Rechercher dans ce blog

Monday, January 16, 2023

Ovladače rozlámaly GPU Radeonů RX 6800 / 6900? Nesmysl - Deep in IT

Vše začalo 10. ledna, kdy YouTuber KrisFix-Germany, který pracuje jako servisní technik grafických karet v Německu, upozornil, že mu během tří týdnů přistály na stole desítky Radeonů RX 6800 XT / 6900 XT se stejnými symptomy. Karty jsou nefunkční, dráhy vedoucí přes GPU jsou zkratované a na PCB není viditelné poškození. Následně ho někteří uživatelé upozornili, že ve videu zahlédli cosi jako prasklinu v GPU. Servisní technik to následně potvrdil, jádro (křemík) je popraskaný. Dále upozornil na to, že uživatelé tvrdili, že kartu využívali různým způsobem, ale všichni uvedli, že používali stejný ovladač.

Od té doby na různých webech vycházejí články, které varují uživatele před ovladačem 22.11.2 WHQL.

Ovladače mohou z negativních jevů způsobit například nestabilitu, snížit výkon, stabilitu snímkové frekvence, artefakty, přehřívání nebo třeba zvýšenou hlučnost chladiče, ale v podstatě není možné (přinejmenším dosud nebyla taková kauza zaznamenána), aby způsobily mechanické poškození křemíku v této podobě. Na samotnou absurdnost spojování ovladačů a prasklých GPU poukazuje už fakt, že jsou desítky takto poškozených karet hlášeny jen z Německa. Pokud by skutečně ovladač lámal čipy, byly by na desítky německých případů stovky podobných z USA a zbytku Evropy a Asie.

Prasklé jádro je prakticky vždy způsobeno manipulací s kartou mimo specifikace výrobce. S ohledem na fakt, že se karty objevily v třítýdenním intervalu, v jedné zemi a šlo o konkrétní dvě řady, by nejjednodušším vysvětlením byl silný náraz při transportu. Například paleta, která při vykládce z letadla sjela z rampy, případně spadla při vykládce z kamionu. PCB je pružné, chladič do jisté míry rovněž, i pouzdro GPU pruží, takže na nich nevznikne viditelné poškození, ale křemíkové jádro pružné není, praskne. Díky originálnímu balení není karta viditelně poškozena, ani balení nemusí být poškozené, ale jádro nepřežije přetížení.

S touto teorií je však jeden problém - podle technika uživatelé měli karty používat. Možnost, že pořídili kartu zničenou transportem, po zamontování nefungovala a následovala reklamace, není příliš pravděpodobná.

Přesto se náraz zabalené (nebo jinak chráněné) karty stále jeví jako vcelku pravděpodobné vysvětlení toho, jak může křemíkové jádro prasknout, aniž by se objevila jiná viditelná poškození. Někteří uživatelé spekulují o souvislosti s těžbou. V takovém případě by snad dávala smysl jen teorie, že karty (zabalené) spadly nějakému těžaři, např. při přepravě. Protože si je vědom, že by reklamací všech najednou vyvolal podezření, karty pod identitami různých koncových uživatelů reklamoval postupně po dobu několika týdnů.

I když je taková hypotéza krkolomná, předkládá scénář, který vysvětluje vše od příčiny poškození karet až po důvod, proč se problém objevil v jedné zemi a v jednom období. Nakonec je stále taková varianta stále podstatně pravděpodobnější, než že ovladač používaný stovkami tisíc uživatelů po celém světě rozlámal několika desítkám uživatelů v Německu křemík GPU.

Adblock test (Why?)


Ovladače rozlámaly GPU Radeonů RX 6800 / 6900? Nesmysl - Deep in IT
Read More

No comments:

Post a Comment

Metro Awakening zve do tunelů moskevského metra ve virtuální realitě - INDIAN - INDIAN

Abychom vám mohli nabídnout co nejlepší zážitek z našich stránek, používáme ty nejmodernější technologie. Bez JAVASCRIPTU tyto stránky nem...