Rechercher dans ce blog

Sunday, April 30, 2023

Diskuze – Testujeme Motorolu Edge 40 Pro. Špičkový OLED displej vás chytí za oči, a jen tak nepustí - MobilMania.cz

Motoroly mám rád, používal jsem je dlouhé roky, nejlepší byly ročníky 2010-2015.
Pod Lenovem byly podařené modely Z (2016-2019), v těchto modelech dozníval pravopis americké motoroly. Z čínské motoroly se mi líbila EDGE 2020, ale to už byla cena poměrně vysoko. Za motorolu jsem nedal nikdy více jak cca 6k. A to jsem měl vždy "vlajku". Takže sem akceptoval horší fotoaparát, který se však s instalací Gcam stal velice obstojným, zejména k ceně. Nikdy se mi ty telefony nesekaly, nelagovaly, nerestartovaly. Plynulost TOP. Motogesta TOP, motodisplej TOP. Ale nové modely už nejsou pro mě. Mnohem zajimavější mi přiijdou odlehčené pixely a, které stojí do 10k a nabídnou nejlépe fotící android device.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  | 

Adblock test (Why?)


Diskuze – Testujeme Motorolu Edge 40 Pro. Špičkový OLED displej vás chytí za oči, a jen tak nepustí - MobilMania.cz
Read More

Plán na rychlé nabíjení elektrických formulí během závodů nevyšel. Zastávky v boxech se odsouvají na příští rok - Živě.cz

Zastávky v boxech mají v rámci závodů mistrovství světa elektrických formulí E poměrně pestrou historii. V prvních sezónách trápila monoposty malá kapacita baterie, takže závodníci museli v polovině závodu zajet do boxů a vyměnit vůz za nový s plně nabitými akumulátory. V roce 2018 přišla druhá generace formulí s vyšší kapacitou baterií, čímž nutnost zajíždět do boxů odpadla, neboť závodní vozy (většinou) zvládly odjezdit celý závod.

Nutnost navštívit boxy bývá při podobných závodech zajímavým zpestřením, proto činovníci formule E hledali způsob, jak tento prvek do šampionátu elektrických formulí vrátit. V listopadu loňského roku proto přišli s nápadem na povinné doplňování energie výměnou za možnost dvakrát v průběhu závodu využít režim zvýšeného výkonu (350 kW místo běžných 300 kW), označovaný jako „Attack mode“.

Zastávky elektrických formulí v boxech

K nabíjení baterií měly být určeny 600kW boostery schopné „nalít“ do monopostu 4 kWh energie během pouhé půl minuty. Podpora rychlého nabíjení byla spojena s debutem třetí generace závodních vozů, označovaných jako Gen 3, se kterými závodníci poměřují síly v letošní sezóně.

Už od počátku bylo evidentní, že technologie nezbytná pro rychlé nabíjení není ještě zcela připravená. Proto bylo její nasazení původně plánováno až od poloviny sezóny, nikoli hned od jejího začátku. Důvodem odkladu byla nutnost provedení dalších testů systémů rychlého nabíjení a baterií dodávaných společností Williams Advanced Engineering. Později byl plán na zastávky v boxech odsunut až na poslední závody sezóny.

Nakonec se ale diváci dramatických zastávek v boxech nedočkají. Systém rychlého dobíjení baterií v průběhu závodu se totiž odkládá až na příští sezónu, informuje magazín Engadget. „Myslím, že počkáme do příštího roku a uděláme to správným způsobem,“ řekl generální ředitel formule E Jamie Reigle na setkání s novináři v Berlíně.

Problémy v dodavatelském řetězci

„Technologie je připravena,“ uvedl spoluzakladatel šampionátu elektrických formulí Alberto Longo v rozhovoru pro časopis Motorsport Total. „Funguje, ale v současné době mnoho lidí trápí potíže s dodavatelským řetězcem, a to je hlavní důvod, proč jsme ji nemohli v této sezoně uvést do praxe.“

Očekává se, že nový systém zásadně změní závodní strategie. Změna ve způsobu získávání možnosti využívat dočasně režim zvýšeného výkonu by mohla mít zásadní vliv na výkonnost v průběhu sezóny. Dosud piloti dostávali nárok na využít módu „Attack“ za průjezd určité části trati v méně výhodné stopě.

„Bude to mít velký dopad na sportovní formát a udělat to jen ve třech nebo čtyřech závodech na konci sezony, i když jsme toho schopni, by nejspíš nebylo správné rozhodnutí,“ řekl Longo. „Rádi bychom to zavedli ještě v této sezóně, ale myslím si, že to není v tuto chvíli úplně reálné realizovat.“

Adblock test (Why?)


Plán na rychlé nabíjení elektrických formulí během závodů nevyšel. Zastávky v boxech se odsouvají na příští rok - Živě.cz
Read More

Tesla tvrdí, že její baterie na 322 tisících kilometrech ztratí jen desetinu kapacity - Živě.cz

Americký výrobce elektromobilů ve své nové zprávě uklidňuje majitele větších modelů. Během životnosti vozu prý nebudou potřebovat nový akumulátor.

V nedávno zveřejněné prezentaci Impact Report za rok 2022 prezentuje Tesla stav své techniky i infrastruktury a ukazuje, jaký pokrok prodělaly její výrobky i továrny. Na jednom ze snímků je zajímavá statistika, která se týká vrcholných modelů S a X. Dříve značka naměřila, že tato její vozidla ztratí při nájezdu 200.000 mil, tedy zhruba 322.000 kilometrů, jen deset procent kapacity baterie. Dle aktuálních informací na nepochybně větším vzorku vozů jde o 12 procent, což je stále velmi dobrý výsledek.

Z informací vyplývá, že akumulátory (li-ion od výrobce Panasonic) ztrácí jedno procento každých 26.816 kilometrů, nebo po 67 teoretických úplných nabíjecích cyklech. Tesla upozorňuje, že vedle kilometrového nájezdu hraje v poklesu kapacity roli i stáří baterie, případně způsob nabíjení. Na životnost totiž může mít celkem výrazný vliv rychlonabíjení nebo časté dobíjení do sta procent, které nedoporučuje prakticky žádný výrobce.

Tesla dále uvádí, že typický nájezd vozidla než jde do šrotu je v USA právě oněch 322 tisíc kilometrů, v Evropě pak zhruba 240.000 kilometrů. Její baterie by pak měly se stále velmi dobře použitelnou kapacitou pokrýt celý životní cyklus vozu.

Adblock test (Why?)


Tesla tvrdí, že její baterie na 322 tisících kilometrech ztratí jen desetinu kapacity - Živě.cz
Read More

Friday, April 28, 2023

ChatGPT dostal anonymní režim - Novinky.cz

Nová tlačítková Nokia 105 a 110. Dnes už s 4G konektivitou a do hry se vrací legendární Opera Mini - MobilMania.cz

Tlačítkové telefony mají stále své místo na trhu. A teď není řeč jen o seniorských mobilech s obřími tlačítky. Držitel licence na výrobu telefonů a smartphonů Nokia, společnost HMD Global, představuje dva nové kousky tradičních tlačítkových „tatranek“. Je tu Nokia 105 4G a Nokia 110 4G.

Už na pohled jsou telefony příjemně retro, ačkoli jednu odlišnost od svých cca 20 let starých předchůdců vykazují – všimněte si na zádech modelu 110 mohutného objektivu fotoaparátu. V minulosti se u tlačítkových telefonů foťák tolik na odiv nedával, tento trend se přenesl ze smartphonů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nokia 105 4G (vlevo) a Nokia 110 4G (vpravo). Mají jen jedinou odlišnost. Poznáte z obrázků jakou?

Jak se dá odtušit podle pojmenování i vzhledu, oba modely jsou prakticky dvojčata, nižší 105 se od 110 liší pouze absencí zmiňovaného fotoaparátu. Ten je mimochodem i u „stodesítky“ s naprosto základní s QVGA rozlišením (320 × 240 bodů) a dá se odtušit, že žádné skvostné snímky s ním neuděláte.

FM rádio, jack a další retro věci

Obě Nokie jsou postavené na uzavřené „hloupé“ platformě S30+, která podporuje pouze Java aplikace. Telefony ovšem přináší také 4G (LTE) konektivitu, čímž se výrazně liší od svých 20 let starých historických rodičů – ty jely obvykle jen na 2G (GSM). Jenže protože staré generace sítí se postupně na některých trzích úplně vypínají (v Česku se to týká pouze 3G, které už není v provozu u žádného z operátorů), je třeba konektivitu vylepšit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Foťák má jen QVGA rozlišení, ale objektiv na zádech je poměrně mohutný

S lepším datovým připojením se také nabízí využití, byť omezené, pro připojení k internetu. A tak se ke slovu dostává legendární prohlížeč Opera Mini, který byl ve své době příšerně neoptimalizovaných prohlížečů na hloupých telefonech prakticky jediným rozumně použitelným řešením.

Telefony obsahují nedotykový 1,8palcový IPS displej s QQVGA rozlišením (120 × 160 bodů), mechanickou klávesnici s 12 numerickými a 5 funkčními klávesami (včetně čtyřsměrného potvrzovacího tlačítka), procesor Unisoc T107, 48 MB RAM a 128MB vnitřní úložiště rozšiřitelné microSD kartou (max. 32 GB). Uživatelsky vyjmutelná baterie s kapacitou 1450 mAh se dobíjí přes microUSB konektor, na jedno nabití má vydržet až 12 dní v pohotovosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vedle černé se telefony budou vyrábět ještě v těchto dvou barvách

Nechybí ani 3,5mm jack, MP3 přehrávač a funkce FM rádia (i bez nutnosti připojení kabelových sluchátek). Na staré časy kromě Opery Mini dává vzpomenout ještě předinstalovaná hra Had. Nechybí ani svítilna a Bluetooth konektivita pro připojení bezdrátových sluchátek. Telefony se budou vyrábět v černé, fialové a modré barvě. Cenu a dostupnost pro český trh výrobce teprve upřesní.

Adblock test (Why?)


Nová tlačítková Nokia 105 a 110. Dnes už s 4G konektivitou a do hry se vrací legendární Opera Mini - MobilMania.cz
Read More

Leaker tvrdí, že zná cenu handheldu ROG Ally » Vortex - Vortex

Herní handheld ROG Ally od společnosti Asus vzbuzuje několik posledních týdnů značnou pozornost. Ať už to bylo nečekané oznámení, první detaily o specifikaci nebo překvapivá zpráva o launch show naplánované už na 11. května, hráči s napětím čekají, jak si zařízení povede v přímém souboji se Steam Deckem. Rozhodující bude cena, kterou bychom se měli dozvědět podle některých médií už 5. května, ale s jistotou během zmiňované show, někteří insideři ale naznačují, že ji znají už teď. Magazín Press Start upozornil na leakera vystupujícího pod přezdívkou SnoopyTech, který v průběhu noci na dnešek začal tvrdit, že se bude zařízení prodávat za 699 dolarů.

Uvedená cena se má týkat dražší z plánovaných verzí ROG Ally, která využije sílu APU Ryzen Z1 Extreme. Znamená to, že se zařízení skutečně může i cenově postavit vedle nejdražší konfigurace Steam Decku, ovšem s tím rozdílem, že nabízí mnohem kvalitnější hardwarovou specifikaci, včetně displeje s Full HD rozlišením a obnovovací frekvencí 120 Hz. Ano, na cenu lze pohlédnout například i tou optikou, že jde o dražší zařízení než je PlayStation 5 nebo Xbox Series X, ale připomínáme, že zatím jediný smysluplný vyzyvatel Steam Decku – handheld Ayaneo – nabízí jednotlivé modely za cenu kolem 1000 dolarů. V tomto ohledu se tak jedná o další příjemně překvapivou zprávu, samozřejmě za předpokladu, že informace od leakera odpovídá skutečnosti.

Ještě lepší je to ale s připomenutím, že samotní zástupci společnosti Asus mluvili o tom, že ROG Ally nabídne i variantu se slabším procesorem Ryzen Z1, čili i 100dolarový rozdíl v ceně by mohl být pro mnoho hráčů lákavý. Cenu slabšího modelu ale SnoopyTech nezná a budeme muset pravděpodobně ještě několik dní počkat, než ji budeme moci potvrdit. A ještě jednu věc mnozí diskutující zmiňují – součástí nákupu ROG Ally je tříměsíční předplatné Game Passu zdarma a během zmiňované show 11. května vystoupí také Roanne Sons, ředitelka oddělení hardwaru v Xboxu. Je tedy nasnadě očekávat bližší spolupráci Asusu a Microsoftu, případně nějaké vlastní aktivity Xboxu na tomto poli.

Adblock test (Why?)


Leaker tvrdí, že zná cenu handheldu ROG Ally » Vortex - Vortex
Read More

Thursday, April 27, 2023

Nvidia zastavila dodávky GeForce RTX 4070 a 4080, není zájem - Deep in IT

V minulých týdnech jsme vás informovali o omezení výroby karet z řady GeForce RTX 4000, které má zajistit vyprodání skladových zásob, jež z důvodu propadu poptávky po grafických kartách dlouhodobě narůstaly.

To nyní potvrdily kontakty u výrobců redakce webu igor'sLAB. Konkrétně jde o úplné zastavení dodávek čipů pro GeForce RTX 4070 a GeForce RTX 4080, kterých je největší nadbytek. Zatím to nevypadá, že by se měl zásah týkat GeForce RTX 4070 Ti a GeForce RTX 4090, jejichž výrobní objemy jsou nejspíš nastavené dobře.

Nejnovější model z řady, GeForce RTX 4070, se potýká s velmi tvrdou konkurencí a to nejen ze strany AMD, která proti němu nabízí levnější Radeony RX 6800 XT / 6900 XT vybavené vyšší (16GB) kapacitou paměti, nebo dražší, ale výkonnější Radeon RX 7900 XT s 20 GB pamětí, ale také ze strany vlastních modelů GeForce minulé generace, jejichž skladových zásob se Nvidia dosud zcela nezbavila (aktuálně mimochode vydala další verzi GeForce RTX 3060 postavenou na ořezaném výkonnějším jádru GA104, které se jinak používalo pro výrobu GeForce RTX 3070, 3070 Ti a mobilní 3080).

Zastavení výroby má trvat týdny. Pokud jde o další chystané modely, nadále se připravuje vydání GeForce RTX 4060 Ti, ale nejspíš to nepůjde tak rychle, jak se donedávna zdálo. Pokud bude karta vydána v květnu, jak se v posledních týdnech uvádělo, bude to na samém konci měsíce. Vyloučit nelze ani počátek června. O GeForce RTX 4050, o níž se mluvilo v souvislosti s červnem, se nic nového neví, zprávy ustaly.

Adblock test (Why?)


Nvidia zastavila dodávky GeForce RTX 4070 a 4080, není zájem - Deep in IT
Read More

Wednesday, April 26, 2023

Květnové PS Plus ve znamení závodů, středověkých bojů i extrémní jízdy na kole - INDIAN

Jak resetovat S Pen Galaxy S23 Ultra, pokud s ním máte problémy - Samsung Magazine

© Všechna práva vyhrazena Text Factory s. r. o. © 2011 - 2023. Design vytvořil Feo Patito, zdrojový kód Erik Bročko. Poučení o ochraně osobních údajů naleznete zde. Podmínky používání médií patřících do skupiny Text Factory s. r. o. naleznete zde. Informace o souborech Cookies naleznete zde.

Adblock test (Why?)


Jak resetovat S Pen Galaxy S23 Ultra, pokud s ním máte problémy - Samsung Magazine
Read More

Tuesday, April 25, 2023

První soukromá společnost měla přistát na Měsíci. Svůj modul vyslali Japonci | TN.cz - TN.cz

Japonsko se připravovalo na historický milník. V úterý měla totiž na Měsíc dosednout vůbec první lunární sonda, kterou na přirozenou družici země dopraví soukromá společnost. Podle posledních informací ale pozemní posádka ztratila s objektem kontakt a jeho osud je neznámý.

Jeden z nejambicióznějších vesmírných projektů patrně skončil nezdarem. V úterý měl na Měsíci usednout první lunární modul, který vyslala soukromá společnost. Na historické prvenství cílila japonská firma ispace se svým projektem Hakuto-R.

Přistání bylo naplánované na 17:45 středoevropského času. Firma chtěla moment dosednutí modulu na Měsíc vysílat živě na svém kanále na Youtube. Modul měl podle plánů přistát ve velkém kráteru pojmenovaném Atlas. Kontakt se sondou ale zmizel.

Mise Hakuto-R cestovala k Měsíci dlouhých pět měsíců. Při plánování trasy totiž výzkumníci zvolili způsob, při kterém mohli snáze šetřit energií. Modul původně vyslali do vzdálenosti přes 1,5 milionu kilometrů od Země, tedy více než pětkrát dále, než se nachází Měsíc. Cesta do této vzdálenosti trvala zhruba pět týdnů, jak vysvětlila společnost na svých stránkách.

Poté se modul s pomocí zemské gravitace začal postupně opět vracet. Za další tři měsíce se dostal na oběžnou dráhu Měsíce, který až doposud monitoroval. Firma ispace se totiž snažila najít vhodné místo pro přistání a vyčkávala na správné podmínky. Postupně také k vesmírnému tělesu modul přibližovala.

Japonsko, odkud ispace pochází, není v oblasti vesmírných letů žádným cizincem. V roce 1993 se stalo třetí zemí na světě po Sovětském svazu a USA, která dostala svou sondu na Měsíc. Modul Hiten tehdy po tříletém orbitu a splnění mise cíleně narazil do Měsíce.

Na Měsíc se opět pokouší dostat také americká NASA. Agentura představila čtveřici astronautů, kteří poletí v rámci mise Artemis:

TN.cz

Adblock test (Why?)


První soukromá společnost měla přistát na Měsíci. Svůj modul vyslali Japonci | TN.cz - TN.cz
Read More

Vyhrajte Honor Magic5 Pro v naší nové soutěži! - mobilenet.cz

Jak už od nás víte, dnes startuje mobilecast #special, tentokrát na vlně s Honorem. Ten přednedávnem představil svoji vlajkovou loď pro rok 2023, model Magic5 Pro. Není třeba dlouze debatovat o výbavě, jedná se o funkcemi našlapanou bestii, ovšem také o designovou jednohubku. Telefon již delší dobu testujeme a právě dnes vám o něm v rámci mobilecastu #special řekneme vše.

Abychom vám sledování zpříjemnili, přímo v rámci mobilecastu #special padne soutěžní otázka. Pokud na ni budete znát odpověď, stačí ji zanést do formuláře zde v článku a rázem se zařadíte do slosování právě o Honor Magic5 Pro, jehož standardní cena na tuzemském trhu činí 30 tisíc korun. A to už je pořádná motivace, co myslíte?

Ceníme si našich věrných fanoušků, pokud budete mobilecast #special sledovat naživo, tedy dnes od 15:00 hod. a odpovíte v rámci jeho konání, budete do soutěže zařazeni hned 2×. Je to malé poděkování za to, že nás sledujete naživo. Pořadem vás bude provázet naše osvědčené duo v podobě Ioannise Papadopoulose a Petra Vojtěcha.

Jak hrát a vyhrát?

  1. Budeme rádi za odběr na našem YouTube kanále!
  2. Sledujte mobilenet.cz a Honor na Instagramu.
  3. Dnes, tedy v úterý 25. 04. 2023 od 15:00 hod. sledujte živě na náš pořad mobilecast na našem YouTube kanále, nebo přímo v článku na mobilenet.cz. V rámci pořadu vyhlásíme soutěžní otázku. Kdo nestihne živý přenos, na YouTube bude k dispozici, jako vždy, i záznam.
  4. Svou odpověď na soutěžní otázku vyplňte do formuláře (zde v článku). Pokud to stihnete v průběhu živého vysílání mobilecastu #special, zapíšeme vás do slosování dvakrát, budete tak mít mnohem vyšší šanci vyhrát. Je to odměna za to, že nás sledujete živě.
  5. Počkejte si na slosování a vyhlášení vítěze, který bude kontaktován také e-mailem.

Soutěž probíhá od 25. 4. 2023 15:00 hod. do 5. 5. 2023 23:59 hod. Nezapomeňte si pročíst také kompletní kompletní pravidla soutěže, která naleznete zde. Správnou odpověď hledejte na stránkách společnosti Honor

Soutěžní formulář

Pokud se vám formulář neukazuje, využijte tento odkaz

Ať vám už žádná novinka neunikne! Sledujte mobilenet.cz na

Facebooku, Twitteru a Instagramu!

Adblock test (Why?)


Vyhrajte Honor Magic5 Pro v naší nové soutěži! - mobilenet.cz
Read More

Televizory mají stále lepší obraz. Málokdo to ale ocení. Zkuste to změnit, nastavte si TV lépe - AVmania.cz

Lidé nechávají obraz televizorů v základním nastavení. Jeho úkolem je ale uchvátit, správný obraz vypadá jinak. Prozkoumejte nastavení, začněte režimem Filmmaker Mode.

Výrobci televizorů se často předhánějí, kdo má lepší, jasnější, ostřejší a barevnější obraz a díky tomu v posledních letech šla kvalita značně nahoru. Nechybí ani mraky funkcí, které mají za úkol obraz vylepšit.

Velmi důležité je, aby po vybalení z krabice byl divák uchvácen. Výchozí nastavení proto bývá velmi efektní – ostré hrany, výrazné barvy a zdůrazněný kontrast. Podle statistik výrobců většina lidí nechá televizor nastavený tak, jak ho vybalili a poprvé naladili. Byla by ale škoda, kdybyste nezkusili, jak má obraz vypadat správně.

Ještě před pár lety musel člověk pečlivě hledat, jaký televizor má alespoň trochu věrné barvy. Situace se ale znatelně zlepšila. 

Základním obrazovým režimem bývá Standardní. Ten se ale přes svůj název ani vzdáleně nedrží barevných standardů a navíc nemusí sednout každému. To lze samozřejmě upravit, ale možnosti nastavení v moderních televizorech bývají přehršel. Většina diváků si nikdy nenajde čas či odvahu na to, aby prošla labyrintem nabídek svého televizoru a vybrala správný obraz.

Hezký neznamená přesný

Všichni zdůrazňují, že mají přirozený a krásný obraz, aby v druhé větě na televizorech prezentovali barvy, jaké v reálném světě nikdy neuvidíte. Pokud to zjednoduším, tak korektní a přirozený obraz je takový, který odpovídá realitě, či záměru tvůrce. K tomu slouží standardy, které definují barevný prostor a jiné parametry (Rec.709, DCI/P3). Přesný obraz automaticky neznamená „pro vás pěkný obraz“.

Klepněte pro větší obrázek 
Podobným propagačním obrázkům, ať už propagují HDR, Dolby Vision, či nový televizor, nevěřte. S realitou nemají nic společného. Jde o jen o upravenou fotku, která má vypadat co nejlépe a zaujmout

Aby divák mohl sledovat přesný obraz, ve spolupráci filmařů a výrobců TV vznikl obrazový režim Filmmaker Mode, v překladu Filmařský režim. Nastavení má za cíl, aby filmy vypadaly tak, jak to zamýšlel filmař. Žádné přepálené barvy, přehnaně plynulý obraz (tzv. telenovela efekt), přeostřené detaily atd. a další triky při zpracování obrazu. Velmi důležité je, že tento režim se řídí přesně definovanou normou. 

Samozřejmě, že některé televizory ho mají nastavený velmi přesně a některé o něco méně. Ale je velmi důležité vědět, že jde o jediný obrazový režim, ve kterém lze snadno porovnávat různé modely televizorů. Dražší televizory ve stejném režimu například nabídnou vyšší jas, lepší prokreslení tmavých scén či barevných přechodů. 

Klepněte pro větší obrázek
Živý obrazový režim je velmi jasný, kontrastní s výraznými barvami. Hodí se do jasných místností, ale s realitou nemá nic společného. Podobně jako telenovely

K tomu se přidává schopnost moderních televizorů vyladit výstup režimu Filmmaker Mode pomocí senzorů tak, aby odpovídal okolním světelným podmínkám. Abyste tedy přes den viděli i detaily v tmavých odstínech, a naopak v noci nebyl obraz příliš jasný a s nevýrazně šedou místo černou. 

Podobnou funkci má Dolby Vision, ten však funguje jen u obsahu s tímto HDR formátem.

Klepněte pro větší obrázek
Streamovací služby u pořadů s Dolby Vision přepínají na režim Dolby Vision automaticky, vy si můžete vybrat ze světlé či tmavé varianty, novější verze Dolby Vision IQ se optimalizuje jas obrazu automaticky.

U televizorů najdete další obrazové režimy – Režim Kino, Filmový režim, Skutečné kino, Denní kino, atd. Bývají přesnější a věrnější než standardní režim, ale z pohledu věrnosti a reálné kvality už může jít proti Filmmaker Mode o krok stranou. Barvy pak mohou být méně přesné.

U obrazových režimů proto jde často o kompromis. Rostoucí kontrast slije tmavé a světlé přechody do jednolitých ploch, atraktivně živé, zářivé barvy způsobí nepřirozeně jedovaté odstíny i u obyčejné trávy a pleť herců se vzdálí daleko od přirozené barvy. Dopočítávání mezisnímků zvyšuje vnímanou plynulost, ale nadměrně vyhlazený pohyb může zároveň vytvořit viditelné chyby v obrazu (artefakty), když si nebude televizor jistý, jak má vypadat dopočítaný snímek, či když je obraz příliš členitý.

Proč zvolit Filmmaker Mode, či Kino

I když se vám režim Filmmaker Mode (Kino, Film) zpočátku nebude líbit, je to nejlepší volba pro večerní a noční sledování filmů. Možná vám obraz připadne žlutý a tmavý. Ale ve skutečnosti je nejbližší tomu, jak tvůrci zamýšleli, aby jejich film vypadal – a jak vypadá v kinech.

Klepněte pro větší obrázek 
U starších televizorů je pro běžné filmy a seriály nejlepší zvolit režim Kino

Vaše oči si na tento obraz po jednom nebo dvou večerech zřejmě zvyknou. Utlumené podsvícení a nižší celkový jas snižují namáhání očí a zvyšují vnímání tmavých míst ve stínech. Televizor často nabízí výše zmíněné automatické nastavení obrazu pro světlou i tmavou místnost, případně máte ruční volbu – použijte to, které vám nejlépe vyhovuje. V mnoha případech se zvýší jas, neboť se nativně počítá ze zatemněnou místností. 

Při experimentech s objevováním nastavení doporučujeme začít z režimů Filmmaker nebo Film, Kino. Nebojte se zkoušet a sledovat vliv na obraz i u položek, které vám třeba nejsou dle popisu jasné. Když zabloudíte, nic se neděje a obnovte nastavení do výchozích hodnot. Hlavní je, abyste se dívali na obraz, který se vám bude líbit a vy sami mu mohli vytknout co nejméně chyb. Každému se líbí něco jiného, a to je zcela v pořádku.

Klepněte pro větší obrázek
 Prakticky všechny televizory umožňují ruční plynulosti obrazu, kde si můžete doladit dopočítávání mezisnímků. Občas funkci najdete pod firemním označením

Můžete sami sebe neustále přesvědčovat, že „přece tohle je ten správný obraz“, ale pokud se vám nebude líbit a nemáte z filmu zážitek, tak klidně zvolte něco jiného. Například některým lidem vadí „filmové“ trhání obrazu, mají rádi plynulejší pohyby. Tak si klidně nastavte o něco vyšší dopočítávání mezisnímků. Nedoporučujeme jen maximální hodnoty, které už působí uměle a mohou vytvářet výše zmíněné chyby. 

Abychom byli féroví, tak musíme říct, že u výrobců filmů a seriálů jsou velké rozdíly v masteringu, neboli v tom, jak nastavili obraz při výrobě. Zejména HDR (vysoký dynamický rozsah) prvních pár let někteří využívali špatně. Světla bývala příliš vytažena a jasná na úkor celé scény, zejména u seriálů s HDR10 je to často vidět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové OLED televizory LG C3 pro rok 2023 mají nejen režim Filmmaker, ale také inteligentního průvodce nastavením obrazu, který ho optimalizuje přesně podle vašich představ. Ten se uloží jako samostatné nastavení, které můžete využít

Obrazoví pedanti mají tendenci nad Standardním nebo Živým režimem ohrnovat nos. Ale jejich vysoký kontrast, zářivé barvy a často přeostřené podání daleko lépe zajistí, aby v jasném prostředí s velkým množstvím okolního světla vypadal obraz dobře a čitelně.

Zkrátka když už televizor máte, má smysl vědět, kdy a jak obrazové režimy využít a vymáčknout z televizoru maximum. Novější televizory dokonce nabízejí automatickou volbu obrazového režimu dle sledovaného obsahu a jasu okolního světla – ty výše zmíněnou volbu učiní za vás. A k tomu samozřejmě přidávají i odpovídají režim zvuku. 

Hrejte si, je to zábava

Některým lidem se určitě nemusí líbit, jak režim Filmmaker Mode vypadá. Proti „efektním“ režimům barvy subjektivně získají nevýrazný nádech, jsou teplejší, zmizí přeostření a přehnané detaily. Když se postavy na plátně pohybují, nedochází k vyhlazování pohybu a můžete postrádat vysoký počet snímků za sekundu. Filmmaker Mode tak na první pohled působí, že ve skutečnosti sledovaný obraz zhoršuje.

Výhodou Filmmaker Modu ale je, že představuje nejlepší výchozí pozici pro vaše ladění. Cokoli s obrazem dále uděláte, posune jej od objektivně přesného k subjektivně lepšímu. Nebo horšímu, ale v tom případě se vždy můžete vrátit zpět.

Z vývoje posledních let televizorů můžete těžit i vy. Každý rok vidím, s jakými jemnými detaily si výrobci při ladění hrají a jaký obrovský pokrok za posledních deset let TV technika urazila. Vždy si říkám: „Kdyby to alespoň lidé ocenili“. Zkuste si přepnout obrazový režim. Hrejte si. Stojí to za to.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Adblock test (Why?)


Televizory mají stále lepší obraz. Málokdo to ale ocení. Zkuste to změnit, nastavte si TV lépe - AVmania.cz
Read More

Monday, April 24, 2023

Mohl to být nejzajímavější superlevný smartphone. Jenže tu jsou výprodeje - iDNES.cz

Xiaomi Redmi A2 je naprosto základní značkový telefon. Startovní cena 2 499 Kč je opravdu nízká, výbava tomu samozřejmě odpovídá, ale v rámci kategorie je adekvátní. Výhodou je čistý Android 12 v odlehčené verzi Go Edition, takže s menšími nároky na hardware. Což je dobrá volba, protože telefon má jen 2 GB operační a 32 GB uživatelské paměti.

Což ovšem v dané kategorii není nic neobvyklého. Je to naprosto minimalistická konfigurace, kterou Xiaomi trochu vylepšilo procesorem Mediatek Helio G36. Což samozřejmě také není žádný výkonnostní přeborník, ale rozhodně je to lepší volba než Helio A22 u loňského Xiaomi Redmi A1. Rozdíl ve výkonu je zhruba dvacetiprocentní ve prospěch nového modelu.

Nepřekvapí, že telefon má displej s rozlišení HD+, u některých smartphonů v nejnižší kategorii může být i hůř. Redmi A2 má panel s úhlopříčkou 6,52 palce. Většinu základních funkcí ve výbavě najdeme, telefon podporuje sítě LTE, má wifi, Bluetooth, příjem GPS. Zadní fotoaparát má 8Mpix snímač, přední je pětimegapixelový. Asi nejzásadnějším nedostatkem je absence čtečky otisků prstů a někomu může vadit dnes už málo vídaný microUSB konektor.

Naopak nechybí sluchátkový konektor, což je běžná výbava levných smartphonů. Baterie má obvyklou kapacitu 5 000 mAh a nabíječka poskytuje výkon 10 W. Xiaomi Redmi A2 je prostě velmi levný úplně základní smartphone. Slabý hardware vyvažuje odlehčená verze Androidu. Cenu výrobce nastavil správně, jenže musí počítat s tím, že na trhu je dost výprodejových přístrojů, které jsou buď ještě levnější a nebo nabízí něco navíc.

Začít můžeme u Motoroly E20. To je sice postarší model, ale dnes stojí od 2 000 korun. Na první pohled nevýrazný cenový odstup, ale v této cenové třídě hraje každá stokoruna roli. Motorola E20 své stáří indikuje jen Androidem 11. Jinak je výbava s novým Xiaomi srovnatelná. Naopak procesor Unisoc T606 je zhruba o 35 procent výkonnější, je zde lepší zadní fotoaparát, má čtečku otisků prstů, USB-C konektor. Mínusem je menší 4 000mAh baterie.

Za pozornost stojí i tak trochu rarita v této třídě, kterou je Tecno Spark 8 Pro za 2 300 korun. To není telefon této třídy, jen je v opravdu velkém výprodeji. Protože přístroj má FHD+ displej, diametrálně výkonnější procesor Helio G85, k tomu 4 GB operační a 128 GB uživatelské paměti, nebo 48Mpix fotoaparát a 33W nabíjení. Tato nabídka samozřejmě nevydrží dlouho, ale v rámci třídy je to kup roku, bez ohledu na to, že značka Tecno není v našich končinách dobře známá. Ale globálně to není žádný garážový čínský výrobce.

Za stejné peníze jako Redmi A2 koupíte i Realme C30 a C31. Výbava je podobná, ale Realme mají silnější procesory a 3 GB operační paměti. O 200 korun dražší než novinka Xiaomi je pak Motorola E30 s výrazně silnějším čipem Unisoc T700 a 48Mpix fotoaparátem. A jako posledního konkurenta můžeme zmínit předchozí Xiaomi Redmi A1 za 2 200 korun. Výbava je však slabší.

Adblock test (Why?)


Mohl to být nejzajímavější superlevný smartphone. Jenže tu jsou výprodeje - iDNES.cz
Read More

Xiaomi drtí ceny! Slevová akce zlevňuje spoustu produktů na minimum - Mobilizujeme.cz

[unable to retrieve full-text content]

  1. Xiaomi drtí ceny! Slevová akce zlevňuje spoustu produktů na minimum  Mobilizujeme.cz
  2. 21 dní extrémních slev. Xiaomi srazilo ceny téměř všech svých telefonů a příslušenství  SMARTmania.cz
  3. Xiaomi Fan Festival: ušetřit můžete tisíce korun za nové telefony či hodinky  mobilenet.cz
  4. Tři týdny Xiaomi slev právě odstartovaly. Pořádně ušetříte na vybraném příslušenství  Letem světem Applem
  5. Cenové šílenství u Xiaomi: desítky produktů ve slevě, ušetřit můžete až 5 000 Kč  SMARTmania.cz
  6. Zobrazit vše o tomto tématu v aplikaci Zprávy Google

Xiaomi drtí ceny! Slevová akce zlevňuje spoustu produktů na minimum - Mobilizujeme.cz
Read More

Sunday, April 23, 2023

Xiaomi Mix Fold 3 odkrývá svoji výbavu. Zaujme voděodolností a periskopickým teleobjektivem - SMARTmania.cz

K zajištění funkčnosti webu používáme cookies a analytické nástroje. Od vás bychom rádi získali souhlas, že s nimi můžeme i nadále pracovat. Provoz webu financujeme výhradně z reklamy a budeme moc rádi, pokud nám tato data i nadále dovolíte využívat. Kliknutím na tlačítko „Nastavení cookies“ můžete jednotlivé druhy cookies spravovat. Využití volitelných cookies můžete odmítnout. Detaily o tom, jak s cookies pracujeme najdete na této stránce.

Technické cookies jsou nezbytné pro správnou funkčnost našich stránek a musejí být tedy vždy zapnuté. Pokud byste je ve vašem prohlížeči neměli, webové stránky by nefungovaly správně.

Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.

Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Díky tomuto typu cookies sbíráme statistické údaje o tom, jak uživatel používá a prochází webovou stránku, které části webu nejčastěji navštěvuje, případně odesílá chybová hlášení, pokud se na webu objeví problém. Veškeré informace získávané ze statistických souborů cookies jsou zcela anonymní. Tyto cookies získáváme například díky nástroji Google Analytics.

Marketingové cookies nám umožňují zobrazovat cílenou reklamu na stránkách na internetu, které jsou zapojeny do reklamního systému AdSense společnosti Google Inc.. Cílená reklama je zobrazena na základě chování anonymního uživatele či skupin uživatelů na webových stránkách, díky identifikaci jejich prohlížeče, jak bylo popsáno výše. Pokud jste například nedávno hledali levný smartphone, při vaší další návštěvě vám cílená reklama pravděpodobně nabídne či doporučí relevantní výsledky.

Adblock test (Why?)


Xiaomi Mix Fold 3 odkrývá svoji výbavu. Zaujme voděodolností a periskopickým teleobjektivem - SMARTmania.cz
Read More

Tohle Google neuhlídal: ohebný Pixel Fold předčasně odhalen, známe i jeho cenu - SMARTmania.cz

K zajištění funkčnosti webu používáme cookies a analytické nástroje. Od vás bychom rádi získali souhlas, že s nimi můžeme i nadále pracovat. Provoz webu financujeme výhradně z reklamy a budeme moc rádi, pokud nám tato data i nadále dovolíte využívat. Kliknutím na tlačítko „Nastavení cookies“ můžete jednotlivé druhy cookies spravovat. Využití volitelných cookies můžete odmítnout. Detaily o tom, jak s cookies pracujeme najdete na této stránce.

Technické cookies jsou nezbytné pro správnou funkčnost našich stránek a musejí být tedy vždy zapnuté. Pokud byste je ve vašem prohlížeči neměli, webové stránky by nefungovaly správně.

Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.

Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Díky tomuto typu cookies sbíráme statistické údaje o tom, jak uživatel používá a prochází webovou stránku, které části webu nejčastěji navštěvuje, případně odesílá chybová hlášení, pokud se na webu objeví problém. Veškeré informace získávané ze statistických souborů cookies jsou zcela anonymní. Tyto cookies získáváme například díky nástroji Google Analytics.

Marketingové cookies nám umožňují zobrazovat cílenou reklamu na stránkách na internetu, které jsou zapojeny do reklamního systému AdSense společnosti Google Inc.. Cílená reklama je zobrazena na základě chování anonymního uživatele či skupin uživatelů na webových stránkách, díky identifikaci jejich prohlížeče, jak bylo popsáno výše. Pokud jste například nedávno hledali levný smartphone, při vaší další návštěvě vám cílená reklama pravděpodobně nabídne či doporučí relevantní výsledky.

Adblock test (Why?)


Tohle Google neuhlídal: ohebný Pixel Fold předčasně odhalen, známe i jeho cenu - SMARTmania.cz
Read More

Aplikace, které by neměly chybět ve vašem novém Samsungu - Samsung Magazine

© Všechna práva vyhrazena Text Factory s. r. o. © 2011 - 2023. Design vytvořil Feo Patito, zdrojový kód Erik Bročko. Poučení o ochraně osobních údajů naleznete zde. Podmínky používání médií patřících do skupiny Text Factory s. r. o. naleznete zde. Informace o souborech Cookies naleznete zde.

Adblock test (Why?)


Aplikace, které by neměly chybět ve vašem novém Samsungu - Samsung Magazine
Read More

V nedaleké galaxii se právě slučují dvě supermasivní černé díry, vznikají při tom záhyby v časoprostoru - TechFocus.cz

V centru galaxie UGC 4211 byly objeveny černé díry, jež od sebe dělí pouhých 750 světelných let / ALMA, ESO

Všechny galaxie se ve vesmírném prostoru pohybují, ovlivňují se navzájem a dokonce se spolu spojují. Všechny objekty uvnitř galaxie se začnou stále více a více přibližovat, až se ze dvou galaxií nakonec stane jedna.

A protože je uprostřed každé galaxie obrovská černá díra, spojí se na konci tohoto procesu i ty. Čeká to dle webu Scientific American i naši Mléčnou dráhu, která se zhruba za čtyři miliardy let spojí s galaxií Andromeda.
 
To, že se galaxie spojují a slučují, vědci ví už dlouho. Co se ale při splynutí velkých galaxií děje se supermasivními černými dírami uprostřed ale astronomové stále s jistotou neví.

Zatím totiž dokázali pozorovat pouze černé díry, které jsou od sebe vzdáleny desítky světelných let. Čím blíže se totiž splývající černé díry přibližují, tím hůře se od sebe rozlišují.
 
Mezinárodní tým vědců ale v nové studii publikované v časopise Astrophysical Journal Letters oznámil objev dvou slučujících se supermasivních černých děr relativně blízko Země. Mají hmotnost cca 125 a 200 milionů hmotností Slunce a nacházejí asi 500 milionů světelných let od nás ­– v centru galaxie UGC 4211, která se vznikla teprve nedávno sloučením dvou jiných galaxií.

Související

Objevené černé díry od sebe dělí pouhých 750 světelných let, a jsou tak nejbližší dvojicí černých děr, kterou vědci dokázali potvrdit měřením vlnových délek světla. Jejich malá vzdálenost od Země navíc může astronomům poskytnout jedinečnou příležitost ke studiu slučování obřích černých děr a také jednoho z jejich vedlejších účinků – vzniku záhybů v časoprostoru, které se nazývají gravitační vlny.
 
Výzkum slučujících se černých děr začal téměř před 10 lety, kdy astrofyzik Michael Koss začal pomocí největších světových teleskopů hledat na obloze dvojice aktivních supermasivních černých děr – takových, které chrlí výtrysky intenzivního záření. Po prozkoumání téměř 100 objektů našel šest, které byly ve skutečnosti skrytými slučujícími se páry. Ten uvnitř galaxie UGC 4211 z nich ale vyniká tím, že obě černé díry k sobě mají mnohem blíže než ostatní.
 
Už dříve astronomové pozorovali dvojici černých děr v podobné blízkosti, pouze ale pomocí radioteleskopů. V nové studii tým potvrdil svá zjištění pomocí dat o více vlnových délkách z několika různých teleskopů, což je podle Chiary Mingarelli, astrofyzičky z Flatiron Institute v New Yorku a University of Connecticut, která se na výzkumu také podílela, velmi důležité. V minulosti se totiž podobné objevy několikrát ukázaly jako falešné.
 
Kossův tým hledal dvojice černých děr pomocí observatoře W. M. Kecka na Havaji, Atakamské velké milimetrové anténní soustavy a observatoře Very Large Telescope v Chile a také pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu na oběžné dráze Země. Obě černé díry v galaxii UGC 4211 jsou v podle astronomů zhruba v polovině svého splynutí. Autoři předpovídají, že jejich vzájemný tanec skončí přibližně za 200 milionů let, kdy se obě supermasivní černé díry zcela spojí v jednu.
 
Podobné objevy by astronomům mohly pomoci odhalit hlubší tajemství vesmírné historie a prozradit více o mechanice slučování monstrózních černých děr i fungování celého vesmíru. Nejen této dvojici černých děr se tak budou astronomové věnovat ve svých studiích i nadále.

Zdroj: Astrophysical Journal Letters, Scientific American

Adblock test (Why?)


V nedaleké galaxii se právě slučují dvě supermasivní černé díry, vznikají při tom záhyby v časoprostoru - TechFocus.cz
Read More

Saturday, April 22, 2023

Diskuse: Tato chystaná střílečka vypadá tak realisticky, až to není příjemné - iDNES.cz

Vypadá to skvěle, to se asi shodneme, ale že bych si to spletl s reálným záznamem, to bych neřekl.

Při sledování videa mne napadlo, že by se mi něco takto realisticky zpracovaného líbilo "v historickém" prostředí, taková třicetiletá válka či napoleonika...

Adblock test (Why?)


Diskuse: Tato chystaná střílečka vypadá tak realisticky, až to není příjemné - iDNES.cz
Read More

Zenbook S 13 OLED versus Acer Swift X 16: Kilo a centimetr, nebo vyšší výkon a e-kolo k tomu? - Tech

Acer a Asus postavily proti sobě nové počítače s OLED obrazovkami, ale jen jedna z firem ukázala i elektrokolo

Acer a Asus postavily proti sobě nové počítače s OLED obrazovkami, ale jen jedna z firem ukázala i elektrokolo Autor ▪ Acer

Na Tchaj-wanu prakticky společně představili své nové produkty oba tamní výrobci notebooků. Netradičně jen pár hodin od sebe prezentovali Asus a Acer nové počítače, které lákají na OLED obrazovky a znamenají velký skok ve výkonu tenkých strojů. Vedle sebe se tak dostal nejtenčí a nejlehčí ultrabook s OLED displejem a ten zatím největší a nejvýkonnější.

Asus se soustředil jen na dva notebooky, Acer jako tradičně na jaře udělal nové verze skoro všeho. Přidal ale i neotřelé věci, jako kompaktní herní počítač Orion X z řady Predator, do kterého se vejde i špičková karta GeForce RTX 4090. Acer navíc zkouší zaujmout i mimo svět PC, tentokrát s ekologickou čističkou vzduchu a elektrokolem. Obojí se bude prodávat i v Česku.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Předplatné za 40 Kč na 4 týdny

  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi

Adblock test (Why?)


Zenbook S 13 OLED versus Acer Swift X 16: Kilo a centimetr, nebo vyšší výkon a e-kolo k tomu? - Tech
Read More

Friday, April 21, 2023

Ne, O2 opravdu nespustilo nejrychlejší optické připojení v Česku - Živě.cz

O2 dnes vydalo tiskovou zprávu, ve které se to množí superlativy. Nejmodernější optická síť, nejrychlejší optický internet na trhu… Avšak přání bylo otcem myšlenky a papouškují to i některá média.

Faktem je, že ode dneška má O2 v nabídce tarif pevného internetu s rychlostí 2/1 Gb/s. Ta běží na optické infrastruktuře Cetinu, který zdvojnásobil maximální rychlost letos v dubnu. O2 a Cetin jsou sesterské společnosti patřící pod PPF, jenže Cetin svou síť poskytuje i dalším velkoobchodním partnerům. A jeho nový 2Gb/s tarif už nabízejí i menší operátoři jako Metronet, Tlapnet, Quadruple, Viridium, Gity nebo Nordic Telecom.

O2 není ani nejlevnější. Na prvních šest měsíců sice láká paušálem ve výši 299 Kč, pak ale zdraží na 899 Kč. Jen namátkou, Metronet si účtuje 749 Kč, případně 699 Kč při platbě na rok dopředu. Tlapnet jej má za 750 Kč, ale při předplacení na rok, dva nebo tři se cena srazí na 675, 600, resp. 525 Kč.

Každopádně ani 2Gb/s síť Cetinu tu nebyla první a není ani nejrychlejší. Je maximálně tak nejrozšířenější, protože je v dosahu 250 tisíc domácností napříč republikou.

Takto rychlé stahování už od loňska nabízejí také Poda, Grape SC, ÚVT nebo TrioNet, ten poslední dokonce symetricky, tedy i s 2Gb/s uploadem. TrioNet, Softex nebo Ada-Net už pak jsou po individuální dohodě nabídne i 10/10 Gb/s. Jen musíte bydlet na těch správných adresách v Mělníku, Mostě nebo Adamově.

Adblock test (Why?)


Ne, O2 opravdu nespustilo nejrychlejší optické připojení v Česku - Živě.cz
Read More

Thursday, April 20, 2023

Jak fotí Vivo X90 Pro? Zaměřili jsme se na hlavní 1″ fotoaparát s rozlišením 50 Mpx - SMARTmania.cz

K zajištění funkčnosti webu používáme cookies a analytické nástroje. Od vás bychom rádi získali souhlas, že s nimi můžeme i nadále pracovat. Provoz webu financujeme výhradně z reklamy a budeme moc rádi, pokud nám tato data i nadále dovolíte využívat. Kliknutím na tlačítko „Nastavení cookies“ můžete jednotlivé druhy cookies spravovat. Využití volitelných cookies můžete odmítnout. Detaily o tom, jak s cookies pracujeme najdete na této stránce.

Technické cookies jsou nezbytné pro správnou funkčnost našich stránek a musejí být tedy vždy zapnuté. Pokud byste je ve vašem prohlížeči neměli, webové stránky by nefungovaly správně.

Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.

Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Díky tomuto typu cookies sbíráme statistické údaje o tom, jak uživatel používá a prochází webovou stránku, které části webu nejčastěji navštěvuje, případně odesílá chybová hlášení, pokud se na webu objeví problém. Veškeré informace získávané ze statistických souborů cookies jsou zcela anonymní. Tyto cookies získáváme například díky nástroji Google Analytics.

Marketingové cookies nám umožňují zobrazovat cílenou reklamu na stránkách na internetu, které jsou zapojeny do reklamního systému AdSense společnosti Google Inc.. Cílená reklama je zobrazena na základě chování anonymního uživatele či skupin uživatelů na webových stránkách, díky identifikaci jejich prohlížeče, jak bylo popsáno výše. Pokud jste například nedávno hledali levný smartphone, při vaší další návštěvě vám cílená reklama pravděpodobně nabídne či doporučí relevantní výsledky.

Adblock test (Why?)


Jak fotí Vivo X90 Pro? Zaměřili jsme se na hlavní 1″ fotoaparát s rozlišením 50 Mpx - SMARTmania.cz
Read More

Windows 11 se naučí automaticky rozmístit okna na ploše. Máme první zkušenosti - Živě.cz

Připínání či polohování oken ve Windows 11 usnadňuje nabídka, díky níž okno rychle zaujme vybranou polohu na obrazovce. Microsoft v zimě začal experimentovat se zviditelněním nabídky, jenže kromě toho se objevily náznaky, že s polohováním oken pomůže AI. V insiderských sestaveních Windows se to začíná hmatatelně projevovat.

Jak si všiml @PhantomOfEarth, různé sestavy rozložení oken na obrazovce už víceméně fungují, nebo aspoň fungovat začínají, a to ve Windows 11 Insider Preview build 23435 v kanále Dev. Potvrzuji, že i když zatím nahrubo a nikoli bez problémů, tak rozložení oken jedním klepnutím funguje také v sestavení 25336, které najdete v kanále Canary.

Jestli si chcete funkci vyzkoušet předčasně, tak v uvedených sestaveních nástrojem ViVeTool aktivujte funkce 4186357142589465. Zatím dochází k potížím při aktivaci z výsuvného panelu v horní části obrazovky, takže raději klikejte do nabídky, která se objeví po přesunutí ukazatele myši nad tlačítko pro maximalizaci a obnovu okna. Ne vždycky funkce reaguje tak, jak by měla.

Klepněte pro větší obrázek
Dvě navržené sestavy oken vidíte v posledním řádku nabídky

Z velké části už ale ano. jen pokud jste otevřeli více oken, tak některé mohou překrývat obsah těch, která se připnou. Zaujmou však formaci, jaká je v nabídce naznačena. Návrhů se zatím v nabídce nezjevuje mnoho a nepočítají se všemi otevřenými okny.

Zatím jsou vidět dva návrhy rozložení, které doplňují standardní čtveřici sestav, do kterých se ale připínají okna po jednom, jako to známe od první verze Windows 11. Podle dřívějších spekulací by s připínáním oken měla pomoci AI, která by časem měla zpřístupnit řadu doplňkových funkcí.

Klepněte pro větší obrázek
A do těchto pozic se okna sama rozsadila klepnutím na druhý návrh v nabídce

Zdroje: @PhantomOfEarth

Adblock test (Why?)


Windows 11 se naučí automaticky rozmístit okna na ploše. Máme první zkušenosti - Živě.cz
Read More

Tuesday, April 18, 2023

Xiaomi 13 Ultra je supertelefon! Má neskutečné fotoaparáty a dokonalou výbavu - SMARTmania.cz

K zajištění funkčnosti webu používáme cookies a analytické nástroje. Od vás bychom rádi získali souhlas, že s nimi můžeme i nadále pracovat. Provoz webu financujeme výhradně z reklamy a budeme moc rádi, pokud nám tato data i nadále dovolíte využívat. Kliknutím na tlačítko „Nastavení cookies“ můžete jednotlivé druhy cookies spravovat. Využití volitelných cookies můžete odmítnout. Detaily o tom, jak s cookies pracujeme najdete na této stránce.

Technické cookies jsou nezbytné pro správnou funkčnost našich stránek a musejí být tedy vždy zapnuté. Pokud byste je ve vašem prohlížeči neměli, webové stránky by nefungovaly správně.

Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.

Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Díky tomuto typu cookies sbíráme statistické údaje o tom, jak uživatel používá a prochází webovou stránku, které části webu nejčastěji navštěvuje, případně odesílá chybová hlášení, pokud se na webu objeví problém. Veškeré informace získávané ze statistických souborů cookies jsou zcela anonymní. Tyto cookies získáváme například díky nástroji Google Analytics.

Marketingové cookies nám umožňují zobrazovat cílenou reklamu na stránkách na internetu, které jsou zapojeny do reklamního systému AdSense společnosti Google Inc.. Cílená reklama je zobrazena na základě chování anonymního uživatele či skupin uživatelů na webových stránkách, díky identifikaci jejich prohlížeče, jak bylo popsáno výše. Pokud jste například nedávno hledali levný smartphone, při vaší další návštěvě vám cílená reklama pravděpodobně nabídne či doporučí relevantní výsledky.

Adblock test (Why?)


Xiaomi 13 Ultra je supertelefon! Má neskutečné fotoaparáty a dokonalou výbavu - SMARTmania.cz
Read More

Xiaomi 13 Ultra. S unikátními foťáky chce způsobit malou velkou mobilní revoluci - MobilMania.cz

Xiaomi právě globálně představilo svůj nejvýkonnější telefon třináctkové řady. Xiaomi 13 Ultra se u nás sice prodávat nebude, i tak však stojí tato mobilní novinka za pozornost. Zejména díky hlavnímu fotoaparátu s variabilní clonou nebo AMOLED displeji s rekordní svítivostí. Topmodel od Xiaomi vyzve stávající konkurenci, jenže je velká škoda, že Ultra stávající řadu Xiaomi 13 v Česku nedoplní.

Klepněte pro větší obrázek

Už samotný displej naznačuje, že se čínská značka za poslední dobu v nejvyšších patrech hodně posunula kupředu. Telefon dostal do výbavy 6,73" AMOLED panel s rozlišením WQHD+ a poměrem stran 20:9. Rozlišení displeje je 3 200 × 1 440 pix, panel zvládá obnovovací frekvenci 1 - 120 Hz a jeho maximální jas je až 2 600 nitů! Součástí displeje je čtečka otisků prstů, která umožňuje měřit srdeční tep, zobrazovací panel podporuje režimy Dolby Vision i HDR10+, a také až 240Hz touch sampling rate. V displeji pak čeká 32Mpx selfie.

Kovové unibody tělo telefonu s odolností IP68 a rozměrech 163 × 75 × 9,1 mm váží 227 gramů. Na přední straně je displej kryt sklem Gorilla Glass Victus, záda jsou vyplněna materiálem s označením „antibacterial nanotech silicone leather“. Vyznačuje se zejména odolností proti zbytkové vlhkosti a otiskům prstů, a současně na něm ulpívá o 99,9% méně bakterií, než u běžné používaných krytů. Dominantním prvkem telefonu je jednoznačně obří fotomodul na zadní straně, do něhož se dostaly hned čtyři 50Mpx fotoaparáty, na nichž Xiaomi spolupracovalo s firmou Leica.

Klepněte pro větší obrázek
Xiaomi 13 Ultra je primárně fotomobil, a tomuto dojmu napomáhá i obří fotomodul na zádech, který připomíná zasunutý objektiv kompaktního fotoaparátu

Hlavní 1" 23mm snímač Sony IMX989 spojuje čtyři pixely do jednoho. Zcela zásadním parametrem je však variabilní clona (f/1.9 a f/4.0). Dalším do party je 75mm teleobjektiv s optickou stabilizací (f/1.8) a zastabilizovaný 120mm superteleobjektiv (f/3.0). Posledním snímačem je širokáč (f/1.8) se 122° záběrem scény, který dokáže pořizovat makra až ve vzdálenosti 5 cm od snímaného objektu. Díky in-sensor zoomu jsou docíleny i ohniskové vzdálenosti 46 a 240 mm. Optický zoom má hodnoty 3,2× a 5×, in-sensor zoom přidává 2× a 10× úrovně přiblížení.

Leica obstarala optiku i doplňkové filtry

Telefon podporuje natáčení Dolby Vision videí až ve 4K s 60 fps, popř. 8K videa při 24 fps. Fotit můžete ve formátu JPG nebo ve 14-bit Ultra RAW. Telefon má i speciální režim pro noční focení. Podle výrobce je Xiaomi 13 Ultra připravena na jakkoliv náročné fotografické podmínky, a to s maximální rychlostí. Po spuštění aplikace Fotoaparát může být první fotka automaticky pořízena za 0,8 sekundy. Do fotovýbavy se dostaly i dva filtry od Leicy - Leica Sepia a Leica Blue, do fotek můžete ostatně přidat i vodoznak této legendární značky.

Klepněte pro větší obrázek
Pokročilý fotoaparát v Xiaomi 13 Ultra nabídne hned čtveřici fotoaparátů

Výkon telefonu zajišťuje Snapdragon 8 Gen 2 doplněný LPDDR5X paměťmi a rychlými úložišti typu UFS 4.0. Rozptyl tepla z čipsetu do okolí zajištuje technologie Loop LiquidCool, kterou si Xiaomi vyvinulo samo. Novinka se bude nabízet v paměťových konfiguracích 12GB + 256 GB, 16GB + 512 GB a 16GB + 1 TB. Baterie o kapacitě 5 000 mAh podporuje až 90W dobíjení přes kabel nebo 50W bezdrátové dobíjení. Ze zad novinky půjde zpětně dobíjet i další zařízení, např. nositelnou elektroniku.

Design Xiaomi 13 Ultra:

Za zmínku stojí i režim hibernace. Pokud telefonu klesne kapacita baterie na 1 %, všechny aktivity na pozadí se ukončí, takže z baterie ještě vymáčknete hodinu používání telefonu či energii pro 12minutový hovor. Na těle novinky najdeme jen USB-C konektor (specifikace USB 3.2), sluchátkový jack samozřejmě chybí. Místo něj si však můžete vychutnat přehrávané zvuky ve stereo reproduktorech s podporou Dolby Atmos.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zelená a černá s koženkovou úpravou. To budou prodávané barvy Xiaomi 13 Ultra

Telefon se bude prodávat v zelené a černé variantě, a to s Androidem 13 a nadstavbou MIUI 14. Cena na čínském trhu začíná v přepočtu na necelých 19 tisících korun bez daně, evropská cenovka bude výrazně vyšší a může klidně atakovat hranici 30 tisíc korun. Bohužel na českém trhu se s uvedením telefonu Xiaomi 13 Ultra nepočítá.

 

Specifikace Xiaomi 13 Ultra:

Design

  • Rozměry: 163,18 mm x 74,64 mm x 9,06 mm¹

  • Hmotnost: 227 g¹

  • Přední strana Corning® Gorilla® Glass Victus®

  • Antibakteriální nanotechnologická silikonová kůže na zádech

  • IP68⁵

  • Barvy: černá, bílá, olivově zelená

Fotoaparát

  • LEICA VARIO-SUMMICRON 1:1,8-3,0/12-120 ASPH.

  • 23mm 1palcový hlavní fotoaparát s variabilní clonou

    - 50MP širokoúhlý fotoaparát

    - IMX989, velikost snímače 1".

    - Velikost pixelu 1,6 μm, 3,2 μm 4 v 1 Super Pixel

    - f/1.9, f/4.0, HyperOIS, 8P asférická čočka

  • 75mm teleobjektiv Leica

    - 50MP IMX858

    - f/1.8, OIS

  • 120mm superteleobjektiv Leica

    - 50MP IMX858

    - f/3.0, OIS

  • 12mm ultraširokoúhlý fotoaparát Leica

    - 50MP IMX858

    - f/1,8, 122° FOV

    - OF

    - Podporuje 5 cm makro fotografii

  • Dva fotografické styly: Leica Authentic Look a Leica Vibrant Look

  • Vlastní fotografické styly Leica

  • Vylepšený systém Master-lens: 35 mm dokument, 50 mm Swirly bokeh, 75 mm portrét, 90 mm Soft focus

  • Filtry Leica: Leica Sepia, Leica Blue, Leica Vivid, Leica Natural, Leica BW Natural a Leica BW High Contrast

  • Vytvářejte v Dolby Vision® až 4K při 60 snímcích za sekundu

  • Profesionální záznam 8K videa rychlostí 24 snímků za sekundu na všech ohniskových vzdálenostech

  • Režim režiséra

  • 10bitový záznam videa LOG, podporuje import LUT

  • 14bitový Ultra RAW

  • Ultra noční fotografie

  • 32MP selfie kamera v displeji

    - 0,7 μm, 1,4 μm Super Pixel 4 v 1

    - f/2,0 - Dynamické rámování (0,8x, 1x)

    - Noční režim

    - Módní portrét

    - HDR

Zobrazit

  • 120Hz WQHD+ 6,73" AMOLED displej

    – 20:9, 3200 x 1440, 522 ppi

    - 1-120Hz AdaptiveSync Pro, až 240Hz vzorkovací frekvence dotyku

    - Jas: HBM 1300 nitů (typ), 2600 nitů (špičkový)

    - P3 barevný gamut

    - 68 miliard barev

  • Pro HDR displej

  • Dolby Vision®, HDR10+, HDR10, HLG

  • Režim slunečního světla

  • Adaptivní režim čtení

  • 1920Hz PWM stmívání

  • Monitorování srdečního tepu na displeji⁶

Výkon

  • Snapdragon®️ 8 Gen 2

    - 4nm energeticky účinný výrobní proces

    - GPU Qualcomm® Adreno™

    - Moderní RF systém Snapdragon® X70 5G

  • Úložiště LPDDR5X + UFS 4.0

    - 12 GB + 256 GB, 16 GB + 512 GB, 16 GB + 1 TB

  • MIUI 14 založené na Androidu 13

  • Technologie Loop LiquidCool

Baterie se nabíjí

  • 5,000mAh (typ) battery

  • Xiaomi AdaptiveCharge

  • 90W kabelové turbo nabíjení

  • 50W bezdrátové turbo nabíjení⁷

  • Reverzní bezdrátové nabíjení

Zvuk

  • Duální reproduktory

  • Dolby Atmos®️

Adblock test (Why?)


Xiaomi 13 Ultra. S unikátními foťáky chce způsobit malou velkou mobilní revoluci - MobilMania.cz
Read More

Monday, April 17, 2023

Šest kotev, které táhnou Apple ke dnu. Místo na AI vsadil na AR - Živě.cz

S tržní hodnotou 2,6 bilionu dolarů je Apple největší veřejně obchodovatelnou společností světa. Čistý roční zisk ve výši 100 miliard dolarů jej pak řadí na druhé místo za naftařský moloch Saudi Aramco. Těžko hledat něco, co by mohlo ohrozit korporaci, která už dvacet let roste a udává směr celému oboru.

Bez chyby ale Apple není a v některých oblastech zaostává či naopak vyčnívá tak moc, že mu to škodí. V šesti kapitolách se podíváme na problémové oblasti, které ovlivňují samotnou firmu. Nedostatky z pohledu uživatele sem tahat nebudeme.

Je marný na webu

Na celosvětové síti Apple samozřejmě působí. Naučil lidi platit za hudbu, filmy nebo mobilní aplikace. Internet využívá jako prostředek k vylepšování svých produktů, ale chybí mu cokoliv, co by lidé chtěli používat a kde by trávili volný čas.

Nemá vyhledávač, byť se o něm dlouho spekuluje. Neprovozuje sociální síť, byť ostatním říká, jak by (ne)měla vypadat. A ani ten Apple Online Store není po technické stránce bůhvíjak dobrý e-shop. Vystoupit z tohoto stínu se naposledy pokusil Pingem, což měl být jaký „Facebook pro hudbu“. Síť kvůli nezájmu zavřel po dvou letech provozu v roce 2012.

Klepněte pro větší obrázek
Pamatujete na tuhle sociální síť? My už skoro také ne

Šéf firmy Tim Cook i finanční ředitel Luca Maestri pravidelně opakují, jak se firma chce soustředit na služby. Realita však i roce 2022 byla taková, že jen šestina až pětina příjmů pochází ze služeb. Apple žije prodejem hardwaru.

Nemá ani vlastní cloud. Data hostuje u Amazonu a Googlu, takže když mají výpadek, postihne to i jej. V jiných oblastech se přitom snaží nebýt závislý na ostatních. Smysl nezkoušet nové věci to snad má jen u již zmíněného vyhledávače. Proč by se snažil za miliardy dolarů tvořit vlastní, který by kvůli nezkušenosti stejně byl horší než konkurenční, když si může od Googlu nechat platit 15 miliard ročně za to, že jej jako výchozí nastaví v Safari…

Rozhodně by to ale prospělo trhu. Google potřebuje silné rivaly a Apple už mu vystavil stopku před 10 lety, kdy rozjel vlastní mapy. Sice byly dlouho pro smích, ale dnes už jsou velmi dobře použitelné.

Chybí nadějné nové produkty

Posledním velkým novým produktem Applu byly hodinky Watch (2015). Od té doby chrlí jen příslušenství. Zaslouží si sice pochvalu za rychlý přechod na vlastní procesory u Maců, ale ty samy o sobě davy nepřilákají. Kdyby vyšly všechny bláznivé spekulace, Apple by už měl na trhu vlastní televizor, herní konzoli i auto. Nejblíže k uvedení to mají chytré brýle pro rozšířenou realitu. Těch bychom se podle několika zdrojů mohli dočkat už letos na jaře či v létě. Firma je zřejmě jen ukáže, ale prodávat by se měly začít později.

Ale je tohle ta cool věc, kterou budou lidé chtít? Google se s hi-tech brýlemi spálil. Microsoft se už k Hololens také moc nehlásí. Mark Zuckerberg a Meta věnují virtuální realitě obrovské úsilí vedoucí pouze k miliardovým ztrátám. Chtějí vůbec lidé nosit brýle pro práci či zábavu? A dokáže to prokletí prolomit zrovna Apple s údajnými Reality Pro?

Jestli ano, tak to rozhodně nebude v první generaci. Mluví se o ceně okolo 3000 dolarů, to nebude masovka už z principu. Tím na druhou stranu jsou i Macy Pro nebo Final Cut Pro, ty ale mají i lidovější alternativy pro tu naprostou většinu ostatních uživatelů.

Uniká mu AI

Tady jako bychom Apple nachytali v nedbalkách. V posledních měsících se v technologických médiích nepíše pomalu o ničem jiném než o generativních AI, které nám usnadní práci. Všichni už mají něco. Tempo udává OpenAI spoluvlastněná Microsoftem. Technologie již představily Google, Meta, Amazon i čínské firmy. V případě Applu se o ničem zatím ani nespekuluje.

Apple má se strojovým učením velké zkušenosti a jeho „neviditelné“ AI lidé každý den používají při focení iPhonem, rozpoznávání a překladu textu nebo v hlasových technologiích. Nemá ale žádnou odpověď na ChatGPT a podobné nástroje. Nejblíže k obecné umělé inteligenci má jeho asistentka Siri, ale ta je den ode dne hloupější a unikají jí Alexa i Google Assistant.

Jestli Apple neoznámí nic ani za dva měsíce na WWDC, bude to hodně podezřelé.

Schizma Macu a iPadu

Apple se tváří, že má dvě rodiny pracovních počítačů. iPad (Pro) a Macy. Dnes už běží na stejném hardwarovém základu, softwarově si nikdy nebyly blíž, ale pořád je mezi nimi rozdíl. Macy zkrátka nejsou dotykové a mají dospělý operační systém. iPady můžete ovládat dotykem, perem, klávesnicí i myší, ale operační systém pořád víc připomíná iOS než macOS.

Microsoft ale i jiní přitom ukazují, že je možné skloubit dospělý OS s počítačem, který lze ovládat klávesnicí i dotykově. Apple se konvertiblům pořád brání a dělá ústupky typu Touch Bar v MacBoocích a víceokenní režim na iPadech. Ani jeden z těch kompromisů nebyl moc dobrý.

Firma přitom nemá co ztratit, ale může získat ty, kteří chtějí 90 % času psát a 10 % kreslit perem. V Cupertinu si zřejmě spočítali, že je ně bude výhodnější zkusit člověku prodat klasický počítač i tablet než jedno univerzální zařízení. Jiný důvod to mít nemůže.

Nemá kde brát nové uživatele

Apple poslední dva roky stagnuje, ať už jde o podíl mobilních, nebo desktopových operačních systémů. Vyplývá to tak alespoň ze statistik StatCounteru. Nové uživatele už nemá kde brát. Ne, že by ho to muselo tolik trápit. Na prodeji zařízení má marže jako nikdo jiný a posílat na trh laciná zařízení s vidinou růstu tržního podílu nemusí být z finančního hlediska správný krok.

Klepněte pro větší obrázek
Podíly desktopových OS od roku 2009

Firma ale musí zvážit dvě hlediska. Prodlužuje se morální životnost hardwaru a mobily i počítače běžným lidem vydrží déle než v minulosti. Apple tak musí oslovit nové zákazníky, ale jak, když se mu to nepovedlo doteď? Třeba právě nižší cenou. Vždyť stejně chce v budoucnu růst hlavně na službách a hardware je pouze prostředek, jak ty služby k lidem dostat.

Nejlevnější MacBook, dva roky starý Air s čipem M1, Apple prodává za 30 tisíc. Se směšným 256GB SSD a 8GB RAM. Nový základní iPhone 14 je za 26 tisíc. Pomineme teď fakt, že MacBooky se dají v tuzemských e-shopech často koupit o pár tisíc levněji, a že má Apple na trhu i iPhone SE s 9 let starým designem za 14 tisíc.

Apple nemá šanci oslovit lidi, co za nový notebook nechtějí dát více než 20 tisíc a za mobil přes 10 tisíc. A na obzoru není revoluce, která by stávající uživatele nutila ke každoročním upgradům. Jak chce firma růst?

Regulace

Poslední věc, ta však má na Apple jako jediná přímý vliv. Zleva zprava po něm jdou politici a úředníci. Apple přitom nemá na žádném relevantním trhu monopol, alespoň pokud se budeme bavit o kusových prodejích zařízení, nikoliv zisku. Jenže se jako drzý monopol chová, a tak je trnem v oku.

Roky se dohadoval s Netflixem, Spotify nebo Epicem o provize v App Storu. Evropská komise zatím dělá jen tytyty, ale ve vyšetřování straní žalobcům. Stále ji vadí, jak Apple bojuje proti alternativním platebním metodám a v konečném verdiktu firmě hrozí pokuta ve výši 10 % celoročních tržeb.

Postupně navíc v EU začne platit Digital Market Acts, který pro Apple bude znamenat, že musí iPhony otevřít alternativním softwarovým obchodům, v dlouhodobém horizontu bude muset vpustit konkurenty na FaceTime nebo iMessage.

Od podzimu příštího roku pak v EU budou muset všechny nově uváděné mobily a další zařízení s nabíjecím konektorem obsahovat USB-C. Tečka za jeho proprietárním Lightningem. To může nabourat i dojnou krávu jménem „Made for iPhone“, tedy certifikační program na různé kabely, nabíječky a další schválené příslušenství třetích stran, na kterém Apple vydělává. MFI jako takový skončit nemusí, ale firma nebude mít moc velké páky na ostatní výrobce, aby platili za certifikaci, když budou používat standardní technologie USB IF.

Adblock test (Why?)


Šest kotev, které táhnou Apple ke dnu. Místo na AI vsadil na AR - Živě.cz
Read More

Metro Awakening zve do tunelů moskevského metra ve virtuální realitě - INDIAN - INDIAN

Abychom vám mohli nabídnout co nejlepší zážitek z našich stránek, používáme ty nejmodernější technologie. Bez JAVASCRIPTU tyto stránky nem...