Rechercher dans ce blog

Monday, February 21, 2022

Intel načrtnul procesory pro příští roky. Mluví o nižší spotřebě i tisíckrát vyšším výkonu superpočítačů - Živě.cz

I když jsme se letos v lednu na CESu dočkali spousty novinek od Intelu, tentokrát Intel na setkání s investory zveřejnil chystané novinky a hlavně plány do budoucna pro následující roky. Intel se po letech opět vrátil k rychlejšímu tempu inovací, k čemuž ho mimo jiné donutil nový šéf i velký návrat AMD. Co nás tedy v nejbližší době čeká od Intelu za nové čipy a technologie?

Počítačové procesory

2022: Raptor Lake a více jader

Intel v současnosti nabízí desktopové procesory Core 12. generace (Alder Lake-S), které přinesly spousty novinek v čele s hybridní architekturou výkonných a úsporných jader, podporou operačních pamětí DDR5 a rychlého rozhraní PCI Express 5.0.

Klepněte pro větší obrázek

Nástupce v podobě řady Core 13. generace s označením Raptor Lake dorazí ještě letos a bude vyráběn technologií Intel 7 (10 nm). Čipy budou vycházet z Alder Laku, ale značně se zvýší počet úsporných jader. Zatímco současné maximum je 8+8 (výkonná a úsporná jádra), Raptor Lake budou mít maximální konfiguraci 8 výkonných a 16 úsporných jader. Procesory tak nabídnou až 24 jader, přičemž najednou zvládnou zpracovat až 32 vláken.

Klepněte pro větší obrázek

Procesory Raptor Lake budou kompatibilní se stávajícím socketem pro čipy Alder Lake a to platí i pro varianty BGA, takže výrobci notebooků a podobných zařízení budou mít návrh a výrobu s novými procesory mnohem jednodušší. Čipy budou mít opět trochu vylepšené přetaktování a také možnost přídavného modulu pro akceleraci umělé inteligenci, který půjde osadit do slotu M.2.

Intel neprozradil, jaké změny se odehrají na straně architektury, ale slibuje zvýšení výkonu v až dvouciferných hodnotách. To bude nejspíše důsledek právě většího počtu jader, v jednojádrovém výkonu takový skok nelze příliš očekávat.

2023-2024: Meteor Lake a Arrow Lake s čipletovým designem

Následující generací procesorů od Intelu, která dorazí v roce 2023, budou čipy Meteor Lake. Zde už Intel ve stylu „Tick-Tock“ opět udělá velkou změnu. Půjde o přechod na čipletový design, který známe u AMD. Díky němu lze velmi snadno škálovat množství jednotlivých jader v procesoru a další vlastnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Tyto procesory už budou vyráběné technologií Intel 4 (7 nm), takže přinesou další snížení spotřeby, respektive zlepšení efektivity. Zároveň budou mít přepracovanou integrovanou grafiku tGPU s novou generací architektury Intel Xe (mělo by jít o Gen13). Zatímco u Raptor Laku už Intel bude podporovat A.I. akcelerátor přes modul, v čipech Meteor Lake už bude integrovaný. Intel tak díky tomuto přechodu umožní, aby vývojáři začali akcelerátor pro aplikace používat dříve, než bude integrovaný.

Procesory Arrow Lake, které dorazí v roce 2024, přinesou zase spíše menší změny, ale dojde k přechodu na pokročilejší výrobu Intel 20A (něco ve stylu 5 nm).

2024-2025: Lunar Lake s velmi nízkou spotřebou

Po roce 2024, tedy spíše až kolem roku 2025, dorazí procesory Lunar Lake, které už budou vyráběné technologií Intel 18A (asi kolem 3 nm až 4 nm). Intel neprozradil příliš mnoho detailů, ale tyto čipy možná budou na trhu spolu s Arrow Lake, ale budou cílit na jiný segment se zaměřením co nejvyšší efektivity, tedy výkonu na watt.

Intel věří, že právě s Lunar Lake nabídne nejefektivnější čip na trhu, takže lze předpokládat, že jeho primárním nasazením budou mobilní zařízení, jako jsou notebooky. Nová architektura počítá s vylepšeným čipletovým designem.

Serverové procesory Xeon

2022-2023: Sapphire Rapis a Emerald Rapids s Intel 7

Ještě během prvního čtvrtletí letošního roku by měl Intel vypustit nové serverové procesory Xeon Scalable – Sapphire Rapids, které jsou vyráběné technologií Intel 7 (10 nm). Tyto procesory budou mít až 56 jader, přičemž budou podporovat operační paměti DDR5, rozhraní PCI Express 5.0, pokročilá rozšíření (Intel Advanced Matrix, Intel Data Streaming Accelerator, Intel Quick Assist), pokročilé bezpečnostní prvky (Intel Software Guard, Intel Crypto Acceleration, Intel Totam Memory Encryption, Intel Platform Firmware Resillience) a také Compute Express Link (CXL).

Klepněte pro větší obrázek

V druhé polovině roku 2022 rovněž dorazí speciální verze s rychlou pamětí HBM2E o kapacitě 64 GB, která zvýší paměťovou propustnost čtyřnásobně na 1,22 TB/s (oproti osmikanálovému zapojení operačních pamětí DDR5-4800), což pro určité typy úloh umožní masivní nárůst výkonu. Ve výsledku by tímto měl Intel porazit AMD a jeho 3D V-cache, ovšem uvidíme, za jakou „cenu“, protože 64 GB paměti HBM2E bude znamenat velké zdražení procesoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V roce 2023 pak dorazí jen mírně vylepšené Emerald Rapids, které budou rovněž mít technologii výroby Intel 7 a změn bude minimum.

2024: Granite Rapids a Sierra Forest s velkými změnami

Teprve v roce 2024 se Intel odhodlá k větším změnám v architektuře serverových procesorů. Poprvé rozdělí druhy serverových procesorů na zcela odlišné varianty – klasické výkonné procesory, které budou obsahovat pouze výkonná jádra (P) nebo úspornější modely pouze s úspornými jádry (E). Výkonné modely bude zastupovat řada Granite Rapids.

Klepněte pro větší obrázek

Ve stejné době ale nabídne i úsporné serverové čipy Sierra Forest, které budou mít pouze úsporná jádra, která dnes známe třeba z čipů Alder Lake. U obou čipů Intel rovněž nasadí pokročilejší výrobu Intel 3 (7 nm+).

Díky tomu bude značný rozdíl v tom, kolik jader budou zmíněné procesory mít. V případě Granite Rapids a výkonných jader to bude mnohem méně než u Sierra Forest s úspornými jádry. Velký počet úsporných jader bude samozřejmě ideální pro virtualizaci a nabídku jednodušších cloudových služeb s nízkou cenou. Například AMD už v roce 2023 (rok před Intelem) bude mít hybridní čipy minimálně s 128 jádry, která rovněž budou úspornější, takže lze očekávat, že Intel bude cílit na podobné hodnoty. Bližší informace o počtu jader ale Intel zatím neprozradil.

Klepněte pro větší obrázek

Výhodou je, že i když čipy budou tímto způsobem zcela rozdílné, budou sdílet platformu, takže zákazníci mohou využít stejné komponenty v podobě základních desek a dalších komponent.

Superpočítače – procesor a grafika v jednom

Pro oblast superpočítačů, kde jsou nároky na výkon ještě na mnohem vyšší úrovni než u běžných serverů a datacenter, chystá Intel nový typ platformy s označením Falcon Shores.

Klepněte pro větší obrázek

Platforma přinese škálovatelnou architekturu, která bude využívat jeden společný socket pro procesor i grafiku. Nebavíme se přitom o integrované grafice pro nějaká videa či hraní. Jde o plnohodnotný výkonný procesor s instrukční sadou x86 a výkonnou výpočetní grafickou kartu typu Xe-HPC.

Klepněte pro větší obrázek

Falcon Shores dorazí v roce 2024, bude mít unifikovanou paměť a oproti současným platformám bude možné zvýšit hustotu výkonu na socket až pětkrát více oproti současným platformám. Zároveň se samozřejmě zvýší i propustnost pamětí a kapacita. Výroba těchto speciálních hybridních čipů bude využívat technologii Intel 20A nebo Intel 18A.

Klepněte pro větší obrázek

Intel plánuje, že přechod na tuto architekturu umožní do roku 2027 stavět superpočítače s výkonem poprvé v oblasti ZFLOPS (Zettaflops). Sice jsme ještě oficiálně nepřekročili EFLOPS (Exaflops) u žádného současného superpočítače, ale takové už jsou ve výstavbě.

Klepněte pro větší obrázek

Zda se do pěti let podaří pokořit další tisícinásobek, je otázkou. Doposud k tomu vždy bylo potřeba přibližně 10 let. Intel tak nejspíše použil klasický trik s tím, že takový výkon nebude v Linpacku, ale v rámci jednoduchých A.I. výpočtů s nízkou přesností.

Adblock test (Why?)


Intel načrtnul procesory pro příští roky. Mluví o nižší spotřebě i tisíckrát vyšším výkonu superpočítačů - Živě.cz
Read More

No comments:

Post a Comment

Metro Awakening zve do tunelů moskevského metra ve virtuální realitě - INDIAN - INDIAN

Abychom vám mohli nabídnout co nejlepší zážitek z našich stránek, používáme ty nejmodernější technologie. Bez JAVASCRIPTU tyto stránky nem...