To, co AMD chystá po Zenu 3 a Zenu 4, bude zdá se hodně brutální. Na počty jader, ale také na spotřebu.
Střídaly se tu teď informace o tom, že výpočetní GPU Nvidia budou mít TDP přes 1000 W nebo čerstvě, že procesory Alder Lake přes opuštění neefektivního 14nm procesu také neřadí zpátečku ve výhřevnosti. Nakonec to dorazilo i do AMD. V budoucích generacích výpočetního hardwaru polezou i u něj spotřeby nahoru. Procesory s architekturou Zen 5 by v serverech mohly mít až 2× vyšší spotřeby než dnes. I na jádra to ovšem budou monstra.
Včera se opět ozval leaker s přezdívkou ExecutableFix, který tento týden už vykecal parametry výpočetního GPU AMD Instinct MI250X s čipem (respektive čipy) Aldebaran (taky má jinak žrát 500 W). Na Twitteru teď vypustil ještě informaci, že budoucí procesory AMD Epyc s kódovým označením „Turin“ (AMD používá jména italských měst, v nichž se nachází závodní okruh) budou mít cTDP rovnou 600 W.
Nyní je oficiální TDP Epyců 7002 a 7003 „jen“ 280 W, takže 600 W by byl nárůst o víc jak 100 % (přesněji o 114 %). Tuto spotřebu má přitom jen jeden model, Epyc 7763, většina ostatních má TDP „jen“ 225 W nebo méně.
Co tento Turin bude? Protože je to „Epyc“, musí jít o serverový procesor, ale nejde zřejmě o nejbližší, čtvrtou generaci Epyc 7004 s architekturou Zen 4 (prý až 96 jader) a 5nm procesem. Tyto procesory se prý kódově označují Genoa. Turin by proto mohl být až pátá generace, která by již mohla být 3nm a obsahovat rovnou jádra Zen 5. Kdy vyjde, není jasné. Mohla by to být věc až roku 2024.
EPYC Turin has a max cTDP of 600W 🔥
— ExecutableFix (@ExecuFix) October 28, 2021
Ještě je třeba dodat, že cTDP není totéž jako TDP. Základní TDP je výchozí nastavení spotřeby procesoru nebo GPU či jiného čipu, zatímco cTDP znamená konfigurovatelné TDP, tedy hodnotu, na kterou se procesor dá nastavit volitelně. Reálně proto asi Turin bude mít nižší TDP a 600W spotřeba by pak byla hodnota, na kterou se TDP bude dát zvýšit například ve vodou chlazených serverech za účelem zvýšení výkonu (i když, teoreticky by ještě mohlo jít o snížené cTDP z ještě vyššího TDP, to existuje také…).
Každopádně se zdá, že trend zahušťování výkonu a za tím čelem zvyšované spotřeby bude pokračovat nejen u Intelu nebo GPU, ale také i u serverových CPU AMD.
Toto zahušťování by ale mělo přinášet také koncentraci výkonu, takže kritice těchto vysokých spotřeb lze oponovat tím, že takové GPU nebo CPU se stává ekvivalentem několika dřívějších menších procesorů a proto je normální a přijatelné, aby mělo mnohem vyšší spotřebu.
Zen 5: 192 a 256 jader?
Po ExecutableFixovi se totiž objevil další v poslední obě aktivní leaker s informací, že „Epyc s jádry Zen 5“ bude mít dvě varianty – ta slabší má mít 192 jader a 384 vláken (takže si všimněte, že jsme pořád u SMT2, žádné SMT4). A vedle ní bude ještě výkonnější varianta s až 256 jádry a 512 vlákny. Od obou variant by asi měly existovat nejrůznější levnější odvozeniny s menšími počty jader, samozřejmě. Maximální konfigurace by ale měla až 4× víc jader, než dnes nejvýkonnější serverové CPU Epyc 7763.
ZEN5 EPYC should also have two configurations.
192C 384T
256C 512T— Greymon55 (@greymon55) October 28, 2021
Greymon55 neuvádí jméno Turin, ale reagoval tímto výrokem na předchozího únikodějce, takže by se z toho dalo usuzovat, že Turin je právě Epyc s architekturou Zen 5. Takto vysoké počty jader asi znamenají, že je-li pořád použitá podobná čipletová konstrukce jako dnes, v jednom kousku křemíku by mělo být o hodně víc jader než osm. Neboť 256 jader by potřebovalo 32 osmijádrových čipletů nebo 16 čipletů s 16 jádry, což se zdá jako dost neefektivní a obtížné k propojení (pokud MCM architektura a pouzdřící technika hodně nepokročí).
Možná se ale tedy můžeme těšit na to, že Zen 5 přinese výrazně vyšší počty jader, což by se mohlo udát nejen v serverech, ale také v desktopové platformě AM5. Architektura Zen 5 by přitom údajně (aspoň to tvrdí šéf CPU roadmapy v AMD Mike Clark) měla být architektura, která by mohla být hodně silná. Půjde opět o nové jádro, zatímco Zen 4 by měl být ještě evolučním rozvinutím architektury Zen 3. AMD zřejmě teď funguje na dvoustupňovém vývoji, kdy liché architektury jsou úplně nové a ty sudé je vylepšují, aby pak následující lichý Zen zase začal na novém. Nicméně je asi pořád dost daleko, takže na odhady výkonu je moc brzo.
Galerie: Úniky a informace k procesorům Ryzen 7000 „Raphael“ s architekturou Zen 4 a socketu AM5
Zdroje: ExecutableFix (Twitter), Greymon55 (Twitter)
AMD Zen 5: 3nm procesory Epyc Turin mají mít cTDP až 600 W, ale až 4× víc jader - Cnews.cz
Read More
No comments:
Post a Comment