Rechercher dans ce blog

Sunday, September 10, 2023

Češi, buďte ve střehu: Na obloze se po 437 letech zjevila zelená kometa. Vidět je pouhým okem - Fonetech.cz

  • Výjimečná kometa se vrací k Zemi
  • Lidé už ji pozorují a fotí

Kometa s názvem Nishimura, která byla objevena teprve před měsícem, už je nad Českou republikou viditelná pouhým okem, což lidem nabízí neopakovatelnou šanci pozorovat tohoto vzácného návštěvníka, který k modré planetě zavítá pouze jednou za 437 let.


Nepřehlédněte: iPhone vás může odposlouchávat, varují experti. Rychle aktualizujte na iOS 16.6.1


Na obloze se objevila zelená kometa

Planetka z kamene a ledu, jejíž přesná velikost zatím není známa, je pojmenována po japonském amatérském astronomovi Hideo Nišimurovi, který ji poprvé spatřil 12. srpna. Konkrétně kometu našel na snímcích, které pořídil pomocí teleobjektivu 200 mm f/3 nasazeného na fotoaparátu Canon EOS 6D.

„Je výjimečné, že komety dosáhnou okamžiku své největší jasnosti tak brzy po svém objevení,“ říká astrofyzik pařížské observatoře Nicolas Biver. „Většina z komet je objevena měsíce nebo dokonce roky předtím, než se přiblíží ke Slunci,“ dodává.

Komety jsou složené ze zmrzlých plynů, prachu a hornin. Tato tělesa, označována někdy jako kosmické sněhové koule, jsou při přibližování k naší hvězdě zasypávána stále větším množstvím záření a uvolňují plyny a úlomky. Tento proces kolem nich vytváří zářící atmosféru, známou jako koma – která je v případě C/2023 P1 zelená. Nishimura prolétá kolem Slunce jednou za 437 let, což je dlouhá doba, během níž tráví většinu času v mrazivém prostředí sluneční soustavy.

NASA, kometa
Zdroj: NASA

Výjimečná Nishimura již září na obloze

Kometa se má 12. září přiblížit k Zemi na vzdálenost pouhých 78 milionů kilometrů. Přibližně o týden později, 17. září, proletí nejblíže ke Slunci a na noční obloze se objeví v nejjasnější podobě v souhvězdí Panny. V tu dobu bude od Slunce vzdálena jen 33 milionů kilometrů, což je méně než čtvrtina vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem.

Pro hvězdáře je Nishimura nejsnáze pozorovatelná zejména na severní polokouli. „Nejlepší je dívat se na oblohu bez světelného smogu těsně před východem Slunce, najdete ji severovýchodním směrem nalevo od Venuše,“ radí Biver.

Vesmírnou podívanou si mohou snadno vychutnat lidé s profesionální technikou, ale na pozorování komety stačí i obyčejný dalekohled, který stojí jen několik tisíc korun. Pokud to podmínky ve vašem okolí dovolí, kometu můžete pozorovat i pouhým okem, uvidíte ji nejspíše ale jen jako malou tečku na obloze.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Science Alert

Adblock test (Why?)


Češi, buďte ve střehu: Na obloze se po 437 letech zjevila zelená kometa. Vidět je pouhým okem - Fonetech.cz
Read More

No comments:

Post a Comment

Metro Awakening zve do tunelů moskevského metra ve virtuální realitě - INDIAN - INDIAN

Abychom vám mohli nabídnout co nejlepší zážitek z našich stránek, používáme ty nejmodernější technologie. Bez JAVASCRIPTU tyto stránky nem...