Rechercher dans ce blog

Wednesday, July 5, 2023

Vyzkoušeli jsme Pixel Fold. Jaká je první skládačka od Googlu? - SMARTmania.cz

Google Pixel Fold clanek
  • Pixel Fold je první odpovědí Googlu na ohebné telefony od Samsungu
  • Novinka má netradiční poměry stran u obou displejů, které přidávají na použitelnosti
  • Cena je velmi sebevědomá, v Evropě se prodává za přibližně 45 tisíc korun

O telefonu s ohebným displejem od Googlu se mluví už dlouho. Objevovaly se různé úniky, pak zprávy, že byl celý projekt zrušen, pak zase obnoven a nakonec jsme se před pár týdny dočkali a Google svůj první pokus s ohebným displejem konečně představil. My už ho máme v redakci, intenzivně testujeme a dnes přinášíme první dojmy po pár dnech používání.

Kapitoly článku

Roky čekání

O „skládačce“ od kalifornského giganta se mluví možná stejně dlouho jako o ohebném iPhone. Na rozdíl od něj Pixel Fold už není jen čistá spekulace. Novinka je nyní oficiálně tu a na vybraných trzích se prodává od 27. června. V USA se prodává za 1 800 dolarů bez daně, v Německu jej pořídíte za 1 899 eur za základní variantu s 256 GB pamětí (přibližně 45 tisíc Kč).

Google Pixel Fold
Google Pixel Fold

Jak už to bývá, je kolem Pixelu Fold na internetu rušno a názory na něj se liší. První zahraniční recenze byly poměrně rozporuplné. Někteří si ho zamilovali, jiní ho šmahem odsoudili. Stejně tak se objevily informace o prvních kusech s vadným displejem. Ale to je u jakkoli zajímavých zařízení zcela běžné, zvláště u těch s takto netradiční konstrukcí.

Přiznám se, že když jsem koukal na Google I/O a představení nových zařízení, zarazila mě cena. A víc mě tak zaujal Pixel Tablet s dokovací stanicí (který také budeme testovat), než nový telefon s ohebným displejem. Pixely jsou známé tím, že jsou za dobré peníze. A posadit novinku bok po boku Foldu 4 od Samsungu za 1 800 eur, to mi přišlo trochu moc odvážné. Ale budiž. Google asi ví, co dělá.

Původně jsem kvůli ceně Pixel Fold zavrhl, nicméně Google v USA, kde dlouhodobě žiji, nabídl výhodné podmínky výkupu starších zařízení a nějaké ty drobnosti navrch, čímž se mi povedlo srazit cenu Pixel Foldu pod tisíc dolarů, a tak jsem ho objednal. Konkrétně verzi v „porcelánové“ barvě s 256GB pamětí.

Komplikace při doručení

Čekat na takto zajímavé zařízení více jak měsíc, to bylo pro mě vyloženě utrpení. Zvlášť když Google během té doby několikrát změnil datum dodání. V jednu chvíli dokonce až na konec srpna. To už jsem psychicky nevydržel a objednal druhý, v jiné barvě, která měla rychlejší dodání. Jakmile mi přišlo potvrzení nové objednávky, Google posunul datum dodání té původní zpět na konec června. Nechal jsem tedy obě objednávky s tím, že uvidím, který přijde dříve. Světlý nebo tmavý. A světlý minulý týden konečně dorazil.

Google vs. Samsung

Vybalil jsem nové zařízení z ochranného papíru a dostavil se „wow“ efekt. Podobný jsem naposledy zažil u mého prvního telefonu s ohebným displejem, Samsung Galaxy Fold 2. Ostatně nedávno jsem psal o svých dlouhodobých zkušenostech s Foldem 4. Respektive se skládačkami od Samsungu obecně a proč stále zůstávám u telefonů s ohebnými displeji, když jiní už je zavrhli.



Samsung Galaxy Z Fold 4 recenze



Nepřehlédněte

Samsung Galaxy Z Fold 4: dlouhodobé zkušenosti, aneb proč zůstávám věrný skládačkám

Galaxy Fold je skvělé zařízení, které ale má drobné mouchy. Tou největší je pro mě poměr stran u obou displejů. Ten vnější je úzký a vysoký. A ačkoliv Samsung od dob prvního a druhého Foldu udělal určité změny a poslední generace je v tomto ohledu podstatně lepší než první, vnější displej stále není na používání úplně ideální. Ovládat ho jednou rukou tak nějak lze, psát také, ale osobně tento panel vnímám jako nouzové řešení. Ostatně 90 % času s Foldem 4 trávím na vnitřním velkém displeji. Ten je oproti tomu vnějšímu skvělý, ale pořád je třeba mít na paměti, že jeho poměr stran odpovídá rozložení na výšku. A většina aplikací se tak také zobrazuje.

Pokud chcete u Samsung Foldu aplikace v tabletovém rozložení, musíte ho otočit o 90 stupňů do režimu na šířku (což ale není takový rozdíl, protože displej je téměř čtvercový), nebo v nastavení aktivovat menu pro vývojáře a změnit hodnotu dpi.

V režimu na výšku jsem Folda používal velice dlouho a třeba pro aplikace Gmail nebo Outlook jsem jej často otáčel, aby se mi přepnuly do tabletového rozhraní. Byl to problém? Ne. Prostě jen součást mého workflow. Nicméně jsem na tohle velmi často zapomínal. Kdyby se aplikace zobrazovaly v tabletovém režimu rovnou, bylo by to rozhodně lepší. Takže ačkoli na Samsung Fold nedám dopustit, tohle mi na něm trochu vadí. Zvlášť poté, co jsem viděl Oppo Find N2, které má jiný poměr stran a otevírá se v režimu na šířku. To se mi prostě líbilo a v mé hlavě se usadil skřítek, který začal šeptat, že takové zařízení bude lepší.

A Google k tomu u Pixelu Fold přistupuje podobně. Zařízení je na výšku výrazně menší než Fold od Samsungu a je širší. Jeho vnější 5,8″ panel je sice menší, než ten u Samsungu, ale poměrem stran se blíží běžným telefonům a je tak použitelnější a dá se na něm pohodlně psát oběma palci. Vnitřní displej je pak stejně velký jako u Samsungu, ale otevírá se v režimu na šířku, a tohle řešení je mi bližší a byl to právě jeden z důvodů, proč jsem se pro Pixel Fold rozhodl. Více se k praktickému využití zobrazovače v režimu na šířku vrátím v podrobné recenzi.

Balení je hodně úsporné, kromě telefonu dostanete jen uživatelskou příručku a USB-C kabel s redukcí
Balení je hodně úsporné, kromě telefonu dostanete jen uživatelskou příručku a USB-C kabel s redukcí

Pár dalších poznatků, které mě hned po vybalení zaujaly. Je perfektně zpracovaný. V zavřeném stavu je překvapivě malý, ale těžký. Otevřít jednou rukou ho vážně nelze. Není za co ho chytit, kloub je velmi pevný a má tuhý chod. Zároveň kloub neotevře telefon úplně do 180 stupňů. Po pár dnech mohu říct, že jsem si zvykl a nevadí mi to. Když chci Pixel Fold otevřít úplně, stačí lehce zatlačit na obě poloviny a kloub povolí.

Široké rámečky, perfektní lícování

Horní a spodní rámečky vnitřního displeje jsou široké, vypadá to divně a zatím jsem si nezvykl. Po chvíli práce je sice přestanu vnímat, ale pokaždé když ho znovu otevřu, mě to praští do očí. Oproti Foldu 4, který má krásné tenké a souměrné rámečky, je tohle vážně nezvyk. Alespoň, že selfie kamerka se schovala do rámečku nad displej a Google tak nemusel experimentovat s kamerkou pod zobrazovačem, která u Foldu 4 může působit rušivě.

Pixel Fold se liší i v jiných oblastech, ať už pozitivně, či negativně. Je to další z telefonů, kterému v zavřeném stavu příkladně lícují obě poloviny displeje, takže se při nošení v kapse nemusíte bát usazování nečistot. Na Redditu kdosi psal, že Fold 4 vedle Pixelu Fold působí jako nedodělaný koncept. Je to pravda a nezbývá než doufat, že Fold 5, který bude představen za pár týdnů, nebude v zavřeném stavu mít nepříjemnou mezeru. Nejnovější informace nasvědčují, že tomu tak bude.

Z přiložených fotografií je vidět, o kolik je Pixel Fold v zavřeném stavu tenčí než Fold 4. Nejen díky absenci mezery, ale také díky citelně tenčímu tělu. Toho Google dosáhl právě tím, že nechal širší rámečky kolem displeje a vnitřnosti přesunul právě tam a ne za displej. Při používání nebo nošení v kapse je tohle velká výhoda. Zvláště pak, pokud jej nosíte v nějakém krytu.

Na zádech má Pixel Fold celkem masivní modul s fotoaparáty. Jasně podle něj poznáte, do jaké rodiny toto zařízení patří. Kvůli vystouplému modulu bohužel na stole neleží rovně, ale kýve se. Hliník kolem čoček je bohužel lesklý a snadno se poškrábe. To se moc nepovedlo.

Hardwarové parametry Google Pixel Fold

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 13, čipset: Google Tensor G2, octa-core, 2× 2,85 GHz Cortex-X1 + 2× 2,35 GHz Cortex-A76 + 4× 1,80 GHz Cortex-A55, GPU: Mali-G710 MP7, RAM: 12 GB, interní paměť: 256/512 GB, pam. karta:
Rozměry: 158,7 × 139,7 × 5,8 mm (otevřený), 139,7 × 79,5 × 12,1 mm (zavřený), hmotnost: 283 g, zvýšená odolnost: ano (IP neznámý)

Displej, konektivita a baterie

7,6", OLED, rozlišení: 1840 × 2208 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4821 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.7, 25mm, 1/2", 0.8µm, PDAF, laserový AF, OIS, druhý: 10,8 Mpx, teleobjektiv, f/3.1, 112mm, 1/3.1", 1.22µm, PDAF, OIS, 5× optický zoom, třetí: 10,8 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 121˚, 1/3", 1.25µm, selfie kamera: 8 Mpx, f/2.0, 24mm, 1/4", 1.12µm + 9,5 Mpx, f/2.2, 24mm, 1.22µm, PDAF, 4K video

K hardwarovým parametrům se ještě vrátím v recenzi. Včetně výdrže baterie nebo údajného přehřívání čipu Tensor G2. To je ještě brzy hodnotit. Nicméně po prvních pár dnech mohu říct, že Pixel Fold je pěkný a dobře udělaný kus hardwaru, který je radost používat. Hodnotit ostatní aspekty včetně odolnosti vnitřního displeje nebo jeho krycí fólie je ještě brzy, na to se opět zaměřím až v dalším článku.

Aplikace a software

A pak tu máme software. Vždy jsem měl rád Google zařízení. Ať už to byly starší Nexus telefony a tablety nebo v posledních letech Pixely, kterých jsem vyzkoušel a dlouhodobě používal více. Naposledy pak skvělý Pixel 7a. Pixel Fold je v mnoha ohledech stejný nebo podobný jiným Pixelům. Na vnějším displeji v podstatě rozdíl nepoznáte. Při používání toho vnitřního narazíte na vylepšený multi tasking, možnost spustit dvě aplikace vedle sebe, funkce drag and drop mezi podporovanými aplikacemi, nebo zobrazení vyhraných aplikaci v tabletovém režimu.

Většina aplikací, které používám, funguje na vnitřním displeji dobře. Nástroje od Googlu jsou obecně dohře optimalizované. Ty od Microsoftu, nebo třeba Evernote, Trello a další také. Fungují buď na celé ploše displeje nebo rovnou v tabletovém režimu.

Pak jsou ale aplikace jako Instagram, Twitter, Reddit, Facebook a další, které se otevřou jako úzký pruh uprostřed displeje s černými pruhy po stranách a hotovo. Nutno uznat, že na Samsungu tohle funguje podobně, ale Samsung má možnost přinutit tyhle aplikace k zobrazení na celou plochu displeje. Google k takovému řešení nepřistoupil. Je to otravné? Ano, je. Vyřeší to Android 14? Doufejme, že ano. Má to nějaké dočasně řešení? Ano. Zavřít Pixel Fold a dané aplikace používat na vnějším zobrazovači. Trochu alibisticky tady řeknu, že stejně nevidím přidanou hodnotu v tom mít Instagram nebo Twitter otevřený na velkém vnitřním panelu.

Spousta prostoru pro optimalizace

A jsou tu další mouchy. Třeba domácí obrazovka. Ta je stejná jak na vnitřním, tak i na vnějším displeji. Respektive vnitřní je rozdělen na dvě poloviny a v zavřeném stavu se vám na displeji zobrazí ta levá. Pokud chcete vidět pravou, musíte udělat swipe doleva.

Dok s ikonami, který se na vnitřním displeji schovává a kdykoli ho můžete vytáhnout gestem od spodní hrany, je na vnějším displeji v podobě klasického doku na domovské obrazovce a zobrazit zvládne pouze čtyři ikony. Musíte změnit mřížku ikon na ploše, aby se jich objevilo více. A při používání vnějšího zobrazovače dok nelze vytáhnout od spodní hrany, což je škoda.

Celkově je softwarová zkušenost konzistentně nekonzistentní nebo nekonzistentně konzistentní. Prostě Pixel Fold zatím nepůsobí jako finální produkt a je vidět, že potřebuje ještě hodně péče. Samsung je se svým One UI pro zařízení s ohebným displejem o parník dále. Jsem hodně zvědavý, o kolik lepší bude podpora tohoto typu zařízení v Androidu 14.

Teď se možná ptáte, co foťák? Přiznám se, že tomu jsem původně vůbec nevěnoval pozornost. Fold 4 na focení používám minimálně, spíš vůbec. Na focení střídám Samsung S23 Ultra a iPhone 14 Pro Max. Nicméně Pixel Fold zatím velmi mile překvapil. Z toho co jsem měl zatím možnost vyzkoušet, je jasné, že je to Pixel jako každý jiný. Řekl bych, že fotí zhruba stejně jako Pixel 7a. Tedy rozhodně lépe než Samsung Fold 4. Podrobněji se k foťáku vrátím v recenzi, včetně ukázek a srovnání s Foldem 4.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení naleznete zde

Ačkoli je to první pokus od Googlu a Pixely nemají zrovna dobrou pověst, protože často trpí různými neduhy, tahle skládačka se podle mě opravdu povedla. Skvělý a dobře udělaný hardware doplňuje software, který je celkem dobře použitelný a s příslibem, že v budoucnu bude ještě lepší. Moje hlavní SIM karta tak putovala z Foldu 4 do Pixelu Fold. Samsung se na čas odporoučel do šuplíku, společně s S23 Ultra a Pixel Fold je teď zařízení, které budu další týdny používat na všechno. Mimochodem, tento článek jsem celý napsal, upravil a do redakčního systému nahrál právě na Pixelu Fold :-)

Autor článku
Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Adblock test (Why?)


Vyzkoušeli jsme Pixel Fold. Jaká je první skládačka od Googlu? - SMARTmania.cz
Read More

No comments:

Post a Comment

Metro Awakening zve do tunelů moskevského metra ve virtuální realitě - INDIAN - INDIAN

Abychom vám mohli nabídnout co nejlepší zážitek z našich stránek, používáme ty nejmodernější technologie. Bez JAVASCRIPTU tyto stránky nem...