Rechercher dans ce blog

Sunday, December 17, 2023

Astronaut zachytil meteor letící po obloze. Podívejte se na dechberoucí záběry z vesmíru - Fonetech.cz

  • Před několika dny vyvrcholil meteorický roj Geminidy
  • Mrkněte na video, které pořídil astronaut Evropské kosmické agentury

Jeden z nejsilnějších a nejkrásnějších letošních meteorických rojů, Geminidy, dosáhl svého maxima v noci na pátek. Lidé po celém světě sdíleli své snímky a videa meteorického roje na sociálních sítích. Výjimkou není ani dánský astronaut, který zveřejnil dechberoucí video přímo z vesmíru.


Nepřehlédněte: Slunce právě vypustilo nejsilnější erupci za posledních 6 let. Zemi zasáhla brutální geomagnetická bouře


Neuvěřitelné záběry z ISS

„Většina meteorů se obvykle jeví jako bezbarvá nebo bílá, avšak Geminidy mají zelenkavý nádech,“ říká vedoucí kanceláře pro prostředí meteorů v Marshallově středisku vesmírných letů NASA Bill Cooke. Zelený odstín podle něj pochází z obsahu kyslíku, hořčíku a niklu.

Zatímco běžní smrtelníci natáčeli meteorický déšť z povrchu zemského, což je logické, astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) Andreas Mogensen měl štěstí a zachytil meteor vstupující do zemské atmosféry z vesmíru.

„Před několika týdny se mi poštěstilo zachytit na video padající hvězdu. Byl to mžik, takže v druhé části videa jsou zpomalené záběry,“ napsal Mogensen na sociální síť X (dříve Twitter). „Dráha meteoru je přímá, ale vypadá vachrlatě kvůli pohybu mé ruky a kameře, která se to snaží kompenzovat,“ dodal.

Nejaktivnější meteorický roj

Název roje Geminidy pochází od latinského názvu souhvězdí Blíženců, z něhož meteory po celou dobu aktivity roje zdánlivě vylétají. V případě Geminid leží toto místo – tzv. radiant – východně od dvou nejjasnějších hvězd souhvězdí: Castor a Pollux.

Meteory jsou pomalé a často poměrně jasné, se stoupající výškou radiantu – tj. místa, odkud na obloze zdánlivě vylétají – stoupá frekvence nad 100 meteorů v hodině. V průběhu noci zazáří na nebi obvykle až 1000 meteorů. Mateřským tělesem roje Geminid je planetka (3200) Phaeton, zřejmě bývalá a dnes již vyhaslá kometa

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: IFLScience

Adblock test (Why?)


Astronaut zachytil meteor letící po obloze. Podívejte se na dechberoucí záběry z vesmíru - Fonetech.cz
Read More

No comments:

Post a Comment

Metro Awakening zve do tunelů moskevského metra ve virtuální realitě - INDIAN - INDIAN

Abychom vám mohli nabídnout co nejlepší zážitek z našich stránek, používáme ty nejmodernější technologie. Bez JAVASCRIPTU tyto stránky nem...