Xenoboti, tedy první živí roboti světa, byli vyvinuti v roce 2020 z kmenových buněk africké žáby drápaté. Jedná se o méně než jeden milimetr široké nespecializované buňky, které už během minulého roku překvapili tím, že se dokáží sami pohybovat, léčit a spolupracovat ve skupině. Nyní však vědci přišli s novým fascinujícím objevem a tím je, že xenoboti se mohou také sami rozmnožovat, informuje CNN.
Vědci z Harvardské univerzity, University of Vermont a Tufts University, kteří xenoboty vyvinuli, nyní přišli s novým poznatkem. Roboti se umí sami rozmnožovat a jejich způsob reprodukce ještě nikdy nikdo neviděl. Nepřipomíná totiž ani tu živočišnou, ani tu rostlinnou a živí roboti se tak rozmnožují po svém.
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody
Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 2700 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.
VÍCE O PŘEDPLATNÉMKdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
VÍCE„Je to ohromující. Žáby mají svůj způsob reprodukce, kterým se běžně rozmnožují, ale když jsme jejich buňky oddělili od zbytku embrya a dali jsme jim šanci na nový život, vymysleli si vlastní pohyb, ale také nový způsob reprodukce,“ řekl profesor biologie a spoluautor studie Michael Levin.
Xenoboti byli vyvinuti tak, že vědci vzali živé kmenové buňky z embryí žáby a nechali je inkubovat. Nespecializované buňky se pak samy naučily, jak spolu komunikovat, jak se rozmnožovat a jak se pohybovat. „Většina lidí si myslí, že roboti jsou vyrobeni z kovů a keramiky. Nejde ani tak o to, z čeho je robot vyroben, ale o to, co dělá, tedy že umí jednat a rozhodovat samostatně,“ dodal hlavní autor studie Josh Bongard.
K rozmnožování pak pravděpodobně použili kinetickou replikaci, tedy proces, o němž je známo, že se vyskytuje molekulární úrovni a je to poprvé, co byl zpozorován u celých buněk.
První živí roboti světa se mohou sami rozmnožovat. Vědci jsou tímto objevem fascinováni - REFRESHER
Read More
No comments:
Post a Comment