Před pár lety se na scéně objevily první cenově dostupné 3D tiskárny, které technologii nanášení roztaveného vlákna termoplastu (FFF/FDM) vyměnili za stereolitografii s maskovacím displejem (MSLA).
Na jaře jsme si vyzkoušeli tuzemskou ikonu SL1 od Prusa Research a před pár týdny nám do redakce dorazila neméně populární asijská konkurence od společnosti Anycubic – model Photon Mono X s vytvrzovací pračkou Wash & Cure Plus Machine.
Podívejte se na video úvodní kalibrace, tisku, praní a vytvrzování exotického modelu, který byste na běžné FFF/FDM tiskárně nevyrobili:
Anycubic momentálně nabízí tiskárnu v akční slevě, Evropany proto přijde na 575 dolarů. Za pokročilejší verzi vytvrzovací a prací stanice pak připlatíte ještě dalších 249 dolarů. Suma sumárum, celé kombo lze pořídit po přepočtu za 18 tisíc korun.
Ohromný tiskový objem
Za tuto částku dostanete v tomto segmentu jednu z největších MSLA mašin, která umožní výrobu modelů o velikosti až 192 × 120 × 245 milimetrů (délka × šířka × výška) a při rychlosti až 1 vrstva/1,5 s (až 60 mm/hod) při tisku z běžné fotocitlivé 405nm pryskyřice.
Jen pro srovnání, v létě vylepšená Prusa Research SL1S Speed disponuje tiskovým objemem 127 × 80 × 150 milimetrů při rychlosti až 1 vrstva/1,4 s. Photon Mono X ji v tomto směru tedy alespoň papírově překonává. Ale pozor, papír opravdu snese všechno, čili o výsledku rozhodně až opravdový referenční tisk.
Aby mohl Photon Mono X vyrábět podobné objemy, je vybavený 8,9“ monochromatickým LCD s rozlišením 3 840 × 2 400 pixelů, díky čemuž udržuje tiskové rozlišení roviny XY na hodnotě 0,05 milimetrů. Hřídel vertikální osy Z se pak otáčí s rozlišením 0,01 milimetrů a na tuto úroveň může klesnout i výška jedné vrstvy.
Jak funguje technologie MSLA
Pokud jste o MSLA 3D tisku ještě neslyšeli a nečetli jste ani naše jarní představení technologie na mašině SL1, jen připomenu, jak to vlastně celé funguje.
V základně tiskárny je matice 405nm UV zářičů, které prosvětlují transparentní LCD displej na povrchu základny, který funguje jako maska. Odtud pak pochází i název technologie MSLA (Masked Stereolitography).
Průhledný LCD zobrazil kontrolní masku obdélníku, která zastínila UV zářič. Tato oblast by se tedy v modelu nevytvrdila, zatímco okolí ano
Na displeji je položená kádinka s průhledným dnem z fólie FEP (fluórovaný etylpropylen), která je dostatečně odolná a propouští UV. Kádinku před tiskem naplníme tekutou fotocitlivou pryskyřicí – říkáme ji prostě resin –, no a při samotném tisku se pak bude ke dnu kádinky nořit pomocí vertikální hřídele kovová tisková platforma.
Kádinka s transparentní a UV propustnou fólií FEP na dně
Vrstvičku po vrstvičce vytvrzuje UV
Když zůstane mezi platformou a fólií jen velmi tenká vrstvička pryskyřice, rozsvítí se UV zářič a na LCD displeji se zobrazí maska pro aktuální vrstvu. Kdyby se mělo tisknout třeba kolečko, tato oblast zůstane na displeji průhledná, zatímco veškeré okolí pomocí černých pixelů zčerná. Čím vyšší bude mít LCD displej rozlišení, tím bude mít kolečko jemnější okraje.
Začátek tisku. Vše probíhá na dně kádinky zalité neprůhlednou pryskyřicí, takže můžeme jen doufat, že jsme zvolili správné osvitové časy a pryskyřice skutečně tvrdne
Tenká vrstvička resinu citlivého na vlnovou délku zářiče během sekundy ztvrdne a přilne k platformě. Ta se v dalším kroku zvedne, mezi fólii a platformu s první vytištěnou vrstvičkou pronikne tekutý resin a vše se zopakuje pro tisk další vrstvy.
Po dvou hodinách už platforma vystoupala dostatečně vysoko, aby se z pryskyřice vynořila větší část tištěného modelu tištěného modelu
Kdybychom celý proces zrychlili pomocí časosběrného videa, po pár desítkách minut až hodinách se začne z kádinky s tekutou hmotou nořit náš model přilepený na platformu.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu
Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně
MSLA tiskárna Anycubic Photon Mono X: Zhmotní kostku, kterou na klasické 3D mašině nevyrobíte - Živě.cz
Read More
No comments:
Post a Comment