Česká válečná simulace ArmA 3 vyšla již před bezmála deseti lety, což je z hlediska prudkého vývoje počítačové grafiky opravdu dlouhá doba, přesto zůstává ve svém žánru nepřekonaná. Žádná jiná komerčně dostupná hra totiž nedokáže tak realisticky zprostředkovat atmosféru moderního bojiště s využitím vojenské techniky.
Díky bohatému editoru je možné zprostředkovat prakticky libovolnou bojovou situaci, čehož ovšem vedle nadšených hráčů zneužívají i tvůrci tzv. fake news, kterých od začátku války na Ukrajině skokově narostlo. Falešná videa přitom vypadají na tolik opravdově, že dokážou zmást i editory zavedených zpravodajských stanic (viz náš článek).
Autoři hry ze studia Bohemia Interactive se proti podobným podvrhům snaží aktivně vystupovat, sami ovšem uznávají, že je to nad jejich síly. Na každé úspěšně odstraněné video totiž připadá deset nových. „I když nám lichotí, že ArmA 3 simuluje válečné konflikty tak realisticky, rozhodně nás netěší, že může být zaměňována za skutečné bojové záběry a používána jako válečná propaganda,“ píše mluvčí společnosti Pavel Křižka na oficiálních stránkách.
Studio proto vydalo alespoň návod, jak tato falešná videa odhalit, většina z nich totiž nese totožné rysy. Jsou často v nízkém rozlišení, neobsahují zvuk a jsou natáčeny úmyslně roztřesenou kamerou, které pomáhá skrýt nepřesvědčivé detaily. Poznávacím znakem je, že v nich nejsou vidět žádní lidé, které je přeci jen i pro dnešní vývojáře těžké věrohodně rozpohybovat. Divák by se dále měl zaměřit i na tzv. částicové efekty, jako je dým nebo oheň, kde se často může vyskytnout nějaká drobná chybka.
Bohužel ani to není spásné řešení, protože vývojáři již pilně pracují na novém dílu (viz náš článek), který bude vypadat zase o pořádný kus lépe než ten předchozí.
Čeští vývojáři radí, jak rozeznat skutečné záběry z války od své videohry - iDNES.cz
Read More
No comments:
Post a Comment