Za necelý měsíc tu máme opět Vánoce. Tátové a mámy od rodin se už s peněženkou či pilkou v ruce chystají na dobře rostlou jedličku a leckterý domov se již brzy ponoří do karcinogenních odérů doutnajících purpur a dalších tradičních vůní doby adventní.
Sentimentální vánoční nálada samozřejmě dorazila i k nám do redakce a i my jsme zatoužili po nějakém tom smrčku. Jenže pozor, tady jste na Živě.cz a nikoliv na Abecedě zahrady, náš stromeček proto nevyraší kdesi v zasněžených lesích nad Brnem, ale na rozpálené desce 3D tiskárny.
Vyzkoušíme tento kousek z bezplatného katalogu Thingiverse
Anycubic Vyper
Jako tisková hmota poslouží termoplastické PLA v zeleném odstínu a o samotnou výrobu se postará mašina Anycubic Vyper, která nám na podzim dorazila z Hongkongu.
FDM 3D tiskárna s otevřenou konstrukcí Anycubic Vyper
Výrobce představil lacinou tiskárnu s technologií FDM a otevřenou konstrukcí teprve letos na jaře a momentálně ji na svém mezinárodním e-shopu nabízí v akci za 309 dolarů. To je sice lákavé, nezapomeňte ale na doručovací a případné celní poplatky.
Tiskárnu Vyper samozřejmě naskladnili i někteří tuzemští výrobci, cena pak ale poskočí ještě výše a dnes se pohybuje okolo 10 000 korun.
Tiskneme stromeček na 3D tiskárně Vyper:
Velký tiskový objem a tisk až při 260 °C
Za tuto částku vám dorazí zařízení s poměrně solidním výrobním objemem 245 × 245 × 260 mm (d × š × v), tiskovým rozlišením (až) 0,1 mm a rychlostí (opět až) 180 mm/s. Výrobce ale doporučuje spíše poloviční tempo, a tak se jej budeme držet i my.
Mašina zvládne i poměrně velké tisky, s velikostí a složitostí ale pochopitelně roste čas. Naše zelená jednička se v redakci vyráběla celou noc
Trysku můžete bezpečně rozpálit na 260 °C a vyhřívanou tiskovou desku na 110 °C. Vyper proto vedle základního a nejrozšířenějšího materiálu PLA zvládne i teplotně náročnější ABS, houževnaté PETG a já si otestoval také bezproblémový tisk s ASA (dle mnohých nástupce ABS).
Tiskárna si poradí s většinou běžných materiálů v tomto teplotním rozsahu a strunou o průměru 1,75 mm.
Klasická otevřená konstrukce jako u Průši
Vyper používá klasický motorový pohyb, který známe i u ostatních tiskáren včetně české mašiny Original Prusa MK3S+. Vyhřívaná tisková deska, na kterou tryska pokládá roztavené vlákno plastu, se tedy pohybuje vpřed a vzad, zatímco samotná tisková hlava s roztopenou hlavou se pomocí tří krokových motorů posouvá vlevo a vpravo a nahoru a dolu.
Tiskárna se ovládá pomocí barevné dotykové obrazovky
Touto kombinací pohybů lze v tiskové rovině vytvořit jakýkoliv tvar od těch pravoúhlých po dokonalý kruh.
Zrnitý a pružný tiskový plát
Tisková deska je magnetická a před samotnou výrobou na ni pokládáme pružný kovový plát, jehož ohnutím se po vychladnutí model snadno odloupne – respektive ve většině případu sám odskočí.
Vyhřívaná deska je magnetická a před tiskem je na ni třeba položit pružný kovový plát
V základním balení nicméně dostanete plát se zrnitým povrchem, který mnozí výrobci často nabízejí spíše zkušenějším tiskařům. Jeho hrubý povrch má totiž jednu skvělou vlastnost, která je ale zároveň zdrojem hromady potenciálních komplikací.
Krásná první vrstva, pokud máte vhodný model
Takže pěkně popořadě. Díky hrubému povrchu budou mít modely s velkou plochou krásně sjednocenou pískovou spodní stěnu bez náznaku vláken, jak je tomu často v ostatních případech. Tato spodní strana tedy bude zdaleka nejhezčí a může v praxi sloužit jako ta čelní, která má být na očích. Když se zadaří, spodní strana skutečně vypadá skoro jako z nějakého průmyslového vstřikolisu.
Svrchní stěna s patrnou strukturou vlákna, které hlava nanáší vrstvu po vrstvě, a ta spodní, na které se krásně otiskl zrnitý vzorek ocelového plátu a plochu sjednotil
Ale pak je tu ta potenciální komplikace. Jelikož je povrch viditelně hrubý, zejména začátečníci budou mít ohromný problém s přichycením první vrstvy u morfologicky složitých modelů.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu
Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně
3D tiskárna Anycubic Vyper za 300 dolarů: Vyrobíme vánoční stromeček - Živě.cz
Read More
No comments:
Post a Comment