Ač nedosahuje věhlasu Steva Jobse, Tim Cook je již deset let v čele Applu. Za tu dobu vyletěly prodeje produktů i hodnota společnosti ke hvězdám.
Po deseti letech Tima Cooka ve funkci výkonného ředitele je Apple nejhodnotnější firmou na světě, patří mezi ty nejvlivnější, prodala dvě miliardy telefonů a růst se zdá být nezastavitelný. Steve Jobs byl vizionář, prosadil přelomové myšlenky a produkty. Tim Cook je dokázal prodat. Pojďme projít milníky v kariéře Tima Cooka a jeho desetiletého šéfování Applu.
Těžké rozhodnutí
Z dnešního pohledu se to může jevit jinak, ale když Tim Cook zvažoval v roce 1998 nástup do Applu, vůbec to nebyla jednoznačná volba. Prodeje počítačů Mac tehdy padaly a revoluční produkty jako iMac, iPod, iPhone, nebo iPad ještě dlouhé roky nebyly ani ve vývoji. Tim měl úspěšně rozjetou kariéru. Titul MBA na Duke University’s Fuqua School of Business získal v roce 1988 a byl mezi 10 % nejlepších studentů.
Neunikl pozornosti IBM, kde se rychle propracovával na vysoké posty. Po dvanáctileté štaci přešel k Intelligent Electronics a krátce do Compaq Computer Corporation; v obou firmách zastával důležité role. V poslední jmenované však vydržel jen půl roku a přistála mu na stole nabídka od Applu.
Pro Tima Cooka to však byla velká výzva. Méně než rok po nástupu se propracoval do role vice presidenta a výrazně přispěl k návratu financí do černých čísel. Na starost měl divizi Macintosh, vývoj těchto produktů a udržování vztahů s prodejci po celém světě.
Smutný rok 2011
Když Tim Cook formálně přebíral funkci výkonného ředitele v Applu v srpnu 2011 (prakticky si ji dostatečně vyzkoušel už před tím), Steve Jobs měl již dlouhé měsíce výrazné zdravotní potíže a jeho odchod do ústraní byl nevyhnutelný. Zpráva o jeho úmrtí přišla o šest týdnů později.
Steve Jobs je legenda a vizionář, který pomocí svých neotřelých produktů dokázal měnit svět. Na druhou stranu byl proslulý i nevybíravým chováním k zaměstnancům. Jakkoli dokázal Steve Jobs vymyslet geniální zařízení, potřeboval k sobě někoho, kdo je dokáže prodat. Tím člověkem byl Tim Cook, který v tomto roce byl ve výkonné funkci v Applu již před deset let.
V roce 2011 používalo iPhone cca 135 milionů lidí, dnes to je zhruba miliarda
Cook je vystudovaným manažerem, takže proměnil firemní kulturu z autoritářské z dob Jobse na demokratickou a také se příliš nevměšoval do detailů, které nechal na příslušných lidech. Po svém nástupu vzal Jobsovy vize a přetvořil je do dlouhodobých plánů. Timův rukopis se do nových zařízení ani do trendů nepromítl hned, a protože vývoj trvá roky, musel si počkat tři roky. I přestože to byl on, kdo už v září 2011 představoval iPhone 4S.
2014, rok převratů
Postupně se vliv Tima Cooka začal zhmotňovat i v produktech. iPhony 6 a 6 Plus představené v roce 2014 přinesly změnu vzhledu a o rok a půl později následovala i levná řada pro masy. Apple představil i první chytré hodinky (na trh šly až v roce 2015). Mimo to začaly velké akvizice technologických firem. Pod Cookem Apple v květnu 2014 koupil Beats Music a Beats Electronic za tři miliardy dolarů. Poslední důležitou událostí roku byl operační systém OS X Yosemite.
Ze všech těchto oznámení vyplývají tři hlavní cíle. První z nich je otevřít produkty Applu širšímu publiku. Začalo to změnou designu iPhonů a uvedení ve dvou velikostech, protože tehdy začaly být v módě velké smartphony, ale zároveň spousta uživatelů chtěla zůstat u malých úhlopříček. Jobs dříve trval na velmi kompaktních telefonech, což Cook změnil. iPhone SE uvedený na začátku roku 2016 byl velkým trhákem a ujal se i mezi těmi, kteří si nemohli dovolit jeden z vlajkových modelů.
Patrné je velké zaměření na budování ekosystému. Zlepšilo se propojení mezi jednotlivými zařízeními i díky operačnímu systému Yosemite a Apple Watch tehdy roztočily globální byznys nositelností. Milníkem byla i premiéra první generace sluchátek AirPods – zprvu nenápadný krok, který dnes nese Applu obrovské peníze (možná ne v kontextu Applu, ale kdyby šlo o samostatnou firmu, tak je to startup snů).
Posledním velkým krokem byla změna od prodejce k poskytovateli služeb. Samozřejmě je pro Apple i nadále klíčové, aby prodával iPhony, iPady, MacBooky či Macy, ale vedle toho vyrostly i služby jako iCloud či Apple Podcast představené již dříve nebo pozdější Apple Arcade, Apple TV+, Apple Fitness+ a mnoho dalších. Všechny tyto služby se pojily s příjmem z předplatného, což jen za rok 2020 činilo 53,8 miliard dolarů a podílelo se z jedné pětiny na všech příjmech společnosti!
Krizový rok 2017
Ne všechny roky byly klidné, pohodové a plné prosperity. Zrovna v roce 2017 se toho sešlo více – Paradise Papers poukázaly na praktiky Applu související s odvodem daní, přišla kauza se záměrným zpomalování starších iPhonů. To vše vyústilo ve snížení příjmů oproti předešlému roku. Ten byl ale mimo jiné způsoben i velkým nárůstem v roce 2016, kdy byl uveden výrazně odlišný iPhone X s rozpoznáváním tváře – další technologií vyvíjenou pod Cookovým vedením.
Dále byla problematická situace okolo pracovních podmínek v dodavatelských firmách či nedávná iniciativa na ochranu zneužívání dětí a pornografie, která se vzápětí kvůli obavám ohledně soukromí obrátila proti Applu.
Mimoto v nedávné době Apple čelil několika soudům ohledně patentů. Nepomohla mu ani obchodní válka mezi USA a Čínou a pandemie koronaviru.
Když se i s ohledem na tyto problémy podíváme na konstantně rostoucí čísla prodejů nebo hodnoty firmy, je třeba uznat, že Cook odvádí skvělou práci. Jen kapitalizace firmy se za posledních deset let zvedla 7×!
Na rozdíl od Jobse sice nepřišel s žádným novým revolučním produktem, ale dokázal pokračovat s Jobsovým odkazem a rozvést ho. Pod jeho vedením Apple přišel s velmi úspěšnými, ale „zřejmými“ produkty jako AirPods nebo později vlastním čipsetem M1. Možná se dočkáme i headsetu pro rozšířenou/virtuální realitu a v delším horizontu se mluví o automobilu.
Lidská tvář Tima Cooka
Abych nepsal jen o úspěších v roli šéfa Applu (byť hlavně tato pozice mu napomohla k dobromyslným činům), pobavíme se i o jeho osobních počinech. Jako jeden z nejvíce vydělávajících CEO na světě zajišťoval vzdělání svého synovce a následně dal zbytek svého ročního platu (odhadem 900 000 dolarů; částka nezahrnuje bonusy a další výdělky) na filantropické projekty. Mimo to na začátku pandemie koronaviru Apple daroval 15 milionů dolarů na boj proti nákaze a začal vyrábět štíty na obličej.
V roce 2014 veřejně přiznal, že je gay. Doprovodil to myšlenkou, že taková informace o šéfovi velké nadnárodní firmy jako Apple může ulehčit situaci mnoha lidem, kteří se trápí se svou sexuální identitou. Byl prvním CEO ze seznamu Fortune 500, který se veřejně přihlásil k jiné sexuální orientaci. Podporuje LGBTQ+, byť sám sebe jako aktivistu neoznačuje.
Pod Cookovým vedením Apple řeší i otázku uhlíkové neutrality, k ní by měl dojít v roce 2030, což je velmi ambiciózní cíl, zvlášť když zvážíme dlouhé produkční řetězce. Problematické jsou i neobnovitelné vzácné materiály používané v produktech Apple. To samozřejmě zní dobře, ale buďme realisti a s ohledem na průšvihy musíme kriticky zvážit, kolik z toho je PR.
A můžeme Tima Cooka v čele Applu očekávat i za další dekádu? Podle jeho vlastních slov s tím nemáme počítat. Ostatně mu v té době bude sedmdesát let, takže odpověď není až tak nečekaná.
Steve Jobs je legenda, Tim Cook jenom manažer. Povídání o muži, který navždy zůstane ve stínu. Neprávem - Živě.cz
Read More
No comments:
Post a Comment