Rechercher dans ce blog

Tuesday, July 19, 2022

Jak dobře vybrat domácí NAS. Jeden disk je riziko, vezměte aspoň dva - Živě.cz

Cloudová úložiště dnes mají v nabídce všechny velké internetové společnosti jako Google, Microsoft, Apple a k tomu desítky či stovky dalších menších firem. Navzdory tomu není tento způsob ukládání dat všespásný a domácí síťová úložiště stále mají svoje opodstatnění.

NAS (zkratka z Network Attached Storage) se hodí třeba pro maximální kontrolu nad daty. Výhodný je provoz bez měsíčních poplatků, rychlý přístup z domácí sítě a v posledních letech i chytré funkce, které byly výsadou právě cloudových úložišť. Je to typicky rychlý přístup k datům (zejména fotkám) z mobilních aplikací.


Nejoblíbenější síťová úložiště NAS

Další oblíbená síťová uložiště


Přes všechny tyto výhody síťových úložišť se trh, a tudíž i nabídka smrskly na tři a půl výrobce. A to doslova – mezi značky specializující se na tento segment můžeme zařadit jen Asustor, Qnap a Synology. K nim ještě můžeme přidat půlku v podobě WD. Zde ale najdeme jen malý výběr modelů soustřeďujících se především na uložení dat, méně už ale na další funkce.

Zásadním tématem při výběru NASu je počet pozic. U domácích modelů budete nejčastěji uvažovat mezi jedním, dvěma nebo čtyřmi disky. Jakou variantu zvolit? Klikněte na šipku.

Počet pozic

Většinu dostupných NASů tvoří dvou- a čtyřdiskové modely. Mnohem méně je variant s jedním, třemi a pěti disky.

V případě jednopozicových modelů se sice stále jedná o síťové úložiště, jeho možnosti však budou vždy pokulhávat v tom nejdůležitějším parametru – bezpečnosti. Z logiky věci totiž nenabízí žádnou možnost redundance dat, typicky jejich zrcadlení jedna ku jedné na druhý pevný disk.

Jednoslotový NAS si tedy pořizujte jen v případě, že má sloužit pro uložení nedůležitých dat. Těmi mohou být třeba filmy, které jsou běžně dostupné i z jiných zdrojů, nebo dočasná data, která tak jako tak zanedlouho smažete.

Pokud ale má úložiště sloužit například pro domácí fotogalerii, pracně budovanou audiotéku s alternativními umělci či nedej bože pracovní data nebo zálohy, NAS s jedním diskem je rizikem. Havárie jediného disku takřka jistě znamená ztrátu dat.

Základem jsou tudíž dvoudiskové modely, kde již lze data zrcadlit z jednoho disku na druhý (RAID1). Takže i když přijdete o polovinu kapacity diskového pole, máte jistotu, že při závadě jednoho disku neztratíte data. Po jeho výměně tradičně dojde k automatické replikaci dat a v provozu si náhrady nevšimnete.

Minimem pro bezpečné uskladnění dat jsou dvě diskové pozice, které usnadňují zrcadlení díky RAID 1

Pro mírně náročnější domácnost se může hodit třídiskový model, který vedle běžného zrcadlení nabídne i zrcadlení typu RAID 5. Dva disky jsou v tomto typu diskového pole určeny pro primární data a třetí pro samoopravné kódy, z nichž se v případě havárie jednoho z primárních disků data obnoví. V případě havárie paritního disku jsou potom samoopravné části vygenerovány znovu. Naneštěstí se ale třídiskové NASy mezi výrobci neujaly a dlouhodobě je má v nabídce pouze Qnap.

Computer doporučuje

Qnap TS-364-4G: Jedno z mála síťových úložišť, které disponuje trojicí diskových pozic pro výhodnou ochranu dat pomocí RAID 5. Vedle toho má rovněž výkonný procesor Celeron N5105, tudíž může dobře fungovat i v malých firmách.

Čtyřdiskové úložiště pořizujte v případě, že vyžadujete opravdu vysokou kapacitu s možností spolehlivé ochrany dat. Spolehnout se tady můžete na RAID 5, který ubere z diskového pole kapacitu jediného disku, anebo RAID 10, který kombinuje RAID 1 a RAID 0. Data jsou tedy zrcadlena pro jejich ochranu a prokládána pro zvýšení výkonu takového pole.

Troufám si tvrdit, že pro většinu domácího použití však stačit dvoudiskový model. S kapacitou přitom nebude v dnešní době problém, i do těch nejlevnějších vložíte disky s kapacitou 16 TB. U těchto velkých kapacit ale můžete narazit na potřebu aktualizace systému při jeho inicializaci ještě před vytvořením diskových svazků.

Důležitá je také rychlost, kterou můžete z počítačů přistupovat k datům na síťovém úložišti. Píšeme o ní v další části článku.

Gigabit, nebo víc?

Naprostým standardem je dnes alespoň jeden síťový konektor s gigabitovým rozhraním. V takovém případě je i u těch nejlevnějších modelů jistotou dosažení maximálních přenosových rychlostí, tedy kolem 113 MB/s a to oběma směry.

Computer doporučuje

Asustor AS1102T: Příjemný startovní NAS se dvěma diskovými pozicemi, který i přes nižší cenu nabídne rychlejší síťové rozhraní a také čtyřjádrový procesor. Nevýhodou je jen méně ergonomická montáž disků.

Synology DiskStation DS220+: Pokročilý model se dvěma disky, a především výkonným x86 procesorem. Ten si bez obtíží poradí s většinou standardního využití včetně aplikačních serverů nebo překódováním videa v reálném čase.

Do náročnějších domácností či malých a středních firem, kdy k úložišti přistupuje více uživatelů v jeden okamžik, jsou určeny NASy s rychlejším rozhraním. Primárně tedy ve verzi 2,5 Gb/s. Pokud tento standard umí i váš switch či router, potom se linka mezi jím a NASem nestane úzkým hrdlem sítě.

Ani nejlevnější NASy dnes nemají problém s využitím maximální rychlosti přenosu gigabitového rozhraní. Tím je 113 MB/s

Úložiště do deseti tisíc korun zpravidla neumí využít teoretické maximum, které se pohybuje nad hodnotou 300 MB/s, stále jsou ale přenosy výrazně rychlejší než u standardního gigabitu. Přínos je tedy zřejmý a pro náročnější použití by výkonnější síťové rozhraní mělo být samozřejmostí. Samozřejmě však i s případným upgradem dalších síťových prvků.

Klepněte pro větší obrázek 
Je-li NAS vybaven i konektorem HDMI, zpravidla to znamená možnost připojit jej k televizoru a používat jako multimediální přehrávač. Alternativou je potom dohledové centrum s výstupem z kamer na dedikovaném monitoru

Lze se poohlédnout také i po switchi a NASu, který nabízí agregaci portů – ty jsou ve vyšších třídách vybaveny dvojicí fyzických rozhraní. Dvojité připojení potom slouží jednak jako záloha, a především pro další zrychlení přístupu v případě komunikace s větším množstvím síťových klientů.

Zpravidla ale agregací není možné zrychlit přístup z jedné klientské stanice, a to ani v případě, že by nabízela dvojici síťových rozhraní.

V další části článku se věnujeme procesoru a velikosti paměti síťového úložiště. Nejsou to tak zásadní parametry jako počet disků nebo rychlost, přesto je není vhodné podceňovat.

Procesor a paměť

Pokud nemá vaše nové síťové úložiště sloužit jako server, případně domácí Netflix, pak si nemusíte s výběrem procesoru lámat hlavu ani u nejlevnějších modelů. Všechny zvládají svižný vícenásobný přístup přes běžné síťové protokoly, zálohy i odbavení požadavků případných mobilních aplikací.

U paměti je zdravým minimem 1 GB. Modely s polovinou už mohou mít problém i při současném přístupu do webového rozhraní a zároveň prací s daty.

Computer doporučuje

Asustor AS1104T: Nejzákladnější čtyřdiskové síťové úložiště, které ale splní naprostou většinu požadavků, které domácí používání obnáší. Hodit se bude především pro zálohu, běžný síťový přístup k datům i využití s mobilními aplikacemi.

Synology DiskStation DS420+: Výkonný model, kde se kromě procesoru a případného pole RAID může o výrazné zkrácení přístupových časů postarat i montáž úložiště SSD. Pro to je totiž připraven standardní slot M.2 s rychlým rozhraním NVMe.

Situace se mění v okamžiku, kdy se má stát síťové úložiště středobodem kanceláře, nebo místem pro ukládání filmů, odkud budou přehrávány nejen na počítači, ale třeba také na tabletu nebo telefonu. To může být  klidně vzdálené pomocí přístupu skrz aplikaci přes internet.

V takovém případě je totiž zpravidla vyžadováno překódování videa v reálném čase a s tím si už velká část procesorů v levných modelech neporadí. Vyžadovány jsou již procesory architektury x86 jako Celerony a Pentia od Intelu.

Výkonnější procesory by rovněž neměly chybět v NASech, jež nabízí grafický výstup HDMI pro přímé propojení s televizorem. Tady už jsou svižné reakce, a především bezproblémová práce s videem samozřejmostí.

NASy se liší také způsobem instalace disků

V ideálním případě nevyžaduje instalace disků šroubovák – dobrým zvykem jsou ližiny, které se pomocí gumových trnů nacvaknou do disku a následně zasunou do šachty v NASu:

Klepněte pro větší obrázek

Pokud úložiště nedisponuje venkovními šuplíky, je potřeba při montáži nebo výměně disku sáhnout po sejmutí vnějšího krytu:

Klepněte pro větší obrázek

Nejméně vhodnou variantou montáže je nutnost sejmout kryt úložiště a zároveň do šachty šroubovat i samotné disky:

Klepněte pro větší obrázek

Při hodnocení uživatelské práce s NASy a nabídky mobilních aplikací z našich testů vychází vítězně jeden výrobce.

Rozhraní a aplikace

Ani u jednoho výrobce z velké trojky nenarazíte na nepřehledné nebo nepovedené rozhraní. Jak poslední srovnávací test v Computeru 12/21 nebo samostatné recenze však ukazují, uživatelsky nejpřívětivější webové prostředí nabízí Synology. A to jak po stránce vzhledu a přehlednosti, tak optimalizace a svižného fungování.

Klepněte pro větší obrázek 
Výrobci pro svoje úložiště připravují velké množství aplikací, které mohou výrazně proměnit účel úložiště. S jejich instalovaným počtem to ale nepřehánějte, mohou mít výrazný dopad na odezvu rozhraní i síťové komunikace

Ještě o další kousek napřed je Synology potom mezi mobilními aplikacemi, kde je patrný aktivní vývoj a jejich vylepšování. Právě aplikace pro telefony se přitom stávají důležitější součástí síťových úložišť. Například aplikace pro správu fotek by měly nabídnout automatické zálohování pořízených fotografií, jednoduchou správu, třídění, a pokud možno, na straně webového rozhraní, i rychlé úpravy.

Computer doporučuje

Qnap TS-473A: I pod cenovou hranicí dvaceti tisíc korun lze najít NAS, který svými specifikacemi odpovídá serveru. Výkonný procesor Ryzen, možnost operační paměti až 64 GB s ECC nebo dvojice síťových portů s rychlostí 2,5 Gb/s jej směřují spíše do podnikové sféry.

Rozhodně se hodí i aplikace pro správu úložiště na dálku. V případě zádrhelu by měly umožňovat vzdálený restart, upgrade firmwaru či nastavení základních parametrů, jako je automatické vypínání a zapínání úložiště.

V poslední části článku najdete nejoblíbenější NASy v různých cenových kategoriích.

Nejoblíbenější dvoudiskové NASy do 5 tisíc

Jsou to základní modely, které ale pro domácí použití většinou stačí.

Další oblíbené NASy z této kategorie


Nejoblíbenější čtyřdiskové NASy do 8 tisíc

Stále jde o síťová úložiště určená spíše pro domácí použití.

Další oblíbené NASy z této kategorie


Nejoblíbenější NASy v ceně 8–12 tisíc

Jsou to výkonnější modely, které se už hodí i do malé kanceláře.

Další oblíbené NASY z této kategorie


Nejoblíbenější NASY s cenou nad 12 tisíc

V této kategorii jsou už výkonné modely pro náročné použití včetně multimediálního.

Další oblíbené NASY z této kategorie

Adblock test (Why?)


Jak dobře vybrat domácí NAS. Jeden disk je riziko, vezměte aspoň dva - Živě.cz
Read More

No comments:

Post a Comment

Metro Awakening zve do tunelů moskevského metra ve virtuální realitě - INDIAN - INDIAN

Abychom vám mohli nabídnout co nejlepší zážitek z našich stránek, používáme ty nejmodernější technologie. Bez JAVASCRIPTU tyto stránky nem...