Zatímco většina z nás je zvyklá na značkové smartphony, které si můžeme koupit v jakémkoliv obchodě s elektronikou, čínské obchody jako Aliexpress, Wish a další jsou plné napodobenin, u kterých se výrobci z Číny a dalších asijských zemí snaží vytěžit maximum z popularity značkových telefonů. Nebojí se přitom přisvojit podobný název, design, grafiku a někdy i slogan originálního modelu.
V článku jsme vybrali některé příklady toho, jak to dopadá, když chce někdo prodat nekvalitní telefon a parazitovat přitom na známém jménu. A nemusí jít zdaleka jen o napodobeniny nejdražších vlajkových modelů – v některých případech se plagiátoři pouští i do kopírování levných telefonů.
Mi Mix 4
Přestože Xiaomi se již označení Mi u modelu Mix 4 zřeklo, čínským napodobovatelům se tento krok hodil do krámu a telefonů s tímto na první pohled legitimním názvem je plný. Prodeji si nedělají nic z odkoukané propagační grafiky a dokonce se nebojí nabízet totožný design.
Vlevo čínská napodobenina, vpravo originální Xiaomi Mi Mix 4
Ta hlavní přednost v podobě integrované kamerky v displeji zde ale samozřejmě chybí. Čínský Mix 4 má klasický výřez, za který se ale ovšem vůbec nestydí. Vtipné je že se telefon nebojí chlubit ani podprůměrnými parametry, jako kdyby šlo o něco přelomového, např. 6,8" HD displej. Třešničkou na dortu je pak do detailu okopírovaný trojitý fotoaparát, u kterého zjistíte, že doopravdy fungují pouze dva. Ten třetí je jen maketa. Co byste ale také čekali za osminovou cenu proti originálnímu modelu...
S21
Nemusí se jmenovat Samsung, dokonce ani Galaxy. Přesto je hned jasné koho má čínský telefon S21 připomínat. Tím hlavním poznávacím znamením je totiž modul fotoaparátu a velmi podobné barevné zpracování. Na první pohled má kopírující telefon fotoaparátů rovnou čtyři, čímž by mohl konkurovat rovnou Ultře, ovšem i zde jsou tři pouze makety a zbylý má rozlišení 48 Mpx.
Čínské S21 vs Samsung Galaxy S21
Kde však se Samsungem může soupeřit je 24 Mpx selfie kamerka. Ovšem tu má napodobenina ve výřezu namísto originálního průstřelu. Přestože čínská verze je osekaná v čem může přesto se nebojí chlubit velkou porcí paměti 16 GB RAM a 512GB úložištěm. Otázkou však bude, jak budou ve skutečnosti rychlé, když telefon vyjde v přepočtu cca na 2 700 Kč.
Reolme 8s – kopie překonává originál?
Překvapivě i levné telefony střední třídy některým výrobcům stojí za to kopírovat, i když je zde argument rozdílu v ceně mnohem méně zásadní. Přesto se výrobce nebojí agresivně zkomolit název značky Realme na Reolme a vypůjčit si přitom i její slogan na tapetu. To dokazuje, že značka Realme už má ve světě (minimálně v tom čínském) svoji váhu, když ji stojí za to napodobovat.
Zde se výrobce nebál zkopírovat i slogan kopírované značky.
Zákeřné pro neznalé uživatele může být to, že kopírka opět sází na papírově působivé parametry v čele s pamětmi 16 + 512 GB. Ovšem originál tentokrát překoná i procesorem Dimensity 810 a překvapením je i 6 800 mAh baterie, čímž může některé i získat na svou stranu. Vzhledem k poloviční ceně je ale otazníkem, jak telefon bude opravdu vypadat a fungovat naživo.
i13 Pro Max – chcete „iPhone“ s Androidem?
Kopie k Apple iPhonům už neodmyslitelně patří od prvního modelu ani letos tomu není jinak. Kopírující firmy se tentokrát zaměřily hlavně na ikonickou modrou barvu, kterou nabízí prakticky všichni. Telefon jako by z fotek originálu z oka vypadl, až na pár detailů. Místo iOS je zde samozřejmě Android, místo Lightningu máme USB-C a samozřejmě je zde i silná baterie.
i13 Pro Max má barvy i grafiku podobnou jako originální iPhone.
Přídomek Max však vzal telefon opravdu vážně a nabízí rovnou 7,5" displej, což z něj činí přerostlé zařízení, se kterým byste bojovali i s velkou kapsou. Jelikož iPhone 13 Pro je ikonický příchodem 1TB úložiště, nemohla stejná kapacita chybět ani zde. Místo Face ID však má napodobenina běžnou selfie kamerku a odemyká se čtečkou otisků prstů v displeji, což by mu ale paradoxně iPhony mohly závidět. Přitom v přepočtu stojí jen 2 800 Kč.
P50 Pro – nebezpečná snaha o přesnou kopii
I v případě telefonu P50 Pro musí být všem hned jasné, že jde o čínskou napodobeninu paradoxně rovněž čínské značky Huawei. Telefony jsou si z obrázků podobné jak vejce vejci, a to jak u modulu fotoaparátu, tak u displeje. Více než jen inspiraci můžeme jistě hledat i u použité tapety.
P5 Pro (vlevo) se od Huawei nebál okopírovat kromě designu i tapetu.
Vtipné je, že zatímco u jiných, často i levnějších napodobenin jiných telefonů prakticky nikdy nechybí 5G konektivita, u tohoto telefonu po vzoru smartphonu od Huawei podpora sítí 5. generace chybí. Seženete ale samozřejmě i jiné kopie tohoto modelu, které ji nabízí. Trošku přehnaná je zde však úhlopříčka displeje 7,6", které už leze do zelí tabletům. Co ale více chtít za 2 000 Kč.
Mate 40 Pro – ale ne ten od Huawei
Přestože je spousta napodobenin, které sice na živo vypadají lacině, ale minimálně na fotkách se snaží působit prémiovým dojmem, je i skupina telefonů, které levně působí už na fotografii. My například objevili telefon Mate 40 Pro – a Huawei ho rozhodně nevyrobil –, který s cenou pouhých 3 500 Kč patří paradoxně k těm nejdražším z našeho výběru, ale vypadá opravdu otřesně.
Někdy se ale provedení úplně nepovede, jak ukazuje Mate 40 Pro na levém obrázku.
Telefon evokuje design modelu od Huawei hlavně prstencem modulu fotoaparátu, který nabízí šestici objektivů. Počtem tedy originál převyšuje, a to i přesto, že drtivá většina z nich jsou stejně makety. Vtipný je i výrazný nápis Leioa, který má připomínat Leicu. Telefonu se nezdařil ani rozšířený průstřel. Co ovšem i této nepovedené kopii může Huawei závidět, je 5G konektivita. Ehm ano, to je trochu nemístný vtípek...
S21 Ultra – Samsung musí brečet krev
I levná kopie modelu Galaxy S21 Ultra od Samsungu se do našeho výběru nakonec dostala. A už na první pohled je vidět, že se šetřilo, kde se dalo, jako například na 6,1" displeji, s okraji na boku i dolní straně. Do toho horního výrobce dokonce nacpal čelní kamerku i s bleskem.
Také S21 Ultra s lesknoucími se maketami fotoaparátů horním rámečkem nad displejem vypadá jako chudší příbuzná.
Přesto minimálně stylem fotoaparátu určitá podobnost s vlajkovým modelem od Samsungu nechybí a stačilo trocho grafických úprav a S21 Ultra vypadá alespoň trochu k světu. Tunily se ale také specifikace. Na využitý procesor MTK6889 s údajnými 11 jádry by určitě překvapeně koukali i inženýři v MediaTeku. Navíc když telefon stojí pouhých 1600 Kč.
i13 Mini – malý iPhone jako nedostižný vzor
Svým designem a hlavně velikostí některé asijské výrobce inspiroval iPhone 13 mini, kteří ovšem jeho hlavní benefit v podobě velikosti opět převedli trochu do extrému. Například kopie i13 mini totiž přichází pouze s 4,72" displejem. Jeho dojem však kazí širší rámečky. Překvapí ale vysokým rozlišením 1400 × 3 400 pixelů.
i13 mini zkopíroval barvu i prostředí, na pozice fotoaparátů se však pozapomnělo.
I zde samozřejmě počítejte s operačním systémem Android, který však svým vzhledem, ale i tapetami originální iOS velmi připomíná. Potěší ale podpora USB-C, paměťových karet, ale i čtečka otisků prstů. Přestože tvůrci telefon pojmenovali číslem 13, jaksi opomněli nové pozice fotoaparátů, takže zůstaly stále pod sebou. Na druhou stranu je telefon 5× levnější než originál.
Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko - MobilMania.cz
Read More
No comments:
Post a Comment