Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil fotku s duhou na Marsu. Poté, co se fotografie začala šířit po internetu, začali nadšenci budovat teorie o tom, odkud pochází. V reakci na to zástupci úřadu vysvětlili, že duha se objevila kvůli oslnění kamery.
Vozítko Perseverance z NASA vyfotil duhu protínající oblohu na Marsu. Snímek je pořízen ze zadní kamery, která je navržena tak, aby bránila nebezpečí. Snímek se rychle rozšířil na sociálních sítích a uživatelé Redditu a Twitteru začali spekulovat o tom, odkud mohla duha na rudé planetě pocházet. V reakci na to NASA zveřejnila příspěvek vysvětlující příčiny tohoto jevu.
„Mnoho lidí se ptalo: je to duha na Marsu? Duha je tvořena světlem odraženým od kapiček vody. Ale na kondenzaci je tu vody málo a v kapalné formě nemůže existovat. Tato duha je tak odleskem objektivu,“ napsala agentura na sociální sítí.
Many have asked: Is that a rainbow on Mars? No. Rainbows aren't possible here. Rainbows are created by light reflected off of round water droplets, but there isn't enough water here to condense, and it’s too cold for liquid water in the atmosphere. This arc is a lens flare. pic.twitter.com/mIoSSuilJW
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) April 6, 2021
„Mám na předních kamerách sluneční brýle, které jsou nutné k pohybu vpřed. Mít je na zádech není tak důležité, takže na fotkách ze zadní kamery můžete vidět různé jevy,“ napsali američtí experti na Twitteru již za samotné vozítko.
Vozítko přistálo v kráteru Jezero na Marsu 18. února. Nyní se připravuje na pozorování letů vrtulníků NASA Ingenuity, které mají začít 11. dubna. Poté, co Ingenuity dokončí misi, se rover zaměří na svůj vlastní výzkum. Bude hledat známky starověkého života na dně Jezera, kde před miliardami let bylo jezero a říční delta.
Perseverance však bude i shromažďovat a uchovávat desítky zajímavých vzorků. V budoucnu budou převezeny na Zemi a vědci budou podrobně studovat horniny z planety. Na naši planetu možná dorazí již v roce 2031 v rámci společné kampaně mezi NASA a Evropskou kosmickou agenturou.
Marsotřesení
Vesmírná sonda NASA InSight dříve opět zaznamenala dva případy seismické aktivity na Marsu. Otřesy na Marsu byly o síle 3,3 Richterovy stupnice v oblasti Cerberus Fossae. Dříve v této oblasti již bylo zaznamenáno více než 500 otřesů. Síla nejsilnějších z nich dosahovala 3,5 a 3,6 stupně.
Vědci si to vysvětlují tak, že právě v tomto období, když je na severu planety léto, je vítr slabší, což umožňuje seismometru snadněji zaznamenat otřesy pod povrchem planety.
Vozítko Perseverance uvidělo na Marsu „duhu“, která tam ale nemůže být. V NASA vysvětlili, proč k tomu došlo - Sputnik Česká republika
Read More
No comments:
Post a Comment