Perseidy letos budou padat za poměrně nepříznivých podmínek. Maximum totiž připadá až na noc z 12. na 13. srpna, v té době však vyhlížení meteorů výrazně ztíží Měsíc, který bude pouhou noc po úplňku. Na srpnové obloze mohou lidé pozorovat také jasné planety Jupiter a Saturn.
Podle astronoma Petra Horálka by lidé měli Perseidy na nebi hledat mezi třetí hodinou ranní a úsvitem. Souhvězdí Persea, odkud meteory zdánlivě vylétají, v té době stoupá vysoko nad obzor, Měsíc zároveň zapadá ještě za tmy. Astronom upozornil, že pro sledování meteorů je třeba odjet daleko od měst, do míst s minimálním světelným znečištěním, nejlépe do hor.
Perseidy jsou roj aktivní zhruba od poloviny července do poloviny srpna. Jejich četnost roste pozvolna, po maximu se pak podle Horálka prudce snižuje. Letos přitom pozorování meteorů v době vrcholu roje nepřeje jak to, že nastane krátce po úplňku, tak skutečnost, že půjde o úplněk úhlově větší a jasnější, než je běžné, uvedl astronom.
První zmínky o meteorickém roji Perseid pocházejí ze třetího století. Lidé si tehdy meteorů všimli krátce po umučení svatého Vavřince. Někdy se jim proto přezdívá Slzy svatého Vavřince. Jde o prachové částice z komety 109P Swift-Tuttle, která se naposledy přiblížila ke Slunci v prosinci 1992. Znovu k tomu dojde až v roce 2126.
Zástupci Astronomického ústavu Akademie věd také upozornili, že na srpnové obloze „kraluje“ planeta Saturn, která se 14. srpna dostane do opozice se Sluncem a také nejblíž Zemi. „Na obloze je tudíž viditelná celou noc, i když nevysoko, nejvýš se dostává do výšky 25 stupňů nad jihem. Už malý dalekohled ukáže Saturnův prstenec i nejjasnější měsíc Titan,“ upozornili.
11. srpna 2017 |
Po většinu noci, kromě večerních hodin, mohou lidé pozorovat také Jupiter, který je ještě jasnější než Saturn. „Mars je na obloze ve druhé polovině noci, jeho úhlový průměr se stále zvětšuje, a tak za dobrých pozorovacích podmínek lze i v malém dalekohledu rozpoznat polární čepičku a jasné albedové útvary (útvary na povrchu Marsu, které lze pozorovat ze Země). Venuše je na ranní obloze,“ dodali pak experti. Vysoko nad obzorem se také klene Mléčná dráha.
Pokud budete chtít úkaz fotografovat, najděte si místo, kde neruší světlo z měst ani cest. Ideální je postavit fotoaparát na pevný stativ. Optimální je fotografický přístroj se širokoúhlým objektivem, který zabere co největší část oblohy. Nastavte co nejdelší expozici a vysokou citlivost, ostření na nekonečno. Pokud máte možnost důlkového spuštění spouště, využijte ji.
Vzhledem k fázi Měsíce však bude lepší zkusit zachytit úkaz až v dalších dnech, i když bude aktivita roje rychle upadat. Ostatně například kvůli Měsíci se nekoná ani tradiční pozorování Perseid pro veřejnost na Ondřejovské hvězdárně a akce je přesunuta až na příští rok.
Letošní pozorování Perseid zkomplikuje Měsíc. Bude těsně po úplňku - iDNES.cz
Read More
No comments:
Post a Comment