Rechercher dans ce blog

Friday, September 3, 2021

Samsung Galaxy Watch4. Pokud hledáte hodinky s Wear OS, lepší nenajdete - zive.cz

Nové hodinky od Samsungu jsou na trhu doslova zjevením. Pyšní se zajímavou paletou funkcí, novým systémem Wear OS s rukopisem od Samsungu, širokou paletou zdravotních funkcí (nově třeba měření tělesného tuku nebo monitoring chrápání), novými „exkluzivními“ aplikacemi a také si s nimi v Česku bezkontaktně zaplatíte. Samsung v segmentu chytrých hodinek výrazně vyšlápl dopředu, a hodinky řady Galaxy Watch4 jsou toho zdárným důkazem.

Vybírat můžete ze dvou velikostí těla a dvou designů. Minimalistické Galaxy Watch4 s digitální lunetou odkazují na předloňské Galaxy Watch2 Active, zatímco námi testované Galaxy Watch 4 Classic s masivní fyzickou lunetou jsou přímým nástupcem loňských Galaxy Watch3. Hodinkových novinek je docela dost, a pokud hledáte ty nejlepší hodinky s Wear OS, už zřejmě nehledejte...

Hodinky, které vám dají na výběr

Do redakce nám dorazila varianta hodinek Galaxy Watch4 Classic, která navazuje na „tradiční“ hodinky Galaxy Watch3. Tělo je vyrobeno z tmavé nerezové oceli, a ve větší 46mm variantě váží 52 gramů. Tato hmotnost je na zápěstí snesitelná bez větších problémů. Do těla jsou vsazena dvě tlačítka, kterým můžete upravit chování v mobilní aplikaci Galaxy Wearable, která je pro párování absolutní nutností. Horní tlačítko v našem případě vrací na ciferník, dvojklikem vás vrátí k poslední aplikaci, zatímco spodní slouží pro návrat zpět. Je však na vás, jak si funkce tlačítek upravíte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hodinky Galaxy Watch4 Classic jsme otestovali v černé barevné variantě

Obě tlačítka jsou potřeba pro měření tělesného tuku, popř. jedno z nich využijete při natočení EKG. Druhá elektroda je umístěna na vnitřním zápěstí, kde obklopuje multi-snímač, který měří srdeční tep, krevní tlak a okysličení krve. Vnitřní část hodinek je vyrobena ze skla, na kterém však ulpívají nečistoty, takže bude třeba hodinky čas od času otřít. A to platí i u řemínků, které jsou vykrojeny tak, aby tvarově co nejlépe odpovídaly tělu hodinek. A až po sundání řemínků můžete tento stísněný prostor vyčistit. Za dobu dvoutýdenního testování to bylo potřeba pouze jednou.

Představení hodinek Galaxy Watch4 Classic:

Samotné řemínky jsou gumové s matnou povrchovou úpravou, přímo v základní krabici dostanete 20mm M/L řemínek, který je vhodný i na tenčí zápěstí. V případě potřeby jej samozřejmě můžete za jiný ve standardních rozměrech. Při dlouhodobém nošení se řemínek pod zápěstím nezapotí, tedy za předpokladu, že nemáte hodinky na zápěstí úplně napevno, ale že jej alespoň o jednu nebo dvě zdířky posunete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spodní část hodinek, boční tlačítka a hodinky nasazené na zápěstí

Samotné tělo hodinek splňuje odolnost 5ATM (ponoření až 50 m pod vodní hladinou) a také americký standart MIL-STD810G, který řeší různé nehostinné podmínky. V praxi hodinky přežily běhání, ponoření do vody a obstály by i při koupání. Jen musíte počítat s tím, že slaná nebo mýdlová voda může naleptat membrány, a tím by hodinky přišly o zvýšenou odolnost. Takže pozor na to!

Otočná luneta hlásí comeback

Hlavním styčným bodem hodinek s vámi je 1,4" kruhový Super AMOLED displej s rozlišením 450 × 450 pix, které jsou kryty sklem Gorilla Glass DX. Okolo něj je u hodinek Classic umístěna otočná luneta, která je i po letech stále skvělým doplňkem, který vám umožní rolovat obrazovku, procházet mezi Dlaždicemi, upravovat jas, hlasitost a hodnoty v systémových oknech. Základní verze hodinek má lunetu digitální, takže musíte prstem táhnout po obvodu displeje, a jako zpětná vazba slouží vibrace hodinek. 

Displej je na sluníčku velmi dobře čitelný, navíc musíme opět ocenit i gesto pro rozsvícení displeje pohybem zápěstí směrem k hlavě, které není tolik citlivé jako dříve. Při řízení auta se tak hodinky už samy prakticky nerozsvítí. Pokud se v noci převalujete v posteli, je vhodnější aktivovat režim Čas spánku, který deaktivuje probuzení displeje (mimo bočních tlačítek) a u spárovaného telefonu přebarví prostředí do černobilé. Samostatně jsou nabízena gesta pro příjem a položení hovoru, ne každému ale uživatelsky „sednou“.

Galaxy Wearable jako nutný základ

K párování i tentokrát potřebujete aplikaci Galaxy Wearable, tedy její novou verzi s modrou ikonou. Párování bylo zprvu trochu problematické, protože mobilní apka hodinky neviděla, nakonec se oba produkty dohodly na spolupráci. Párovací proces je následně rychlý, stačí jen vybrat Gmail účet, který se do hodinek nahraje. V mobilu si můžete spoustu věcí upravit daleko přehledněji. Důkladně si tak můžete např. upravit funkce bočních tlačítek, uspořádání Dlaždic (Tiles), nastavit různé ciferníky, spravovat obsah uložený v hodinkách, nastavit zobrazování oznámení, gesta a spoustu dalšího.

Jak na offline přehrávání hudby ze Spotify:

I pro nákup aplikací z Google Play je vhodná telefonní aplikace, kde vidíte všechny položky daleko přehledněji, než na titěrném displeji hodinek. Navíc konečně funguje automatické stahování aplikací i do hodinek, které se nabídne při stahování telefonní aplikace, která má i svou hodinkovou odnož. Ovšem, v případě nouze můžete stahovat obsah i přímo ze zápěstí. Buď lokálně přes Wi-Fi, nebo přes data poskytovaná vašim telefonem. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Průběh párování hodinek, aplikace Galaxy Wearable - úprava položek rychlého přístupu a stahování aplikací do hodinek

Hodinky jsou osazeny novým 5nm čipsetem Exynos W920 s 1,5GB RAM, jehož výkon nelze v hodinkách nijak objektivně posoudit. Snad jedině tak, že odezva systému na vaše akce je blesková a bez výraznějších nedostatků. Typické zpomalení Wear OS hodinek při větším počtu nainstalovaných aplikací zde patrné není.

Při používání hodinek jsem narazil jen na jednu chybu, kdy byl dvacetiminutový hovor na hodinkách najednou přesměrován zpět na telefon, protože došlo ke ztrátě signálu Bluetooth. Tato situace se však už následně nikdy neopakovala.

Placení s hodinkami Galaxy Watch4 Classic:

Interní úložiště je, na hodinky, velkorysé, 16GB. Část však zabírá systémová ROM, takže máte k dispozici „jen“ 7,5 GB volného místa. To by za to však daly jiné hodinky! Do paměti uložíte empétrojky, screenshoty displeje, ciferníky, aplikace a také se zde bude ukládat offline hudba ze Spotify a YouTube Music. Pro přehrávání hudby však budete potřebovat spojení s bezdrátovými sluchátky, např. s novými Galaxy Buds2. Do repráků hudbu nenasměrujete. Díky podpoře NFC zase můžete v Česku konečně využít hodinkové platby přes Google Pay. A to u hodinek od Samsungu platí vůbec poprvé.

Prostředí? Staré známé One UI

Z uživatelského pohledu se Samsungu povedlo přejít na nový systém, aby si toho běžné uživatelé nějak všimli. Nová verze operačního systému Wear OS 3 (jihokorejci jej nazývají Wear OS powered by Samsung) je totiž překryta nadstavbou One UI for Watch, takže hodinky softwarové vypadají jako dřívější modely na Tizenu, a velmi se podobají i smartphonům řady Galaxy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ciferník, notifikace, hlavní nabídka, horní lišta a nastavení

Hlavní nabídka je tentokrát ve formě bublin, dostanete se k ní potažením ze spodní hrany displeje. Potažením shora dolů stáhnete horní lištu se zástupci rychlého spuštění. Pro návrat zpět slouží potažení z levé hrany směrem do středu, alternativně využijete i jedno z bočních tlačítek. Ciferníky si můžete dost výrazně upravit i přímo na hodinkách, vlevo od nich narazíte na poslední notifikace, vpravo jsou pak umístěny Dlaždice (z anglického Tiles). Nejedná se o nic jiného, než o widgety vybraných instalovaných aplikací, které nabídnou např. rychlé přístupy k měření zdravotních dat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jednou se nám hodinky v průběhu hovoru odpojily od Bluetooth, a jednou byly po ukončeném nabíjení přehřáté. Museli jsme počkat, než vychladnou...

Nastavení je tentokrát trochu chaotické, protože některé volby nejsou přesně tam, kde byste čekali. Některé podnabídky jsou navíc dost dlouhé, a pokud nebudete dostatečně rolovat dolů, některé volby zřejmě přehlédnete. Jinak k systému nemáme prakticky co vyknout, oproti starší verzi Wear OS je vidět doslova rozkvět funkcí i odezvy systému při běžných záležitostech, jako je navigace v systému či při psaní odpovědí na příchozí textovky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V telefonu musíte jako defaultní využívat aplikaci Zprávy od Googlu, následně můžete z hodinek odpovídat, a to pomocí několika různých možností

Ty můžete mimo jiné nadiktovat hlasem, nakreslit prstem, „nadatlovat“ na alfanumerické klávesnici, využít předpřipravené rychlé odpovědí nebo vybrat z několika desítek smajlíků. Na spoustu notifikací můžete reagovat přímo ze zápěstí, např. příspěvky na Facebooku. Pokud propojení chybí, nabídnou vám hodinky pouze otevření patřičné aplikace na mobilu.

Cvičení a měření zdravotních dat

Hodinky v rámci dne měří kroky a každých deset minut na pozadí měří váš srdeční tep. Při dlouhodobém sezení vás hodinky upozorní na nutný pohyb, na druhou stranu, pokud detekují pohyb po dobu minimálně deseti minut, automaticky dojde k zahájení cvičení včetně dat posbíraných od první vteřiny. V hodinkách si dále změříte krevní tlak a EKG, budete však potřebovat samostatnou aplikaci Samsung Health Monitor, která je dostupná na Galaxy Storu. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Samsung Health, detail cvičení a zaznamenaná trasa

Zatímco natočení EKG je jednoduché, protože jednu elektrodu máte na vnitřní straně zápěstí, a jako druhá složí boční tlačítko, při měření krevního tlaku budete ke kalibraci naměřených dat potřebovat manžetový měřič tlaku. Přímo ze zápěstí si můžete ručně změřit srdeční tep, okysličení krve nebo úroveň stresu.

V noci zase využijete vylepšenou detekci spánku, v rámci které dokáží hodinky nově hlídat i vaše chrápání. Při nahrávání chrápání si musíte pomoci s telefonem poblíž postele, ovšem nahrávání musíte vždy aktivovat ručně. Neustále aktivní může být jen za předpokladu, že máte celou noc telefon v nabíječce. A tento předpoklad zřejmě splní jen málokdo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spánek včetně detekce chrápání, měření tělesného tuku, srdeční tep, krevní tlak a EKG

Při nasazených hodinkách a s telefonem vedle postele se ráno dozvíte, v kolik hodin jste chrápali a k tomu vám ještě telefon jako důkaz nabídne hlasové úryvky vašeho chrápání, což působí trochu surrealisticky. A těmito daty však můžete dále pracovat, např. ve spánkové poradně. Úplnou novinkou je měření tělesného tuku, stačí znát svou přesnou hmotnost a při měření umístit ukazováček a prsteníček na dvě boční tlačítka. K analýze svého těla, která má být na 98% totožná s profesionální měřiči, tak nemusíte kupovat žádnou specializovanou elektroniku. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Souhrn denních aktivit, detail cvičení, měření tělesného tuku, srdečního tepu a upozornění na nutný pohyb

Veškeré vaše aktivity se zanáší do aplikace Samsung Health, ve které jsou informace zobrazeny v tabulkách a grafech. U cvičení vidíte všechny dostupné detaily včetně trasy GPS. Tu můžete ostatně využíti při orientaci v prostoru v Google Mapách, a hodit se může i samostatná aplikace Kompas. Na hodinkách můžete vidět vizuální náhled „srdce“, které se vyplňuje ušlými kroky, časem denních aktivit a spálenými kaloriemi, a to dle vámi nastavených limitů. Jeden pohled na zápěstí tak prozradí, kolik pohybu vám dnes ještě chybí.

Jak je na tom baterie?

Trochu překvapením pro nás byla baterie, protože se do většího 46mm těla hodinek Classic dostal stejně velký akumulátor, jako do 44mm Galaxy Watch4. U obou modelů hodinek je k dispozici 361mAh baterie, která nám vystačila maximálně na den a půl používání (dva dny jen ve výjimečných situacích). A to je prostě málo. Je třeba vzít v potaz, že jsem neměl aktivní režim Always On, a v noci jsem si měřil kvalitu spánku, ovšem od hodinek s úspornějším čipsetem a AMOLEDem, který využívá prostředí s hojně využívanou černou, bychom asi čekali lepší výdrž na jedno nabití.

Klepněte pro větší obrázek
Statistiky výdrže baterie si dohledáte přímo v aplikaci Galaxy Wearable

Hodinky se nabíjejí bezdrátově, dobíjecí podložku s USB obdržíte přímo v základní podlouhlé krabičce, ovšem bez síťového adaptéru. Dobíjení probíhá bezdrátově přes standard Qi, a trvá necelé dvě hodiny. Jenže pozor na to, že jsou hodinky po ukončení nabíjení dost horké. Jednou byly dokonce tak horké, že nereagovaly správně na dotyky, a musel jsem je nechat chvíli vychladnout. 

Závěrem

Samsung uhodil hřebíček na hlavičku, testovaný model hodinek je zatím tím nejlepším, čím se může hodinková platforma od Googlu pochlubit. Skvělý displej doplňuje bohatá softwarová nadstavba, která však nebude mít mnoho pochopení u uživatelů, kteří současně nevyužívají telefon od Samsungu. Jistě, na jiných Androidech si budete muset stáhnout tři doplňkové aplikace, ovšem EKG a krevní tlak si nezměříte, protože apka Health Monitor na Google Play není dostupná. A na podporu iOS je třeba také zapomenout.

Hlavním bonusem jsou mobilní platby Google Pay a líbí se nám i měření tělesného tuku či detekce chrápání. Navíc jde vidět, že Google hodinky od Samsungu aktuálně protěžuje, takže se veškeré novinky platformy objeví nejprve v řadě Watch4. Variabilita při výběru hodinek je dost výrazná, vyberou si, jak ženy, tak muži. Škoda však výdrže na jedno nabití, zvláště u 46mm verze Watch4 mohl Samsung do těla integrovat větší baterii.

Pokud chcete při nákupu hodinek ušetřit, vypadá jako nejvhodnější koupě 44mm verze Galaxy Watch4, která vychází na 7 590 Kč. V případě 46mm Galaxy Watch4 Classic je cena stanovena na 9 990 Kč (11 490 Kč u LTE verze). To znamená, že jen za větší tělo a otočnou lunetu připlácíte 2 490 Kč! A pokud hledíte čistě na cenu, nejméně zaplatíte za 40mm verze Galaxy Watch4, která vychází na 6 990 Kč. Wathc4 Classic jsou v Česku k dostání v černé a stříbrné, Watch4 zase v zelené (jen u 44mm), černé, stříbrné a v růžovo-zlaté (jen u 40 mm).

Plusy:

  • návrat skvělé otočné lunety
  • povedený AMOLED displej s výbornou čitelností
  • nejnovější Wear OS v akci, dočkáte se spousty nových aplikací
  • Díky nadstavbě One UI ani nepoznáte, že hodinky už neběží na Tizenu
  • K EKG a krevnímu tlaku se nově přidává měření tělesného tuku
  • nové aplikace pro Wear OS jsou nejdříve k mání pro Watch4
  • automatické instalace aplikací z Google Play
  • s hodinkami zaplatíte pomocí Google Pay

Minusy:

  • větší tělo klasických hodinek se nedočkalo větší baterie
  • výdrž maximálně jeden a půl dne, u menšího těla ještě méně
  • při placení hodinkami musíte využívat zámek displeje
  • Spotify a YouTube Music potřebují ke spuštění hudby sluchátka
  • omezená kompatibilita (hodinky nespojíte s iPhony)
  • krevní tlak a EKG naměříte jen při spojení se Samsungy

Adblock test (Why?)


Samsung Galaxy Watch4. Pokud hledáte hodinky s Wear OS, lepší nenajdete - zive.cz
Read More

No comments:

Post a Comment

Metro Awakening zve do tunelů moskevského metra ve virtuální realitě - INDIAN - INDIAN

Abychom vám mohli nabídnout co nejlepší zážitek z našich stránek, používáme ty nejmodernější technologie. Bez JAVASCRIPTU tyto stránky nem...