karty pro ukládání dat, třeba pro potřeby keyloggeru a podobně.
Navržený systém vyžaduje Windows s OpenCL 2.0 a vyšším. Mezi podporovanými grafikami tak jsou nejen modely od AMD a Nvidie, ale také Intel. Prodejce později uvedl, že již došlo k transakci a zmíněnou techniku prodal prvnímu zájemci.
Současné antivirové programy jsou schopné analyzovat data na disku a jsou i schopné kontrolovat operační paměť. Na paměť v grafické karty jsou ale zatím krátké.
Uvidíme, jestli dojde k inovaci ze strany antivirů a zda je něco takového vůbec možné bez zásahu tvůrců operačních systémů. Jen doufejme, že se kontrola nespustí v době, kdy zrovna budete chystat finální zásah bossovi v Dark Souls.
Hacker vymyslel způsob, jak schovat malware do paměti grafické karty. Žádný antivirus si s tím neporadí - Živě.cz
Read More
No comments:
Post a Comment