Vydání procesorů AMD s architekturou Zen 4 je prý už hodně blízko, ale přesto zatím nebylo moc informačních úniků. Teď se jeden dostavil, ale ukazuje tak vysoký výkon, že to vzbuzuje spíš pochybnosti.
Během července jsme tu několikrát měli ochutnávky chystaných procesorů Intel „Raptor Lake“ (Core 13. generace pro desktop), ale zatím se moc neukázaly Ryzeny 7000 s architekturou Zen 4, které proti nim vyšle AMD. Zdá se, že teď se ale něco ulovilo: v databázi nechvalně známého UserBenchmarku se objevil šestijádrový vzorek (snad prototyp Ryzenu 5 7600X) a ukázal nečekaně brutální výkon, kdy výrazně poráží i Core i9-12900K.
Tento únik není zatím únikem finálního modelu Ryzen 5 7600X (jak by se asi šestijádro mělo jmenovat). Procesor se v systému hlásí jako „100-000000593-20_Y“, což neklamně ukazuje, že jde o vzorek ES. Takový vzorek nemá ještě parametry sériově vyráběného a normálně prodávaného modelu, může například mít nižší frekvence. Je zde tedy potenciál, že konečný výkon sériového modelu bude vyšší než u ES procesoru (není to však zcela nutnost). Test proběhl na Tchaj-wanu s deskou ASRock N7-B65XT (mělo by jít o model s čipsetem B650E vyráběný pro NZXT) a 32 GB paměti DDR5-4800.
Procesor má dle detekce šest jader a 12 vláken a zřejmě 32MB L3 cache (L2 cache jednotlivých jader by měly být 1MB). Pozoruhodné jsou frekvence: základní takt je 4,4 GHz, což je dost blízko taktu, který model 5600X měl jako maximální jednovláknový boost. UserBenchmark uvádí, že během měření byl průměrný boost procesoru 4,95 GHz, což ale není maximum, tuto průměrnou frekvenci UserBenchmark vždy uvádí nižší. Tudíž by jednovláknový boost měl být (nejspíš znatelně) nad 5 GHz, a to tu ještě je onen potenciál, že finální procesor Ryzen 5 7600X bude mít takty vyšší než čip ES.
Největší div je ale ne frekvence, ale skóre. UserBenchmark sice není radno brát moc vážně, ale procesoru v jednovláknovém skóre vychází výjimečné číslo. Pokud nejde o chybu měření třeba kvůli rozbitým časovačům, pak tento vzorek Zenu 4 dosahuje jednovláknové skóre (243 bodů), které je o 56 % vyšší než u Ryzenu 5 5600X. A dokonce by to bylo vítězství o nějakých 22 % i nad Core i9-12900K, které by v tomto testu mělo typicky mít jen asi 200 bodů. Proti tomu pak ale procesor přirozeně nestačí v mnohovláknovém testu, jelikož má jen svých 12 vláken / šest jader.
Ale obecně se asi čekalo, že by Zen 4 mohl mít jednovláknový výkon spíš nižší, nebo maximálně někde okolo procesorů Alder Lake, takže rozdrcení i9-12900K v jeho nejsilnější disciplíně, a ještě o 22 %, je ani ne tak překvapivé, jako spíš neuvěřitelné.
Výkonnostní skóre asi není realistické
Tento výsledek ale bude lepší brát s hodně velkou rezervou (ostatně o hodně přestřeluje oficiální údaje o výkonu, které sdělilo AMD). Nejpravděpodobnější je, že jde o nějakou chybu, fake výsledek nebo přetaktování pod kapalným dusíkem. Nebo je možné, že skóre v tomto testu pro Zen 4 jednoduše není reprezentativní a jde o nějaký okrajový případ, kde výkon ustřeluje hodně nahoru.
UserBenchmark je pofidérní výkonnostní test, jehož autoři se neštítili dělat čachry se skórováním, aby v něm vycházely lépe procesory Intel (jde o dost extrémní případ nezvládnutí fanouškovských sympatií). Pokud byl kód testu nějak uměle upravován, aby se přirozený výkon deformoval, pak to teoreticky mohlo vést k tomu, že se změny v architektuře Zenu 4 paradoxně trefily do nějaké takové deformace a výsledkem je abnormálně vysoký výkon.
To, že Zen 4 bude (vysoko) porážet procesory Alder Lake v jednovláknových úlohách, tedy zatím neberte vážně. Přinejlepším by ale tento uniklý test možná mohl ukazovat, že výkon Zenu 4 by mohl být obecně dost slušný a konkurenční Alder Lake a Raptor Lake bude schopný potrápit. Hlavní zajímavou zprávou jsou na tomto úniku asi spíše slibně vysoké frekvence šestijádrového modelu.
Advanced Startup Options (ASO), česky pokročilé možnosti spuštění, je speciální nabídka, kterou programátoři do Windows zabudovali, aby pomohla řešit případné problémy s operačním systémem a měnit jeho vybrané základní nastavení – na úrovni startu. Dříve byla její obdoba dostupná pouze při startu Windows (bootování), ale dnes je možné ji vyvolat přímo z operačního systému. Posláním je pomoci v případě problémů se systémem, ale na druhou stranu není příliš uživatelsky přívětivá a někdy je až matoucí – ne každému může být jasné, co jednotlivé volby nabízejí.
Pokročilé možnosti spuštění ve Windows 10 a 11 mimo jiné umožňují resetovat počítač do výchozího stavu, obnovit poškozený Windows, aktualizovat BIOS či přejít do nouzového režimu. A máte k nim přístup i tehdy, pokud se Windows nespustí normálně (a vyvolat ji lze i třeba během startu Windows prostřednictvím klávesy F8). Proto pojďme se na ně podívat poněkud blíže, abyste věděli, co nabízejí v případě, že byste je někdy potřebovali.
Několik možností, jak se do ASO dostat
Možností, jak nabídku ve Windows 10 a 11 spustit, je hned několik. Asi nejjednodušší je kliknout na Start a následně ikonu Napájení. Poté podržte klávesu Shift a kliknout na Restartovat. Po novém startu PC se spustí automaticky.
Dalším způsobem, jak ji vyvolat, je přes možnost obnovení. Ve Windows 10 klikněte levým tlačítkem myši na Start a přejděte na Nastavení -> Aktualizace a zabezpečení -> Obnovení. V části Pokročilé spuštění kliknutím na tlačítko Restartovat restartujte počítač a dojde k jeho zavedení do režimu Pokročilé možnosti spuštění.
Chcete-li se dostat k možnostem obnovení ve Windows 11, klikněte pravým tlačítkem na Start -> Nastavení. V části Systém najděte položku Obnovení. Na nové stránce se zobrazí volba Spuštění s upřesněným nastavením. Kliknutím na tlačítko vpravo Restartovat hned se PC po restartu přepne do režimu ASO.
Nabídka pro vyvolání z Nastavení Windows11
Využít lze i příkazový řádek. Stiskněte kombinaci kláves Windows + R a zadejte příkaz cmd do dialogového okna. Do nového okna zadejte příkaz „shutdown.exe /r /o“ a stiskněte Enter. Zobrazí se dialogové okno s informací, že Windows se vypne za necelou minutu. Automaticky dojde k odhlášení (pozor, nebudete-li mít uloženou práci, přijdete o ni, protože se vše vypne), PC restartuje a nabídka ASO spustí.
Co se v nabídce nástrojů nachází
Jakmile dojde ke spuštění pokročilých možnosti spuštění, zobrazí se několik různých voleb. Ta, kterou budete potřebovat, závisí na vašich potřebách a na tom, čeho se pomocí této nabídky budete snažit dosáhnout.
Nabídka pokročilých možností spuštění
1. Pokračujte
Hned první možnost s názvem Pokračovat netřeba dlouze vysvětlovat. Prostřednictvím ní ukončíte tento režim. Tedy zavře se ASO a následně dojde k normálnímu spuštění Windows. Využijete ji tehdy, pokud jste už skončili s používání nástrojů v nabídce pokročilých možností, nebo jste do ní „zabloudili“ náhodou.
2. Vypnout počítač
Možnost Vypnout počítač dělá opak toho, co Pokračovat. Tedy vypne ho. Jinými slovy ho uvede do stavu, kdy na nic nereaguje, dokud jej nezapnete stisknutím tlačítka napájení.
3. Použít zařízení
Řekněme, že jste si dříve v systému vytvořili spouštěcí médium Windows a potřebujete ho nyní použít ke spuštění počítače (například chcete obnovit předchozí stav PC). K tomu je určena nabídka Použít zařízení. Mezi nejčastěji používaná zaváděcí média patří diskové jednotky (HDD a SSD), USB flash disky či DVD.
4. Odstranit problémy
Konečně se dostáváme k nejvýkonnější nabídce. Jak již její název napovídá, slouží k odstranění potíží s PC. Mělo by to být jedno z míst, do kterého byste měli zamířit, pokud se setkáte s problémy s Windows. Obsahuje širokou škálu nástrojů, které se zobrazí, pokud na ni kliknete myší. Respektive se nejprve zobrazí dvě podnabídky – Obnovit počítač do továrního nastavení a Upřesnit možnosti.
Rychlá možnost, jak obnovit PC do továrního nastavení.
Kliknutím na první z nich dojde k resetu, respektive obnově počítače do továrního nastavení. To znamená, že systém Windows se vrátí do stavu, ve kterém byl, když jste PC poprvé spustili. Po kliknutí na tuto nabídku se zobrazí dvě možnosti: Zachovat moje soubory a Odebrat vše. První smaže vaše nastavení a všechny aplikace, které jste nainstalovali, ale vaše soubory a složky zůstanou nedotčené. Druhá smaže, jak jste si jistě sami tipli, i data.
Pokud plánujete smazat vše, nezapomeňte před tímto krokem zálohovat na systémovém disku (kde je instalovaný Windows) všechny své důležité soubory a složky, o které byste nechtěli přijít. Po resetu je můžete je vrátit, ale budete muset také Windows donastavit do vámi používaného stavu, a to včetně nutnosti doinstalovat používané aplikace. Uživatelé systému Windows se obvykle uchylují k resetování svých počítačů jako posledního pokusu o záchranu, když všechny ostatní kroky pro odstraňování problémů selžou. Hodí se však i v případech, kdy chcete svůj PC prodat nebo ho darovat.
Pokud se vrátíte k nabídce Upřesnit možnosti a kliknete na ni, zobrazí se další nabídka, která obsahuje následující nástroje:
Položky pro možnosti obnovení
Oprava spuštění systému – Tento použijte v případech, kdy se Windows nespustí běžným způsobem. Oprava spouštění zkontroluje systémové soubory počítače, prověří, zda nevykazují známky poškození, a pokusí se je opravit. Dokonce umí nahradit ty chybějící.
Nastavení spouštění – Tento nástroj spouští nabídku Nastavení spouštění, která obsahuje různé režimy odstraňování problémů, do kterých lze systém Windows zavést. Jde vlastně o soubor režimů, které mimo jiné nabízí zobrazení s nízkým rozlišením, režim ladění, protokolování spuštění, nouzový režim atd.
Příkazový řádek – Výběrem této možnosti se otevře příkazový řádek, nástroj Windows, který umožňuje zadávat různé textové příkazy a který používají zejména IT technici.
Odinstalovat aktualizace – Pokud se po instalaci některých aktualizací setkáte s problémy (např. vše nepracuje tak, jak má), tento nástroj vám umožní je odinstalovat. Pokud se objevily až po této instalaci, měli byste se zbavit problému, se kterým se potýkáte.
Nastavení firmwaru UEFI – Laicky řečeno, nastavení firmwaru UEFI je v podstatě nastavení základní desky počítače. Prostřednictvím této možnosti můžete provádět různé akce na úrovni BIOSu. Patří mezi ně změna systémového času, kontrola informací o hardwaru, ladění nastavení hardwaru a aktualizace systému BIOS. Pokud ji vyberete, PC se restartuje a vy se ocitnete v menu BIOSu.
Obnovení systému – Když vyberete tuto možnost, spustí se nástroj Obnovení systému, který umožňuje obnovit systém Windows z dříve vytvořeného bodu obnovení. Bod obnovení je v podstatě snímek stavu vašeho počítače v okamžiku jeho vytvoření. A můžete jej použít k návratu systému Windows do předchozího stavu, a to včetně nastavení, aplikací a souborů, které se v něm tehdy nacházely. Stačí si vybrat datum a funkci spustit.
Obnovení z bitové kopie systému – A když se systém Windows poškodí natolik, že přestane fungovat, měli byste použít tento nástroj. Opraví celý Windows a vrátí ho do funkčního stavu. Ale pozor, nejde o tu samou funkci, jako je předchozí. Tato nahradí vše, co máte na systémovém disku, do podoby, kdy byla vytvořena bitová kopie systému. Jinými slovy, přijdete o data, aplikace a nastavení vytvořená po této bitové kopii.
Poslední položka pro možnosti obnovení
Závěrem
A to jsou všechny volby, které najdete v nabídce pokročilých možností spuštění Windows. Snad vám náš přehled pomohl k tomu, abyste se v ní zorientovali a dozvěděli, co k čemu slouží. Což se může hodit v případech, kdy se dostanete s Windows do problémů.
Hudební přehrávač WinAmp přichází po dlouhých čtyřech letech s novou verzi. V tuto chvíli se sice jedná o sestavení označované jako „release candidate“ („kandidát na uvedení“), nicméně po dlouhé době je to první znamení, že se kolem tohoto kdysi legendárního programu začíná něco dít.
Informace o vydání WinAmpu ve verzi 5.9 RC1 Build 9999 se objevila na oficiálním fóru v úterý s tím, že jde o „vyvrcholení čtyřleté práce od vydání verze 5.8.“ Vývojáři avizují, že viditelných novinek není mnoho a nejzásadnější změnou je migrace celého projektu z Visual Studia 2008 do verze 2019.
WinAmp se vrací
Nová verze s číslem 5.9 má být jakýmsi základním kamenem, na kterém vývojáři hodlají dál stavět – zejména přidávat nové funkce a opravovat či vylepšovat ty stávající. V příštích verzích by měla například přibýt nativní podpora formátů opus, ogv/ogm, TS, H.265, HLS a VP9.
Patrně nejzásadnější novinkou aktuální verze je lepší kompatibilita s operačním systémem Windows 11. Dalších vylepšení se dočkalo přehrávání streamů přes zabezpečený protokol HTTPS či podpora otevřeného kodeku VP8.
Nový WinAmp podporuje nejen aktuální Windows 11, ale i starší verze Windows 10, Windows 8.1, Windows 8 a Windows 7 SP1. Proti předchozí verzi 5.8 tak vypadla podpora z dnešního pohledu muzeálních Windows XP a Windows Vista. Instalační balíček si můžete stáhnout z tohoto odkazu.
25 let na scéně
WinAmp původně vyvinuli Justin Frankel a Dmitrij Boldyrev v rámci své firmy Nullsoft. V roce 1999 ji prodali za 80 milionů dolarů americkému poskytovateli internetových služeb AOL, který v listopadu 2013 oznámil plán ukončit celý projekt a vypnout jeho webové stránky. Nakonec ale značku Nullsoft, poněkud překvapivě, v roce 2014 odkoupil belgický agregátor online rádií Radionomy.
První verze WinAmpu vyšla v roce 1997 a rychle si získala popularitu – stáhly si ji více než tři miliony uživatelů. Přehrávač válcoval konkurenci mimo jiné podporou skinů a zásuvných modulů a dá se říci, že se svého času stal součástí základní softwarové výbavy téměř každého počítače.
Po odkoupení sice firma Radionomy obnovila provoz webových stránek a přehrávač tak bylo možné znovu stáhnout, jeho vývoji však nevěnovala příliš pozornosti. Posledním stabilním sestavením tak dlouho byla verze 5.666 z listopadu 2013. Až v říjnu 2018 byla oficiálně vydána nová verze WinAmpu s číslem 5.8 v sestavení 3660, po které následovala dlouhá čtyřletá pauza.
Za deset let, co autor píše pro Cnews.cz, jsou nyní oznámené hospodářské výsledky ty nejhorší, jaké u Intelu byly k vidění. Firma nikdy takto nezaostala za očekáváním. V Q2 2022 Intel nejenže neměl několikamiliardový zisk, který už se zdál být automatickou věcí, zisk tentokrát nebyl žádný.
Od finančních výsledků Intelu asi málokdo očekává nějaká dramata (zatímco takové AMD mezi lety 2014 až 2017…). Ale aktuální výsledky za druhé čtvrtletí jsou úplně někde jinde, než se čekalo. Překvapily asi nejen nás, ale i finanční analytiky a burzu, na níž v reakci výrazně padala cena akcií.
Obvykle se na začátku těchto zpráv poohlížíme pro kontext na to, jaký výhled, prognózu či plán firma uváděla na toto období v předchozích výsledcích. Zde to je hodně na místě. Po konci Q1 2022 Intel očekával tržby ve výši 18,0 miliardy $. Nicméně byli jsme zvyklí, že realita nakonec bývá u Intelu výš. Reálné výsledky dopadly ale výrazně hůře a je to o to překvapivější, že Intel nevydal předběžné varování, což bývá v podobných případech někdy činěno.
Tržby o 2,7 miliardy $ horší, než se čekalo
Včera Intel oznámil, že „výsledky za druhý kvartál skončily pod standardem, který by měl pro firmu a akcionáře platit“ a tržby skončily hluboko pod odhadem: za Q2 2022 jsou jenom 15,321 miliardy $. Je to meziroční zhoršení o 22 % proti druhému čtvrtletí roku 2021 (tehdy 19,6 miliardy $) při GAAP účtování. Při non-GAAP to vypadá o něco lépe s jen 17% propadem. Intel sám kriticky připomíná, že tržby jsou o 2,7 miliardy $ pod prognózou uváděnou v dubnu.
Nejen tržby šly takto drsně dolů proti plánu, ale také hrubé marže. Intel je očekával okolo 48 % (51 % non-GAAP), ale nakonec jsou jen ve výši 36,5 % (což je obzvlášť těžký pád v meziročním srovnání, v Q2 2011 měl Intel hrubou marži 57,1 %). V non-GAAP účtování je to o něco lepších 44,8 %.
Marže pod 40 % jsou něco, co jsme vídávali u AMD v jeho krizových letech před vydáním Ryzenů, kdy měla tato konkurenční společnost trvale větší nebo menší ztráty. Intel má štěstí, že objemy prodejů jsou u něj někde úplně jinde, ale přesto se dostal do ztráty. Jeho provozní marže (po odečtení fixních nákladů) byla minus 4,6 % a firma zaznamenala čistou ztrátu 454 milionů $. Přepočteno na jednu akcii je to ztráta 11 centů. Provozní ztráta byla jinak ještě vyšší (700 milionů), ale Intelu pomohl daňový bonus (vrácených 455 milionů $).
V non-GAAP účtování Intelu vychází čistý zisk 1,2 miliardy dolarů (29 centů za akcii), toto je však jen díky tomu, že non-GAAP metodika ignoruje některé investiční, restrukturalizační a podobné jednorázové výdaje.
Akcie Intelu zareagovaly na tuto zprávu v době po standardním obchodování (after hours) poměrně velkým propadem, z 39,71 $ ztratily až desetinu, později se vrátily nad 36 $. Je však možné, že je potká další pokles, až dnes začne standardní denní obchodování.
Intel srazila kombinace několika faktorů
Podle šéfa Patricka Gelsingera je za tímto neúspěchem kombinace faktorů. Největším je údajně makroekonomický propad ve světě. Dochází k cyklickému zpomalení, Intel uvádí, že jeho celkový adresovatelný trh s PC se například v roce 2022 zmenší o 10 %. Ale navíc k tomu údajně přispívají trvající problémy v dodavatelských řetězcích.
Nicméně část příčin je podle Intelu i v jeho vlastní strategii a výkonu. Mimo jiného totiž asi firma pro sebe dopad makroekonomického ochlazení krátkodobě zhoršila tím, že včas nepřibrzdila a přezásobila trh. Za nečekaně dramatickým propadem tržeb by mělo totiž být také to, že klienti Intelu mají příliš vysoké skladové zásoby. V situaci, kdy na tom světová ekonomika není dobře, se teď snaží své skladové zásoby (které byly v předchozí čipové krizi naopak žádané) zredukovat, a tím pádem snížili své objednávky nového zboží.
Toto je naštěstí pro Intel přechodná věc – až bude redukování skladů ukončeno, vrátí se průměrné kvartální prodeje o něco výš. Jenže Intel přiznává také, že část zhoršených tržeb je způsobená i tlakem konkurence – AMD, případně výrobci procesorů ARM mu buď ubrali tržní podíl, nebo jejich konkurenční působení vedlo ke snížení cen. A toto je faktor, který může působit dlouhodoběji.
Výsledky divizí: velký výpadek v PC a serverech
Výsledky jednotlivých divizí ukazují, odkud vítr vane. Client Computing Group (víceméně divize PC) zaznamenala tržby 7,7 miliardy, což je o 25 % horší než před rokem. Je to poklesem poptávky na spotřebitelském trhu a ve školství, plus důsledek toho, že výrobci PC redukují skladové zásoby.
Podobné je to v serverové divizi, té klesly tržby meziročně o 16 %, nyní v Q2 2022 měla tržby 4,6 miliardy dolarů. Zde Intel také cituje redukce skladových zásob na straně výrobců serverů, ale také prý došlo ke snižování cen a obecně Intel pociťoval vliv konkurence (což asi mohlo mít negativní vliv jak na ceny, tak na tržní podíl).
Intelu se dařilo v embedded trhu – divize Network and Edge Group měla meziroční nárůst o 11 % a její tržby byly 2,3 miliardy $. Toto jsou prodeje síťových adaptérů, ale také například procesorů Xeon D nebo serverových Atomů (které Intel směřuje zejména do síťové a telekomunikační infrastruktury). Automobilové čipy Mobileye měly nárůst tržeb dokonce o 41 %, na 460 milionů $, takže začínají být významným zdrojem tržeb.
Ještě divize GPU a akcelerátorů AI (Accelerated Computing Systems and Graphics Group) šla o 5 % nahoru, ale její tržby byly jen 186 milionů $. Naopak pohoršila si foundry divize (Intel Foundry Services) nabízející zakázkovou výrobu čipů pro externí klienty. Její tržby byly jen 122 milionů $, což je o 54 % méně než před rokem. Jen před pár dny bylo oznámeno, že o její služby má zájem MediaTek, ale ještě není jasné, jak velký byznys z toho pro Intel bude.
Zejména vliv toho, jak odběratelé zmenšují skladové zásoby, by měl být spíš přechodný (prodeje se kvůli němu dostanou pod dlouhodobý průměr, ale jen na určitý čas). Intel uvádí, že jeho hrubá marže by se měla zotavit, respektive se vrátit do rozsahu, kde ji firma plánovala mít (tedy snad někde okolo 50 %), během čtvrtého kvartálu. Ten třetí bude asi pořád zasažený stejnými vlivy, které poznamenaly překvapivě neúspěšný druhý kvartál.
Tržby za Q3 2022 jsou opět očekávány „jen“ v rozpětí 15–16 miliard dolarů, což by bylo meziroční zhoršení o 12–17 % proti 19,2 miliardám $ utrženým v Q3 2021. Hrubá marže by se už ale měla výrazně zotavit na 43,2 % a Intel očekává ziskovost, asi 12 centů za jednu akcii (dle GAAP metodiky).
Výhled na celý rok je logicky výrazně zasažen špatnými výsledky za Q2 (a Q3 ve výhledu). Intel nyní už očekává celoroční tržby jen 65–68 miliard dolarů, což by bylo o 9–13 % horší číslo, než čeho Intel dosáhl loni (v dosud nejlepším roku své historie). Pro srovnání předchozí odhad Intelu na rok 2022 očekával tržby 73–79 miliard dolarů. Hrubá marže za celý rok je očekávaná okolo 44,8 %. Za celý zisk by ale Intel měl díky lepším výsledkům v Q1 a asi i Q4 být v zisku, jenž by měl prý dělat okolo 2,57 $ na jednu akcii.
Na druhou stranu makroekonomická situace (nemluvě o bezpečnostní) ještě nemusela říct své poslední neblahé slovo, takže je asi třeba počítat s tím, že by se ještě tyto prognózy mohly dál zhoršit. Nicméně Intel teď je s jejich uváděním asi po tomto výprasku opatrnější, takže mohou být záměrně konzervativní.
Hubená doba pro všechny, nebo jen pro Intel?
Po těchto výsledcích, které se asi dají vzhledem k tomu, jak spolehlivá mašina na peníze Intel obvykle je, bez přehánění popisovat přirovnáními o studených sprchách a podobným výrazivem, budou asi s napětím vyhlíženy výsledky konkurence. AMD oznamuje své v příštím týdnu a je asi možné, že efekt zhoršující se světové ekonomiky (poptávky) a likvidovaných skladových zásob zasáhne negativně také jeho hospodářské výsledky. AMD sice nevydalo varování o zhoršených tržbách, to ale neudělal ani Intel.
Na druhou stranu by AMD mohlo zažít menší otřes, pokud se mu v kvartálu podařilo vzít nějaký tržní podíl právě Intelu, což by mohlo vzhledem k jeho celkově menším prodejům horší celkovou poptávku trhu kompenzovat. Na druhou stranu ale AMD asi zasáhne navíc ještě propad prodejů GPU kvůli prasknutí kryptobubliny. Takže turbulence nejsou vyloučené.
Měsíc je poměrně dost nehostinným místem. Budoucí lunární základna se bude muset vypořádat se spoustou problémů a rizik – extrémními výkyvy teplot, kosmické záření, nárazy mikrometeoroidů.
NASA chce pilotované mise směrovat do polárních oblastí, kde se v regolitu nachází zásoby ledu. Na Měsíci ale možná existují místa, kde bude dlouhodobější pobyt člověka bezpečnější – v podzemí.
Zakopat se na Měsíci nebo Marsu pod povrch není nová myšlenka. Nový objev tomu jde trochu naproti.
Tyler Horvath z Kalifornské univerzity využil data z přístroje Diviner ze sondy LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter), která okolo Měsíce krouží od června 2009. Ve své studii se podíval na jámy, kterých bylo na Měsíci objeveno už více než 200. Některé z nich mohou být podle vědců propadlými lávovými tunely a být vstupem do podzemních jeskyní.
Zatímco na povrchu Měsíce se teplota pohybuje od -173 do +127 °C, v jeskyních by měly podle studie panovat trvale teploty okolo 17 °C.
Podzemní jeskyně by navíc nabízely dobrou ochranu před mikrometeoroidy a kosmickým zářením.
Naše cesta na Měsíci tak možná začne tam, kde kdysi hodně dávno započala na Zemi – v jeskyni.
Jason Schreier přišel s další zajímavou novinkou, která se tentokrát týká vyhlíženého GTA VI, ale i toho, co se v poslední letech děje uvnitř Rockstar Games, kde měla údajně panovat špatná firemní kultura. Kromě poměrů ve společnosti ovšem přináší i detaily o chystaném pokračování série Grand Theft Auto, jehož hrdinkou by měla podle jeho informací být žena. Hra samotná by pak měla být umírněnější, minimálně co se týče humoru, který se bude v některých ohledech držet zkrátka.
GTA VI by se mělo vyhnout vtipkování a zesměšňování marginalizovaných skupin a celkově by mělo být „citlivějším“.
Hra má nabídnout hned dvě hratelné postavy, přičemž jednou z nich má být žena latinskoamerického původu. Ačkoli to není vyloženě zmíněno, druhým protagonistou by měl být muž, neboť Schreier obě hratelné postavy přirovnává ke slavné zločinecké dvojici Bonnie a Clyde. Příběh by se měl odehrávat ve fiktivní verzi Miami, proto nelze ani vyloučit možný a mnohými fanoušky vysněný návrat do Vice City, jemuž bylo právě Miami předlohou. Otázkou je ovšem jistý druh humoru, který celou sérii odjakživa provází – společně se změnou firemní kultury se dost možná změnil i přístup k této důležité součásti hry. Vývojáři zpětně odebrali některé vtipy z GTA V a GTA VI by se mělo vyhnout vtipkování a zesměšňování marginalizovaných skupin a celkově by mělo být „citlivějším“.
Rockstar Games has spent the last four years overhauling its culture and working to become a kinder, more progressive company. But what does that actually look like? And what does it mean for the company’s next game, Grand Theft Auto VI? My latest feature: https://t.co/8VlTh63uNm
Vývoj nového GTA je podle Schreiera, respektive lidí, kteří se mu svěřili, pomalejší, než se očekávalo. Na vině je pandemie i změny ve studiu, které však podle zaměstnanců byly užitečné a společnost je nyní příjemnějším místem pro práci. Změna kultury ve studiu měla nicméně vliv i na předchozí titul GTA V a i na GTA: Online. S posledním vydání GTA V vývojáři v tichosti ze hry odstranili transfobní vtipy a provedli několik dalších úprav, v případě GTA: Online pak po smrti George Floyda a následných protestech nedošlo k přidání plánovaného módu Cops ‚n‘ Crooks, který podle vedení nebylo vhodné vydávat s ohledem na tehdejší atmosféru ve společnosti a narůstající nedůvěru k americké policii.
přičemž se dnes má jednat o fiktivní verzi Miami a přilehlé oblasti, což opět přiživuje spekulace, že bychom se mohli vrátit do Vice City.
Samotné GTA VI ale veškeré změny ovlivní coby budoucí titul nejvíce. Vývoj má být zproštěn povinných přesčasů a tzv. „pochodů smrti“, jež vývojáři zmiňovali v souvislosti s Red Dead Redemption 2, kde byly zvykem 100hodinové pracovní týdny, nebo i Max Payne 3. To se odrazilo i na původních značně ambiciózních plánech, díky nimž mělo být šesté GTA mnohem větší než jakákoli předchozí hra v sérii. V rámci projektu s označením „Project Americas“ mělo být cílem zpracovat velké kusy území Severní i Jižní Ameriky, to se časem začalo osekávat, přičemž se dnes má jednat o fiktivní verzi Miami a přilehlé oblasti, což opět přiživuje spekulace, že bychom se mohli vrátit do Vice City. Hra by ovšem měla být pravidelně aktualizována a doplňována o nový obsah, a to jak o nové mise, ale i nové lokace a oblasti.
Může mít smartphone vliv na milostný život člověka? Ač se na první pohled může zdát, že jde o naprosto neslučitelné světy, ve skutečnosti nejnovější studie tvrdí, že vliv mají. Výzkum byl proveden v období od března do června 2022, kdy pro tento účel byly vytvořeny účty na různých seznamkách po celém světě. V každém profilu byla zmíněna nějaká značka telefonu, případně byly použity i selfie fotografie z konkrétního modelu.
Tyto smartphony, značky nebo produkty mají největší úspěch na najití protějšku na seznamkách (obr.: Money Super Market)
Poté výzkumníci analyzovali výsledky profilů v 10 zemích, kde měly přidané technologické značky na profil největší vliv, a porovnali je s profily bez zmíněné značky, telefonu či produktu. Po tisících interakcí napříč všemi seznamkami sesbírali data a sestavili průměrně výsledky mezi aplikacemi a pohlavími.
Tím se vracíme k úvodní otázce, zda technologie může pomoci s milostným životem a odpovědí je jednoznačné „ano“. Profily na seznamkách, u kterých byly zmíněné některé technologie, měly v průměru o 38 % větší úspěch na získání shody s protějškem než ty bez ní. Nejvíce to bylo znát u uživatelů Applu, jehož značka byla jednoznačným tahounem celé studie.
Apple táhne, BlackBerry vůbec nezmiňujte
V případě profilů, u kterých byl zmíněný Apple iPhone, vzrostl úspěch na seznamkách o 82 %. Skvělý nárůst shod s protějšky byl i u hodinek Apple Watch, kde byl nárůst o 76 %. Dokonce i při zmíněných Apple AirPods na profilu vrostly shody o 64 %. Výrazně pozitivní vliv měl na účty seznamek i Fitbit s 32% navýšením nebo Samsung s 19 %.
Byly ale dokonce značky, při jejichž zmínění si účty vedly naopak výrazně hůře než bez nich. K hledání známosti online rozhodně nezmiňujte, že jste fanoušci BlackBerry. Účty s ním totiž měly o 77 % méně shod než ty bez něj. Na seznamkách se nedařilo ani účtům zmiňující čínské značky telefonů. Například profilům se značkami Huawei či Oppo uškodil v úspěchu o 24 respektive 22 %, než kdyby nebyla zmíněna žádná značka.
Selfie podle Dxomarku
Smartphony mají ale vliv i na vzhled profilové fotky. Součástí studie byl i slepý test na 1000 uživatelích, kterým předložili selfie pořízené ze smartphonů Apple iPhone 13 Pro, Google Pixel 6 Pro a Samsung Galaxy S22 Ultra. Tyto telefony jsou totiž populární v mnoha zemích a jak studie zmiňuje, mají i skvělé hodnocení selfie v žebříčku Dxomark. Nejlépe dopadly selfie z Pixelu, které upřednostilo 44 % respondentů, druhý skončil Samsung se 32 % a třetí iPhone (24 %), což shodou okolností odpovídá pořadí těchtěo telefonů ve zmíněném testu selfie u DxO Mark.
Takto se líbily selfie profilovky z těchto populárních telefonů. Pořadí dle studie překvapivě odpovídá v testu selfie kamer DxO Mark
Kromě technologií studie zmiňuje i města, kde měly některé z nich velký podíl. Nejlépe technologie fungovaly v San Franciscu a překvapivě v případě zmínění Apple Watch, které zlepšily úspěchy profilů v daném městě o 59 %. V New Yorku nejvíce fungovaly AirPods se zvýšením o 51 %. V Londýně pak největší vliv na úspěch měl iPhone, a to až o 40 %. Co tedy dělat, když si nemůžete nikoho najít? Dle studie si kupte iPhone a odstěhujte se do zahraničí. Ve skutečnosti ale to ale bude určitě trochu komplikovanější a jen telefon stačit nebude.
Tato aplikace vám dnes umožní i odsouhlasit pohlavní styk:
Představa, že se moderní lidé vyvinuli v Africe před 200 000 lety, je nyní zpochybněna mimořádným nálezem 260 tisíc let staré lebky Florisbad. Tento mimořádný objev, jež učinili vědci, vyvolal šok a zcela zpochybnil evoluční teorii.
O tom, že lidé vznikli v Africe, není pochyb. Nový objev vědců, lebka Florisbad, jejíž stáří je odhadováno na 260 tisíc let, však nyní zpochybnila standardní teorii, že lidstvo vzniklo na jednom místě v Africe. Ba co víc, z jedné skupiny.
Vědci našli 260 tisíc let starou lebku
Archaické pozůstatky Homo sapiens byly nově objeveny od severu Afriky až po její jih. Rozsáhlý mezinárodní tým vědců proto navrhuje nové paradigma. Člověk se vyvíjel napříč kontinentem. Díky životu v částečné izolaci se u něj následně vyvinuly místní morfologické odlišnosti.
Vzdálené skupiny raných Homo sapiens roztroušené po celé Africe by tak stále byly Homo sapiens, ale pravděpodobně by se u nich vyvinuly místní znaky. Právě to by vysvětlovalo, proč fosilie archaických Homo sapiens vykazují morfologickou rozmanitost.
Podle vědců se Homo sapiens začal oddělovat od společného předka, kterého sdílíme s neandrtálci, asi před půl milionem let. Jde tedy o nejranější záblesky našeho druhu. Ten ale vůbec nemusel vypadat ani se chovat jako my.
Proces štěpení, tedy cesta, během níž se vývoj člověka odehrával až do dnešní podoby, trval zhruba 200 000 let. Dokonce i první tak trochu rozpoznatelní sapiens by vypadali úplně jinak než si my umíme představit.
Šok vyvolaný Florisbad lebkou zpochybnil evoluční teorii
Po desetiletí archeologové na základě tehdy dostupných důkazů předpokládali, že evoluce člověka začala ve východní Africe přibližně před 200 000 lety. Jenže pak se začaly objevovat anomálie.
Pro více informací se podívejte na toto video:
Zdroj: Youtube
Lebka nalezená v marockém Jebel Irhoud byla datována do doby před více než 300 000 lety. Naopak lebka nalezená v jihoafrickém Florisbadu je stará 260 000 let. Letos našli archeologové v Izraeli čelist sapiens starou téměř 200 000 let.
Přesto, že se archeologové nemohou shodnout, kam výše uvedené druhy člověka zařadit, na jednom se shodli. Zcela jistě se jedná o archaickou formu sapiens.
Mobilita našich předků byla zjevně rozmanitější, než by se na první pohled mohlo zdát. V saúdské poušti byla dokonce objevena kost prstu a otisky nohou Homo sapiens, které byly datovány do doby před asi jen 85 000 lety.
Část nejasností ohledně našeho původu je způsobena tím, že archeologové se neumí shodnout na tom, že daná archaická fosilie lebky z Florisbadu, je skuzečně Homo sapiens. Neexistuje totiž žádná souvislost, která by jasně poukazovala na to, které znaky lze považovat za lidské, a které naopak nikoliv.
"Koncept druhu je heuristický. Není to tak, že jeden den jsme byli archaičtí a druhý den jsme byli sapiens," vysvětlila hlavní autorka studie EleanorScerriová z Oxfordské archeologické školy.
Podivný objekt v podobě jakéhosi dlouhého, zamotaného provázku zachytila jedna z kamer NASA Mars roveru. Jeho původ dosud nebyl s jistotou vysvětlen. Odborníci se však domnívají, že je to pravděpodobně kus umělého vesmírného odpadu. Zprávu o tom napsal Mirror i Daily Star.
Vozítko Perseverance NASA, které hlídkuje na Rudé planetě, vyfotografovalo během necelých dvou let velké množství podivných objektů. Ten nejnovější je zatím nejpodivnější a nejobtížněji vysvětlitelný. Smotek „vesmírných špaget“ zachycených jednou z předních kamer roveru pro monitoring ohrožujících předmětů vyvolal vlnu spekulací.
Experti NASA tvrdí, že objekt je s největší pravděpodobností kusem umělého materiálu z fáze sestupu roveru na povrch planety. Nebylo by to poprvé. 13. června rover překvapil fotografií podivně vyhlížejícího předmětu přilepeného na skále. Šlo o čtvercový plát kovového vzhledu pokrytý záhadnými tečkami.
„Náš tým si všiml něčeho neočekávaného: Je to kus tepelné izolace, která se mohla uvolnit při přistání z raketového tryskového bloku v roce 2021,“ uvedl tým roverů na Twitteru. Že byl tento předmět téměř určitě součástí tepelného krytu, potvrdil i mluvčí NASA JPL, Andrew Good. „Otázkou zůstává, ze které části kosmické lodi to může být. Tým si myslí, že fáze sestupu je reálnou možností,“ řekl pro CNET.
Podivné umístění je záhadou
Sestup ovšem proběhl o dva kilometry dál, není tedy jasné, jak se sem věc dostala – zda sem sama mohla dopadnout nebo byla z místa dosedu odfouknuta větrem. Zatímco nedávno nalezené „vesmírné špagety“, jsou, jak říká NASA, pravděpodobně útržkem materiálu z padáku nebo nějaké jiné části přistávacího modulu.
Alespoň milovníci konspiračních teorií v tom mají jasno. Jak píše DailyStar, jsou přesvědčeni, že na snímcích zaslaných high-tech roverem NASA spatřili také rakve, kosti a snad dokonce Bigfoota. YouTube pořad Paranormal Crucible v reakci na fotografii „vesmírných špaget“ vzkázal NASA: „Mars má skutečně schopnost udržet exotické formy života. Se všemi snímky, které NASA dosud zveřejnila, můžeme jasně prohlásit, že život na rudé planetě opravdu existuje.“
Ve čtvrtek jsme vás informovali o tom, že Ubisoft v rámci reportu za uplynulý kvartál oznámil zrušení čtyř her a dva tituly odložil. Ten první je oznámený už poměrně dlouhou dobu, jde o 1st person akční adventuru Avatar: Frontiers of Pandora. O tom druhém firma uvedla jen to, že jde o „menší prémiový titul“. S upřesněním ale rychle přišel novinář Jason Schreier v článku pro magazín Bloomberg.
Podle Schreiera, který se odvolává na zdroje blízké Ubisoftu, je druhým projektem Assassin’s Creed Rift. Titul, o němž poprvé informoval už před několika měsíci. Má jít o menší, lineárnější hru, odehrávat se má v Bagdádu, přičemž hlavním hrdinou by měl být Basim, který se objevil už ve Valhalle. Původně prý mělo jít právě o rozšíření pro vikinský díl, nakonec se však z Riftu stala samostatná hra. Schreier v novém článku píše, že měl titul původně vyjít v únoru příštího roku, ale vývoj se výrazně protáhl a nakonec se ho dočkáme až v druhém čtvrtletí.
Oficiálního oznámení se zřejmě dočkáme v září, kdy se uskuteční speciální akce věnovaná budoucnosti série Assassin’s Creed.
Yesterday, Ubisoft said in addition to Avatar it's delayed a "smaller unannounced premium game." That game is Assassin's Creed Rift, Bloomberg News has confirmed, bumped from February to spring. Leaves Ubisoft with an anemic lineup for this fiscal year https://t.co/l8isA17bUm
Až podezřele podobná chyba, která se objevila v roce 2020 u OnePlusu 8 Pro, trápí majitele prvních kusů Nothing Phonu (1). Ti si stěžují v diskuzích na Twitteru a Redditu na podivně zelenající displej. Zabarvení do zelena, které se objevuje náhle samo, si je možné povšimnout především u horního či spodního okraje displeje.
Stejná chyba přitom trápila i první majitele OnePlusů 8 Pro před dvěma roky. Bylo to právě v době, kdy Carl Pei, nynější ředitel a zakladatel značky Nothing, odcházel ze své předchozí pozice ředitele OnePlusu. Zda je to jen shoda náhod, či se v jeho řetězu kontaktů na dodavatele součástek objevil stejný šotek, můžeme jen spekulovat.
14. července 2022 v 0:05, příspěvek archivován: 20. července 2022 v 16:46
V jednom případě se dokonce stalo, že dotyčný uživatel donesl telefon se zeleným displejem na reklamaci, aby následně dostal nový kus, kterému také zelená displej. Připomínáme, že v Nothing Phonu (1) je dražší typ ohebného dotykového panelu, který je použitý proto, aby mohl výrobce docílit stejné tloušťky rámečků okolo displeje. Bez jeho použití by brada pod displejem byla o něco tlustší.
14. července 2022 v 11:00, příspěvek archivován: 20. července 2022 v 16:46
Zelené zabarvení displeje ovšem není jediná věc, na kterou si uživatelé tohoto telefonu stěžují. Objevilo se také několik případů, kdy si stěžují na mrtvé pixely v displeji (zejména v okolí průstřelu pro čelní kamerku), praskající vibrační motor či kondenzaci vody v optice zadních fotoaparátů.
V každém případě je doporučeno se vždy obracet na reklamační oddělení daného výrobce a vadu s ním neprodleně řešit. Je sice možné, že i takové vady mohou jít opravit aktualizací softwaru na dálku, ovšem zaručeno to nikdy není.
Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!
Epic Store: Válečná akce WW1 Tannenberg: Eastern Front a komiksová hříčka Shop Titans
Po slabším předchozím týdnu tu máme zase na Epicu o něco zajímavější dvojici her, které si můžete stáhnout zcela zdarma. Především stojí za zmínku autenticky podaná střílečka z období první světové války - WW1 Tannenberg. Potěší ale i odlehčenější druhá hra.
Tannenberg vás uvrhne do drsného válečného konfliktu na východní frontě až o 64 hráčích. Jedná se o realistickou střílečku, ve které si týmy Ruska a Německa kladou za cíl zabírat jednotlivé úseky na mapě, aby dostali strategickou výhodu v boji. Samozřejmostí je věrohodný pocit z bitevní vřavy, týmová taktika a spousta realistických map.
Na odlehčení tu máme také komiksově laděné RPG Shop Titans, ve kterém se chopíte role obchodníka. Cílem je craftit celou řadu mocných serepetiček do obchodu, prodávat vše hrdinům, prozkoumávat dungeony kvůli vzácným minerálům a celkově se snažit být nejlepší obchodník v říši.
Stále probíhá: Humble LEGO at the movies Bundle
Lego hry od studia Traveller’s Tales jsou univerzální zábavou i pro ty z vás, kteří hrám nevěnují moc času. Hratelnost je snadno uchopitelná a jejich tituly navíc lákají na světoznámé značky. V novém balíčku na Humble Bundle jich dostanete hned několik za cenu, za kterou byste v běžném případě neměli ani jednu AAA hru.
První část balíčku dostanete už od 1€. Čeká vás dvojice her. LEGO Marvel Super Heroes doplní herní adaptace LEGO Movie. S další částí se vaše herní knihovnička rozroste o další tři kousky. Další náloží superhrdinů a záporáků od Marvelu jsou LEGO Marvel Super Heroes 2 a LEGO Marvel’s Avengers. Tentokrát přichází i něco pro fanoušky dinosaurů. Svého kostkovaného zpracování se dočkal také Jurský svět.
Cena kompletního balíčku je 9,45€. Celkově si tak přijdete na 9 her. K výše zmíněným přibyde navíc LEGO Movie 2. Vedle Marvelu tady musíme mít také něco od DC. Místo hrdinů se ale podíváme mezi záporáky s LEGO DC Super-Villains. Své superschopnosti pak předvedou i Úžasňákovi v LEGO The Incredibles a vše pak uzavírá LEGO Ninjago.
Stále probíhá: Humble Focus Entertainment Bundle
Kromě kostiček se na Humble Bundle tento týden objevil ještě jeden dobře vypadající balíček. Ten obsahuje hry nejen od francouzského vydavatelství Focus Entertainment. Rozdělený je na 4 části a na získání té první vám opět bude stačit 1€. V ní najdete sci-fi RPG Technomancer.
V další části za 8,4€ už to začíná být zajímavější. The Surge 2 se pokusilo navázat na úspěchy série Dark Souls. I když se mu to nepovedlo na 100 %, tak je to obstojné RPG s unikátními mechanikami. V tomhle sci-fi světě bojujete proti mechanickým monstrům. Druhým přírůstkem je MudRunner, ve kterém se posadíte do kabiny těžké techniky.
Abyste nemuseli začínat s druhým dílem, tak další část balíku přidává i první The Surge. Bound by Flame je pak fantasy RPG, ve které se budete snažit zachovat svoji lidskost. Občas se ale vyplatí využít i svoji démonickou část. Nesmíte to s tím ale přehánět, protože pak už nemusí být cesty zpět.
Cenovka celého balíčku je 11,2€. V poslední části je hlavním lákadlem Vampyr, ve kterém se v roli armádního doktora vracíte zpět domů z boje. Stáváte se ale upírem a vypořádat se se svým novým já není nic jednoduchého. Celé to pak uzavírá Hood: Outlaws & Legends, ve kterém se spolu s dalšími hráči v kooperaci pustíte do okrádání zbohatlíků.
Stále probíhá: PlayStation Store – July Deals
PlayStationu nestačí jedna velká letní akce, a tak tady po skončení té z minulých týdnů máme další. Opět platí, že její součástí je rozmanitá škála titulů zasahujících do všech možných žánrů. Za pár stovek můžete mít třeba remake Resident Evil 3 (420 Kč). Oproti předchozímu dílu se sice tolik nepovedl, ale jako příprava na předělávku pokračování poslouží i tak bez problému.
Fanoušci anime a manga sérií si u většiny velkých značek musí vystačit s bojovkami. Podobně je to i u značky Demon Slayer. The Hinokami Chronicle (870 Kč) vypráví první části příběhu o zabíjení démonů, kdy se hlavní hrdina Tandžiró snaží svoji sestru zbavit démonického prokletí a vrátit ji zase do běžného života mezi lidi.
S posledním dílem série Yakuza přišla spousta změn. Like a Dragon (675 Kč) kompletně mění soubojový systém a vypráví příběh zbrusu nového hrdiny, takže je to ta správná chvíle, kdy do série mohou naskočit i úplní nováčci. Ičiban se shodou okolností stane vyvrhelem své rodiny a musí přežívat v doposud nepoznaných ulicích čtvrti Idžinčó.
Ubisoft sice stále tlačí Valhallu, ale stále se vyplatí vrátit se do zlatých časů série Assassin’s Creed, kdy jsme prožívali příběh Ezia Auditore. The Ezio Collection (357 Kč) obsahuje všechny tři jeho díly. Od Florencie se podíváme až do Istanbulu, kde konečně vyřešíme záhadu mistra Altaira a pevnosti Masjaf.
Stále probíhá: Humble Choice – Deep Rock Galactic, Necromunda: Hired Gun a další
Nový měsíc znamená další balík nových her v předplatném Humble Choice. V červenci je hlavním tahákem multiplayerový Deep Rock Galactic, ve které se v kooperaci spolu s přáteli můžete vydat na výpravu do dolů v roli trpaslíků se supermoderním vybavením. Průzkum se liší při každém průchodu díky procedurálně generovaným jeskyním. Každý člen týmu navíc sehraje odlišnou roli díky unikátním herním třídám.
Oproti tomu je Necromunda: Hired Gun mnohem přímočařejší záležitost. Tady je to hlavně o rychlé akci, kdy se v podsvětí plném zločinu stáváte žoldákem, který je za dobrou cenu schopný udělat cokoliv. Příběh je zasazený do univerza Warhammer 40 000. Fanoušci tohoto sci-fi světa tedy určitě poznají, že se podíváme do jednoho z nejproslulejších měst.
Zbytek nabídky tentokrát není až tak žhavý. Můžete si posekat trávníček v Lawn Mowing Simulatoru nebo si prožít příběh královské rodiny v Yes, your grace. V srpnu snad bude Humble Choice zase o něco lákavější. Jako vždy platí, že kompletní výčet her najdete na jejich stránkách.