- Redmi Note 12 5G je telefon nižší-střední třídy, který se chlubí 48Mpx hlavním fotoaparátem
- K zahození není ani sestava 8Mpx širokoúhlého a 2Mpx makro fotoaparátu
- Jak si telefon poradí v odlišných světelných podmínkách?
Řadu Redmi Note 12 jsme už v redakci probrali doslova „vrchem i spodem“. Vyzkoušeli jsme, jak se na těchto telefonech hraje, jestli mají rychlé nabíjení, i jak který z nich fotí. Naší pozornosti však unikla základní varianta Redmi Note 12 5G, která se prodává od 6 tisíc korun a přináší zajímavou výbavu, včetně 48Mpx hlavního fotoaparátu.
Kapitoly článku
Redmi Note 12 má co nabídnout
Zařízení jménem Redmi Note 12 5G cílí na méně náročnou klientelu, která však touží po moderních sítích 5. generace. V nabídce je také velký 6,67″ AMOLED panel se 120Hz frekvencí a celkem solidní svítivostí 1 200 nitů anebo 5000mAh baterie s 33W nabíjením.
Nás ale pro tentokrát bude zajímat výhradně fotoaparát. Na zádech se nachází trio kamer: 48Mpx hlavní s clonou f/1.8 a fázovým ostřením, dále 8Mpx širokoúhlý s clonou f/2.2 a 120° úhlem záběru a nakonec 2Mpx makro s clonovým číslem f/2.4. V čele, v sympaticky malém výřezu, se nachází 13Mpx užitečná selfie kamerka.
V rámci naší recenze jsme fotoaparát otestovali klasickým způsobem, nyní se však zaměříme na to, jak si sestava fotoaparátů vede v jednotlivých světelných podmínkách. Objevují se totiž čím dál náročnější zákazníci, kteří chtějí fotit kvalitní snímky nejen ve dne, za dobrého přirozeného osvětlení, ale také večer, v interiéru a v dalších ne úplně ideálních podmínkách.
Ve dne lepší než v noci
Hned první sada testovacích fotografií jasně ukazuje, že ve dne má Redmi Note 12 pramálo slabin. Snímky jsou i v základním rozlišením 12 Mpx kouzelně ostré, barevně možná trochu výraznější, jakoby synteticky hezčí, ale to nemusí být vždy na škodu.
Kvalita poskočí o úroveň níž, pokusíte-li se fotit snímky v interiéru. Ještě větší výzva jsou interiérové scenerie pro 8Mpx širokáč. Tady už dochází ke slévání textur a světlo místy křičí moc, místy se na fotografii zapomnělo dostavit. Určitě by ale stálo za zmínku, že Redmi je v tomto segmentu kolikrát lepší než konkurence v cenové relaci kolem 6 tisíc korun.
Přímé srovnání světelných podmínek
Aby bylo srovnání dotaženo do komplexnosti, zkusili jsme v rámci testu vyfotit jednu a tu samou scénu několikrát, vždy však v jinou denní dobu. Snímky vyfocené ráno nebo dopoledne, v poledne, odpoledne nebo v podvečer a úplně v noci jasně ilustrují, že se ztrácejícím světlem se vytrácí i ostrost a detailnost z fotografií. Bohužel, častý jev i u mobilů řádově dražších, na Xiaomi se tak v tomto ohledu nelze moc zlobit.
Portréty – super bokeh
Další důležitou kapitolou jsou portréty. A to ať už pořízené přední, tak zadní kamerou. Snímky mají za správného osvětlení geniální hloubku ostrosti. Chválím také úroveň efektu bokeh, tedy oddělení pozadí od popředí. Redmi za 6 tisíc korun si v této oblasti nic nezadá s telefony třikrát dražšími. Kladně hodnotím také možnost upravovat bokeh ex post.
Portrétní snímky jsou pořizovány hlavním fotoaparátem, tedy v rozlišení 12 Mpx. Kvalitou jsou rozhodně srovnatelné s těmi ze selfie kamery, které se chlubí mírně vyšším rozlišením 13 Mpx. Zásadní rozdíl? Přední fotoaparát nemá tak povedený bokeh efekt. Chválím ale, že bokeh celkem obstojně funguje i v noci a při špatném osvětlení, přestože při běžném focení na nedostatek světla telefon trpí celkem dost.
Makro – bez světla ani ťuk
Makro podává sympatický výkon, kór na to, že má rozlišení jen 2 Mpx. Za světlého poledne s ním vykouzlíte opravdu působivému snímky (s přihlédnutím k ceně, pochopitelně). Nicméně, jak se snižuje množství světla, zhoršuje se i samotná kvalita snímků; opět. Snižuje se hloubka ostrosti a barvy jsou saturovány do tónů okolního osvětlení – v interiéru šedé či nažloutlé, venku oranžové nebo úplně žluté. V totální tmě makro snímky nemá moc cenu zkoušet.
Redmi Note 12 5G de facto podtrhuje to, že moderní telefony nižší-střední třídy zkrátka sází vabank na hlavní snímače s vysokým rozlišením, které ale fungují perfektně pouze v 60 % případů. Těch zbylých 40 % případů fotíte ve tmě, v potemnělém interiéru nebo vás zradí elektronická stabilizace, která v noci vyžaduje trochu tréninku, abyste se s ní naučili dobře pracovat.
Jak fotí základní Redmi Note 12? Premiant za 6 tisíc korun - SMARTmania.cz
Read More
No comments:
Post a Comment