Rechercher dans ce blog

Sunday, October 30, 2022

Stolní vs. přenosný sluchátkový zesilovač s D/A převodníkem. Jaké jsou rozdíly a jaký vybrat? - AVmania.cz

Pokud jste již někdy hledali sluchátkové zesilovače se zabudovaným převodníkem, nejspíše jste narazili na internetové obchody, které je mají ve dvou kategoriích. Ty bývají nazývány různě, ale jednu skupinu můžeme nazývat jako stolní nebo domácí zesilovače, které připojíte k počítači a běžně s nimi nemanipulujete, a přenosné, které spíše než s počítačem používáte s mobilem na cestách. Vybízí se hned otázky – jaké jsou mezi nimi rozdíly či hrají odlišně?

Dva typy přenosných sluchátkových zesilovačů s převodníkem

Aby naše srovnání bylo důkladné, budeme rozlišovat mezi přenosnými sluchátkovými zesilovači s integrovanou baterií a bez ní. Obě kategorie se liší rozměry, hmotností, konektory i výkonem, nicméně hlavním faktorem je jiná výdrž akumulátoru samotného telefonu nebo obecně přístroje, z něhož hudbu přehráváte, a ve výkonu sluchátkového zesilovače.

Zejména pokud máte náročná sluchátka nebo rádi posloucháte nahlas, baterie mobilu klesá velmi rychle při použití zesilovače bez vlastní baterie. Řádově se mohou ubytá procenta pohybovat okolo desítek procent baterie za hodinu proti jednotkám. Na druhou stranu energie na uživení sluchátek je potřeba stejně a v druhém případě musíte posléze dobíjet dvě zařízení. Na druhou stranu sluchátkové zesilovače s vlastní baterií mohou mít vyšší celkový výkon a zvládnout rozpohybovat měniče, jež zesilovače bez akumulátoru nezvládnou.

Klepněte pro větší obrázek
Bez baterie může sluchátkový zesilovač s D/A převodníkem vypadat jako flashdisk

Klíčovým rozdílem jsou i rozměry. Pokud problém není ve výkonu zesilovače, možná se rozhodnete na první pohled podle porovnání rozdílných možností – jeden model velký jako flashdisk a druhý větší a těžší než mobil. Ještě mohou rozhodnout dostupné konektory, malé zesilovače na ně nebudou mít dost prostoru a to samé platí pro přepínače a ovládání.

Zde na testovaném Toppingu NX4DSD se nachází nejen linkový výstup pro zapojení například reproduktorů, ale i přepínač vysokého a nízkého zisku nebo přepínač režimu zvýšení basů. To vše doplňuje pohodlný ovladač hlasitosti, který v nulové pozici vypíná celé zařízení. Nicméně tento model zároveň podporuje dnes již (minimálně morálně) zastaralý standard micro USB.

Pro testovací účely jsme porovnávali tato zařízení:

  • Topping NX4DSD (přenosný s baterií)
  • Shanling UA2 (přenosný bez baterie)
  • Sony WH-1000XM5 (DAP)
  • Topping DX5 (stolní zesilovač)
  • iFi Zen DAC V2 (stolní zesilovač)

Konektory

Přenosný Topping NX4DSD však nemá tak velkou nabídku portů jako běžné stolní sluchátkové zesilovače s převodníkem. Předně bychom si však měli rozdělit porty na několik kategorií. V nich budu ještě rozlišovat symetrické a nesymetrické konektory, rozdíl mezi nimi je zejména v maximálním možném přenosu výkonu a v náchylnosti na rušení z kabelů nebo přístrojů vedle kabelů přenášejících zvuk. Symetrické připojení s konektory jako jack 4,4 mm, jack 2,5 mm, XLR 4pin či dvojice třípinových XLR portů je v obou ohledech lepší než nesymetrické propojení typicky skrze jack 3,5 mm či 6,3 mm.

První kategorií jsou vstupy. Pokud se bavíme o sluchátkovém zesilovači i s D/A převodníkem, všechny vstupy jsou typicky digitální. Pro běžného uživatele je základem USB konektor pro propojení s mobilem nebo počítačem, typickými porty jsou USB-B, micro USB nebo USB-C. Stolní zesilovače s převodníkem mívají i další vstupy jako optiku nebo coaxial a můžete mezi zdroji zvuku přepínat za běhu.

Klepněte pro větší obrázek
Přenosné zesilovače většinou nabízí minimum výstupních portů

Druhou podstatnou kategorií jsou sluchátkové výstupy. Základem je vždy nesymetrický jack konektor, na přenosném zařízení bude spíše 3,5mm, zatímco u stolních přístrojů často spíše 6,3mm. Vedle toho ještě můžete mít další symetrické připojení, na kompaktním zařízení se bude jednat spíše o 2,5mm jack, u většího přístroje zase 4,4mm jack. High-endové zařízení mohou disponovat ještě 4pinovým XLR konektorem, který je robustnější než klasický jack, a naleznete jej u některých drahých sluchátek nebo náhradních kabelů.

Klepněte pro větší obrázek
Stolní zesilovače mají mnoho vstupních i výstupních portů

Bonusovou kategorií jsou linkové výstupy. Ty slouží pro připojení aktivních reproduktorů nebo dalších zařízení v řetězci. Na přenosných sluchátkových zesilovačích s D/A převodníkem nejsou často k vidění, nicméně na stolních přístrojích jsou většinou dostupné. Takovýmto výstupem může být běžný nesymetrický 3,5mm jack nebo ekvivalentní cinch, můžeme se ovšem setkat se symetrickými řešeními jako 4,4mm jack nebo s dvojicí 3pinových XLR konektorů. Velmi výjimečně mohou být na zadní sluchátkového zesilovače i výstupy koncového zesilovače pro pasivní reproduktory.

Ovládání

Množství ovládacích prvků většinou závisí na velikosti samotného zařízení. Můj cestovní Shanling UA2 má jen jediné tlačítko Mode pro připojení ke konzolím a žádnou aplikaci pro PC ani telefony. Topping NX4 už má pohodlný kruhový ovladač hlasitosti a přepínače pro zisk a zvýšení basů. Některé podobné přenosné přístroje mívají přepínač mezi baterií a napájením, což je činí skvěle použitelné pro stolní i přenosné užití.

Stolní sluchátkové zesilovače s D/A převodníkem mají většinou mnohem více prostoru pro ovládací prvky. Na přední straně mají kromě voliče hlasitosti i další tlačítka či přepínače. Tím to ovšem nekončí, protože pokročilejší přístroje disponují displejem, dálkovým ovládáním nebo i dalším ovládacím softwarem.

Klepněte pro větší obrázek
Rozdíl ve velikosti přenosného s stolního zařízení je velký, proto se liší počet ovládacích prvků a konektivita

Stolní přístroje potřebují více ovládacích prvků, i protože je nutné přepínat mezi vícero vstupy a výstupy. Také v sobě mohou obsahovat více elektroniky a vyšší výkon například pro softwarové zvýšení úrovně basů, rozšíření prostoru hudební scény nebo disponují mnoha různými filtry.

Pro plné využití malého a přenosného zařízení většinou nepotřebujete spoustu tlačítek a přepínačů, stačí jednoduchý přístroj, který zapojíte do mobilu, a vše funguje. Až u často komplikovanějších hudebních řetězců u domácích sestav potřebujete mnohem detailnější nastavení a pokročilejší ovládání. Této logice odpovídají i možnosti sluchátkových zesilovačů s D/A převodníkem.

Klepněte pro větší obrázek
Desktopová zařízení mohou mít i dálkový ovladač

Trošku odlišnou kategorií jsou ohledně ovládání hudební přehrávače. Ty lze v mnohém považovat za přenosné sluchátkové zesilovače s D/A převodníkem a s implementovanou baterií, nicméně k tomu obsahují i samotný přehrávač a několik dalších ovládacích prvků, takže plně nahradí například mobil. Pokročilejší DAPy mají displej a mnoho velmi detailního nastavení, k tomu mívají jednoduché ovládání hlasitosti a možnosti přepínání nebo pozastavování skladeb.

Zvuk

Zvukově nejsou mezi kategoriemi stolních, přenosných převodníků a DAPů zásadní rozdíly. Pokud koupíte levný přístroj z jakékoli kategorie, nebude hrát zrovna skvěle. Pokud v každé kategorii koupíte nejlepší možné zařízení, mohou se sice lišit v charakteristice zvuku, ale technicky budou na špičkové úrovni, jen jejich výkon bude odlišný.

Přenosné sluchátkové zesilovače s D/A převodníkem s implementovanou baterií a DAPy mají drobnou nevýhodu ve vyšších nákladech kvůli dodatečným součástkám. Tedy pro dosažení shodné kvality se stolním zesilovačem budete nejspíše sáhnout po mírně dražším přístroji.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud budete lovit v levných vodách, často se setkáte s přístroji, které se snaží vylepšovat hudbu. To platí pro stolní i přenosné přístroje. Když se ale dostanete do audiofilského sektoru trhu s neutrálním podáním zvuku, rozdíl bude zejména ve výkonu. Například Topping NX4DSD byl v mnoha technických ohledech na úrovni iFi Zen Dac V2 či kousek pod ním, oba přístroje už mají detailní a neutrální podání hudby, ale zvýrazňují nedokonalosti skladeb.

Konkrétněji nejčastější technický rozdíl mezi levnějšími a dražšími zařízeními je v jemnosti a přirozenosti podání hudby, někdy také v hutnosti a rozlehlosti scény. Levnější přístroje mívají tendence více zvýrazňovat nedostatky skladby, protože neumí dodávat hudbě detaily tak přirozeně jako kvalitnější zesilovače s D/A převodníkem.

Takže co s tím

Pokud vybíráte vhodný sluchátkový zesilovač s D/A převodníkem, předně se soustřeďte na to, jak jej hodláte používat a jaké konektory budete potřebovat. Také nezapomeňte na možnost mít jak stolní, tak i přenosné zařízení, protože komu by se chtělo neustále připojovat a odpojovat spoustu kabelů u jediného zařízení používaného pro oba účely.

Klepněte pro větší obrázek
Největší rozdíly jsou ve velikosti, ovládání, portech a ve výkonu

Jediným problémem může být výkon zesilovače. U běžných náhlavních sluchátek a špuntů si s výkonem nemusíte vůbec lámat hlavu. I v kategorii „náročnějších sluchátek“, kde se řadí například sluchátka s magnetoplanárními měniči nebo sluchátka s dynamickými měniči a vyšší impedancí většinou nebudete mít i s levnějšími zesilovači řádově za několik tisíc korun problém. Opatrní musíte být až u velmi náročných sluchátek, které například kombinují vysokou impedanci s nízkou citlivostí. A samotnou kategorií jsou sluchátka s elektrostatickými měniči, na které nestačí většina desktopových, natož přenosných zesilovačů.

Z hlediska podání hudby více záleží na ceně přístroje než na jeho typu. Do deseti tisíc korun jde kvalita velmi rychle nahoru i s cenou, ale nad tuto hranici už cena narůstá výrazněji více než přidaná kvalita. Také berte v potaz i cenu sluchátek, nemá smysl kupovat ke sluchátkům za 2 000 Kč sluchátkový zesilovač s D/A převodníkem za 10 000 Kč, nebo na něm šetřit u sluchátek za vysoké desítky tisíc.

Adblock test (Why?)


Stolní vs. přenosný sluchátkový zesilovač s D/A převodníkem. Jaké jsou rozdíly a jaký vybrat? - AVmania.cz
Read More

No comments:

Post a Comment

Metro Awakening zve do tunelů moskevského metra ve virtuální realitě - INDIAN - INDIAN

Abychom vám mohli nabídnout co nejlepší zážitek z našich stránek, používáme ty nejmodernější technologie. Bez JAVASCRIPTU tyto stránky nem...