Procesorová divize AMD valí neskutečným způsobem a není dnes žádný pochyb o tom, kdo vyrábí nejlepší a nejvýkonnější procesory na světě. A ačkoliv stále mnohem větší Intel nenašel žádnou odpověď ani na současné ZEN 4 procesory, tak AMD nehodlá čekat, až jej dožene. Plnou parou míří vpřed na ZEN 5. Architektura je již delší dobu hotová, a procesory jsou ve finálních fázích vývoje finálních revizí pro ostrou výrobu, která dost možná už letos začne. Ve světě tak již obíhají inženýrské vzorky RYZEN 8000 série, a tak unikají první zajímavé výsledky výkonu.
Nevíme přesně takty nových procesorů, ale jsou a budou podle všeho výše než u současných RYZEN 7000. Co však víme, že AMD zůstává na stejném počtu jader/vláken, alespoň tedy u mainstreamových RYZEN AM5 modelů svých CPU (EPYC a ThreadRipper ZEN 5 počty jader navýší). Pro naše domácí PC tak očekáváme jako první 4 klasické modely = RYZEN 5 8600X opět se 6jádry/12vlákny, RYZEN 7 8700X s 8/16, RYZEN 9 8900X s 12/24 a TOP modelem bude opět 16jádrový/32vláknový RYZEN 9 8950X. Žádným překvapením není ani TDP novinek, kdy je to stejných 170W pro RYZEN 9 modely a 105W pro ostatní TOP „X“ verze RYZEN 7 a RYZEN 5, jako u současné generace RYZEN 7000X. Však také nové RYZEN 8000 (ZEN 5) jsou plně kompatibilní se současnými AM5 základními deskami.
Co tedy nevíme jsou přesné takty novinek, ale víme, že ZEN 5 čipy budou vyráběny opět u TSMC, tentokrát už ale N4 (4nm) procesem proti současným ZEN 4 na N5 (5nm). Hlavní vylepšení se však týkají architektury samotné, kdy ZEN 5 má výrazně předělané věci, podle mnohých je největším skokem v rámci ZEN architektur od první generace. Už starší zprávy tak hovořily o tom, že se stejným počtem jader a stejnou spotřebou ve stejné AM5 platformě budou novinky mít v průměru(!) o 20% lepší IPC než současné už tak velmi dobré ZEN 4. Celkový výkon CPU se tak může v praxi posunout až o třetinu.
Testované ES vzorky nemusí mít ještě finální takty, ale každopádně RYZEN 5 8600X „ES“ má kolem 17 tisíc bodů v CB R23, vzorek RYZEN 7 8700X „ES“ dává kolem 23 tisíc bodů. Oba jsou tedy menším skokem, ale s ohledem na počet jader/vláken zdaleka nejvýkonnější CPU s tímto počtem jader.
12jádrový RYZEN 9 8900X „ES“ je ale už přes 36 000 bodů a konečně špičkový RYZEN 9 8950X „ES“ údajně dosahuje až 49 tisíc bodů. Tedy zejména u RYZEN 9 opět vysoký generační nárůst výkonu. Jednojádrový výkon všech je prý také velmi působivý, kdy dosahují kolem 2500 i výrazně přes 2500 bodů v CB R23 na jedno jádro. To je mnohem více než cca 1900 a lehce přes 2000 bodů u současné ZEN 4 generace. Asi nepřekvapí, že všechny udávané výsledky v CB R23 jsou těmi nejlepšími, který kdy jaký procesor s daným počtem jader dosáhl. Podle aktuálních informací je ZEN 5 dosud největším generačním skokem, pokud jde o výkonový posun se stejným počtem jader a spotřebou v historii ZEN generací.
Samozřejmě stále platí, že testované ES vzorky procesorů nemusí být finální verzí daných modelů. Ani finální revizí, a tedy nemusí mít finální takty. Ale neočekávám, že by se výkon ještě dramaticky zlepšil. Obecně se očekává ten zhruba 20% posun celkového výkonu, u TOP variant s vyšším TDP to díky vyšším taktům může být o něco výše až tedy kolem 30% proti ZEN 4. I to by bylo působivé se tejným počtem jader/vláken i spotřebou jako mají už tak výborné současné RYZEN 7000 a v rámci stejné AM5 platformy. Pokud jde o uvedení na trh, tak se ty první čtyři modely RYZEN 8000X procesorů očekávají v průběhu Q2 2024, tedy za cca ¾ roku. Později se pak objeví opět také RYZEN 8000X3D (ZEN 5 s vrstvenou L3 V-cache).
Pro mnohé asi bude zajímavý ten fakt, že nebudete muset měnit desku, paměti, chladič, prostě nic ve svém stávajícím AM5 PC, tedy opět půjde o velmi jednoduchý, a přitom významný upgrade, stejně jako tomu bylo roky na AM4 platformě ;). Zda proti RYZEN 8000 bude mít něco konkurenceschopného Intel, je v tuto chvíli otázkou … ovšem stávající zastaralá LGA 1700 platformy ani s „refresh“ modely Core 14000 to těžko bude a s ohledem na jejich vydání v říjnu tohoto roku, těžko Intel do vydání RYZEN 8000 přijde s něčím lepším nebo alespoň konkurenceschopným. Pokud nová platforma a konečně 7nm desktopová generace Intel procesorů dorazí, tak to nebude dříve jak přelom Q3/Q4 2024. Jako zákazníci už dnes máme při nákupu domácího PC poměrně jednoduchou volbu, která se tak s vydáním RYZEN 8000 ještě usnadní.
Snad se grafická divize AMD dokáže také rozjet podobným stylem v blízké budoucnosti, byť musíme na rovinu a férově uznat, že vytvořit čipletové herní GPU či dokonce multi-čipové (MCM) herní GPU je nesrovnatelně náročnější a komplexnější než čipletová CPU. Obě divize spolu navíc spolupracují na mnoha produktech, včetně malých i větších APU a SoC řešeních a i ta jsou dnes tím nejlepším ve svých kategoriích, co na trhu máme a chystají se velmi zajímavé novinky i zde, kdy ještě ani stávající generace architektur neřekly produktově poslední slovo. Nové ZEN 5 však bude díky výkonu a současně efektivitě skvělým základním stavebním kamenem pro nadcházející generaci produktů AMD pro desktop, mobilní segment, konzole i servery …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
Nové procesory AMD RYZEN 8000 (ZEN 5) už běhají. První testy výkonu ukazují masivní posun! - DDWorld.cz
Read More
No comments:
Post a Comment