Google Pixel 4 byl nevýrazný, Pixel 5 byl ještě nevýraznější a najednou je tu Pixel 6, u kterého Google zcela otáčí. Výrobce jej vybavil vlastním procesorem a zajímavou fototechnikou. Po dlouhém tápání, kdy Google pravděpodobně netušil, kam vlastně se svými telefony míří, představuje Pixel 6 velmi milé a výkonné překvapení.
Jen je potřeba hned v úvodu konstatovat, že tohle není přímý útok na špičkové modely konkurence; Pixely i předtím Nexusy vždy stávaly trochu mimo září reflektorů. Tedy minimálně u nás, protože pro Google je tuzemský trh stále nezajímavý a oficiálně se sem telefony nedováží, takže je zapotřebí spolehnout se na e-shopy, třeba v tomto případě na CZC.cz.
Ještě musím dodat, že existuje i Pixel 6 Pro, který se od testovaného modelu v mnohém liší. Má větší displej: 6,71“ namísto 6,4“. Rozlišení 1440p a 120Hz obnovovací frekvenci, tady si vystačíte s 1080p a 90 Hz. Větší je také baterie a disponuje o 4 GB více RAM. Model Pro má navíc 48Mpx foťák s 4× optickým přiblížením, podporuje UWB má i lepší selfie kameru. Design je však hodně podobný.
rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,9 mm, 207 g 75 % |
|
cena: 17 990 Kč až 17 990 Kč |
Celou recenzi Google Pixel 6 si přečtete na následujících listech.
Za zapůjčení telefonu Google Pixel 6 děkujeme obchodu CZC.cz.
Design
Batoh na zádech. Hledat nějaké silné designové prvky začíná být u většiny telefonů docela těžké. Přední strana je kompletně obsazena displejem, na zádech se zpravidla výrobce vyřádí alespoň barevně, a na rámu už zkrátka pro výraznější vyjádření nezbývá moc prostoru. Prakticky jediným místem, kde se mohou telefony výrazněji odlišit, tak zůstává zpracování fototechniky. Řešení bývají všelijaká: někdo je více okázalý, někdo spíše decentní a pak je tu Google, který dal telefonu něco, co rozhodně nepřehlédnete.
Design Pixelu je nepřehlédnutelný, rozhodně si jej nespletete s jiným telefon, ale jestli je design povedený, o tom bych se hádal. Ve finále to je ale možná dobře.
Pruh s fototechnikou nafukuje telefon na 11,7 mm, přitom zbytek těla má v pase jen 8,9 mm. Běžná spára mezi obkladačkami v koupelně je menší než tento zub. Není to hezké, nelíbí se mi to, vypadá to divně, ale Pixel 6 se kvůli tomu stává nepřehlédnutelný, což je nakonec asi dobře. Našel bych i kladné stránky: telefon se při položení na stůl nehoupe a tím, že je takto dominantní prvek roztažený přes celá záda, je zbytek designu vlastně docela minimalistický. A já si k celku po nějakém čase našel cestu.
Šuplík pojme jedinou nanoSIM, druhou kartu můžete mít jako eSIM. Trochu boj vás čeká s tlačítky: první je regulace hlasitosti a až nad ní je zapínací tlačítko.
Samotná fototechnika je překrytá sklem tak, že vlastně funguje i jako poslední vnější čočka. Zaoblení je už z umělé hmoty, ale že jde o jiný materiál, si všimnete až při podrobnějším ohledání. Aby bylo sklo lépe chráněno, je nahoře a dole zpevněno kovem, ten sklo lehce převyšuje. Tyto kovové oblouky jsou navíc součástí rámu, takže telefon je velmi pevný. Zbytek zad už je docela prázdný a tvoří jej vlastně jen sklo Gorilla Glass 6 s mírně zaoblenými okraji.
Selfie kamera je realizovaná jako průstřel v displeji, ale hezky decentní a v tmavém motivu systému si ji ani nevšimnete.
Přiznaný kovový rám má sice matnou úpravu, ale je docela hladký a umí klouzat. Skleněná záda kloužou také, takže úplně jistý úchop jsem prostě neměl. Ve spodní části najdete klasicky USB-C port a jeden z dvojice stereo reproduktorů. Druhý do páru je kombinovaný s telefonním sluchátkem, a ten zvuk není úplně nejlepší – je hlasitý, ale chybí mu plnost a důraz, což je škoda. Na levém boku je šuplík na jedinou nanoSIM a vpravo máte tlačítka. Docela nezvykle je první regulace hlasitosti a až nad ní je zapínací tlačítko, takže budete minimálně zpočátku tápat.
Balení telefonu je standardně minimalistické, takže zde nejdete jen kabel, OTG redukci, sponku a nezbytnou literaturu.
Design telefonu je sice kontroverzní, ale stránce zpracování nemohu říct špatného slova. Celek je krásně pevný a v ruce působí skutečně prémiovým dojmem. Pocitově je telefon krásně lehký, byť kuchyňská váha ukázala číslo 207 g, což není málo. Samozřejmostí je zvýšená odolnosti IP68 a telefon se také chlubí použitím předního krycího skla Gorilla Glass Victus.
Displej
Prostě krásný a pohledný. Když se na to člověk podívá jen řečí čísel a výčtem technických parametrů, nebude nijak oslněn. Výrobce sáhl po AMOLED panelu s rozlišením 2 400 × 1 080 px na 6,4“ úhlopříčce. Samozřejmostí je automatika, která přepíná 60 a 90Hz obnovovací frekvenci. Druhou možností je automatiku vypnout a nechat běžet panel jen na 60 Hz, možnost zamknout 90 Hz bohužel neexistuje.
Naměřené parametry displeje:
- minimální a maximální jas: 2/486 cd/m2 (nitů)
- gamma: 2,21
- průměrná a maximální barevná odchylka (ΔE): 1,63/4,41
Naměřené barevné odchylky jsou velmi dobré, ale i tak je třeba říct, že existují i věrnější panely. Měřil jsem na nastavení Přirozené barvy, které má nejvěrnější podání. Telefon pak dále nabízí ještě režimy: Zesílené a Adaptivní barvy.
Pochvalu si zaslouží barevné ladění, které je velmi povedené, a stejně tak výborná čitelnost na přímém slunci. Tohle je prostě špičkový panel, ale najdou se pochopitelně i lepší, ale nemyslím si, že by je od sebe někdo pouhým okem rozpoznal. V nastavení displeje najdete pochopitelně tmavý a světlý režim, možnost omezit v noci modré světlo, změnit barevné ladění a nastavit si zobrazování informací na vypnutém panelu.
Nastavení displeje není nijak převratné, spíše je zajímavé, že není obsáhlé a třeba u barev si vybíráte z jednoho ze tří předvolených režimů.
Zapomenout nesmím na čtečku otisků prstů, která je přímo v displeji, jen umístěná nečekaně vysoko, ale funguje úplně bez problémů a docela rychle. Zaznamenal jsem nějaké stížnosti u zahraničních recenzí, ale asi se rychlost čtečky podařila vyřešit v rámci softwarových updatů.
Hardware
Vlastní procesor Google Tensor. Tento telefon je hodně zajímavý i z hlediska hardwaru, Google si totiž navrh a nechal vyrobit vlastní procesor, který pojmenoval Tensor. Ten si výkonnostně nevede vůbec špatně. Asi nejblíže je mu Snapdragon 870, takže na loňskou špičku model 888 trochu ztrácí. Reálně však máte výkonu tolik, že nebudete vědět, co s ním, snad jen 8 GB RAM může ty nejnáročnější uživatele trochu omezovat.
Výkon – AnTuTu 9.2.9
- Celkové skóre: 734 708 bodů
- CPU: 191 509 bodů
- GPU: 289 625 bodů
- MEM: 104 192 bodů
- UX: 140 376 bodů
Pomalu se dostávám k baterii s kapacitou 4 614 mAh, která vydrží necelé dva dny provozu. Dle vytížení telefonu to ale asi bude spíše den a kousek. Telefon podporuje rychlé 30W nabíjení a 21W bezdrátové nabíjení, přičemž umí reverzní bezdrátové nabíjení. Nabíječku ale budete v balení hledat marně.
Výdrž baterie:
- Přehrávání Full HD videa, maximální jas: 13:22 h
- Obnovování web stránky každých 15 s, poloviční jas: 15:42 h
Z obvyklé výbavy vám nebude chybět nic zásadního, telefon zvládá Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.2, NFC i navigační čtveřici: GPS, GLONASS, Galileo a BeiDou. A samozřejmostí je i podpora 5G (nanoSIM + eSIM). Pro svá data máte reálně dostupných 115 GB, ale tato kapacita je finální, telefon totiž nepodporuje microSD karty.
Software
Čistý Android 12 podle Googlu. Zásadní součástí Pixelu je pochopitelně čistý Android 12, o který se stará přímo Google. Majitelé Pixelů tedy mají jako první nové verze systému, přístup do beta testování a pochopitelně také všechny bezpečnostní záplaty. Přirovnat Pixel k iPhonu s Androidem tak není úplně scestné.
Ve výchozím stavu je zvoleno tmavé téma, aby se nejvíce šetřila baterie. Zapnout si pochopitelně můžete i světlé téma, případně se střídat podle rozvrhu.
Že jde o telefon přímo od Googlu je vidět všude; softwarová výbava neobsahuje nic navíc, což může pro neznalého jedince působit dojme prázdné nádoby. Jsou zde ale některé vychytávky, jimiž disponuje pouze Pixel. Telefon může poslouchat a rozpoznávat veškerou hudbu, kterou zaslechne. A vy si pak najdete to, co vlastně hrálo v kavárně. Také je tu integrovaný automaticky přepis neboli tvorba titulků on-line, bohužel bez podpory češtiny. On si vlastně člověk až s Pixelem uvědomí, jak je u nás bez Google Asistenta ten Android ořezaný.
Automatický přepis textu bohužel funguje jen v angličtině. Funkce Co to hraje, je hodně návyková a disponuje jí takto integrovanou jen Pixel.
Není třeba nijak polemizovat nad rychlostí a stabilitou systému. Tohle funguje na výbornou a těžko se telefon dostává na limit. Náročnější uživatelé mohou narazit na 8 GB RAM, což už dnes není úplně výhra, ale i tak s nimi umí telefon velmi dobře pracovat. Nezaznamenáte žádné zpomalení systému, ale dříve uspané aplikace zapomenou svůj obsah.
S Android 12 přichází spoustu zajímavých novinek, které si v plné parádě užijete jen na Pixelu, ostatní výrobci tyto novinky obvykle překryjí vlastní nadstavbou.
Za sebe musím říct, že se mi vlastně čistý Android, jak jej prezentuje Google, líbí. Je vidět snaha o nějaký designový směr, který je konzistentní napříč aplikacemi. Najdete tu spoustu drobností v animacích, dotažené detaily, na které Google roky nedbal a byly vlastní spíše Applu. Teď se karta otáčí a mám dojem, že Apple už nevěnuje iOS tolik péče a naopak Google ukazuje zajímavý směr, kam by se mohl Android vydat.
Že je to telefon přímo od Googlu se prostě nezapře. Některé nabídky a aplikace prostě u jiných telefonů neuvidíte.
Fotoaparát
Softwarový kouzelník, který vás bude bavit. A konečně to nejdůležitější: focení. V tomto ohledu byl Pixel vždy kouzelník, který uměl softwarově vytáhnout z fotek maximum, což může být i jedním z důvodů, proč si Google navrhl vlastní procesor.
Sestavení fotoaparátu Google Pixel 6:
- primární fotoaparát: 50 Mpx, F1.9, 25 mm, OIS
- ultraširoký fotoaparát: 12 Mpx, F2.2, 17mm
- selfie kamera: 8 Mpx, F2.0, 24 mm
Začnu tím slabším, kterým je 12Mpx ultraširoký foťák. Za dne a u videa je kvalita velmi dobrá, ale na úplnou špičku rozhodně ztrácí, chybí mi hlavně lepší ostrost v rozích, a to není ohnisko ani tak široké jako u konkurence. Po přepočtu používá Pixel 17mm optiku, konkurence má běžně 13mm a ještě je ostřejší. O to více je nedokonalost vidět u nočního režimu, kdy kvůli dlouhé expozici všechno ještě vystoupí.
Aplikace pro focení je krásně jednoduchá a skoro vás ve za ruku. V tmě sama zapne noční režim atd. Ocenil bych ale třeba plně manuální režim.
Zato primární 50Mpx čip, to je jiná, u něj je kvalita excelentní ve dne i v noci. Můžete si hrát s 2× přiblížením s kreslením světlem atd. Tady Pixel opravdu exceluje a bude vás bavit. Můžete si hrát s astrofotografií, zkusit, co všechno noční režim pochytá, když je na stativu atd. Takto si představuji, že má fungovat umělá inteligence: žádné omalovánky a vymyšlení si detailů ve stínu, kde je tma tmoucí. Ale vytáhnout maximum informací a ty nějak uvěřitelně prezentovat.
Ukázkové snímky
Já mám vlastně výhrady jen k ultraširokému foťáku, který by si zasloužil více péče, ale jinak dělá Pixel skvěle všechno, co od něj chcete. Video je perfektně stabilizované, 8Mpx selfie úplně kouzlí, noční fotky jsou krásné a hlavně realistické. Za tohle patří Googlu poklona.
Ukázkové video (Full HD, 30 fps, den):
Ukázkové video (Full HD, 30 fps, noc):
Závěr
Aktuálně se Google Pixel 6 prodává u CZC.cz za 17 990 Kč, není to tak dlouho, co byl o 1 500 Kč dražší. Ta aktuální částka se mi zdá hodně férová a možná si díky tomu najde k telefonu cestu více zákazníků. Nicméně i tak si myslím, že tohle není telefon pro masy. Pixel si žádá fanouška, který ví, proč chce čistý systém a využije jej. Díky Pixelu totiž máte zcela otevřené dveře k novým verzím systému, k bezpečnostním updatům atd. Ostatní výrobci mohou být rychlý a důslední jak chtějí, ale stejně budou vždy alespoň malý krůček za Googlem.
Druhou silnou stránkou je fototechnika, především primární 50Mpx fotoaparát je fakt skvělý. Nicméně opět to není telefon pro nadšeného fotografa, který má rád věci pod kontrolou. Chce to člověka, který si bude hrát s umělou inteligencí a bude se bavit tím, jak moc se jí daří z toho nic před objektivem vytáhnout fotku, která nebude z půlky vymyšlená a domalovaná.
rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,9 mm, 207 g 75 % |
|
cena: 17 990 Kč až 17 990 Kč |
Dlouho jsem přemýšlel, kdo je vlastně konkurencí pro tento telefon a úplně ji nevidím. Pokud bych hledal podobnou hardwarovou výbavu, cenu a možná i podobný zážitek z foťáku, zkusil bych Samsung Galaxy S21 FE 5G. Pokud trváte na čistém systému, můžete sáhnout po Motorola Edge 20 Pro. A za úvahu jistě stojí také Apple iPhone 13.
rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,9 mm, 207 g 75 % |
|
cena: 17 990 Kč až 17 990 Kč |
Hlavní konkurenti:
rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 7,9 mm, 177 g 76 % |
|
cena: 17 757 Kč až 18 991 Kč |
rozměry a hmotnost: 163 × 76 × 7,9 mm, 190 g 80 % |
|
cena: 15 290 Kč až 17 358 Kč |
rozměry a hmotnost: 147 × 72 × 7,4 mm, 162 g 74 % |
|
cena: 21 129 Kč až 28 056 Kč |
Verdikt: Pixel 6 je dost specifický telefon, který nemíří na masy, ale na fajnšmekry, kteří ocení všechno to, v čem je telefon jiný. Jsem rád, že takový telefon vznikl a že Google asi našel cestu, kudy jít s Pixely dál.
Plusy:
- Čistý systém
- Kvalita primárního foťáku
- Rychlost celého telefonu
- Odolnost IP68
- Povedený displej
Minusy:
- Pro někoho design
- Ultraširoký foťák mohl být lepší
- V balení není nabíječka
- Nepodporuje microSD
- Pro někoho čistý systém
Recenze mobilu Google Pixel 6. Fotografický kouzelník, ale není pro každého - MobilMania.cz
Read More
No comments:
Post a Comment