Rechercher dans ce blog

Saturday, October 28, 2023

Vědci zřejmě zjistili, odkud se vzal život na Zemi. Hluboko ve vesmíru našli stopu | TN.cz - TN.cz

Mezinárodní tým vědců zkoumal druhý nejjasnější gama záblesk, jaký kdy byl ve vesmíru zaznamenán, a odhalil vzácný chemický prvek. Za jeho vznikem stojí obří exploze po srážce dvou neutronových hvězd, která pravděpodobně vytvořila i další těžké prvky, které jsou potřebné pro život na Zemi. Výzkum tak může představovat důležitý krok k pochopení toho, co stojí za původem veškerého života na naší planetě.

Vědci prostřednictvím kosmického dalekohledu Jamese Webba poprvé pozorovali kilonovu –⁠ splynutí dvou neutronových hvězd. Vznikl tak druhý nejjasnější gama záblesk, jaký kdy lidé ve vesmíru zaznamenali. Samo o sobě se jedná o mimořádnou událost, výzkum je ale fascinující zejména proto, že představuje důležitý dílek skládačky o původu života na Zemi.

Záblesk vědci pojmenovali GRB 230307A a jeho význam popsali ve studii publikované tento týden v odborném časopise Nature. Nejprve je potřeba zmínit, že při explozi zvané kilonova se uvolňuje tak obrovské množství energie, že se při ní rodí i některé z nejtěžších prvků, jako je zlato, platina či uran.

Při zkoumání této exploze badatelé nalezli tellur, který je jedním z nejvzácnějších prvků na Zemi. Je přitom vysoce pravděpodobné, že mezi vyvrženým materiálem byly i další těžké prvky, které se na periodické tabulce nacházejí blízko telluru. Například jód, který je nezbytný pro život na naší planetě. 

Kilonova GRB 230307A

Kilonova GRB 230307A prostřednictvím teleskopu Jamese Webba | Zdroj: NASA / ESA /CSA / A. Levan (Radboud University a University of Warwick)

​​"Díky teleskopu Jamese Webba můžeme konečně začít vyplňovat poslední prázdná místa v teorii o tom, jak všechno vzniklo," říká hlavní autor studie z Univerzity ve Warwicku Andrew Levan. Právě Webbův teleskop umožňuje nahlížet hlouběji do vesmíru a vědci očekávají, že ve spolupráci s dalšími kosmickými dalekohledy budou v budoucnu pozorovat jiné kilonovy, které ukážou, kde by mohl být další život. 

​"Kilonovy jsou velmi vzácné a jejich pozorování a studium je velmi obtížné, proto je tento objev tak vzrušující," doplnil spoluautor studie a astrofyzik z Birminghamské univerzity Ben Gompertz. 

Událost, kterou vědci zachytili letos v březnu, se stala velmi daleko a velmi dávno. Odehrála se ve spinální galaxii vzdálené miliardu světelných let. Neutronové hvězdy byly podle jejich zjištění před kilonovou vyvrženy ze své domácí galaxie a urazily společně vzdálenost odpovídající průměru Mléčné dráhy, než se o několik set milionů let později srazily. 

Vědci nedávno zachytili nejsilnější zaznamenaný gama záblesk. Podívejte se na video (8/10/2023): 

TN.cz

Adblock test (Why?)


Vědci zřejmě zjistili, odkud se vzal život na Zemi. Hluboko ve vesmíru našli stopu | TN.cz - TN.cz
Read More

No comments:

Post a Comment

Metro Awakening zve do tunelů moskevského metra ve virtuální realitě - INDIAN - INDIAN

Abychom vám mohli nabídnout co nejlepší zážitek z našich stránek, používáme ty nejmodernější technologie. Bez JAVASCRIPTU tyto stránky nem...