Pokud se dnes někdo rozhodne pořídit si nějaký prvek chytré domácnosti – třeba žárovku, termostat, spínanou zásuvku – narazí na přinejmenším dvě omezení. Jednak nutnost zvolit si model který použitým komunikačním protokolem (Z-Wave, Zigbee, wi-fi, Bluetooth LE…) v ideálním případě odpovídá dalším již instalovaným zařízením a zcela určitě vybrat model, který lze ovládat pomocí v domácnosti již používané „smart-home“ platformy (Apple HomeKit, Google Home, Samsung Smartthings, Amazon Alexa, nebo třeba Tuya). Jinak skončíte s množstvím vzájemně nespolupracujících zařízení s nejednotným ovládáním, které vlastně nemají s chytrou domácností mnoho společného.
Změnit by to měl nový komunikační standard Matter, který vyvíjí Connectivity Standards Alliance a má být sjednocující platformou. Je to open-source standard, za jehož užití nemusí výrobci platit licenční poplatky, ale zároveň pro užití loga na balení produktu a produkt bude muset v jeho specifikaci splnit přísná certifikační kritéria.
Vše by bylo naprosto marné a zbytečné, kdyby již v tuto chvíli nepotvrdilo adopci systému mnoho předních výrobců chytré elektroniky a souvisejících systémů. A to včetně firem Apple, Amazon, Eve, Google, Legrand, Samsung, Signify, Schneider, Somfy a dalších.
Pokud bude produkt označen logem Matter, znamená to, že bude kompatibilní s ostatními produkty komunikujícími tímto standardem bez ohledu na značku. A zároveň je uřídíte kteroukoli z platforem pro řízení chytrého domu, tedy aktuálně Apple HomeKit, Google Home, Amazon Alexa, Samsung Smartthings, Tuya, fungovat bude ve všech. Předejde se tak například i komplikacím, kdy se v jedné domácnosti sejde kupříkladu uživatel Androidu s uživatelkou Apple a nemají tak rovné podmínky v možnostech ovládání chytrých prvků v domácnosti. Nově je mít budou.
Zároveň to neznamená, že by končily konkurenční rozdíly mezi produkty. Třeba zástupci Signify (produkují osvětlení Philips Hue) vysvětlují, že jejich žárovky bude možné společně s konkurenčními ovládat ze všech možných obslužných rozhraní. Ale pokud bude uživatel chtít využívat některé specifické předvolby, efekty a funkce, bude muset použít aplikaci pro Hue – tuto svoji konkurenční přednost pochopitelně neuvolní k volnému použití s konkurenčním produkty.
Matter bude pro datové přenosy využívat různé stávající technologie, počítá se s ethernetem, wi-fi a IoT sítí Thread. Úvodní registrace produktů může proběhnout pomocí Bluetooth LE handhake, nebo naskenováním QR kódu. Veškerá komunikace zařízení musí být šifrovaná a tím zabezpečená proti neautorizovaným zásahům.
Dobrou zprávou je, že nový standard se pomocí firmwarových aktualizací naučí i spousta stávajících nebo již starších zařízení včetně „hranatých“ brigdeů Philips Hue, všech zařízení Eve a Netatmo podporujících síť Thread, nebo třeba bezpečnostní prvky Arlo, včetně kamer.
Nejotravnější překážka „chytrých domácností“ na podzim zmizí - iDNES.cz
Read More
No comments:
Post a Comment