
Rover Perseverance přistál na Marsu předloni 18. února v kráteru Jezero. Vědci předpokládají, že kráter byl před více než třemi miliardami let zaplaven vodou. Po roce a třičtvrtě na Rudé planetě začal plnit další ze svých úkolů.
Vědci z NASA to potvrdili 21. prosince oznámením, že si pojízdná laboratoř Pereseverance odložila na povrchu první z deseti titanových tobolek, či chcete-li pouzder. I z toho vyplývá, že je to plánovaný proces a z přístroje nic neodpadá. Pouzdra jsou totiž naplněna horninou a dalšími vzorky, kterou stroj odebral.
Samotné odebírání vzorků přitom nebylo jednoduché. Když chtělo v srpnu roku 2021 odebrat malinkou část Marsu poprvé, nepovedlo se to. Podle předpokladů vyhloubilo sedm cm hluboký otvor do povrchu planety a také kapsle na vzorky byla správně zapečetěna a uložena, Zjistilo se ale, že je vzorkovnice prázdná.
Následná analýza ukázala, že byl problém v přílišné jemnosti odebíraného materiálu. Vrtáním v „neobvyklé hornině“ vznikly jen velmi malé, práškovité fragmenty a nebylo možné odebrat žádný významnější kousek horniny. Proto se trubice sice správně automaticky uložila do těla roveru, ale bez vzorku. Další odběry se ale již povedly. NASA chce pomocí robotického roveru získat 38 takových vzorků. Deset vzorků pak je ukládáno do titanových tobolek, které rover postupně ukládá na povrch Marsu. V době psaní článku jich Perseverance nechalo na povrchu Marsu již osm. NASA tak buduje první sklad vzorků lidstva na jiné planetě.
Vzorky však na Marsu nemusí zůstat. Záležet bude na tom, jak se marsovskému vozítku podaří uskutečnit plán na návrat odebraných vzorků, které ukrývá ve svých útrobách. Perseverance totiž odebírá duplicitní vzorky z hornin a ty které schraňuje ve svých útrobách, hodlá poslat na Zemi.
Tak se stane, pokud bude úspěšná mise s názvem Mars Sample Return. Jejím cílem vyslat robotický přistávací modul, kterému rover měl vzorky předá.
„Přistávací modul by za pomocí robotického ramene umístil vzorky do kontejneru na palubě malé rakety, která by odstartovala na oběžnou dráhu Marsu, kde by jiná sonda kontejner se vzorky zachytila a bezpečně jej vrátila na Zemi,“ popisují plány mise odborníci z NASA.
Pokud se něco při misi nepovede, titanová pouzdra budou sloužit jako záloha, kdy by vzorky byly vyzvednuty za pomoci dvojice vrtulníčků.
Mise Perseverance zahrnuje především hledání známek možného minulého, nikoli současného, života na Marsu, shromažďování údajů o klimatu a geologii planety a také sbírání vzorků hornin a prachu, které budou při další misi převezeny na Zemi. Vzorky pak mají posloužit k prozkoumání případného někdejšího života na rudé planetě a také jako určitá konzerva marsovského prostředí, než do něj lidé při své návštěvě zanesou vzorky mikrobiálního života ze Země.
Celkem má vědecká laboratoř sedm vědeckých přístrojů. Ty jsou určené pro chemickou analýzu, měření teploty, rychlosti a směru větru, velikosti a tvaru prachových částic, ověření technologií produkce kyslíku z atmosférického oxidu uhličitého, pořizování panoramatických snímků a hledání organických sloučenin.
K čemu jsou tobolky, které marsovský rover odhazuje na povrchu Rudé planety - iDNES.cz
Read More
No comments:
Post a Comment