Sonda Curiosity objevila 24. února v kráteru Gale na Marsu maličký kámen, který připomíná květinu nebo kus korálu. Vědci se domnívají, že malé kousky vznikly před miliardami let, kdy minerály unášené vodou stmelily horninu.

Vozítko Curiosity objevilo marťanskou „květinu”. | Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS
Během probíhajícího průzkumu hornin na Marsu v kráteru Gale narazilo vozítko Curiosity na malé překvapení. Skalní artefakt, který připomíná kousek korálu nebo květinu, a je menší než halíř. Marťanská „květina” a kulovité kousky vedle ní byly podle NASA pravděpodobně vytvořeny v dávné minulosti, kdy minerály unášené vodou stmelovaly horninu.

NASA zveřejnila strašidelné zvuky z vesmíru. Běhá z nich mráz po zádech
Curiosity pořídilo snímek malého uspořádání hornin pomocí kamery Mars Hand Lens Imager, která je umístěna na konci robotického ramene. Každý snímek, který Curiosity pořídí a sdílí, pomáhá vědcům sestavit chronologii přítomnosti vody v kráteru.
@MarsCuriosity imaged a funky looking mineral formation the other day. This is a 3D model created from 6 images taken by the MAHLI instrument.
Credit: NASA/JPL-Caltech/MSSSView it in 3D on @Sketchfab https://t.co/9cW7qyoE4B https://t.co/OHMtexHdJT pic.twitter.com/LBg1hPA4Ei
— Simeon Schmauß (@stim3on) February 25, 2022
„Už dříve jsme viděli diagenetické prvky podobných tvarů, ale tento dendrický tvar je obzvlášť krásný," řekla Abigail Fraemanová, planetární vědkyně a zástupkyně projektu pro rover Curiosity. Nález je podobný dalším drobným útvarům, jež vozítko zaznamenalo v minulosti. Také ty podle agentury vznikly, když mineralizující tekutiny procházely v hornině hrdlem. Také další vozítko nazvané Opportunity spatřilo již dříve marťanské „borůvky”, malé minerální kuličky svědčící o kdysi vodnaté půdě na Rudé planetě.
"Blueberries" on Mars? Hmmmm, you don't say ?
"Photo taken by Opportunity of Sphere-like grains nicknamed "Blueberries", due to their shape. Photo is a mosaic of PANCAM and MI instruments."
(Image: Public domain.)https://t.co/pw9KrI3ywt pic.twitter.com/Rw5j6KXMSq
— USGS (@USGS) February 23, 2022
Dekáda výzkumu
Koncem letošního roku oslaví vozítko Curiosity významný milník: desetileté marťanské výročí. Sonda přistála na Rudé planetě 5. srpna 2012. Již deset let zkoumá kráter a horu Mount Sharp v jeho středu.

První start z jiné planety. NASA plánuje vyslat raketu z Marsu na Zemi
Cílem mise bylo zjistit, zda byl Mars někdy obyvatelný pro mikrobiální život. Již na počátku vozítko objevilo chemické a minerální důkazy potvrzující obyvatelnost planety někdy v její dávné minulosti. Od té doby Curiosity zkoumá geologický záznam, aby se pochopilo, kdy mohl být Mars nejvhodnějším místem pro život.
Flight 20 was a success! ✅ In its 130.3 seconds of flight, the #MarsHelicopter covered 391 meters at a speed of 4.4 meters per second, bringing it closer to @NASAPersevere's landing location. pic.twitter.com/93pnuIuXaB
— NASA JPL (@NASAJPL) February 26, 2022
Vozítko velikosti automobilu připravilo půdu pro následovníka Perseverance a vrtulník Ingenuity, které v současné době zkoumají kráter Jezero vzdálený 3700 kilometrů a nakonec prostřednictvím budoucích misí vrátí na Zemi první marťanské vzorky. Společné úsilí těchto roverů by mohlo pomoci zodpovědět konečnou otázku, zda na Marsu někdy existoval život.
Marťanská záhada. Vesmírné vozítko Curiosity objevilo na planetě „květinu" - denik.cz
Read More
No comments:
Post a Comment