Výzkumnému týmu se povedlo potvrdit existenci lonsdaleitu, vzácné hexagonální formy diamantu, pocházejícího z meteoritu, urilitu. Na objevu se podílely týmy z Monash University, CSIRO, australského Synchrotronu a Plymouth University. Studie popisující formování lonsdaleitu v meteoritu byla publikována v časopise PNAS.
Členové týmu předpokládají, že lonsdaleit by mohl být díky své hexagonální struktuře ještě tvrdší než běžný diamant. "Kromě potvrzení jeho existence jsme navíc objevili dosud největší krystaly lonsdaleitu," říká Dougal McCulloch, seniorní autor studie.
Díky provedeným analýzám pomocí elektronové mikroskopie výzkumníci dokázali potvrdit rozdíly mezi formováním lonsdaleitu a diamantu a popsat, kdy k němu mohlo dojít. Jedná se o proces, který v planetce proběhl pravděpodobně krátce po její srážce s asteroidem. Lonsdaleit byl zformován ze superkritické tekutiny za vysoké teploty a mírného tlaku. Při procesu byla zachována struktura a tvar původního grafitu. Později byl lonsdaleit částečně nahrazen diamantem, tím jak se prostředí ochlazovalo a tlak se snižoval.
Vědci by měli být schopni replikovat proces jeho výroby. Pokud se jim to povede, průmysl obohatí o strukturu vhodnou pro ultramalé části přístrojů, které mají velmi vysokou tvrdost.
Zdroj: dx.doi.org/10.1073/pnas.2208814119 (i.f. 11,2)
Foto: Austin Human, Unsplash
Více z vesmíru na CZECHSIGHT:
Záhadný lonsdaleit. Vědci potvrdili jeho existenci - CZECHSIGHT
Read More
No comments:
Post a Comment