Rechercher dans ce blog

Tuesday, November 29, 2022

Souboj ve střední váze. Porovnali jsme Samsung Galaxy A53 a Nokii X30 - iDNES.cz

Nokia X30 5G je po dlouhé době v podání HMD Global, firmy, která smartphony této finské značky prodává, telefon se solidní výbavou. Je to smartpohne střední třídy, v ní sahá do trochu vyšších pater a na papíře i na první pohled může být ideálním soupeřem pro Samsung Galaxy A53 5G.

Ten sice letos asi přišel o titul nejprodávanějšího smartphonu střední třídy, zákazníci asi častěji sáhnou po levnějším A33 5G, ale možná o to zajímavějším soupeřem pro Nokii je: není to, stejně jako X30 5G, tak masová záležitost a zákazník, který si A53 vybere, často ví, proč tak učinil. Stejně jako u Nokie tu jsou prostě konkrétní důvody, které mohou konkrétního uživatele nalákat.

Oba porovnávané smartphony mohou také zaujmout tím, že nesou jednu z tradičních značek. Nokia, vlastně legenda mobilního světa a někdejší světová jednička, se musela před lety před Samsungem i řadou konkurentů sklonit, ale teď se snaží alespoň částečně ztracené pozice dobýt zpět. V poslední době přitom u HMD Global v komunikaci hodně dbají na to, že je Nokia evropská značka a HMD Global evropská firma. I když se tedy smartphony Nokia vyrábějí v Číně, mohou být telefony této značky vhodnou volbou pro ty, kdo nechtějí žádnou „čínu“ (s tímto postojem se v našem okolí setkáváme v poslední době poměrně často). Pro pořádek, „korejský“ Samsung Galaxy A53 je vyrobený ve Vietnamu.

Už na papíře je u obou smartphonů vidět, že každý klade důraz na něco trochu jiného: Samsung má větší displej, větší baterii, výkonnější čipset i víc čoček foťáku, Nokia kontruje kompaktnějším provedením, důrazem na udržitelnost nebo čistým Androidem (byť v softwarové podpoře má paradoxně navrch Samsung).

Velký rozdíl v ruce

Co nás při porovnání telefonů v oblasti rozdílů zaujalo asi nejvíc, je to, jak oba smartphony působí v ruce a jak jsou zpracované. Ukazuje se, že „prémiový“ smartphone střední třídy může mít skutečně řadu podob. Design obou telefonů má sice stejné základní prvky a zepředu se zhasnutým displejem nejspíš ani nepoznáte, ke které značce přístroje náleží. Nebýt odlišného zaoblení v rozích, není mezi nimi rozdíl. Průstřel displeje nahoře uprostřed, tenké, ale ne rekordně tenké rámečky, tlačítka na pravé straně. To je jednoduchý recept, který dnes ctí téměř každý smartphone.

Ale z boku a zezadu je to už jiné, i když i tady zůstává základní recept uspořádání vlastně totožný (Nokia opustila donedávna používaný vzhled s foťákem v ose těla a v kruhu). Oba telefony však vsadily na trochu jiné materiály, zpracování a detaily. Nokia v tomto ohledu působí daleko hodnotnějším dojmem, její hliníkový rám je velmi elegantní a dodává na pocitu určité bytelnosti. Záda tu jsou stejně jako u samsungu plastová, matná, neupatlávají se a v tmavém barevném provedení přispívají k celkové eleganci smartphonu.

To Samsung vsadil trochu na hravost, což v našem případě zdůrazňuje světle modrá barevná varianta. Líbí se nám detail výstupku fotoaparátu integrovaného do zadního krytu, tlumená pastelová barva je originální a celek působí (a to i v jiných barvách) svěžím a mladistvým dojmem. A i když i u samsungu je všude vše dobře slícováno, musíme konstatovat, že nokia má v tomto ohledu navrch. Samsung je tedy hravý a mladistvý, nokia elegantní a hodnotná.

Největší rozdíl je ovšem v tom, jak telefony sednou do dlaně. Přitom při minimálním rozdílu úhlopříček displejů (6,43 u nokie, 6,5 u samsungu) a malém papírovém rozdílu rozměrů (158,9 × 73,9 × 8 mm u nokie a 159,6 × 74,8 × 8,1 u samsungu) jsme žádná dramata nečekali. Jenže nokia sedne do dlaně výrazně lépe než samsung. Jasně, i ten se v ruce drží docela dobře, ale pro uživatele s menšíma rukama už nemusí být držení úplně pohodlné a telefon může někdy v ruce trochu klouzat.

To nokia se drží pohodlněji a jistěji, telefon za to vděčí detailnímu tvarování vlastně všech povrchů – od mírného zaoblení zad u boků, přes jemné zaoblení hran rámu až po tvarované 2,5D sklo displeje. To samsung má minimalističtější provedení s víceméně rovnými povrchy (rám má mírné zaoblení v celé své tloušťce). Z boku tak nokia působí, jako by byla skoro o polovinu tenčí, přitom rozdíl v tloušťkách telefonů je nicotný. V praxi však toto vyladění tvarů pomáhá příjemnějšímu držení.

Ten má to a ten zas tohle

V úvodu jsme naznačili, že mezi Samsungem Galaxy A53 a Nokií X30 5G je řada drobných rozdílů ve výbavě, v praxi pak tyto rozdíly vyniknou ještě víc. Co nás nechává asi nejvíc v klidu, jsou rozdíly mezi displeji. Samsung má papírově lepší Super AMOLED s obnovovací frekvencí až 120 Hz, malinko větší úhlopříčkou a trochu vyšším maximálním jasem (800 nitů oproti 700), zatímco Nokia vsadila na AMOLED panel s maximem 90 Hz. Ale v praxi jsou oba displeje prostě dobré, ten u samsungu může místy působit plynulejším dojmem, ale třeba v čitelnosti na slunci zásadní rozdíly nepozorujeme. V obou displejích jsou integrovány čtečky otisků, obě jsou trochu zbytečně nízko u spodního okraje displeje a zásadní rozdíl není ani v jejich rychlosti (není nijak závratná).

Veliký rozdíl je však v tom, co na daném displeji vidíme. Nokia má čistý Android 12, samsung svou grafickou nadstavbu One UI. V době přípravy tohoto textu akorát dostal Galaxy A53 5G aktualizaci na Android 13, tu Nokia zatím jen slibuje. Obecně pak Samsung slibuje čtyři aktualizace systému (takže až Android 16), Nokia „jen“ 3 (tedy maximálně Android 15). Trochu škoda je fakt, že oba telefony začínaly se stejnou výchozí verzí systému, byť je nokia vlastně o tři čtvrtě roku mladší a Android 13 už rovnou dostat mohla. Tady je vidět, že i když Nokia obecně dbá na softwarovou podporu, tak když se gigant jako Samsung rozhodne (a to rozhodnutí padlo nedávno), dovede soupeře v softwarové podpoře poměrně snadno překonat.

Čistý Android Nokie na nás však přeci jen působí trochu příjemnějším dojmem, One UI Samsungu má však přeci jen něco do sebe. Na druhou stranu už s Androidem 12 jsme u něj zaznamenali různé občasné zádrhele a zpomalování, i u nokie na něco takového dojde, ale překvapivě méně často. Proč překvapivě? Protože telefon má slabší čipset Snapdragon 695, zatímco samsung silnější Exynos 1280.

U nokie se jednoduše podařilo čipset a systém vyladit asi trochu lépe než u samsungu, malý vliv na to může mít i fakt, že zatímco Galaxy A53 máme k dispozici ve verzi se 6 GB RAM (a 128 GB uživatelské paměti), X30 5G ve variantě s 8 GB RAM (a 256 GB paměti – ani u jednoho telefonu nejde rozšířit). Čipset nokie je pak obecně o trochu úspornější, byť funkčně malinko osekaný (projeví se to třeba v absenci schopnosti natáčet 4K video, to Samsung umí). Výdrž obou telefonů se nám tak v praxi zdá být téměř totožná a to navzdory tomu, že má Galaxy A53 baterii s kapacitou 5 000 mAh, zatímco nokia 4 200 mAh. Nokia se také o něco rychleji nabíjí, v praxi je u ní nabíjení asi o třetinu rychlejší.

Rozdíly pokračují i v dalších drobnostech: tak třeba oba telefony jsou dvousimkové, ale nokia má navíc podporu eSIM (aktivní vždy můžou být jen dvě SIM, tedy jedna eSIM a jedna klasická, nebo dvě klasické). Samsung kontruje tím, že má slot na paměťové karty, který se jinak i z telefonů této třídy docela rychle vytrácí (Nokia je toho důkazem), slot je duální, uživatel si tedy musí vybrat, zda chce dvě SIM, nebo jednu SIM a paměťovku. U obou telefonů pak chybí sluchátkový jack.

Dobré foťáky

Odlišná je i sestava fotoaparátů. Nokia má foťáky dva, hlavní 50megapixelový a 13megapixelový širokoúhlý, samsung má hlavní 64megapixelový foťák, širokoúhlý s 12 megapixely a k tomu pětimegapixelový makro foťák a snímač pro hloubku ostrosti. V praxi je však náskok Samsungu v počtu čoček vlastně na nic, o lepší makro snímek se u obou telefonů postará spíš digitální přiblížení než slabší pětimegapixelový čip. V bokeh efektu má samsung asi malinko navrch, ale je otázkou, jak často ho skutečně používáte.

Makro snímky

Nokia: dvakrát běžný záběr hlavním fotoaparátem, pak dvojnásobný digitální zoom

Samsung: dvakrát běžný záběr hlavním fotoaparátem, pak 5megapixelovým makro foťákem

Zoom v exteriéru

Nokia: širokoúhlý, hlavní, 2× digitální zoom a 4× digitální zoom

Samsung: širokoúhlý, hlavní, 2× digitální zoom a 4× digitální zoom

Exteriér v noci, včetně zoomu

Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G

Nokia: širokoúhlý snímek v nočním režimu, následují snímky z hlavního foťáku v běžném a pak nočním režimu, ve spodní řadě je porovnání dvojnásobného digitálního zoomu v běžném a nočním režimu.

Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A53
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A53

Samsung, stejné pořadí jako nokia

Focení v interiéru ve dne i v noci

Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G

Nokia: horní řada porovnání fotek ve dne, v noci s bleskem a v noci v nočním režimu, druhá řada ukázka zoomu ve dne a v noci s bleskem a ukázka maximálního přiblížení, ve třetí řadě širokoúhlý záběr ve dne a s bleskem.

Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A53

Samsung: první a druhá řada stejná sestava jako nokia, třetí řada jen širokoúhlý snímek ve dne, s bleskem samsung s širokoúhlým objektivem fotit neumí.

Snímky v ponurém počasí

Nokia: širokoúhlý záběr, hlavní foťák a dvojnásobný digitální zoom

Samsung: stejné pořadí

Výstupy z hlavního a širokoúhlého foťáku jsou v případě obou smartphonů velmi dobré, ale snadno si můžeme všimnout rozdílů v barevnosti mezi oběma soupeři. Nokia barví snímky trochu do žluté, samsung působí vyváženěji a celkově líbivěji, snímky však trochu „přihrává“ směrem k sytým barvám. I když nemají telefony zoom, zhruba dvojnásobné digitální přiblížení je dobře použitelné u obou přístrojů: zajímavé v tom případě je, že snímky z Nokie tu působí ostřejším dojmem, zatímco u širokoúhlého foťáku je tomu přesně naopak. Trochu přirozenějším dojmem působí zásahy HDR u samsungu a rozhodně lepší výkon podává samsung v nočním režimu, kde snímky působí přirozeněji a mají méně šumu.

Udržitelnost je trend

Oba soupeři se liší i ve dvou oblastech, které na první pohled s funkčností nesouvisí. Byť se i Samsung při uvedení A53 chlubil určitým podílem využití recyklovaných materiálů (jsou z nich třeba šuplík na SIM a tlačítka), je to právě Nokia (nebo tedy HMD Global), kdo u svých telefonů klade v poslední době největší důraz na udržitelnost. X30 5G tak má rám a oblast fotoaparátu z recyklovaného hliníku a záda jsou z plastu s podílem 65 % recyklátu.

Oba telefony mají zmenšené balení bez nabíječky, krabička od nokie je z nepochopitelných důvodů trochu tlustší, ale zase vyrobená z kompletně recyklovaného papíru, ta u samsungu na to nevypadá (ale recyklovatelná samozřejmě je). Na druhou stranu v balení X30 5G najdeme až nečekaně zbytečné množství papírových instrukcí, to Samsung dává „knížeček“ do balení s telefonem méně.

Levné rozhodně nejsou

Ani Nokia X30 5G, ani Samsung Galaxy A53 5G nejsou levné smartphony střední třídy. HMD Global u nás prodává X30 5G oficiálně jen ve verzi s 8 GB RAM a 256 GB paměti, ta stojí 12 999 korun, sehnat se dá i levnější provedení 6/128 GB z dovozu, a to asi za 11 500 korun. Za stejné ceny seženete oficiálně i samsung, 11,5 tisíce stojí testovaná verze se 128 GB uživatelské paměti, 13 tisíc varianta s dvojnásobnou porcí.

Má to však dvě drobná „ale“. Zatímco u Nokie se musíte rozmyslet, jakou verzi budete potřebovat, u Samsungu klidně můžete sáhnout po té levnější a pak dokoupit vhodnou paměťovou kartu, čímž rozhodně ušetříte. A Samsung také často na své telefony připravuje různé akce, takže A53 se dá poměrně snadno pořídit za cenu pod 10 000 korun. V tomto případě tedy Nokia trochu zaostává a zdá se, že bude A53 pro širší publikum výhodnější volbou. Ale někoho i tak určitě přesvědčí, třeba tím, jak dobře padne do ruky. Nebo také to, že výrobce (to však nejspíš musíte koupit tu draží u nás oficiálně dostupnou verzi) slibuje tříletou záruku oproti standardní dvouleté.

Adblock test (Why?)


Souboj ve střední váze. Porovnali jsme Samsung Galaxy A53 a Nokii X30 - iDNES.cz
Read More

Kosmická loď Orion překonala historický rekord Apolla 13 - SeznamZprávy.cz

Kosmická loď Orion dosáhla klíčového milníku. Urazila vzdálenost větší než 430 tisíc kilometrů od Země, což je nejdále v historii všech kosmických lodí určených k přepravě lidí. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Loď hraje důležitou roli v programu Artemis, jehož cílem je po více než půlstoletí vrátit lidi na povrch Měsíce. Program rovněž cílí na založení dlouhodobé lunární kolonie, která by sloužila jako odrazový můstek pro ještě ambicióznější plán – lety na Mars.

Posádku Orionu sice nyní tvoří tři figuríny, ale pokud se současný let vyvaruje jakýchkoliv nehod, mohli by astronauti na palubě lodi letět již za dva roky.

Orion odstartoval do vesmíru asi před dvěma týdny, nyní je tedy těsně za polovinou své 25denní mise. Sonda by pak měla 11. prosince dopadnout do Tichého oceánu u San Diega v Kalifornii.

„To, že jsme v polovině mise, nám dává příležitost poodstoupit a podívat se, jaké máme rezervy a kde bychom mohli být o něco chytřejší, abychom zamezili rizikům a porozuměli tomu, jak může být kosmická loď výkonná při letu s posádkou při nejbližší misi,“ okomentoval milník pro stanici BBC Mike Sarafin, manažer NASA zodpovědný za misi Artemis.

Více o programu Artemis

Raketa SLS s modulem Orion odstartovala 16. listopadu k Měsíci. Rekordně silná i drahá loď NASA, která má vrátit lidi na Měsíc, měla letět už v srpnu. Roky zpoždění ale následovaly další odklady a technické potíže.

Vědci jsou s dosavadním výsledkem letu modulu spokojení. Vyskytly se sice drobné technické neduhy, ale „žádná z nezvyklostí nebo maličkostí, které se tam objevily, nezpůsobila následky,“ popsal Sarafin. Naopak v některých bodech jsou dosavadní výsledky letu lepší, než se očekávalo.

Loď spotřebovala mnohem méně paliva, a dokonce produkuje asi o 20 procent více energie, než skutečně potřebuje, řekl novinářům vedoucí programu Orion Howard Hu.

Orion překonal dosavadní rekord Apolla 13

NASA již dříve oznámila, že se systémy modulu bude snažit zatížit na maximum.

„Tohle je testovací let a ani ten není bez rizik. Ta jsme ale analyzovali nejlépe, jak jsme mohli, a také jsme je minimalizovali, jak jsme mohli. Orion ale budeme namáhat nad rámec toho, pro co byl navržen. Když připravujeme vyslání posádky na Měsíc, chceme si totiž být jistí, že všechno funguje perfektně a rozumíme i všem těm rizikům. A z tohoto testu se toho právě dozvíme dost,“ vysvětlil již v září Bob Cabana, zástupce ředitele NASA.

​​Sarafin dodal, že se lodi zatím daří natolik, že NASA pracuje na plánu několika dalších misí, díky kterým agentura shromáždí více údajů o schopnostech a výkonnosti kosmické lodi. Dokud se ale Orion v půlce prosince bezpečně nevrátí na Zemi, rizika se nedají vyloučit, poznamenal Sarafin.

První mise Artemis by měla spolu s posádkou odstartovat na konci roku 2024. Let, při němž by astronauti zároveň sestoupili na povrch Měsíce, by se mohl uskutečnit v roce 2025 nebo 2026.

„Artemis samozřejmě navazuje na Apollo. Nejenže poletíme dál a vrátíme se domů rychleji, ale Artemis připravuje půdu pro život a práci v hlubokém vesmíru v nehostinném prostředí, pro vynalézání, tvoření a nakonec i pro cestu s lidmi na Mars,“ řekl šéf NASA Bill Nelson.

Rekord kosmické lodi schopné nést lidskou posádku, která urazila největší vzdálenost, dodnes držela mise Apollo 13 z dubna 1970. Tehdy se loď od Země vzdálila asi na 400 tisíc kilometrů. V průběhu letu vybuchla jedna z kyslíkových nádrží, což vážně poškodilo servisní modul. Událost později převyprávěl slavný hollywoodský film.

Jedna z figurín na palubě Orionu pak dostala přezdívku Moonikin (jako manekýn) Campos na počest Artura Campose, inženýra NASA, který hrál klíčovou roli při pomoci s návratem problémového Apolla 13.

Adblock test (Why?)


Kosmická loď Orion překonala historický rekord Apolla 13 - SeznamZprávy.cz
Read More

Čeští vývojáři radí, jak rozeznat skutečné záběry z války od své videohry - iDNES.cz

Česká válečná simulace ArmA 3 vyšla již před bezmála deseti lety, což je z hlediska prudkého vývoje počítačové grafiky opravdu dlouhá doba, přesto zůstává ve svém žánru nepřekonaná. Žádná jiná komerčně dostupná hra totiž nedokáže tak realisticky zprostředkovat atmosféru moderního bojiště s využitím vojenské techniky.

Díky bohatému editoru je možné zprostředkovat prakticky libovolnou bojovou situaci, čehož ovšem vedle nadšených hráčů zneužívají i tvůrci tzv. fake news, kterých od začátku války na Ukrajině skokově narostlo. Falešná videa přitom vypadají na tolik opravdově, že dokážou zmást i editory zavedených zpravodajských stanic (viz náš článek).

Autoři hry ze studia Bohemia Interactive se proti podobným podvrhům snaží aktivně vystupovat, sami ovšem uznávají, že je to nad jejich síly. Na každé úspěšně odstraněné video totiž připadá deset nových. „I když nám lichotí, že ArmA 3 simuluje válečné konflikty tak realisticky, rozhodně nás netěší, že může být zaměňována za skutečné bojové záběry a používána jako válečná propaganda,“ píše mluvčí společnosti Pavel Křižka na oficiálních stránkách.

Studio proto vydalo alespoň návod, jak tato falešná videa odhalit, většina z nich totiž nese totožné rysy. Jsou často v nízkém rozlišení, neobsahují zvuk a jsou natáčeny úmyslně roztřesenou kamerou, které pomáhá skrýt nepřesvědčivé detaily. Poznávacím znakem je, že v nich nejsou vidět žádní lidé, které je přeci jen i pro dnešní vývojáře těžké věrohodně rozpohybovat. Divák by se dále měl zaměřit i na tzv. částicové efekty, jako je dým nebo oheň, kde se často může vyskytnout nějaká drobná chybka.

Bohužel ani to není spásné řešení, protože vývojáři již pilně pracují na novém dílu (viz náš článek), který bude vypadat zase o pořádný kus lépe než ten předchozí.

Adblock test (Why?)


Čeští vývojáři radí, jak rozeznat skutečné záběry z války od své videohry - iDNES.cz
Read More

Také Samsung plánuje přidat do mobilů satelitní komunikaci - iDNES.cz

Jednou z nejpodstatnějších inovací u letošních iPhonů 14 je podpora satelitní komunikace. Tedy přesněji, ze všech nových iPhonů 14 je možné odeslat přes satelit krátkou textovou zprávu a přijmout odpověď. Není to určené jako náhrada komunikace přes běžné mobilní sítě, odeslání a příjem zpráv ideálně vyžaduje nasměrování telefonu na oblohu (satelit).

Za ideálních podmínek může totiž posílání trvat desítky sekund, někde pod stromy to pak může trvat i minuty. Je to prostě služba pro nouzové použití. Lze s ní sdílet i polohu a některé další informace pro nouzové situace.

Problém je, že Apple ji zatím nabízí jen v USA a v Kanadě. Zatím zdarma na dva roky, pak bude zpoplatněná. Vyzkoušet si ji mohou i návštěvníci obou zemí, ale nesmějí mít některý z iPhonů 14 pořízený v Číně. Tam prodávané iPhony to neumějí. Služba využívá satelity sítě Globalstar, kterých je na nízké oběžné dráze 24.

Huawei podobnou službu představil krátce po Applu. Podporují ji telefony Mate 50 a Mate 50 Pro, jež se sice prodávají i na českém trhu, ale služba je dostupná jen v Číně a využívá síť satelitů Beidou. Globálně tak satelitní komunikace z běžného mobilu není dostupná.

To by se však mělo změnit, protože podle informací obvykle dobře informovaného jihokorejského portálu ET News osadí podporou satelitní komunikace své telefony Samsung. A nemělo by to dlouho trvat, protože se to má týkat příští řady S, tedy S23, kterou by měl Samsung představit v únoru či březnu příštího roku.

Podle ET News by měl Samsung službu nabídnout globálně, čímž by konkurenty předběhl. Samsung má využívat síť Iridium s 66 satelity na nízké oběžné dráze. Detaily zatím známé nejsou, výrobce informaci odmítl komentovat.

Adblock test (Why?)


Také Samsung plánuje přidat do mobilů satelitní komunikaci - iDNES.cz
Read More

Sunday, November 27, 2022

Superčip pro nejlepší smartphony příštího roku má vysoký výkon - iDNES.cz - iDNES.cz

Qualcomm s aktuálním vrcholným mobilním čipem Snapdragon 8 gen 1 změnil značení. Nový procesor pro příští rok tak ponese označení 8 gen 2 a jeho očekávatelná vylepšená verze v polovině roku se s největší pravděpodobností bude jmenovat 8+ gen 2. Ale to předbíháme, zatím je zde základní varianta.

Využívá 4nm výrobní proces jako předchůdce, přechodu na 3nm proces se tak zřejmě dočkáme až příští rok. I tak je zde však nárůst výkonu. Qualcomm pozměnil architekturu čipu. Místo konfigurace jader 1+3+4 přešel na 1+4+3. To znamená, že vedle jednoho supevýkonného jádra má novinka čtyři výkonová jádra místo tří a naopak jen tři úsporná místo čtyř. Pro porovnání konkurenční Mediatek má obvyklejší konfiguraci 1+3+4.

Oba procesory mají jako nejvýkonnější jádro Cortex-X3. Ovšem u nového Snapdragonu má 3,2 GHz, konkurent ho má taktované na 3,05 GHz. Trojice výkonných jader Cortex A-715 je taktována na 2,8 GHz, u Mediateku je takt 2,85 GHz. A úsporná jádra Cortex A-510 mají takt 2 GHz, u Mediateku to je 1,8 GHz.

Oba procesory používají rozdílnou grafiku. Qualcomm použil Adreno 740, Mediatek vsadil na Mali-G715 Immortalis MC11. Oba čipy podporují wi-fi 7, Bluetooth 5.3, 5G sítě a LTE kategorie 24. Snapdragon zvládne vyšší rozlišení displeje a podporuje 200Mpix fotoaparáty. Video může mít rozlišení až 8K při 60 fps, Dimensity 9200 zvládá stejné rozlišení, ovšem jen při poloviční snímkovací frekvenci.

Grafika Adreno podporuje Ray Tracing s hardwarovou akcelerací, výkonnostní rozdíl oproti současnému top Snapdragonu je 25 procent navíc. Výrobce vyzdvihuje i úspornost, grafika by měla spotřebovat až o 45 procent energie méně. Ale detailní specifikace grafiky zatím Qualcomm nezveřejnil.

U obou procesorů jsou k dispozici už první výkonnostní testy. V Antutu vede o osm procent Dimensity 9200 se skóre 1,26 milionu bodů, Snapdragon má 1,17 milionu bodů. Ale některé zdroje uvádí u Snapdragonu taktéž skóre okolo 1,25 milionu bodů, takže výsledky jsou velmi vyrovnané.

V GeekBench 5 má Snapdragon navrch o 18 procent v jednojádrovém testu, v vícejádrovém zatím vede Dimensty o pět procent. Podstatné je, že nový Snapadragon má podle testů o 25 procent vyšší výkon než 8 + gen 1 a dokonce o 38 procent proti 8 gen 1. V případě grafiky to je vyšší výkon o 25 procent proti Snadragonu 8 gen 1.

První telefony s novým Snapdragonem 8 gen 2 se dost možná představí už na konci letošního roku. Adoptovat ho mají všechny významné značky, možná ho dostanou i evropské verze příštích top Samsungů S23. S Mediatekem Dimensity 9200 to bude zřejmě složitější. Předchozí top čipy výrobce používají primárně čínské značky a to převážně u modelů pro domácí trh. V Evropě jsou zatím k vidění v mobilech jen občas.

Adblock test (Why?)


Superčip pro nejlepší smartphony příštího roku má vysoký výkon - iDNES.cz - iDNES.cz
Read More

ASUS TUF RTX 4080 Gaming OC Ed. O16G v testu: Špičková karta za děsnou cenu - PCTuning

Seznam kapitol

GeForce RTX 4080 nabízí vyšší výkon než top model z minulé generace RTX 3090 Ti, k tomu výrazně nižší spotřebu a nové technologie. Model TUF k tomu přidává obrovský chladič, který kartu zvládá při hraní udržet na nízkých teplotách, aniž by byl slyšet. Výsledek kazí jen současná cena.

Závěr

Pokud jste průběžně nahlíželi na stavy skladů u RTX 4080, asi vám neuteklo, že byla TUF RTX 4080 OC Edition jednu dobu jediným modelem, který zůstal ležet na skladě. Hlavním důvodem bude nejspíš vysoká cena. Proti už tak vysoké doporučené ceně RTX 4080 narostla o dalších sedm tisíc. Na té kartě není nic, kvůli čemu by mělo smysl připlácet sedm tisíc, a není na ní nic, kvůli čemu by musela stát o sedm tisíc víc. Možná jen to, že z hlediska požární bezpečnosti je na tom díky masivnímu kovovému krytu chladiče lépe než karty s krytem plastovým, ale to platí i o Founders Edition.

Paradoxní je, že o tři tisíce dražší Strixy se vyprodaly okamžitě. I když bylo nejspíš naskladněno méně kusů, neumím si představit, proč by mělo mít smysl připlácet oproti výbornému TUFu ještě další tři tisíce na Strix. V tichém režimu už chladič může být jen těžko tišší, nárůst výkonu díky vyšším taktům nanejvýš o jednotky procent. To už je opravdu lepší připlatit pár tisíc na nějakou RTX 4090. Tři a půl tisíce za pár aRGB LEDek navíc a o něco uhlazenější design snad nikomu nestojí. Smysl možná může mít na soutěže v přetaktování. Takže ano, pokud z nějakého důvodu potřebujete mít kartu od Asusu, pak ten TUF může dávat smysl.

Netuším, jak drahé chladiče mohou při doporučené ceně výrobci na kartu osadit, ale neumím si představit, že by chladič na TUF i s vapor chamber mohl stát víc než na dva a půl tisíce, když za podobné peníze pořídíte 360mm vodníka. Z tohoto pohledu by se asi zdála snesitelná cena kolem 39 tisíc, a i tak bych vám řekl, že proti Founders Edition nebo levnějším modelům jiných výrobců si nepolepšíte tolik, aby to za ty tři tisíce navíc stálo. Ale kupovat RTX 4080 za čtyřicet tisíc a víc už nedává žádný smysl.

Pokud jde návrh a konstrukci Asusu, nelze kartě nic moc vyčítat až na jedinou věc – napájecí cívky. Samotný chladič s ventilátory na otáčkách, na nichž běží v zátěži (v tichém režimu), dosahuje na hlukoměru hlučnosti kolem 30,5 dBA, ale když zatížíte grafický čip, přidají se k ventilátorům i cívky napájecí kaskády a hlukoměr už naměří hodnoty kolem 33 dBA. Cívky jsou tak slyšet mnohem výrazněji než ventilátory. Není to ani horší, ani lepší než u většiny 300W karet, ale pokud chcete mít tichý počítač, cívky to budou kazit.

Menší komplikací pak je, že se obrovský chladič nevejde do menších skříní. Nejen na délku, při použití napájecí redukce je zapotřebí mít pod bočnicí ke hraně záslepek rozšiřujících slotů nějakých 8 cm místa, abyste redukci moc nelámali. Méně obvyklé je použití dvouslotové záslepky – má nevýhodu, že se karta nemůže zapřít o zadní stěnu skříně tak dobře jako u tříslotové, na druhou stranu je to ale jeden z mála modelů, který lze osadit ve skříni do riseru, kde jsou často svislé pozice jen pro dvouslotovou záslepku.

A to je tak vše, na co se dá stěžovat. Po konstrukční stránce jde o špičkový produkt. Chladič je brutálně předimenzovaný. I v tichém režimu udrží teploty na nízkých hodnotách daleko od teplotního limitu, přičemž běží ventilátory na otáčkách nízkých tak, že je vedle ostatních větráků v počítači neuslyšíte. Příkon je vyšší, ale není to znát ani na teplotách, ani na hlučnosti karty a nabízí vyšší výkon než RTX 3090 Ti s příkonem nižším asi o 150 W. Prostě nabízí mix vysokého výkonu a špičkových provozních vlastností, ale výsledek totálně ničí aktuální cena. 

Asus TUF RTX 4080 Gaming 16 GB OC Ed.
(TUF-RTX4080-O16G-GAMING)
KLADY ZÁPORY
Vysoký výkon, rychlejší než RTX 3090 Ti Rozměry, kvůli napájení vyžaduje více místa pod bočnicí
S BIOSem Quiet V zátěži extrémně tiché chlazení Příkon v zátěži 320 W (ale výrazně lepší efektivita než minulá generace)
16 GB paměti, 3× DP a 2× HDMI V režimu Quiet jsou cívky hlučnější než chladič
Výkonný chladič s obrovskou rezervou Vysoká cena
Energetická efektivita proti kartám minulé generace Špatný poměr cena/výkon
podpora DLSS 2.x, DLSS 3 Příplatek proti doporučené ceně není adekvátní přidané hodnotě
Orientační cena s DPH: 43 000 Kč

Adblock test (Why?)


ASUS TUF RTX 4080 Gaming OC Ed. O16G v testu: Špičková karta za děsnou cenu - PCTuning
Read More

Saturday, November 26, 2022

Nový špičkový honor má vysoké a neobvyklé rozlišení fotoaparátu - iDNES.cz

Podobně jako jiné čínské značky i Honor nejprve představuje novinky pro domácí trh, světová premiéra pak následuje zhruba s tříměsíčním odstupem. To znamená, že dostupnost a ceny nových modelů Honoru 80 v Evropě a tedy i na českém trhu se dozvíme zhruba v únoru příštího roku. Nabízí se veletrh MWC v Barceloně, který začíná 27. února.

Těšit se můžeme na dvojici modelů. Základní model 80 a vyšší verzi 80 Pro. V Číně je Honor představil společně s rozkládacím telefonem Magic Vs, který vám představujeme zde. Ten se v Evropě prodávat bude, a to možná i v Česku. Ale opět zatím není známá cena, globální premiéra bude také později.

Číselná řada je pro Honor velmi důležitá, jsou to mobily střední a vyšší střední třídy, kde výrobce očekává silný odbyt i slušnou marži. Jenže v Evropě bude hodně záležet na ceně. V Evropě je z aktuální řady 70 v prodeji jen základní model, který aktuálně vyjde na 12 tisíc korun v základní verzi. Startovní cena však byla ještě vyšší. Výrobce se v tomto případě rozhodně cenou nepodbízí, spíš naopak.

U novinek lze očekávat podobné ceny. Základní Honor 80 startuje v Číně v přepočtu na necelých 9 tisících Kč, čemuž by mohla odpovídat česká cena opět okolo 13 tisíc korun. Lépe vybavený model 80 Pro stojí v Číně v přepočtu 11 500 korun, v Česku by tak telefon mohl stát okolo 17 tisíc korun.

V hlavní roli foťák

Oba modely se liší procesorem, displejem a fotoaparátem. Logicky dražší verze Pro má tyto parametry lepší. Společný je však hlavní snímač s neobvyklým rozlišením 160 Mpix. Takový zatím žádný jiný telefon nedostal. Výrobce tohoto snímače známý není, spekuluje se, že je to upravený 200Mpix snímač od Samsungu.

Levnější Honor 80 má v sestavě dále osmimegapixelový širokoúhlý snímač a třetím do party je snímač hloubky ostrosti. Vyšší model má 50Mpix širokoúhlý snímač a třetí je opět snímač hloubky ostrosti. Liší se i přední foťák, v prvním případě má rozlišení 32 Mpix, druhý pak rovných 50 Mpix.

Nový čínský standard rozlišení displeje

V případě displejů má levnější model OLED panel s rozlišením FHD+ a úhlopříčkou 6,67 palce. Honor 80 Pro má zajímavější panel. Přesně podle dřívějších předpokladů má displej s rozlišením 1,5K neboli 1 220p. Toto vyšší rozlišení se v příštích měsících má stát u lepších telefonů čínských výrobců standardem. Větší je i úhlopříčka, a to 6,78 palce.

Levnější model Honor osadil procesorem Snapdragon 782G, dražší model dostal letošní top čip Snapdragon 8+ Gen 1. Paměťové verze jsou stejné, tedy 8 nebo 12 GB operační paměti a 256 nebo 512 GB uživatelského místa. Oba modely mají i stejnou baterii s kapacitou 4 800 mAh a 66W rychlonabíjení.

Zmínit musíme i povedený detail designu. V obou případech fotomodul tvoří stylizovanou číslici osm, která odkazuje na modelové označení. Každý model to má navíc provedené trochu jinak.

Adblock test (Why?)


Nový špičkový honor má vysoké a neobvyklé rozlišení fotoaparátu - iDNES.cz
Read More

Rychlejší než tankování. Nová hybridní baterie pro elektromobily se nabije za pouhých 72 sekund - Živě.cz

Už asi nemá cenu o akumulátorech elektromobilů opakovat, že klíčovou nevýhodou je dlouhá doba nabíjení. Ta vynikne zejména při srovnání s tankováním benzínu.

Není proto divu, že se vědci z celého světa snaží najít řešení, jež by dobu nabíjení zkrátilo. Nová technologie vyvinutá švýcarským startupem Morand slibuje nabíjení elektromobilů za kratší čas, než je doba potřebná k natankování spalovacího auta, informuje Interesting Engineering.

Minutku na nabíječce a jede se dál

Jedná se o hybridní systém využívající technologie tradičních baterií a superkondenzátorů. Superkondenzátory jsou vysokokapacitní kondenzátory s mnohem vyšší kapacitou, ale s nižšími mezními hodnotami napětí. Dá se říci, že překlenují mezeru mezi elektrolytickými kondenzátory a dobíjecími bateriemi.

Superkondenzátor je schopen uchovávat desetkrát až stokrát více energie na jednotku objemu nebo hmotnosti než elektrolytické kondenzátory. Kromě toho může přijímat a dodávat energii mnohem rychleji než akumulátory a dobře snáší výrazně více nabíjecích a vybíjecích cyklů.

Podle Amerického ropného institutu trvá majiteli vozidla se spalovacím motorem průměrně dvě minuty, než natankuje. Nový hybridní bateriový systém nazvaný eTechnology zkracuje tuto dobu téměř na polovinu, což znamená, že by se mohl stát jedním ze zásadních faktorů vedoucích k rozšíření elektromobilů.

Další nespornou výhodou hybridních baterií eTechnology je dle firmy Morand skutečnost, že mohou nabídnout mnohem delší životnost než lithium-iontové akumulátory používané v současných elektromobilech. Výrobce uvádí, že prototyp otestoval na více než 50 000 cyklech. Technologie navíc účinně funguje i při extrémních teplotách, což u běžných baterií pro elektromobily není obvyklé.

Co ukázaly testy

Během testování se podařilo nabít prototyp těchto baterií na 80 % za pouhých 72 sekund, na 98 % za 120 sekund a na 100 % za 2,5 minuty při výkonu až 900 A/360 kW. Nutno podotknout, že se uvedené časy samozřejmě netýkají větších baterií s kapacitou 100 kWh a více, používaných v elektromobilech s nejdelším dojezdem.

Podle zakladatele firmy Benoîta Moranda se tyto akumulátory hodí pro malé městské vozy, jako je Citroën Ami, který má baterii s kapacitou 5,5 kWh. Tato technologie by mohla být užitečná také pro drony a elektrokola, kde díky rychlému nabíjení umožní rychlou obrátku.

Morand odhaduje, že například elektrokolo s baterií o kapacitě 6000 mAh by se při nižším výkonu 3,2 kW mohlo pomocí této technologie dobít za šest minut. To by mohlo výrazně zvýšit rozšíření elektrických kol, snížit závislost na nákupu náhradních baterií a učinit elektrokola pro mnoho lidí zajímavější.

Firmu Morand založil bývalý jezdec formule 1 a manažer týmu Benoît Morand, který hrál klíčovou roli při vývoji závodního vozu Hope Racing Oreco 01 Hybrid – vůbec prvního hybridního prototypu, který před více než deseti lety startoval v závodě 24 hodin Le Mans. Jejím cílem je uvádět a využívat technologie vyvinuté pro automobilové závody do běžného života.

Adblock test (Why?)


Rychlejší než tankování. Nová hybridní baterie pro elektromobily se nabije za pouhých 72 sekund - Živě.cz
Read More

Friday, November 25, 2022

Vodafone naděluje předplacenkářům. Za 199 korun získají až 11 GB dat - iDNES.cz - iDNES.cz

Letošní vánoční nabídka zaměřená na předplacenkáře, jejíž představení Vodafone avizoval již začátkem listopadu, obsahuje celkem čtyři časově limitované dárky. Zákazníci si je budou moci „rozbalit“ během čtyřech týdnů, operátor je totiž představí postupně. Prvním dárkem, který mohou zákazníci s předplacenými službami získat od čtvrtka 24. listopadu, je cenové zvýhodnění nejvyššího datového balíčku kombinujícího 6 GB dat s neomezenými SMS v síti.

Cenu tohoto měsíčního balíčku operátor v rámci vánoční nabídky snížil na pouhých 199 korun, standardně vyjde na 349 Kč. Stopadesátikorunová sleva platí navíc po dobu půl roku. Předplacenkáři Vodafonu však mohou za zvýhodněnou měsíční částku prodatovat téměř dvojnásobek v balíčku obsažených dat – v samoobsluze Můj Vodafone na ně totiž každý měsíc čeká bezplatných pět gigabajtů navíc.

Nicméně zvýhodněný datový balíček lze pořídit pouze do neděle 4. prosince, a to výhradně na webu operátora po přihlášení do samoobsluhy Můj Vodafone. Právě na tomto webu se předplacenkáři dozví i o dalších dárcích z letošní vánoční limitované nabídky. Druhý časově omezený dárek bude dostupný tedy od pondělí 5. prosince a půjde o limitovanou edici předplacené karty, s níž zákazník ušetří dlouhodobě.

Konkurenční T-Mobile si pro své zákazníky, kteří u něj využívají předplacené služby, letos přichystal neomezená data a neomezené volání na týden ve vlastní síti za každé dobití za více než 300 korun. „Twisťáci“ si také mohou (až do 31. ledna 2023) pořídit roční datový balíček (12× 2 GB na 30 dní) za poloviční cenu, tedy za pouhých 699 Kč.

Svou hlavní letošní vánoční nabídku určenou pro tarifní zákazníky představil Vodafone 9. listopadu. Zaměřuje se v ní na zvýhodněná zařízení. Zákazník si může pořídit hned dvě zařízení, přičemž na první dostane slevu ve výši až osmi tisíc korun (v případě kombinace správného tarifu s dalšími službami operátora), druhé pak získá na splátky bez navýšení.

Prvním operátorem, který představil letošní vánoční nabídku, bylo tradičně O2. I letos rozdává tisícikorunové slevové poukázky na produkty ze své nabídky, a to za každou službu, kterou u něj zákazník využívá. Operátor navíc u příležitosti černého pátku (Black Friday) tyto poukazy do konce listopadu zdvojnásobil. Druhým v řadě byl T-Mobile, který tarifním zákazníkům nabídne zvýhodněné dvojičky, tedy dvojici vybraných modelů Samsung, kdy druhý telefon vyjde na pouhou jednu korunu. V prosinci pak všem zákazníkům přinese adventní kalendář, který schová do mobilní samoobsluhy.

Adblock test (Why?)


Vodafone naděluje předplacenkářům. Za 199 korun získají až 11 GB dat - iDNES.cz - iDNES.cz
Read More

Thursday, November 24, 2022

Na Steamu odstartoval podzimní výprodej. Ve slevách najdete i letošní novinky - Doupě

Dříve hráči na PC vyhlíželi hlavně letní a zimní výprodej. Steam ale počet svých akcí značně rozšířil, a tak momentálně můžete vyrazit na nákupy ve znamení podzimu. Na slevy těch nejžhavějších novinek si budete muset ještě nějakou chvíli počkat, ale objevila se tady řada velkých her, které vyšly v letošním roce. Například nejnovější fotbálek FIFA 23 můžete mít za 42€ (1 000 Kč).

Do akce se dostaly i novinky, které ještě donedávna byly exkluzivitou PlayStationu. God of War i Marvel's Spider-Man můžete mít za 37,5€ (900 Kč). I když jsou to původně už pár let staré tituly, na PC se jim zadařilo velmi dobře a navíc dostaly potřebnou péči, díky které je hraní na klávesnici a myši pohodlné. Vývojáři přidali i grafické vychytávky nebo podporu širokoúhlých monitorů. 

Do podzimních slev se zapojila i řada českých titulů. Můžeme vypíchnout třeba tvůrce nádherných adventur Amanita Design. V akci jsou všechny jejich hry. Nejvýhodnější je v tomhle případě kompletní Amanita Bundle se 14 položkami za 38€ (925 Kč). Her je ale ve slevách mnohem víc, takže doporučujeme se vydat hledat svého oblíbence na vlastní pěst přímo v obchodě Steamu. Akce končí 29. listopadu.

Slevy nejsou to jediné, co na Steamu momentálně jede. V rámci Steam Awards komunita rozhoduje o tom, které hry a studia si zaslouží ocenění za práci v letošním roce. Kromě kategorie "Hra roku" můžete hlasovat třeba o nejinovativnější hře nebo nejlepším soundtracku.

Adblock test (Why?)


Na Steamu odstartoval podzimní výprodej. Ve slevách najdete i letošní novinky - Doupě
Read More

Wednesday, November 23, 2022

Chytré hodinky v Česku zajímají většinu lidí. Oblíbené jsou Apple a Samsung - iDNES.cz

V průzkumu, který se týkal užívání a preferencí nositelné elektroniky, odpovídalo celkem 4 403 zákazníků společnosti CZC. Ukázalo se, že lidé už mají mnohem větší zájem o segment hodinek oproti levnějším chytrým náramkům. Hodinky s chytrými funkcemi totiž vlastní 44 procent dotázaných, zatímco 12 procent vlastní náramek a tři procenta pak obojí. Dalších 29 procent respondentů pak o koupi uvažuje, ať už se chystají nějaký model koupit v blízké době, nebo aspoň nákup občas zvažují.

Ačkoli by se dalo předpokládat, že největší výhodou nositelné elektroniky je mnohdy nadstandardní sestava zdravotních senzorů, tak čeští zákazníci je pořizují nejčastěji (56 procent) kvůli tomu, aby mohli mít na zápěstí přehled o notifikacích z mobilu. Hned v závěsu však najdeme právě monitoring zdraví (necelých 54 procent) a využití při sportovních aktivitách (téměř 53 procent).

Co se týká značek, které lidé preferují, je na čele žebříčku Apple se svými modely chytrých hodinek Watch (zařízení typu chytrý náramek nevyrábí). Jeho dominance však není tak drtivá, těsně za ním je totiž Samsung a také Garmin, který je oblíbenou značkou sportovců. Značný podíl mají také značky Xiaomi, Amazfit a Garmin.

Graf průzkumu společnosti CZC o nositelné elektronice v Česku

Značná část uživatelů se přiznala, že nevyužije všechny funkce, které jejich chytré hodinky či náramek nabízejí. Přes 43 procent respondentů uvedlo, že potenciál svých chytrých hodinek či náramků pravděpodobně nevytěžují naplno. A 18 procent majitelů hodinek a náramků přiznává, že je nosí méně, než by měli, a hodinky často leží doma.

Adblock test (Why?)


Chytré hodinky v Česku zajímají většinu lidí. Oblíbené jsou Apple a Samsung - iDNES.cz
Read More

Slováci umějí. Vyzkoušeli jsme aktivní reprosoustavy z kaktusu a brambor - iDNES.cz

No dobře, je to trochu clickbait – z kaktusů (opuncie) je vyrobená kůže, kterou je přední a zadní stěna reprosoustavy potažená, a bramborový škrob je základní surovinou, z níž byly utkány krytky reproduktorů. Podle výrobce jde o snahu o k přírodě šetrnou produkci. Musím se přiznat, že u takto luxusní elektroniky, která mne bude těšit třeba patnáct dvacet let, je mi trochu jedno, zda potah ozvučnice původně bučel, mečel nebo v něm probíhala fotosyntéza. Ale je to hezký detail.

Co je však z hlediska dlouhodobého provozu zajímavější, že vyjma frekvenčních výhybek, které jsou v bezprostřední blízkosti reproduktorů uvnitř ozvučnice, je veškerá elektronika v kovovém koši ve spodní části hlavní reprosoustavy. Je snadno demontovatelný, a nabízí tak perfektní servisní přístup jak pro případnou opravu, tak teoretický budoucí upgrade.

Zapuštěné krycí síťky drží magneticky a dostanete k nim přípravek pro výměnu.

Hezkou drobností jsou výměnné krycí síťky reproduktorů, které jsou v nabídce v širokém spektru barevných povedení, a vy si jich můžete koupit více a průběžně upravovat vzhled soustav, aby vám třeba vizuálně nezevšedněly.

Co umějí a jak fungují

Jsou to aktivní reprosoustavy s vestavěným wi-fi streamerem a bluetooth přijímačem, což znamená, že pro přehrávání muziky ze streamovacích služeb k nim mimo chytrého telefonu či tabletu pro ovládání nic dalšího nepotřebujete. Na hlavní reprosoustavě jsou připraveny i tři digitální (dva optické, jeden elektrický) a jeden analogový stereofonní vstup, takže můžete připojit například televizor, CD přehrávač a gramofon (s RIAA předzesilovačem).

Přípojná místa na hlavní reprosoustavě. Do USB portu můžete připojit paměť s hudebními soubory, které pak pouštíte z aplikace v telefonu (ale pak přes telefon neputují). Starklink bude v budoucnu sloužit pro připojení aktivního subwooferu, zatím je ve vývoji.

Soustavy se umějí zapnout při příchodu signálu na vstup, takže když spustíte hudbu třeba z CD přehrávače, samy se zapnou a platí to i o wi-fi a bluetooth, což je milé.

Vstupy přepínáte jak tlačítkem (dotyková ploška na skleněné ploše) na vrchní straně hlavní soustavy, tak na dálkovém ovladači. Z obou uřídíte i hlasitost, z horního panelu i veškeré nastavení reprosoustav v menu přístroje. Vybrat si například můžete, zda mají po zapnutí hrát nějakou definovanou, nebo naposledy zvolenou hlasitostí a který vstup má být po zapnutí zvolen.

Navzdory tomu, že grafickým uživatelským rozhraním je pouze dvouřádkový alfanumerický display na vrchní stěně, je obsluha bezproblémová a logicky uspořádaná.

Displej a ovládací prvky na hlavní reprosoustavě. Zda bude v roli pravého, nebo levého kanálu, si vyberete v menu.

Streamovací část je založena na streamovací platformě LinkPlay, do telefonu je třeba nainstalovat si aplikaci Legacy Player (dříve Muzo). Ta má v Google Play dost hrůzostrašné hodnocení, ale v současné podobě tak hrozná není, na jednotlivé mouchy upozorníme dále. Po instalaci si stačí přidat v síti dostupná kompatibilní zařízení (v té naší byly jen Truune 8, a tak jsme multiroom nevyzkoušeli) a nastavit své streamovací služby.

Na výběr je TuneIn Radio, iHeartRadio, Spotify, Tidal, Napster, Qobuz a Amazon Music. Zatímco u Spotify jste vždy přepnuti do oficiální Spotify aplikace (a využijete systému Spotify Connect), u ostatních služeb se přihlásíte ke svému účtu a vše ovládáte z rozhraní Legacy Player. Funguje to dobře, jen mne trochu rozčilovalo (a třeba u Tidal to bylo pravidelné), že když jsem aplikaci „shodil“ a znovu se k ní vrátil, neviděl jsem svoji předchozí pozici v hudební knihovně, ale byl zas na začátku menu, to bylo otravné. Přehrávání samozřejmě pokračovalo dál a mohl jsem přehodit skladby v rámci aktuálního alba nebo playlistu ... ale dříve vyhledané album pro další poslech jsem musel hledat znovu.

Aplikace Legacy Player

Přehrávat můžete i skladby uložené v telefonu, skladby uložené na USB paměti v portu hlavní reprosoustavy, a pokud budete mít štěstí, tak i ze sdílené multimediální knihovny ze síťového úložiště NAS nebo vhodně nastaveného sdílení v počítači. Zatímco přehrávání z telefonu a USB paměti fungovalo spolehlivě, aplikaci se k v síti sdílenému obsahu často nedostala. Může to být však jen problém aktuální verze, nevíme. Pokud jsme místo Legacy Playeru zvolili kupříkladu aplikaci Bubble UPnP Player, pak jsme sdílenou hudbu přehrávali bez problémů.

Soustavy si samozřejmě poradí i s hudebními soubory ve vysokém rozlišení do 192 kHz / 24 bit, na DSD nebo MQA ovšem připraveny nejsou. Oficiální aplikace DSD soubory ignoruje, Bubble UPnP je pomocí FFmpeg během reprodukce převádí na Hi-res PCM, a tedy hudba hraje, nicméně je to zbytečná konverze navíc. Takže s DSD spíše nepočítejte.

Bohužel Legacy Player má ještě jeden problém. Přinejmenším ve verzi pro Android (testováno se Samsungem Galaxy S20 Plus) nezachází korektně se soubory s vysokým rozlišením. Nevíme přesně proč a jak, ale podezříváme ji, že je pro přenos downsampluje. Protože pokud stejný hi-res FLAC z paměti telefonu pustíme prostřednictvím Bubble UPnP, je zvuk o třídu výše. Pokud tedy máte velkou sbírku kvalitních hudebních souborů, doporučujeme se v této disciplíně na Legacy Player vykašlat a použít výše zmíněnou alternativu. Nebo soubory nahrát na paměť a vložit do USB portu hlavní reprosoustavy.

Truune 8 Eight

K mé spokojenosti vlastně chybí zejména Tidal Connect, ve kterém pak vestavěný streamer komunikuje přímo se servery služby a obchází jak telefon, tak Legacy Player. Jak nás při rozhovoru ubezpečil hlavní konstruktér reprosoustav a ředitel společnosti Truune Audio Gabriel Stark, bude Tidal Connect brzy doplněn, aktuálně se čeká na certifikaci. Pokud muziku hrajete z Apple Music nebo třeba Deezeru, pak je řešením jen AirPlay ze zařízení Apple. A nebo u Androidu Bluetooth, což je však zvukově (oproti wi-fi) stále podřadná varianta.

Pod pokličkou

Modularita konstrukce je nebývalá. Zákazník může například začít s dvojicí pasivních reprosoustav, které připojí k vlastnímu zesilovači, a až se rozhodne pro změnu, dokoupí si pro jednu z nich koš s elektronikou a ten mu bude zaměněn za dosavadní koš s reproterminály.

Výrobce předpokládá, že si reprosoustavy pořídíte na mnoho let, takže je konstrukce modulární i uvnitř. Do budoucna se třeba počítá například s tím, že bude možné upgradovat (tj. vyměnit patřičnou desku) streamer. Již nyní se chystá výkonnější varianta s 5GHz wi-fi.

Největší prostor dříve zmíněného kovového koše na spodku hlavní reprosoustavy zabírá deska s napájecím zdrojem a zesilovačem Ncore holandské firmy Hypex. Zesilovač pracuje ve třídě D a má výkon 2 × 125 W pro 4ohm zátěž, respektive 2 × 75W pro 8 ohm (což je údaj platný pro osmiohmové Truune 8).

Zdroj, zesilovač, streamer, převodníky, DSP procesor a řídící elektronika jsou snadno dostupné a modulární. V budoucnosti například přijde volitelný upgrade v podobě nové streamovací karty s 5 GHz wi-fi.

Technickou zajímavostí je, že pulzní napájecí zdroj pracuje na stejné frekvenci jako digitální výkonový zesilovač a je vzájemně synchronizován, díky čemuž pracuje s vysokou účinností a je schopen v extrémně krátkém čase dodat energii potřebnou pro dynamické špičky. Podobných fines je v zapojení mnoho, Gabriel Stark o nich otevřeně hovoří, ale v zásadě jsou mimo rozsah recenze.

Zesilovač má k dispozici ventilátor, delším provozem na vysoký výkon jsme jej uvedli do chodu, ale zaslechnout ho bylo možné jen s uchem strčeným mezi reprosoustavu a stojan ve chvíli, kdy bylo v místnosti úplné ticho – je naprosto tichý.

Digitální signály převádí do analogové podoby dvojice DA převodníků Wolfson WM8742S.

Truune 8 Eight

Pětipalcový středobasový reproduktor pochází z produkce BS Acoustic, výškový měnič s jednopalcovou hedvábnou kopulkou je pak speciální modifikací modelu DT-25 od Monacoru. Frekvenční výhybka je složena ze špičkových součástek americké firmy Jantzen a stará se - mimo obligátního rozdělení signálu mezi středobasový a výškový reproduktor - i o potřebnou filtraci mezi výkonovým zesilovačem a výškovým měničem. Vše, co by se mohlo odchýlit od linearity, je podle Starka kompenzováno v rámci signálového procesoru.

Bočnice soustav jsou netradičně z masivního ořechového dřeva, z vnější strany neviditelný skelet je naopak tradičně z MDF. Do vnitřní části soustavy jsme jen nesměle nahlédli, podle výrobce je poměrně složitě tvarována a dělena tak, aby v ní nevznikalo žádné stojaté vlnění. A samozřejmě je vyplněna tlumícími materiály.

Zvuk

Nejlepší zpráva na konec – reprosoustavy hrají skvěle.

Potěší fantastickou dynamikou a mikrodynamikou, zvuk je rychlý, energický a precizně vykreslený včetně prostoru nahrávky. I v hudebně složitých situacích jsou jednotlivé nástroje skvěle samostatně čitelné, nic se neplete dohromady. Vokál je výrazný, plný, přirozený. Přirozenost zvuku soustavu docela dobře popisuje – evidentně jen málo zamlčí, a hlavně nic nepřidává.

Což taky znamená, že u mizerné nahrávky poznáte, že je mizerná, nic neschovají, nic nezaonačí, ale zahrají tak, jaká opravdu je.

Poslech těch dobře nahraných baví a zároveň neunavuje. S překvapivou energií zahraje i varhany, i když těm samozřejmě lépe vyhoví modely s mnohem větším objemem ozvučnice. Nadchly nás explozivním podáním dupání u flamenka, vnímáte jak samotné dupnutí, tak objem a zázněje podlahy. Na středně velké regálovky působivé. Jen drobný povzdech jsme měli u saxofonu, jehož tón byl subtilnější, než má být.

V menu najdete tři ekvalizační předvolby (Studio, Relaxing, Bass Boost) a dvě uživatelsky nastavitelné pozice. Můžete jemně nastavit deset pásem, ale upřímně, nejlepších výsledků soustavy dosahovaly v režimu „flat-off“, tedy s ekvalizérem vypnutým.

Truune 8 eight samozřejmě nesmíte hodnotit jako reprosoustavy za 92 590 Kč, ale jako poslechovou sestavu složenou ze streameru, integrovaného zesilovače, reprosoustav a kabeláže za 92 590 Kč. A touto optikou hrají perfektně.

Adblock test (Why?)


Slováci umějí. Vyzkoušeli jsme aktivní reprosoustavy z kaktusu a brambor - iDNES.cz
Read More

Tuesday, November 22, 2022

Dotyk | Hubbleův teleskop zachytil opravdu tajemné těleso. - Dotyk.cz

Hubbleův vesmírný dalekohled jako vynikající fotograf nashromáždil za svou třicetiletou kariéru už pěkně početnou fotogalerii. Jsou v ní i snímky zářivých chumáčů, vzácných Herbig-Harových objektů zachycených v neuvěřitelných detailech.

Letmý pohled do životopisů

Hubbleho, jak se vesmírnému teleskopu zkráceně říká, není asi nutné nijak obšírně představovat, především příznivcům novinek týkajících se vesmíru. Do výšky 600 kilometrů nad Zemí ho vynesl v roce 1990 americký raketoplán Discovery. Od té doby fotografuje vesmírná tělesa a dokáže zachytit i ostré detaily velikosti malé mince. Významně tak pomáhá prohlubovat poznatky o vesmíru.

Herbig-Harovy objekty jsou jakési mlhoviny, přechodné jevy, které vznikají v pouhém několik tisíc let trvajícím období mladých hvězd. V podobě plynu velké hmotnosti je vystřeluje hvězda rychlostí až 250 000 kilometrů za hodinu. Vzhledem k tomu, že je to přechodný jev, který trvá tak 10-20 tisíc let a pak zmizí kdesi v „nicotě“, je těžké ho zaznamenat. „Zní to jako dlouhá doba, ale v rámci astronomie je to pro existenci vesmírného jevu ve skutečnosti krátký časový úsek,“ řekl pro uvedený server ABC astrolog B. Tucker z Australské národní univerzity.

Velkolepá podívaná

Spatřit Herbig-Harovy objekty nelze každý den. Hubble objevil skupinu pěti Herbig-Harových objektů v NGC 1333, reflexní mlhovině souhvězdí Persea, vzdálené od Země asi 1 000 světelných let v roce 2021, další HH 1 a HH 2 v mlhovině v Orionu pak o pár měsíců později. Jeho objektivy přístroje Wide Field Camera 3 zachytily jejich výtrysky modrého plynu z oblaku prachu. A jak Trucker vysvětlil, „…v centru se nachází něco, čemu říkáme protohvězda. Tam se plyn z předchozí hvězdy hroutí do nové mladé hvězdy.“ A dle něho je tak vidět zrod nového hvězdného systému.

Pokud se zrod podaří zachytit, pak je to pohled velkolepý. Plyn se rozptyluje, míchá a šíří a vytváří duhovou show. Proto se „… objevují pěkné jasné zářící okraje,“ objasnil také Tucker. „Na Hubblově dalekohledu je skvělé, že můžete vidět věci jak ve viditelném, tak v infračerveném spektru," říká Tucker, „… získáte pěkný kompletní obraz toho, co se děje.“

Zdroj: Youtube

Herbig-Harovy objekty poprvé pozoroval v 19. století americký astronom S. W. Burnham. Ve 40. letech 20. století byly označeny jako samostatný typ mlhoviny. Podrobně objekty studovali G. Herbig a G. Haro. Po nich byly pojmenovány.

Zdroje: www.sci.news/astronomy, www.abc.net.au

Adblock test (Why?)


Dotyk | Hubbleův teleskop zachytil opravdu tajemné těleso. - Dotyk.cz
Read More

Monday, November 21, 2022

Recenze telefonu T-Mobile T Phone Pro. 5G za pár korun, ale jen s tarifem - MobilMania.cz

Plusy

  • Bezdrátové dobíjení
  • Podpora 5G
  • Odladěné prostředí
  • Slušná výdrž

Minusy

  • Displej pouze HD+
  • Minimum funkcí
  • Průměrné foto
  • Vysoká nedotovaná cena
? 5/10

Hodnocení
redakce

T-Mobile míří s modely T Phone a testovaným T Phone Pro na méně náročné zákazníky, přičemž hlavní slovo zde má konektivita. Obě zařízení podpoří nové tarify sázející primárně na 5G, na které operátor postupně převede všechny své zákazníky. S úvazkem pak můžete získat telefon za velmi nízkou cenu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dostupný telefon s 5G konektivitou podle operátora T-Mobile

T Phone Pro sází vše na konektivitu a nízkou dotovanou cenu. Přihodí ještě bezdrátové dobíjení, tím ale výčet argumentů pro koupi končí. Telefon není špatný, pokud jej ale porovnáte se soupeři v cenové hladině nedotovaného zařízení, bude jim konkurovat jen velmi obtížně. Nízké rozlišení displeje, průměrné fotky, nulové příslušenství a mizivá nabídka funkcí obvykle nepatří mezi důvody ke koupi.

rozměry a hmotnost: 174 × 78 × 9,0 mm, 214 g
displej: 6,8", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 640, 263 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE, 5G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS
paměť: 128 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh
procesor: Mediatek Dimensity 700 5G (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm)
operační systém: Google Android 12
fotoaparát: 50MPx, video (2 560 × 1 440), autofocus, blesk

61 %
vybavenost

cena: ještě se neprodává

Nedotovaná cena telefonu činí 6 499 Kč. Za podobné peníze nabídne konkurence výrazně víc, T Phone Pro dává smysl pouze pro méně náročné uživatele, kteří se s úvazkem mohou dostat až na 499 Kč. V tom případě se dá nad slabými místy přimhouřit oko. Běžnou agendu telefon zastane bez problémů, hráči a fotografové budou hledat jinde. Nižší rozlišení displeje mu na použitelnosti nikterak neubírá a ne každý potřebuje ladit chování systému do posledního detailu.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Co T Phone Pro nabídne kromě konektivity 5G

Jakou ne zcela běžnou funkcí telefon překvapil

Za jakých podmínek se jeho nákup vyplatí

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium

Adblock test (Why?)


Recenze telefonu T-Mobile T Phone Pro. 5G za pár korun, ale jen s tarifem - MobilMania.cz
Read More

Sunday, November 20, 2022

Další telefony od Samsungu dostávají Android 13. Příští rok mají být aktualizace ještě rychlejší - SMARTmania.cz

K zajištění funkčnosti webu tak, jak jej znáte, používáme cookies a analytické nástroje. Od vás bychom rádi získali souhlas, že s nimi můžeme i nadále pracovat. Provoz webu financujeme výhradně z reklamy a budeme moc rádi, pokud nám tato data i nadále dovolíte využívat. Kliknutím na tlačítko „Správa cookies“ můžete jednotlivé druhy cookies spravovat. Využití volitelných cookies můžete odmítnout. Detaily o tom, jak s cookies pracujeme najdete na této stránce.

Technické cookies jsou nezbytné pro správnou funkčnost našich stránek a musejí být tedy vždy zapnuté. Pokud byste je ve vašem prohlížeči neměli, webové stránky by nefungovaly správně.

Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.

Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Díky tomuto typu cookies sbíráme statistické údaje o tom, jak uživatel používá a prochází webovou stránku, které části webu nejčastěji navštěvuje, případně odesílá chybová hlášení, pokud se na webu objeví problém. Veškeré informace získávané ze statistických souborů cookies jsou zcela anonymní. Tyto cookies získáváme například díky nástroji Google Analytics.

Marketingové cookies nám umožňují zobrazovat cílenou reklamu na stránkách na internetu, které jsou zapojeny do reklamního systému AdSense společnosti Google Inc.. Cílená reklama je zobrazena na základě chování anonymního uživatele či skupin uživatelů na webových stránkách, díky identifikaci jejich prohlížeče, jak bylo popsáno výše. Pokud jste například nedávno hledali levný smartphone, při vaší další návštěvě vám cílená reklama pravděpodobně nabídne či doporučí relevantní výsledky.

Adblock test (Why?)


Další telefony od Samsungu dostávají Android 13. Příští rok mají být aktualizace ještě rychlejší - SMARTmania.cz
Read More

Saturday, November 19, 2022

Otupené tvary, ostřejší konkurence. Test Motoroly Razr 2022 - iDNES.cz

Původní Razr V3 fascinoval mobilní svět v roce 2004, nesmírně populární modelová řada pak v několika generacích trhala prodejní rekordy, až se postupně ke konci první dekády nového tisíciletí z trhu vytratila. V roce 2019, tedy 15 let po představení originálu, ale Motorola, to už pod křídly čínského Lenova, připravila návrat. Firma se tehdy jako jedna z prvních vrhla do světa smartphonů s ohebnými displeji a nová Motorola Razr 2019 přišla s opravdu povedeným retro designem.

Jenže funkčně to nebylo nic extra, velmi drahý smartphone měl výbavu sotva střední třídy, a tak prvotní nadšení retro pojetím poměrně rychle polevilo. Situaci se snažila Motorola v závěru roku 2020 zlepšit modelem Razr 5G, který alespoň dostal podporu 5G sítí, hardware ovšem stále zůstával docela slabý a cena vysoká. Konkurence, zejména v podobě Samsungu a jeho modelů Galaxy Z Flip, přitom uměla dodat lepší výbavu za méně peněz. A tak se Motorola s razrem na čas odmlčela.

Až po dvou letech teď přichází další novinka, jednoduše nazvaná Razr 2022. Odmlku přitom Motorola využila k tomu, aby se z chyb předchozích dvou generací poučila. Tedy alespoň částečně. Výbavu výrazně vylepšila, cena je řekněme přijatelnější a design méně radikální, což vše telefon přibližuje širšímu publiku. Stačí to však na konkurenci?

No, stačí?

Čistě po stránce technických parametrů určitě. Razr 2022 má stejný procesor Snapdragon 8+ Gen 1 i 8 GB RAM jako aktuální Samsung Galaxy Z Flip 4. Baterie má kapacitu 3 500 mAh, samsung disponuje 3 700 mAh, to není žádný dramatický rozdíl. Foťák je v obou případech dvojitý, ale Motorola vsadila na vyšší rozlišení (50 a 13 megapixelů oproti dvakrát 12 Mpix). Chybí bezdrátové dobíjení, ale to po drátě je trochu výkonnější (30 W u motoroly, 25 W u samsungu), v základu nabídne motorola 256 GB uživatelské paměti, zatímco samsung 128 GB. Displej má v obou případech úhlopříčku 6,7 palce a trumfem motoroly zůstává její výrazně větší vnější displej (2,7 palce). Samsung ovšem kontruje lepší odolností vůči vodě (IP8x oproti pouze deklarované vodu odpuzující vrstvě u motoroly).

Je tedy vidět, že Motorola Razr 2022 nabídne někde trochu víc než konkurent, někde zase malinko méně, papírově jsou tedy přístroje dost vyrovnané. Jenže v případě ceny už tomu tak úplně není. Galaxy Z Flip 4 oficiálně stojí od 27 490 korun, ale s neustálými bonusy a slevami Samsungu lze cenu snadno srazit hluboko pod 25 tisíc. I když dorovnáme paměť, je samsung pořád o trochu levnější, verze s 256 GB úložiště vyjde na 28 990 korun. Minus opět nějaké ty slevy. Samsung je tedy rozhodně výhodnější koupí, ale to neznamená, že motorola nemá co nabídnout. V některých ohledech je totiž zajímavější, i když to možná znamená, že je zaměřena na užší publikum.

Na co tedy Razr 2022 uživatele láká?

Podle nás zejména na kombinaci hlavního a vnějšího displeje. To jsou totiž velké přednosti modelu i v porovnání s konkurencí. Jak to, když třeba úhlopříčka hlavního displeje je shodná? Inu, Motorola se u své ohebné novinky rozhodla vydat trochu jinou cestou než Samsung. Úhlopříčka je sice stejná, ale poměr stran displeje a celková plocha už jsou docela jiné. Dokládá to už rozlišení, motorola disponuje 1 080 × 2 400 pixely, zatímco samsung má rozlišení 1 080 × 2 640 pixelů. To jasně ukazuje, že jeho displej je mnohem protáhlejší, užší než u motoroly.

Plusy a minusy

Proč koupit?

  • dobrá výbava
  • parádní displeje
  • ve složeném stavu malé rozměry

Proč nekoupit?

  • vysoká cena
  • jen průměrný foťák
  • horší výdrž baterie

Kdy? Od 21.11.

Za kolik? 29 990 Kč

Razr má displej se standardním poměrem stran 20:9, takový má spousta smartphonů s Androidem. To znamená nejen pro uživatele vcelku dobře známé rozložení všech prvků, ale také bezproblémové fungování aplikací, byť potíží je u „nudloidnějších“ displejů minimum. Displej ovšem třeba méně plýtvá místem při sledování videa a v některých hrách.

To má však různé důsledky, hlavním je, že Razr 2022 není možná tak kompaktní, jak se z podstaty přístroje zdá. V zavřeném stavu jsou míry telefonu 86,5 × 79,8 × 17 mm, v otevřeném pak 167 × 79,8 × 7,6 mm. Zavřený telefon tak stále zapadne do kapsy poměrně příjemně, otevřený je pak vlastně poměrně velký, třeba Pixel 7 Pro s displejem o stejné úhlopříčce a obdobném poměru stran (19,5:9) má rozměry 162,9 × 76,6 × 8,9 mm – motorola je tedy sice tenčí, ale zároveň vyšší a širší. Na vině jsou výraznější rámečky, které telefon s ohebným displejem má a také tvarování displeje, který není nahoře a dole úplně rovný. Pro porovnání, hmotnost Razru 2022 je rovných 200 gramů, Pixel 7 Pro vykáže 212 gramů, Galaxy Z Flip 4 pak 187 gramů.

Velký displej na jednu stranu znamená skvělou plochu pro běh aplikací, nic se na něm nikde „nekrčí“, na druhou stranu je Razr 2022 už pro mnohé uživatele poměrně velkým telefonem. Je to tedy skutečně spíš alternativa k tradičním vlajkovým lodím než ke kompaktnímu konkurenčnímu samsungu. Oproti nim má tu výhodu, že se umí lépe schovat do kapsy. Komu jde o rozměry a příjemné držení v ruce především, ten asi zvolí Samsung. V případě alternativy k běžným špičkovým smartphonům ovšem také Razr 2022 tahá v určitých oblastech za kratší provaz. K telefonu navíc dodává Motorola jednoduché průhledné plastové pouzdro (z tvrdého, ne měkčeného plastu), které rozměry ještě trochu navýší, ale poskytne alespoň základní ochranu přístroje.

Ale zpět k displejům: ten hlavní je povedený, má dobrou čitelnost i na přímém slunci a umí dynamickou obnovovací frekvenci. Ta se obvykle pohybuje v rozmezí 1 – 120 Hz, v případě některých aplikací umí motorola až 144 Hz. Na displej se obecně opravdu dobře dívá, navíc rýha, která je způsobena jeho ohybem, je tu okem téměř neznatelná – kloub jde identifikovat prsty, ale není to nic nepříjemného. Toto je velké plus Razru 2022.

Vnější displej pak vlastně umí „plnohodnotně“ spouštět aplikace, jen si je sem musí uživatel ručně přidat, nejde procházet celé menu. Některé aplikace pak samozřejmě na malém displeji nebudou úplně dobře použitelné, na druhou stranu jsou i jednoduché hry, které se na něm hrají docela dobře a představují zajímavé zpestření. Každopádně práci s notifikacemi a rychlé úkony zvládnete bez otevírání telefonu, a to je opět fajn. Velký displej také pomůže při focení selfie snímků.

A čím tedy ztrácí?

Když říkáme, že je Razr 2022 možná spíš konkurencí tradičních top modelů než stylovějšího Galaxy Z Flip 4, vyplývá z toho, že jeho nevýhodou jsou přece jen ústupky ve výbavě. Oproti Samsungu Galaxy S22 Ultra, Pixelu 7 Pro, iPhonu 14 Pro Max a dalším špičkovým smartphonům jednoduše ztrácí hlavně v oblasti baterie a fotoaparátu. Tedy ve stejných disciplínách jako Galaxy Z Flip 4. Vypadá to tedy, že Razr 2022 možná úplně „neví“, čím chce být, na druhou stranu může právě jeho kombinace vlastností některé uživatele zaujmout.

Fotografování na blízko: normální objektiv, makro, 2× digitální zoom, poslední je opět makro.

Abychom byli konkrétní. Baterie s kapacitou 3 500 mAh není vyloženě malá, ale „velké“ telefony dnes obvykle mají baterii tak o 1 500 mAh silnější, tady se projevuje nevýhoda ohebné konstrukce, kde část místa pro baterii zabírá kloub. Výdrž není tragická, intenzivní den používání Razr 2022 většinou přežije, ale někdy už je potřeba k jeho konci hledat nabíječku nebo powerbanku. Telefon pak disponuje 30W nabíjením, ale v praxi se maximálním výkonem telefon, zdá se, nabíjí jen chvilku a baterie se nenabíjí nijak zásadně rychleji než už u zmíněného samsungu nebo pixelu, co mají o trošku nižší maximální výkon nabíjení.

Zoom v exteriéru: širokoúhlý, normální, 2× digitální a 4× digitální
Zoom v interiéru: širokoúhlý, normální, 2× digitální, 8× digitální (maximum)

U foťáku je pak ztráta nejvýraznější. Ne že by byl kdovíjak špatný, ale na špičku prostě v každém ohledu vždy trochu ztrácí. Hlavní 50Mpix fotoaparát, který produkuje zhruba 12,5Mpix snímky, má poměrně příjemné podání barev, ale fotkám trochu chybí detaily a s ubývajícím světlem se (i v nočním režimu) rychle dostavuje značné množství šumu. Dost aktivní je funkce HDR, která snímky často hodně „vyžehlí“ a přitom si foťák nedovede úplně dobře poradit s intenzivními kontrasty světla. Širokoúhlý třináctimegapixelový snímač (standardně z něj mají snímky stejné rozlišení jako z hlavního) pak k nevýhodám přidává ještě trochu neostrosti v celé scéně a v podstatě neschopnost pořizovat použitelné fotky v nočním režimu.

Noční focení, exteriér: širokoúhlý, hlavní a 2× digitální zoom, vše na noční režim
Noční focení, interiér: bez nočního režimu, s nočním režimem a s bleskem, vše hlavním objektivem

Dodejme, že docela dobře funguje blesk, solidní je kvalita natáčených videí (umí až 8K rozlišení při 30 snímcích za sekundu, 4K v 60 snímcích) a že čelní selfie foťák (32 megapixelů) je tu i vzhledem k vnějšímu displeji spíš do počtu. Chybí jakákoli možnost rozumného zoomu, ale zhruba dvojnásobné digitální přiblížení je relativně dobře použitelné, cokoli víc znamená značnou ztrátu detailů.

Ještě jedna drobnost nás mrzí: Razr 2022 dostal Android 12, a to v době, kdy už přichází na trh telefony s Androidem 13. Motorola přitom slibuje pouze dvě aktualizace systému přístroje, což opravdu není mnoho.

Je to podle vás stylový smartphone?

Tady se vracíme zpět k porovnání s modely Flip od Samsungu. Motorola oproti nim u razru typicky sázela na poměrně charakteristický design s „bradou“, o tu však třetí novodobá generace přišla, zároveň přišla o jakékoli hrany, které by odkazovaly k oné žiletce v názvu telefonu. Ono tomu vlastně tak historicky bylo i v případě původního razru, s další a další generací vždy přístroj trochu „otupil hrany“ až z něj bylo relativně „obyčejné“ véčko. Razr 2022 je tak podle nás spíš elegantní, podtrhuje to i v Česku jediná dostupná černá barevná varianta.

Chválíme zpracování přístroje, to je opravdu povedené, na druhou stranu kloub by mohl celkově působit trochu jistějším dojmem: nedrží tak pevně v libovolném úhlu otevření, navíc se nám zdá být i docela exponovaný, což může znamenat vnik nečistot do mechanismu. Avšak Motorola má s tímto řešením již docela bohaté zkušenosti, takže žádné zásadní potíže s životností neočekáváme.

Mám si ho pořídit?

Razr 2022 na nás trochu působí dojmem, že úplně neví, na koho cílit. Není to podle nás tak stylový ohebný smartphone jako konkurenční samsung nebo jako jeho předchůdci. Na druhou stranu má z hlediska každodenního používání praktičtější displej a v mnohém se blíží běžným neohebným telefonům. Především oproti nim ovšem ztrácí ve výdrži baterie a kvalitě foťáku. Avšak jestli pro vás tato kritéria nejsou kdovíjak zásadní (a ani jedna z oblastí není nijak „tragická“), může být Razr 2022 zajímavou volbou, neobvyklou alternativou k běžným top modelům. Pokud vám jde o styl, je přece jen o trochu levnější Samsung Galaxy Z Flip 4 o něco lepší volbou.

Cena 29 990 korun není u Razru 2022 přehnaně vysoká, ale levněji se dá pořídit právě i zmiňovaný soupeř s ohebným displejem. U tradičních vlajkových lodí je nicméně cena poměrně konkurenceschopná: třeba Samsung Galaxy S22 Ultra startuje na 27 999 korunách, špičkový iPhone vyjde na nejméně 36 990 korun, za Pixel 7 Pro žádají čeští prodejci obvykle něco kolem 26 tisíc. Motorola je tak sice dražší a má nějaké ty ústupky ve výbavě, na druhou stranu někomu může příplatek za ohebnou konstrukci dávat smysl.

Adblock test (Why?)


Otupené tvary, ostřejší konkurence. Test Motoroly Razr 2022 - iDNES.cz
Read More

Metro Awakening zve do tunelů moskevského metra ve virtuální realitě - INDIAN - INDIAN

Abychom vám mohli nabídnout co nejlepší zážitek z našich stránek, používáme ty nejmodernější technologie. Bez JAVASCRIPTU tyto stránky nem...